2. Тема. Їжа.
Підтема. Похід у кафе.
Мета. Навчальна. Актуалізувати та розширитизнання лексичного матеріалу
теми. Повторитиправила утворення стверджувальних, заперечних та
питальних речень із злічуваними та незлічуваними іменниками.
Ознайомитиз новими ідіомами, пов’язанимиз їжею.
Практична. Практикувати в діалогічному мовленні (діалог у кафе,
інтерв’ю); складанні та письміречень різного типу; аудіюванні,
читанні.
Розвиваюча. Розвиватикомунікативну компетентність, навички
правильної англійської вимови, вміння розуміти англійську мову,
сприйнятуна слух, вміння аналізувати мовнийматеріал.
Виховна. Виховувати культуру спілкування.
Обладнання. ПідручникА. Несвіт «Англійська мова 5», мультимедійна
презентація «Food», тематичні малюнки, відеозапис фізкультхвилинки
– пісня Break (Genki English CD7), мікрофон, муляжі овочів, фруктів,
продуктів, цукерки, картки для роботив групах , бейджики,
відеофрагмент Fruit Idioms (BBC Learning English
https://www.youtube.com/watch?v=xWVbSX8QVNI&list=RDxWVbSX8
QVNI#t=7 ).
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняттяіншомовного матеріалу.
1. Привітання. (Слайд 1)
- Good morning, my dear children! Sit down, please, and let’s start our lesson.
Todaywe’ll begin the new theme. Let’s guess! (Слайд 2) We’ll use the words
yummy-yummy, delicious, tasty.
P.: The theme of our lesson is Food. (Слайд 3)
3. T.: Of course! (Слайд 4) Todaywe’ll recollect the vocabulary of this topic. To the
end of the lesson you should be able to speak about food you like / don'tlike and
use Countable and Uncountable Nouns in different types of sentences.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Фонетична розминка. (Слайд 5)
T.: So, do you like this theme? And what does Mr. Tongue like? It likes correct
sounds. Let’s train our Mr. Tongue.
I like honey on my bread,
I like salad, I like eggs.
I drink water all daylong.
All these things make me strong.
- Let’s practice some sounds:
[h] – honey
[r] – bread, drink, strong
[d] – bread, salad, drink
[w] – water
[ð] – these
[θ] – things
[ŋ] – long, things, strong
2) Мовленнєва зарядка.
T.: And now look out of the window.
(Слайд 6)
4. Instead of studying at schoolI’d like to go for a walk along a rainy Londonstreet.
Would you like to go with me?
Pupils(Ps): Yes, of course.
T: Is it cold now?
Ps: Yes, it is.
T: But I know one of the ways to warm up. It’s eating. Imagine that you are in a
small London café. (Слайд 7)
I think it is a good idea. (Звучить музика)
- Now we should divide our class into three groups. Choosea candy you like
best and sit at the table according to the colour of the candy’s cover.
(Учні обирають цукерки певного кольору. Відповідно до кольору цукерок клас
поділяється на 3 групи. Кожна група сідає за свій стіл та інсценує полілог.
Використовуються муляжі, посуд. )
- You should choosea waiter and make up a dialogue.
(Під час цього етапууроку мультимедійна презентація вимикається)
Зразок полілогу
“In the Café”
(Підходить офіціант, пропонує відвідувачам меню, ті роблять
замовлення)
W – Hello! Nice to see you.
Ps.:Hi!
W – Please, look at the menu and choosesomefood for you.
P1 – Oh, I’m as hungry as a hunter! I’d like some soup, some meat and
potato.
P2 – I’d like some vegetable soup, macaroni with sausages and vegetable
salad.
W – Yes, we have wonderful vegetable soup, and vegetable salad.
P1 – What about drinks?
W – We offer different juices, fizzy lemonade, cola, milk, coffee and tea.
P1 – Can I have some coffee with milk?
P2 – I would like a cup of hot tea.
W – OK. (йде до іншого столу, приймає замовлення і виходить).
P1 – You are a good eater!
P1 – I’m a sweet tooth. I enjoy chocolate and sweets.
W – (ставить їжу) Here you are!
P1,P2 – Mmmm! Very nice! Very delicious! Thank you!
5. P2 – I’m still hungry! Oh, please… (звертається до офіціанта). I wish for
more…
W – Just a moment. (виходить)
P1 – Appetite comes with eating!
W – Here you are. Good appetite!
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація знань ЛО. (Використовуються малюнки із зображенням
продуктівхарчування).
T.: Thank you for your dialogues. Let’s practice some other words connected with
this topic. Look at the pictures and name the words.
T.: Open your books at p.52, read the words of ex.1 and try to remember their
spelling.
rice, fruit, meat, pizza, potato, salad, bread, cheese, beans, chocolate, vegetables, а
sandwich, yoghurt, ice сrеаm, а piece of cake, а pudding, biscuits, crisps, a toast,
fish, sweets, jam, chicken, meat balls, sausages, tea, coffee, оrаngе / аррlе / саrrоt
juice, milk.
2. Розвитокнавичокдіалогічного мовлення.
T.: Children, today we have foreign reporters at our lesson! (Слайд 8)
They work in the most popular English newspapers “The Times”, “The
Daily Telegraph” and “The Daily Mirror” . The reporters want to know
something about Ukrainian food. While you answering pay attention on
useful phrases on the screen and use the new words.
