1. 5 клас
Тема:Schoolsubjects.
Мета уроку:
Практична: активізувати лексичний матеріал з теми та ознайомитиз новими
словами; розвивати навички аудіювання; практикувати у вживанні нових слів
з теми в усному та писемному мовленні; розвивати навички діалогічного
мовлення; навчити вести бесіду про улюблені шкільні предмети.
Освітня: поглибити знання учнів про школу; розширити знання учнів про
шкільні предмети.
Розвиваюча: розвивати навички соціокультурної компетенції; розвивати
мовну здогадку та мовленнєву реакцію; розвивати навички роботи в парах та
групах; розвиватинавички самостійної роботиз матеріалом.
Виховна: виховувати відповідальне ставлення до школи; формувати
зацікавленість у розширеннісвоїхзнань.
Очікуванірезультати: Учні володіють лексичним матеріалом уроку. Знають
назви предметів, можуть розпитатиі розповістипро свій улюблений предмет.
Розуміють тексти для читання й аудіювання, які містять лексичні одиниці
уроку.
Обладнання:підручник«Англійська мова. 5 клас» О.Карп’юк, презентація та
мультимедійний проектор, звукозаписи, коробка з шкільним приладдям,
картопля для гри, НО, интернет, смартфониучнів.
Хід уроку:
І. Greeting and aim.
1. Привітання.
T: Good morning, children! I'm glad to see you! How are you?
2. Уведення в іншомовну атмосферу. Гра «Гарячакартопля». Слайд 1-2/Warm
up.
2. Т: Now we are going to play “Hot potato”. You should pass this potato to each
another while the music is playing. Do it quickly because the potato is very hot!
When the music stops the pupil, who has the potato, should take a piece of paper
with the task. Let’s start!
T: Well done! (кожен учень отримує цукерку за правильну відповідь)
3. Оголошення теми і мети уроку. Слайд 3.
T: Well, children, I’ve just got a parcel from “Nova Poshta”. What do you think is
here in this box? (Pupil’s answers)
T: Ok, let’s open and check! (Teacher opens the box, take items from it and show
them to the children. Children name the things).
T: What is this? What are these? (a pen, a ruler, a book, scissors, a rubber, a
copybook, a football, a pencil, glue).
T: What do you think what the topic of the lesson is? Yes, the topic of our lesson is
“Schoolsubjects” (слайд 3). I want you to show your knowledge on the topic and
to improve new skills.
II. The main part of the lesson(Основначастинауроку).
2.1.Уведення лексичних одиниць уроку. Слайд 4-5/Present vocabulary
T: Today we’ll speak about schooland your favourite subjects.
First of all let’s revise the names of schoolsubjects. Listen and repeat after me.
2.2. Практикування у використанні ЛО/Practice
1. Аудіювання
T: New boyJimmy can’t find the classroomin his new school. We should help him.
Listen the audio and guess the lesson. (slide 6)
T: Which lesson is in room 1? etc.
Well done!
2. Роботау групах/Group work p 26 Class Book
1. T: Now, let’s divide into 2 groups. The first is “Kittens” and the second is
“Puppies”.
3. T: Open your books p 26 and find ex 2 (slide 7). So, you have 3 minutes to look at
the messages on the notice board and find necessary information:
4 schoolsubjects
5 days of the week
phone number
website address
T: The winner will be the team which does the task quicker.
3. Роботау групах. Гра «BAAMBOOZLE». Слайд 8
T: Now work in the same groups. The task is ex 3 p 26. You should look through
the messages on the notice board again and answer the questions. You have 5
minutes. Time goes! (slide 8)
T: Let’s check what do you find out. https://www.baamboozle.com/game/156876
(members of each team chooseone number one by one and answer the questions)
4. Виконання індивідуального завдання. Слайд 9-10/Individual work
T: Take your mobiles and check you viber massages. Click the link and do the task
as quickly as possible. Send me a massage with your result when you finish.
T: Great job! Now let’s check it together. (Pupils read the description of the subject
and name it one by one. Slide 10)
3. Роботав парах. Діалогічне мовлення. Слайд 11/Pair work
T: Work in pairs. Ask your partner and try to remember his/her answers.
T: As a feedback tell me please 2 facts which you remember about your partner.
6. Монологічне мовлення. Слайд 12/Speaking
T: And now let’s speak about your favourite subjects (Slide 12).
Складання повідомлення з опорою на схему Слайд 12
III. Conclusion/ Підсумок
1.Summary/ Підсумки.
T: Well done, children. Let's sum up our work today.
1) What school subject do you remember?
2) What subject is easy for you?
4. 3) What subject is boring?
2. Повідомлення домашнього завдання. Слайд 13/ Homework.
Вивчити ЛО с. 26, HOs.