1. Тема:З історії святкування Різдва.
Тип уроку: комбінований
Мета:створитиумови для формування лексичних та мовленнєвих навичок
по темі, застосовуючиінтерактивні технології навчання.
Завдання: - формувати лексичні навички по темі;
- розвиватимовні та пізнавальні здібності учнів, готовність до
комунікації;
- формувати логічне мислення;
- розвивативміння працювати в парах та групах;
- формувати інтерес до вивчення та пізнавальну активність учнів;
- виховувати повагу до традицій, культурної та історичної спадщини
Батьківщини та країни, мова якої вивчається.
Використанітехнології:інтерактивні, здоров’я зберігаючі.
Використаніметоди навчання:наочність, словесний, пошуковий,
репродуктивний.
Час:45 хвилин.
Обладнанняуроку: картки із завданнями, картки для гри,мультимедійний
проектор, комп’ютер, відео пісні “Santa, Santa, high in the sky”, кубик ігровий
Хід уроку
1. Організаційний момент
Greeting
Teacher: Good morning, dear boys and girl!
Pupils: Good morning!
Teacher: Tell me how are you? What is your mood?
Pupil 1: I’m good.
Pupil 2: I’m fine. …
Warming-up
Teacher: Let’s start our lesson. I prepared for your some cards, come to me
and take one of them. Some of you has questions and some of you has
answers. Your task is to find your partner. (Учні пересуваються по класній
кімнаті в пошуках відповіді на своє питання чи питання до відповіді.
Потім зачитують, що отрималося. Питання:Додаток 1)
Theme and aims
Teacher: Now tell me what will we speak about today according our
questions and answers?
Pupil 1: To my mind it’s Christmas.
2. Teacher: Yes, you are right. The theme of today’s lesson is “The celebration
of Christmas in different countries”. And today you’ll learn new words,
practice your reading, writing, develop your skills of communication.
Phonetic drill
Teacher: First of all I propose to listen to some Christmas song .
(Спочатку учні слухають пісню, виконують завдання до неї на карткахв
параха потім співають разом .
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/songs/santa-santa-high-the-sky;
Додаток 2)
2. Основна частина уроку
Vocabulary (Mind-map)
Teacher: Let’s see which words of our topic can you remember. I proposeto
paint the mind-map: ( Учні по черзі виходять та доповнюють карту
пам’яті)
presents
Christmas
Reading
Pre-reading activities: ( Vocabulary practice )
Teacher: Do you like to play? I like a lot. Let’s play?!
But before it we should do some task. (Учні виконують завдання на
картках. Додаток 3 )
Teacher: It’s time to play!
While-reading activities:
“Running dictation”(Groupwork: Для поділу на групи учитель
пропонує учням подивитисяна спинки стільців і знайти там
зображення: ялинкові іграшки, сніжинки, Санти, олені,… і
об’єднатися відповідно малюнкам)
Teacher: I have a message for you. But first choosein your groups a
“runner”, a “messager”, a “secretary and a reporter. A runner runs to my
table , read the message and then runs back to tell a messager. He can
read the message sentence by sentence and he can run to the table as
many times as he needs. The messager dictates the message to the
3. secretary and he writes it down. When the message is ready a reporter
reads it. The winner is the team that reads the message first and correctly.
(Додаток 4)
Post-reading activities:(Game “Pass the parcel”)
Teacher: I have some present for you. But to get it you must wrap it up
doing some task. Wrapping the present you will find some questions and
you should answer them. Are you ready? Let’s start. (Учні під різдв’яну
мелодію передають подарунок. Колимузика стихає, учень у якого
залишився подарунокрозгортає і дає відповідь на запитання до
прочитаних текстів про Різдво. (Додаток 5) Перемагає той хто
останнім розгорнеостанній шар паперу і отримує подарунок, який є
всередині.)
GrammarPractice
“Christmasgame”(Group work. Додаток 6)
Teacher: Each group must throw the brick and do tasks which there are
on the board one by one.
(Кожна група по-черзікидає кубик і виконує завдання. Завдання:
скласти речення зі слів секції, на яку потрапили.)
Vocabulary(Mind-map)
Teacher: Now I want that we turn to our mind- map and add words which
you’ve learnt today.
(Учні доповнюють карту пам’яті, з якою вони працювали на
початку, словами, які вонизапам’ятали на уроці.)
3. Заключначастинауроку
Summarizing
Кожен учень кидає кубик, на якомузображенісмайлики і описує, що
сподобалось,що ні. javascript:addSmile(‘laugh’, message’);[/align]
Home task
Teacher: Your task is to write and tell about celebration of Christmas in your
family.
Списоквикористанихджерел:
1. ILSColective.com
2. learnenglishkids.britishcouncil.org/en/category/topics/Christmas
5. Додаток 1 Warming-up
Do you like Christmas? Yes, I do.
What do we usually decorate
at Christmas?
We usually decorate the
Christmas tree.
What do you do at
Christmas?
We wait for the Santa at
Christmas.
What do you have at
Christmas?
We have holidays.
What do children get for
Christmas?
They get presents.
What do people put on the
Christmas tree at Christmas?
They put the lights and the
balls on the Christmas tree.
What do people hang on the
door at Christmas?
People hang a wreath on the
door.
What people wish each other
at Christmas?
People wish “Merry
Christmas each other.
What do the Englishmen eat
at Christmas?
They eat a roast turkey, a
pudding, different salads, etc.
6. Додаток 2 Phonetic drill
Listento thesongandwritethemissingwords in
thesentences.
1. Santa,_________,high in thesky.
2. Come down the_________,don’t be
shy.
3. Leave a little_________ forme.
4. There’s acarrot foryour__________.
5. There’s a glass of sherryand a
big__________.
6. There’s anempty_________waiting.
7. The_______are shining inthe dark
blue sky.
8. The_________are glowing.
10. Додаток 5 Post-reading activities:(Game “Pass the parcel”)
When does Christmas come in Australia?
Who brings presents for children in Holland?
Who is often used to help decorating the house in France?
Where does the Santa Clause or the Father Christ leave presents
in the United Kingdom?
Where do children leave shoes at Christmas in Holland?
What is a family occasion at Christmas in the United Kingdom?
How does the Santa travel in Australia?