I like… best I don’t like…
I prefer … I don’t usuallyhave…
I quitelike… … is/are OK.
(Виходять троє учнів з бейджиками,на яких зображено назви газет і
проводять інтерв’ю з групами)
Questions:
- Whatdo you usually have for breakfast?
- Whatdo you prefer to havefor dinner?
- Whatare the traditional Ukrainian holidaydishes?
- Whatdon’t you like to eat?
- Do you like fast food?
3. Фізкультхвилинка. Виконання пісні з рухами Break (Genki English
CD7). (Слайд 9)
- And now let’s have a rest.
6. 4. Подання текcтів для читання. Впр.3 с.53.
1) Підготовка до читання. Бесіда.
- Is it important to have breakfast in the morning?
- Do you prefer healthy food?
- What healthy food do you know?
- And now we’ll read two points of view on the importance of breakfast.
So, whose habits are healthier? Read and think.
2) Читання ланцюжком. (Після читання учні відповідають на питання,
поставлене на початку).
3) Перевірка розуміння. Впр.4 с.53. (Учні відповідають, правильнічи
неправильні твердження). (Слайд 10)
- Read the statements of ex.4 and say are they true or false?
Ann and Dan both have something for breakfast. (+)
Ann and Dan both take lunch boxes to school. (- Ann takes a lunch box.)
Ann takes some fruit to school. (+)
Both children buy sweets on the way home after school. (- Nobodybuys
any fruit. Dan sometimes buys some sweets)
5. Розвитокграматичнихумінь. (Слайд 11)
1) Актуалізація розуміння понять «злічувані» та «незлічувані»
іменники, правила побудови речень різного типу. (Роботаза
таблицею с.53).
- Doing this exercise you used the words some and any. Last year we
learned the rules of their usage. Look at the table on the screen and pay
attention on the structure of affirmative, negative and interrogative
sentences.
- When do we use some?
- When do we use any?
(Мультимедійна презентація вимикається)
7. 2) Вироблення умінь. Роботана картках. Кожна група отримує
картки з переліком продуктів. Учні повинні з кожного ряду
продуктіввилучити зайвий. Під час перевірки учні пояснюють, чому
слово зайве. Перемагаєкоманда, яка перша правильновиконала
завдання.
- Now take cards and work in groups. Find the odd word on it. The group
which does the task first will be the winner.
3) Складання трьох типів речень з поданимисловами.
а) Колективне складання та запис на дошці.
- Now make up three types of sentences with countable and uncountable
nouns and write them down on the blackboard.
б) Самостійна робота.
8. - Make your own three types of sentences using the words you want.
- Let’s check our work. Read, please.
(Кожен учень складає самостійно, потім окремі учні зачитують,
*сильні учні перевіряють у членів своєї групи.)
6. Аудіювання. Розширення знань учнів про англійські ідіоми.
1) Підготовча робота.
- And now it’s time to watch a video prepared by BBC Learning English.
Pay attention on the pronunciation of the words and intonation of the
English sentence.
2) Перегляд відео Fruit Idioms (BBC Learning English)
- You can find a link for this video and some other video and a game about
food on my site.
https://www.youtube.com/watch?v=xWVbSX8QVNI&list=RDxWVbSX
8QVNI#t=7 Тривалість відео 4 хв 15 с.
3) Відпрацювання фраз. (Слайд 12)
1. To go bananas – нервувати, божеволіти.
2. It’s a case of sour grapes – вдавана байдужість (дослівний переклад:
випадок з кислим виноградом).
3. A second bite of the cherry – ще одна спроба (дослівний переклад:
другий укус вишні)
6. Підведення підсумків он-лайн тестування учнів за попередньою темоюна
сайті вчителя. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-
PByGdDjXTvv88EZdlGzYEDUjg3jeC1WR6o9EP3F5mkmyMQ/viewform
- To the end of the lesson I’d like to summarize your hometask. Your task was to
do a test on my site. So, look at the screen.
7. Оцінювання учнів.
9. - As for this lesson, your marks are…
ІІІ. Заключначастина.
1. Домашнє завдання. (Слайд 13)
Повторитислова с.52, впр.7 с.54 (письмово),*висловитисвоє ставлення
щодо тверджень впр.6 с.54. Домашнє завдання ви можете переглянути
за посиланням
https://docs.google.com/document/d/1YcC5tbBALH0DUtUNGjAcxZwA1q
G1QC9qDedpy6zzlW0/edit
2. Підсумок уроку. (Слайд 14)
- What did you like best at our lesson?
- What useful phrases did you learn?
- Good bye, pupils! Have a break but don’tgo bananas!
Додаток:
Меню:
https://docs.google.com/document/d/1YcC5t
bBALH0DUtUNGjAcxZwA1qG1QC9qDedpy6zzl
W0/edit
10. Перелік використаних джерел
1. Навчальна програмадля загальноосвітніх навчальних закладів і
спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов
«Іноземнімови. 5-9 класи» 5. ВД «Освіта», 2013
2. Несвіт А.М. Англійська мова 5. Підручник для 5 класу загальноосвітніх
навчальних закладів (п’ятий рік навчання). – Київ:«Генеза», 2013. –
225с.
3. Відеоматеріали Fruit Idioms
https://www.youtube.com/watch?v=xWVbSX8QVNI&list=RDxWVbSX8Q
VNI#t=7
Матеріали сайту http://www.genkienglish.net/cd7.htm