Портфоліо вчителя англійської мови Пронози Катерини Олександрівни
Розробка уроку у 6 класі
1. РОЗРОБКА
уроку англійської мови в 6 класі
Тема: «Спорт та спортивні ігри»
Підтема : « Підсумковий урок »
Підготувала
вчитель англійської мови
багатопрофільної гімназії
м. Красноармійська
Проноза Катерина Олександрівна
м. Красноармійськ 2014
2. Урок № 6 клас
Тема: Спорт та спортивні ігри.
Підтема: Підсумковий урок
Цілі:
Практичні: 1) організувати тренування у вживанні лексики;
2) організувати діалогічне мовлення.
Освітні: розширювати філологічний кругозір учнів; формувати відповідну систему
лінгвістичних понять; навчати учнів спостерігати за фонетичними, лексичними та
граматичними явищами іноземної мови; формувати важливість оволодіння іноземною
мовою і потребу користуватися нею як засобом спілкування; підвищувати загальну
культуру учнів.
Розвивальні: розвивати мовленнєві здібності учнів: фонематичний слух, здібність
до імітації; розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів; розвивати вміння
планувати свою мовленнєву діяльність; розвивати вміння логічно викладати свою думку;
розвивати знання учнів з теми спорт; розвивати уяву учнів, креативне мислення; слухову,
зорову пам'ять; довільну, мимовільну увагу.
Виховні: виховувати ввічливість, толерантність у стосунках з товаришами;
доброзичливість, культуру спілкування, яка прийнята в сучасному цивілізованому світі;
прищеплювати любов до спорту та морально естетичні норми поведінки; активну життєву
позицію.
Обладнання: підручник: Алла Несвіт, Англійська мова для 6 класу загальноосвітніх
навчальних закладів , - Київ, Генеза, 2014 рік; відео фонетичної зарядки «She sells
seashells»; презентація слайдів на тему «Спорт»; тематичні картки із зображенням видів
спорту; аудіо запис тексту аудіювання; аудіо запис фізкультхвилинки «I like to move it».
3. Хід уроку
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
Good morning, boys and girls. Today we continue our work at the topic “Sports”. We shall revise
the material of our previous lessons and speak about sports. We shall find out what sports you
like or maybe dislike. Make dialogues with famous sportsmen.
Thousands years ago ancient Greeks said: “A sound mind is in a sound body.” Millions of people
who go in for sports know from their own experience that this famous saying is true.
At the same time a great number of people don’t go in for sports. Some of them realize that sport
is useful but prefer watching sport on TV to going in for it themselves.
But in our school there are real lovers of sports. Our sportsmen take first places in some
competitions held in the school and the town. Sometimes our school organizes very interesting
sport competitions.
So, at the lesson we shall speak about sport activities.
2. Фонетична зарядка
At first, let us practise our pronunciation skills. Today we shall work with the sound [ ]ʃ
(Додаток 1)
3. Мовленнєва зарядка
a) Find as many words as you can
ІІ. Основна частина
1. Організація тренування у вживанні лексики
F O O T B A L L
I J O C A Q B A
S A L M S C O W
H O C K E Y X N
I Y T U B J I T
N N R I A S N E
G N H L L O G N
O Q S Y L A H N
S K I I N G P I
K S I N T F W S
4. a) Find the one odd word out
1. play tennis play golf play basketball play judo
2. go dancing go badminton go skiing go fishing
3. do karate do judo do martial arts do ski jumping
4. snowboarding skating sky diving hockey
b) Divide these group of words into two groups outdoor and indoor
c) Answer the questions
1. What kinds of sport are popular in Ukraine?
2. Are you for or against sport?
3. Do you prefer going in for sport or watching sport on TV?
4. Is sport a part of our everyday life?
5. Is sport important for you?
6. What is the best sportsman in your class?
d) Say how do we call people who:
o play football(footballer), tennis(tennis player);
o go swimming(swimmer), jumping(jumper), running(runner), windsurfing(surfer),
o ride a bike (cyclist)
o does judo (Judoist)
e) Make up sentences using the modal verbs Can/ Could/ Must/ Have to/ Had to
1. had to/ a lot/ Marry/ in the/ train/ prize/ the first/ to get/ gym/.
2. Bob / high/ jump/ can/?
3. when / I / fast /run /I / 6 years/ could/ was/.
4. have to / Children / at/ study / school/.
5. keep/ Every/ to / sportsman/ must / a diet / balanced/ .
6. Can / kick / footballer / ball / the / a / ?
7. you /Can /swim?
8. play /you/ Can/ chess?
5. Фізкультхвилинка
The time for fun has come. We are going to move and have some fun time.
f) Let’s practise listening skills. Listen to the tape recorder and do the assignment to the
following text.
g) Guess what sport or game is it
a. It is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net. ( lawn
tennis)
b. It is a summer game played on a grass field by two teams with a ball and two
goals (football)
c. It is a game played by two or four persons with a small hard ball which is struck
with clubs into holes. (golf)
d. It is a way of traveling or going on foot. (walking)
e. It is a team game played with oval ball. (rugby, football)
f. It is a game played on a table using round wood bats and a small plastic ball.
(table tennis)
2. Організація діалогічного мовлення учнів
a) Last lesson you got a task to make dialogues with each other. One of you is a reporter
and the other is a famous sportsman.
b )Tell me please what is your favourite sport and why?
III. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання
6. Фізкультхвилинка
The time for fun has come. We are going to move and have some fun time.
f) Let’s practise listening skills. Listen to the tape recorder and do the assignment to the
following text.
g) Guess what sport or game is it
a. It is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net. ( lawn
tennis)
b. It is a summer game played on a grass field by two teams with a ball and two
goals (football)
c. It is a game played by two or four persons with a small hard ball which is struck
with clubs into holes. (golf)
d. It is a way of traveling or going on foot. (walking)
e. It is a team game played with oval ball. (rugby, football)
f. It is a game played on a table using round wood bats and a small plastic ball.
(table tennis)
2. Організація діалогічного мовлення учнів
a) Last lesson you got a task to make dialogues with each other. One of you is a reporter
and the other is a famous sportsman.
b )Tell me please what is your favourite sport and why?
III. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання