1. Майстер-клас для вчителів іноземної мови
«Ефективні методи і прийоми початку уроку»
Майстер-клас – це одна з форм ефективного, професійного, активного
навчання. Це зазвичай продуктивна, цікава і корисна форма методичної
роботи. Це чудовий спосіб показати свої вміння під час проходження
атестації.
Мета:
-ознайомлення з ефективними методами і прийомами на початку уроку
англійської мови;
-огляд та застосування даних прийомів і методів на практиці;
-створення умов для професійного самовдосконалення вчителя,
формування індивідуального стилю творчої педагогічної діяльності в
процесі навчально-виховного процесу.
Завдання:
-ознайомити учасників майстер-класу з методами і прийомами, які
використовуються на початку уроку;
-переконати учасників майстер-класу в ефективності даних методів і
прийомів;
-підвищити мотивацію учасників майстер-класу до оволодіння
англійською мовою;
-створити комфортні умови, в яких учасники почуватимуть свою
успішність та інтелектуальну самостійність;
-заохотити учасників майстер-класу застосовувати методи і прийоми у
власному педагогічному досвіді.
Майстер-клас був розроблений для вчителів іноземних мов.
Етапи майстер-класу:
I.Підготовчо-організаційний етап
II. Основна частина
III. Висновок.
Обладнання: комп'ютер,мультимедійна дошка, мультимедійна
презентація майстер - класу.
2. Тривалість: 45 хвилин
Хід майстер-класу
I.Підготовчо-організаційний етап
Добрий день, шановні колеги! Я вчителька англійської мови…(ім’я та
прізвище). Викладаю цей предмет вже (… ) рік в… (місце роботи). Майстер-
клас, який я сьогодні проведу для вас, має таку назву «Ефективні методи і
прийоми початку уроку англійської мови» . Цей майстер-клас проводиться
для вчителів іноземних мов з метою обміну досвідом. На цьому занятті
будуть представленні деякі форми і методи, які я застосовую на початку
уроку.
Сьогодні ми поговоримо про те, що початок уроку є дуже важливою
складовою всього уроку. Гарний початок, як мовиться, половина справи.
Сучасне життя ставить перед учителем великі завдання: не лише давати
підростаючому поколінню глибокі і міцні знання, а й виробляти вміння і
навички застосовувати їх на практиці, формувати світогляд, розвивати
критичне мислення. Щоб всього цього досягти, вчителю постійно треба
удосконалювати методи та прийоми навчання, зробити учня головною
дійовою особою на уроці, щоб він наполегливо оволодівав іноземною мовою
спільно зі своїми однокласниками. А в цьому йомуб допомагав вчитель-
наставник.
Урок - це цілісний творчий твір тривалістю 40-45 хвилин. У нього є
початок, центральна частина і завершення. Кожна з названих частин виконує
властиву їй функцію, що відображає специфіку предмета.
Великі можливості для підвищення ефективності уроку має його
початок. Треба зосередити увагу учнів на темі розмови, дати їм можливість
уважно слухати один одного і одночасно думати про те, як би вони самі
відповіли на питання.
Початок уроку - це обов'язковий етап, він триває не більше 3-5 хвилин, і
з нього, власне, починається детальне планування уроку. Цей етап включає
два моменти:
1. мотивуюче комунікативне завдання;
3. 2. ознайомлення учнів з тематикою і завданнями уроку.
На початку уроку зазвичай відзначається іншомовна скутість учнів.
Головним завданням вчителя є налаштування учнів на спілкування,
створення робочого контакту з якомога більшою кількістю учнів, тобто
здійснити мовну підготовку природним шляхом.
Сьогодні, шановні колеги, я прошу Вас побути моїми учнями. Ми всі з
вами різні: працюємо в різних школах, викладаємо різні предмети, у нас
різний вік. Але у нас є щось спільне, що об'єднує нас в цю хвилину. Це щось
–майстер-клас.
II. Основна частина
Урок – це дзеркало загальної і
педагогічної культури вчителя,
мірило його інтелектуального багатства,
показник його світогляду, ерудиції»
В. О. Сухомлинський
1. Вступне слово
Початок уроку ... Яким воно має бути? Звичайно, захоплюючим, що
провокує на дослідження, вивчення нового матеріалу, що формує
пізнавальний інтерес ... Як же цього домогтися? А давайте спробуємо урок
почати з інформаційної хвилинки.
2. Представлення майстер-класу
Шановні колеги, вашій увазі буде представлено декілька прикладів
початку уроку. Прошу брати активну участь і тим самим ви мені дуже
допоможете в проведенні заняття.
1) На своїх уроках в 5 класі я спробувала застосувати інформаційну
хвилинку, яка складається тільки з одного питання, яке я задала учням, тим
самим загострила їх увагу та викликала інтерес до уроку.
Teacher: Do you know what the British eat during the day?
How is Christmas celebrated?
4. 2) Почати урок можна і з фронтальним бесіди, яка підведе до теми
уроку.
OK. Let’s start our lesson.
Hello! Listen to me and answer my question.
- What is your favourite season?
- What is the season now?
- Name, please winter months.
- When were you born?
We can may a conclusion: the theme of our lesson is “Seasons”.
3) Починати урок англійської мови дуже корисно звуковою зарядкою і
скоромовками. Це сприяє кращому засвоєнню фонетики і особливо корисно
для молодших учнів. Рекомендується виконувати таку зарядку перед кожним
заняттям і використовувати при цьому маленьке дзеркальце. Щоб звукова
зарядка була більш цікавою для дітей, її можна представити таким чином,
наприклад:
Пісенька:
Язичку захотілося співати. Підспівуй! [ла-ла-ла] - це українською, а щоб
заспівати англійською, постав язичок на піднебіння за верхніми зубами.
Промов: / l-l-l /, а тепер з голосними: / lɒ-lɒ-lɒ, / lʌ -lʌ-lʌ /, / lu: -lu: -lu: / -
вийшла англійська пісенька!
• Змія:
Український звук [ш] шипить, як змія. Прошипівши: [ш-ш-ш]. А
«англійська змія» шипить інакше - трохи м'якше. Відкрий рот, середину
язика підніми: / ʃ-ʃ-ʃ /. Спробуй тепер "пошипіти" складами: / ʃi: -ʃә: -ʃu: /.
• Відкрити - трохи відкривши
В англійській є два звуки, які дуже схожі і які легко сплутати. Це звуки /
æ / і / e /. Але плутати їх ніяк не можна! Ти ж не хочеш, щоб слово bed
(ліжко) перетворилося на слово bad (поганий)? Тоді запам'ятовуй: для звука /
æ / відкривай рот ширше, а для звуку / e / тільки трохи відкривши.
• Короткий і довгий:
5. Голосні звуки в англійській мові бувають короткі і довгі. Наприклад: / u
/ і / u: /, / i / і / i: /, / ʌ / і / a: /, / ɒ / і / ɔ :. Не плутатайте їх у словах, інакше
перетвориш бідну овечку (sheep) в корабель (ship)!
Створити невимушену атмосферу на уроці, ввести елемент гри у процес
оволодіння звуковою стороною іноземного мовлення допомагає скоромовка.
Вона побудована на “поєднанні звуків, які ускладнюють швидку вимову
слів». Використання різноманітних скоромовок на уроці іноземної мови
допоможе вчителю в невимушеній ігровій формі відпрацювати вимову
окремих приголосних, особливо тих, які відсутні в рідній мові:
- She sells seashells by the seashore.( Вона продає мушлі на морському
узбережжі).
-I wish you were a fish in my dish. (Я хочу, щоб ти була рибкою в моїй
страві)
-How can a clam cram in a clean cream can? (Як можна втиснути молюск в
чистий крем?)
- I scream, you scream, we all scream for ice-cream! ( Я кричу, що ви
кричите, всі ми кричимо за морозивом!)
-Two tiny tigers took two tiny toads and put them on a tiny tree (2-є
маленьких тигренят взяли 2 крихітні жабки і поклали їх на крихітне дерево)
4) А можна почати урок з вірша. Наприклад, під музику, якщо ви на
своєму уроці будете говорити про кохання чи дружбу.
В 2-му класі ми з учнями вивчили вірш про кольори:
Щоб навчитись рахувати,треба кожен колір знати,
Green зелений як травичка
Blue блакитний як водичка
Yellow жовтий як курчатко
Grey як сіре мишенятко
Purple схожий на буряк
Red червоний наче мак
White як білий-білий сніг, що у лісі вкрив барліг
А в барлозі ведмежатка всі коричневі як татко
6. Brown спина, brown боки
Сплять ведмежі лежебоки.
Досвід роботи показує, що, проводячи мовну розминку на кожному
уроці, лексичний запас учнів значно збільшується, і лексика, використана в
мовної розминці, легше і швидше переходить в активний словник учнів.
Проблема пошуку ефективних методів і прийомів навчання
іншомовного спілкування дуже актуальна.
Використання різноманітних нестандартних прийомів навчання сприяє
закріпленню мовних явищ в пам'яті, створення більш стійких зорових і
слухових образів, підтримує інтерес і активність учнів. Саме тому все
частіше на заняттях перевага віддається активним методам навчання.
Головне завдання вчителя – робити все можливе, щоб у учні не втрачали
інтерес до вивчення іноземної мови. Тому щоб підтримати інтерес дітей до
свого предмета, я намагаюся зрозуміти, які прийоми роботи можуть захопити
моїх учнів.
Що є найцікавішим для дитини? Який вид діяльності притаманний йому
за природою? Звичайно ж, гра! На сьогоднішній день існує великий вибір
навчальних ігор. Ось лише декілька з них, які ви можете використовувати
на початку уроку.
Paper Airplane Facts (лексична гра)
Попросіть учнів написати на паперових літачках інформацію про себе.
Потім зберіть ці літачки і пустіть їх за класом. Учень повинен прочитати
вголос інформацію з літачка і вгадати чий він. Така гра може
використовуватися при закріпленні лексики за темами частини тіла,
зовнішність, кольори
(Приклад: I'm a boy(girl). I'm 7. I have got blue eyes, short (long) fair(dark)
hair)
A broken word (орфографічна гра)
1 варіант. Учні отримують комплект букв, з яких їм потрібно скласти
слово (тему уроку).
(Приклад: Weather and Clothes-5кл.)
7. 2 варіант. Учитель пише великими літерами на аркуші паперу слово і, не
показуючи його, розрізає на букви, кажучи: «Було у мене слово. Воно
розсипалося на літери ». Потім показує букви і розсипає їх на столі: «Хто
швидше здогадається, яке це було слово?». Як ви думаєте, чому я принесла
саме це слово? (бо це тема нашого уроку)Виграє той, хто перший правильно
запише слово. Той, хто відгадав слово вигадує своє слово, повідомляє
викладачеві або сам пише і розрізає його і показує всім розсипані букви. Дія
повторюється.
(Приклад: Painting)
A grammar block (граматична гра)
На м'який кубик прикріплюються речення з пропусками. Учень
підкидає кубик і заповнює пропуск у реченні на верхній стороні кубика. Ця
гра може бути використана для повторення граматичного матеріалу. Також
можна використовувати для повторення лексики, наприклад, написавши на
кожній стороні групу слів з певної теми, учню потрібно додати до неї ще
кілька слів.
(Тема «Їжа»: hot dog sandwich, tea, salad, cocoa, bread)
Кола на воді
Цей прийом є універсальним засобом активізувати знання учнів та їх
мовну активність на початковому етапі.
Опорним словом до цього прийому може стати вивчене поняття, явище.
Воно записується в стовпчик і на кожну букву підбираються іменники
(дієслова, прикметники, стійкі словосполучення) до вивченої теми.
Давайте підберемо слова до нашої теми (дієслова, іменники,
прикметники, словосполученні), які починалися б на літери нашого слова
P-play, parrot
E-easy to keep
T-take care
S – small
Один з методів ефективного початку уроку є загадка. Знайдіть або
придумайте загадку. Це пожвавить дітей і послужить сигналом до початку
8. розумової діяльності. Так, наприклад. В 4-му класі можна використати
наступну загадку:
What day will you never see again? (Yesterday), вивчаючи тему «Минулі
події»
А зараз я хочу запропонувати Вам декілька варіантів початку уроку у 8
класі з теми»» Музика навколо нас»
1. Організаційний момент-залучення учнів до говоріння через діалог і
активізація лексики через музичний кросворд
Good morning students, nice to see you again. Do you like singing? Or can
you sing? “My soul is singing” - When do we say it? (Music sounds)
-When we are impressed a lot. When we are happy and want to share our
happiness.
Let’s don’t speak about music but listen to it.
Do you know who sings these songs?
1/ Madonna-Music
2/ Queen
3/ Scorpions
4/ Eminem
5/ Oceana
1 m a d o n n a
2 q u e e n
3 s c o r p i o n s
4 e m i n e m
5 o c e a n a
2. Організаційний момент – залучення до говоріння через загадку до
діалогічної мови учнів
Well, I’m glad to see you again. Let’s start our lesson. At once, try to
answer one I think simple question “Which letter is not me?” (written variant on
the blackboard
9. Answer: U.
That’s why today you ask different questions and answer them. Let’s work
one by one. But what is the topic of your questions?
Pay attention to the blackboard, you see the signs. I hope they’ll help you to
realize it.
- Music.
You stated the topic. Ask your questions, don’t forget to name who will
answer. (Students ask questions for each other).
What styles of music do you know? Which of them do you prefer to listen
to?
When do you listen to music? Do you know what “blues….” means? What
was the first rock group? What do you know about it? Do you like to attend
different concerts? What do you prefer to listen to music at home or visit concerts?
How could music affect you?
Thank you for your activity and enthusiasm.
To help, support or direct students’ activity, teacher can use the cards with
meaningful words.
10. 1. Організаційний момент через аудіювання, читання та
переклад
It’s so nice to meet you. Good morning. I prepared something for you and I
want you tried to restore the statements of some famous people
Визначення пропущених слів
Слайд 10. I feel we are not along this lesson, because we’ll speak about
music with their help.
Music is the - - u - of language. ( Max Heindel ) soul
Tips: not body but - - - -. When we speak about our feelings we speak about
our - - - -
Music is the highest - - t in the world. (Lev Tolstoy) art
Tips: there is such subject at school. The first letter in the word is the first
one in alphabet.
Music can’t think but embody - d - - ( R. Vagner) idea
Tips: the first step to create something we need it.
Music is the highest - - t in the world.
(Lev Tolstoy)
11. Music can’t think but embody - d - -
( R. Vagner)
Give your English variants of the statement:
4. Організаційний момент- через римоване завдання
Morning is so nice today. Good morning! I’m glad to help you in your
studying.
Do you know anything about rap? Which country may be considered as a
native rap country? Should we read or sing rap? Let’s read.
Читання репа з заміною виділених слів
Sensitive music is not for me
• I hope you also agree
• I like to listen to this style
• Give me the pen, it’s mine
• You shouldn’t distract me any more
• I want to say you do it before
• I know you melody music enjoy
• And like to compose music joy
• Embody all feelings to this kind
• Create, loose or maybe find
• Let’s reside our lives full
• Make a cute music under the moon.
Highlighted words can be replaced by another ones. I suggest using
synonyms. Різноманітність англійських фраз на будь-якому етапі уроку
розширює і закріплює лексичний запас учня. Пропоную фрази для вчителя на
початку уроку англійської мови:
1. Привітання
Welcome, everybody!
12. Welcome to all of you.
I’d like to welcome you all to this course.
Good morning, everybody.
Good afternoon, everybody.
Hello, everyone.
Hello there, (Den).
How are you?
How are you getting on?
How are things with you, (Katе)?
Are you feeling better today, (Semen)?
And what about you, Maria? How are you today?
Good morning, Andriy. How are you feeling today?
How are you getting on?
How are things?
How are we all doing this morning?
How’s everyone feeling today?
How’s it going?
That’s nice to hear.
I’m glad/ pleased/ happy/ sorry to hear that.
I hope you all had a good/ enjoyable/ relaxing holiday/ break.
I hope you are all feeling well/ fit.
I hope you’ve had/ you’re having a nice/ good day so far.
2. Початок уроку
Let’s begin our lesson now.
So we can begin today’s lesson.
Is everybody ready to start?
I hope you are all ready for your English lesson.
I think we can start now.
Now we can get down to work.
Почати урок англійської в старшій школі можна з дружньою ноти,
поцікавившись, як учні провели вихідні або які у них плани на прийдешній
13. weekend. Попросіть клас перекласти слова відповідального. Так багато учнів
розкриються з іншого боку - ви дізнаєтеся про їхнє хобі, захоплення і
улюблений відпочинок. Потім можна включити відео-уривок з популярного
серіалу, природно без перекладу на українську мову, і запропонувати учням
перекласти почуте, наслідуючи грі акторів..
Заздалегідь знайдіть цікавий факт по темі, що вивчається. Це може бути
факт з біографії вченого чи письменника, незвичайну властивість предмета,
рослини, тварини або речовини. Можете принести фотографії, картинки або
схеми, що ілюструють вашу розповідь.
Не обмежуйтеся монологом. Залучіть дітей в активне обговорення.
Важливо зацікавити дітей, але не розбурхати і не розсмішити.
Відчувайте настрій класу, не дозволяйте йому переходити за грань.
Дайте можливість висловитися кожному учневі, але не забувайте стежити за
безцінним часом уроку.
Ось декілька порад для вчителів, які планують початок уроку:
Поради, як почати урок
не починайте уроки однаково, елемент несподіванки залучає учнів,
посміхайтеся, заряджайте дітей хорошим настроєм, але не допускайте
жартів,
залиште перевірку домашнього завдання на середину або кінець
заняття,
не починайте урок з самостійної роботи, діти повинні увійти в
робочий стан,
не відволікайтеся на питання дисципліни,
всі сили направляйте на те, щоб розпалити інтерес учнів до теми.
І пам'ятайте: до будь-якого, навіть найскладнішого класу, можна знайти
свій підхід, якщо захотіти. Вчителі, вчіться запалювати вогонь в очах своїх
учнів, і вони відплатять вам за це увагою і знаннями!
III. Висновок.
Ефективність і якість проведення уроку значною мірою залежить від
організації початку уроку. Початок уроку - один з найважливіших його
14. моментів. Саме організаційний момент потребує від вчителя творчого
підходу, варіацій різних прийомів. Особливостями початку нетрадиційного
урока є:
1.римівка на початку уроку;
2.елементи театралізації;
3.загадки;
4 епіграф;
5.вислови відомих людей ,які відносяться до теми уроку;
6. приказки ,скоромовки;
7.проблемне завдання.
Організаційний початок уроку повинен бути різного типу. Основна мета
цього етапу - за короткий проміжок часу сконцентрувати увагу учнів,
залучити учнів в активне говоріння.
Можна довго говорити, сперечатися про те, яким повинен бути урок, як
почати, що можна використовувати для свого уроку.
Головне одне: він повинен бути живою особистістю вчителя.
Шановні вчителі,гадаю, що всі запропоновані вище методи і прийоми
будуть використанні вами на уроках англійської мови. І як підсумок моєї
роботи. Я хочу, щоб ви відповіли на декілька запитань.
Вік ______________________________________________________________
Педагогічний стаж_________________________________________________
Що сподобалось найбільше?________________________________________
_________________________________________________________________
Що не сподобалось?_______________________________________________
_________________________________________________________________
Ваші побажання(які питання хотіли б розглянути
детальніше)____________________ __________________________________