Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
140
1. 1
Конспект відкритого уроку з англійської мови на тему:
«Дні тижня. Улюблені предмети. Урок англійської мови»
Дата:
Вчитель:
Клас: 3
Тема: “ Шкільне життя ” ( “Welcome Back to School”)
Підтема: “Дні тижня. Улюблені предмети . Уроканглійської мови ( Days of the
Week. My Favourite Subjects. The Lessonof English ) ”
Цілі уроку: 1) практична: формувати ключові комунікативні компетентностіучнів
з іноземної мови, формуватинавички вживання лексичних одиниць у
діалогічному мовленні, діти мають вміти читати, розуміти, правильно
вимовляти та використовуватиновіЛО по темі «Дні тижня. Навчальні
предмети»;
2) розвиваюча: розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, вміння
спілкуватися іноземною мовою;
3) виховна: виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, до
навчальних предметів, до навчання в цілому; вчити учнів працювати в
парах, бути уважними, організованими та активними;
4) освітня: розширювати кругозір учнів.
Обладнання: підручник для 3 класу ( Карпю’кО.Д.), тематичні плакати,
картки з індивідуальними завданнями, картки зі знаками фонетичної
транскрипції, аудіо додатокдо підручника для 3 класу, мультимедійна дошка,
мікрофон.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок із формуванням
здоров’язбережувальнихтехнологій та з використанням ІКТ
Форма уроку: урок-подорож, урок-гра.
Міжпредметнізв’язки: Музичне мистецтво (виконання пісень), малювання
(створення малюнку «Мій улюблений предмет»), фізична культура (виконання
спортивнихвправ), інформатика (використання мультимедійних презентацій),
математика (розв’язування прикладів)
Learning Outcomes:By the end of the lesson, students will be able to
use lexical suits in dialogical and monologue speech;
children can read, understand the instructions of the teacher,
tell and ask about favourite lesson ;
children are able to work in pairs, teams and individually.
Motto of the lesson: “Every journey gives you its own favor”
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання 2хв.
2. 2
Teacher: Hello everyone! Hello boys and girls!
So, please, turn right, turn left to your neighbor, say “Hello!” and smile.
Now, let’s revise our poem “Smile”.
SMILE
I smile when I am happy,
I smile when I am glad.
I smile when I wake up,
and smile to start my day,
A smile’s a HAPPY thing to do,
to start me on my way.
Teacher: Сьогодніу нас незвичайний урок
Сьогодніми зробимо ще одинкрок
В країну прекрасну, в країну чудову
Де всі полюбляють англійську мову.
Teacher: At the beginning of the lesson, we have to remember the rules:
be attentive
be creative
think
enjoy reading
enjoy writing
enjoy lesson
2. Повідомленнятеми й мети уроку 1хв.
Teacher: Dear children, the topic of our lesson is « Days of the Week. My Favourite
Subjects. The English Lesson». Todaywe’ll continue our conversation about school, school
subjects and your favourite lesson. We’ll even visit a school in future./ Любі діти, темою
нашого уроку є “Дні тижня. Улюблені предмети . Уроканглійської мови». Сьогодні
ми продовжимо нашу розмовупро школу, шкільні предмети, поговоримопро ваші
улюблені шкільні предмети. І робитимемо мице, навчаючись у школі майбутнього.
3.Уведенняв іншомовне середовище 1хв.
1) Фонетичназарядка
Т: Let’s start our lesson with phonetic exercise. Look at the blackboard and repeat after me,
please.
[a] farm, party, car, Art
[æ] fat, rabbit, Maths, Saturday
[ju] new, Music, computer, Tuesday
[3:] bird, birthday, Thursday
[i:] teacher, reading, season, clean
3. 3
[ei] way, day, rain, stay
2) Мотивація навчальноїдіяльності.
T: What do we usually do at our English lessons?
We like to read,
We like to play,
We like to study
Every day.
T: Well done, children.
II. Основна частина уроку.
1. Контроль домашньогозавдання 5хв. ( фронтально – вчитель проходить
рядамиі проглядає, чиучні виконали завдання у WB p. 35 Ex. 2)
T: You know, all the children in the school of future are good learners: they study
well and always do their home tasks. So let’s see who among you can be the pupil of
that school/ У школі майбутнього всіучні вчаться добрета завжди виконують
домашні завдання. Зараз я перевірю, хто з вас зможе потрапитидо такої школи.
-Who want to read the first sentence? (4 learners)
- Very well that you have done a homework.
- Homework (Project “My favourite lesson”)
2. Розвиток навичок усного мовлення:2 хв
Т: Look at the timetable of the schoolof future and answer my questions /
Подивіться на розклад уроків, за яким навчаються учні у школі майбутнього та
дайте відповіді на мої запитання
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1. Math Sport Art English Music
2. Playing games Playing games Playing
games
Playing
games
Playing
games
3. Playing games Playing games Playing
games
Playing
games
Playing
games
3. Мозковий штурм “Brainstorm”. Ball Game.
How many days do children go to school?
What are these days?
Which lessons does learners study at school?
Do you like their timetable?
Do you like to go to school?
Do you like to play sport?
Т: Let’s remember what can we do in our lesson at school.
4. 4
4. Навчальна гра. Вправа “Знайди пару». (Пари знаходяться в класі) 2 хв.
T: I need 8 volunteers.
T: You need to find a pair.
Sing, run, count, read, write, jump, play, dance
5. Відеозавдання.Game “ The Dwarf’s House “ Спочатку вибрати дітей!
T: Look on the TV! 1хв.
Today, dwarves came to visit us, their name is «Days of the Week». But they lost their
houses. Show me? How well you know the days of the week. Let's help them to find
their houses! Хатинки наклеєні на дверях по порядку. Вчитель дає дітям гномиків.
(Вибрати учасників з допомогоюфруктів (7 бананів, 13 апельсинів))
T: Let's talk together Days of the Week
Monday – Math 3 хв.
T: Let’s try to become the pupils of the school in future.
T:Which lesson have pupils got on Monday?
P-l1: They have Math.
T: What do we usually do at this lesson?
P-l2: We count and do sums on Math.
T: Right you are. Imagine that it is Monday today and you have got Math.
1. Вправа длямовного апарату.
T: Listen and repeat the short activity for your mouth.
T: Stand up, please!
рахувати
стрибатиписати
бігати
читати
танцювати
грати співати
5. 5
One, one, one
I can run!
Two, two, two
I can jump too!
Three, three, three
Look at me!
2. And now let's do sums in pairs
Роботав парах. Плакат з цифрами (1-20).
Виконати математичні дії (визначаємо пари по дві однаковихцифри1-1,2-2)
9+2 = 11
3+3 = 6
11+7 = 18
14+6 = 20
2.1. Вправа дляочей. (Під час того, коли діти рахують)
Look left
Look right
Look up
Look down.
Look on the window
Look on the door
Look on the floor.
T: Let's check your exercise
Tuesday – Sport 2 хв.
T: Which lesson have pupils got on Tuesday?
P-l1: They have Sport.
T: What do we usually do at this lesson?
P-l2: We jump, run and play sport.
T: Right you are. Imagine that it is Tuesday today and you have got Sport. Let’s do some
physical exercises. Stand up.
Wednesday – Art 5 хв.
T: Which lesson have pupils got on Wednesday?
P-l1: They have Art.
T: What do we usually do at this lesson?
P-l2: We draw and paint.
1. Метод „Мікрофон” . Розвиток навичок говоріння за допомогою I like…; (Захист
учнівських проектів. Учні по черзівиходять до дошки, представляють свою проектну
роботу.)
T: Right you are. Imagine that it is Wednesday today and we have got Art. I know some of
you prepared the projects with your favourite subjects. Show them and tell about your
favourite subject using the information from the table / Продемонструйтемалюнки із
зображенням вашого улюбленого предмета та розкажіть, чому ви його любите,
користуючись поданимикартками.
6. 6
English
Art
I like Sport
Music
Math
Reading
Thursday – English
T: Which lesson have pupils got on Thursday?
P-l1: They have English.
T: What do we usually do at this lesson?
P-l2: We speak, read and write English.
T: Right you are. Today we have got English.
1. Вправа «Карта пам’яті» 5 хв. робота в групах (4 команди) (поділити за
допомогою цукерок)
T: Dear learners, you’ll work in groups of five children. Your task is to write out the words
of different groups.
Розподілисловау колонкиза темами / put the words into the propercolumns
Sunday, fifteen, computer, Monday, Reading, thirteen, eleven, Tuesday,
pencil-box, English, Wednesday, Sport, pen, teacher, twelve, Thursday,
twenty, children, Friday, Music, seventeen, Art, Saturday, copy-book, seven,
Maths, desk, Ukrainian
Days of the week School subjects School things Numbers
Sunday Reading computer fifteen
Monday English pencil-box thirteen
Tuesday Sport pen eleven
Wednesday Music teacher twelve
Thursday Art children twenty
Friday Maths copy-book seventeen
Saturday Ukrainian desk seven
2. Формування навичок аудіювання. 4 хв. Подання тексту для аудіювання
“Bill’s Timetable”, впр. 2, с. 49:
2.1. Учні слухають текст.
2.2. Гра «Traffic lights»
7. 7
Вчитель вимовляє речення, які відповідають або не відповідають змісту
тексту. Учні повинні підняти зелений кружок, якщо речення правильне, і
червоний, якщо висловлювання не відповідає змісту малюнка.
Вчитель читає твердження двічі:
Pupil’s name is Bill. yes
Bill goes to school five days a week. yes
He has six lessons every day. no
He has Sport on Monday and Wednesday. no
He likes to go school. Yes
Friday – Music 3хв.
T: Which lesson have pupils got on Friday?
P-l1: They have Music.
T: What do we usually do at this lesson?
P-l2: We sing songs and play music.
T: Right you are. Imagine that it is Friday today and we have got Music. Let’s sing a song.
Hello Song for Kids _ Greeting Song for Kids _ The Singing Walrus (1).mp4
4. Складання асоціативної мапи. 3хв.
T: What words do you associate with the word “School”?Find and take the words, attach
them to the board to make a word-map.
(Діти вибирають слово, називають його та прикріплюють до дошки, утворюючи
асоціативну мапу.)
Interesting - цікаво
Memorably - незабутньо
Communication - спілкування
Teacher– вчитель
Friends - друзі
Parents - батьки
Benefit - користь
School
8. 8
Computer – комп’ютер
Modern – сучасно
Imagination – фантазія, уява
Tolerance -толерантність
T: The main part of our lesson is over.
ІІІ. Заключначастинауроку. 5хв.
1. Пояснення домашньогозавдання:
Підр., Впр. 2, 3 с.56-57 – прочитатилиста та з’ясувати, які речення відповідають його
змісту/
2. Рефлексійно– оцінюючийетап.
2.1. Рефлексіянавчальноїдіяльності.
T: Todayyou’ve worked very hard, have been very active. And now I want to ask you.
What was the most interesting? Що було найцікавішим?
What was difficult? Що було складним?
And what was the easiest? Що було найлегшим?
2.2. Рефлексіянастрою.Вправа Кольоровий настрій
T. Now you see a Rainbow. Draw on your suns smile if you liked the lesson and the sums if
you did not like, and stick on the rainbow.
2.3. Оцінюваннядітей кожномуна сердечкуоцінка.
2.4. Мотиваційна рефлексія. Віршик “ Good bye !” :
One, two, three, four, five
I say “ Good bye!”
Діти повторюють за вчителем :
One, two, three, four, five -
I say “ Good bye!”
T. Our lesson is over.
9. 9
Загальні висновки учителя про
ефективність проведеного уроку
Урок планувався з урахуванням комунікативної
спрямованості, були показані всі види мовленнєвої діяльності.
Різноманіття методів, прийомів та вправ з урахуванням вікових
особливостей учнів дозволило одержати очікувані результати.
Урок проходив в швидкому темпі, але завдяки його структурі,
діти не відчували втоми, демонструючи якість знань, умінь і
навичок. Разом з тим, вони вміли самостійно діяти та мислити
при виконанні усних та письмових вправ. Використовувались
прийоми для активізації різних видів пам'яті (образної,
словесно-слухової, емоційної, механічної, операційної та ін..)
Були використані індивідуальні, групові і колективні форми
навчальної роботи з учнями. Темою відкритого уроку було
вибрано «Дні тижня, Улюблені предмети. Урок англійської»,
яка торкається повсякденної роботи у школі: днів тижня,
навчальних предметів, улюблених уроків, що викликало в учнів
додаткову мотивацію до вивчення різних предметів.