1. 1
Тема. Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко –
буквений аналіз слів.
Мета. Поглибити знання учнів про апостроф; вчити правильно
вимовляти і записувати слова з апострофом; розвивати
комунікативні уміння, формувати пізнавальні інтереси, збагачувати
словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови та
традицій нашого народу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Створення позитивного емоційного настрою.
Найкращою зарядкою для обличчя є посмішка. Подаруйте мені
посмішку, посміхніться один одному, подаруйте посмішку
гостям. Дорогі гості посміхніться, бо посмішка- найкращий
макіяж.
Діти, я впевнена, що сьогоднішній урок буде відкриттям
нового, принесе почуття радості. А чого ви очікуєте від уроку?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Пошукова робота.
- Ви мали дізнатися про значення імені Михайло.
2. Народознавча бесіда.
- 21 листопада святкують день архангела або архистратига
Михаїла. Архангел- найстарший над ангелами, він бореться
із силами зла.
- Це свято припадає на листопад, бо це 1 місяць після
створення світу, а 21, бо 1 святий – Бог, а 2 за 1 – Михайло.
- Не забудьте привітати Михайлів, Михайлівних і
Михайловичів з Днем Ангела.
Михайло закриває ворота осені, а відкриває ворота зимі.
(Відкрити ворота: картину осені ми описували, а впродовж двох
тижнів будемо використовувати картину на уроках, а потім про
красу зими складемо розповідь). В народі кажуть, що Михайло
2. 2
приїжджає на білому коні. За погодою сьогоднішнього дня люди
прогнозували зиму. Народна мудрість говорить, що Михайло
захисник бідних. Він дуже злопам’ятний, тому в цей день
заборонено виконувати важку роботу.
3. Каліграфічна хвилинка.
У рідній мові кожне слово зрозумій,
та промовляти і писати правильно зумій.
М им ло ха ай Михайло
- Прочитайте мовчки записане речення (Михайло сповіщає нам про
зиму.)
- Перебудуйте речення, щоб воно виражало прохання.
- До кого ви звернулися в цьому реченні?
- Як виділяється звертання на письмі?
4. Коментоване письмо
Михайле, повісти нам про зиму.
5.Письмо з пам’яті. Запис прикмети.
Подивіться на екран . (Анімаційно появляються слова.)
- На екрані записана прикмета.
На Михайла ніч ясна, то зима буде красна.
- Як ви розумієте слово красна? (гарна, чудова, файна.)
- Запишіть з пам’яті прикмету.
- Перевірте. Виправіть допущені помилки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети
уроку.
1.-До нас завітав гість. Це хлопчик, якого звуть Лук’ян.
- Який настрій у хлопчика? (Сумний.) А замучений , бо не може
виконати завдання.
Давайте допоможемо .Ви готові робити добрі діла?
2.Складання діалогу- перевтілення. (Повторення правил вживання
апострофа)
-Мені потрібні помічники. (Закінчення діалогу за поданими
репліками)
-Подивіться на екран як Лук’ян виконав завдання.
(п ятниця, мята , вюн, пятами.)
-Якого правила не знає хлопчик?
-Поясніть написання слів.
3. 3
3.Гра «Монополія»
Щоб краще запам’ятати написання цих слів ми складемо речення,
щоб утворився текст. Для цього кожне наступне речення продовжить
думку попереднього.
-Давайте разом.
Прокинувся…..Випив….і дідусем пішов рибалити. У
річці…..Злякався і втік.
-Замініть останнє речення висловом : накивав п’ятами.
-Діти, ми зробили добру справу. ( Появилися посмішка у казкового
хлопчика.)
Посмішка- це крок до дружби!
ІV. Фізкультхвилинка для шийного відділу.
Прилітає куля.
V. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
- Оце сюрприз. Для мене куля – це почуття радості, свята.
-Ваше завдання приклеїти, де потрібно апостроф.
-З ваших робіт зробимо збірочку і передамо на групу продовженого
дня першокласникам. Вони її розмалюють, а перед Великоднем
будуть ознайомлюватися поняттям апостроф.
-В яких словах ви не поставили апостроф?
Гра «Діряві слова».
У нас незвичайні слова. Поставте, де потрібно апостроф.
Подайте знак «знаю- вагаюсь», хто зрозумів завдання.
-В яких словах ви не поставили апостроф?
-Які слова незрозумілі? (П’ядь- старовинна міра довжини: від
великого до середнього пальців ≈20 см.)
-Виразно прочитайте слова, щоб було чути тверді приголосні.
Ми зробили ще одну добру справу.
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Робота з підручником ( С.66, впр.179) Гра «Детективи».
Прочитайте 1 завдання. Прочитайте текст. Відшукайте в тексті слова
з апострофом. (в’ють, м’якої, ластів’ята, солов’ї)
На уроці математики ми вчили поняття множина.
4. 4
Яку множину можете утворити з даних слів?
З допомогою яких понять утворили?(птахи, перелітні)
Робота в парах.
Виберіть схеми, які відповідають цим словам. Покажіть, прикріпіть.
Скільки звуків позначає буква Я у слові ластів’ята ?
Чого більше – звуків чи букв у слові солов’ї? Чому?
VІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Складання сенкану.
Робота в малих групах.(Вибрати слова, якими можна розповісти
про апостроф)
Апостроф.
Потрібний, важливий.
Вживається, ставиться, розділяє.
Потрібний в українській мові. (З розсипанки слів утворити речення)
Знак.
ІХ. Підсумок уроку. Самомоніторинг.
(Учні малюють на берегах сонечко і хмаринку. Так- промінчик ,ні-
виникли певні труднощі-сніжинку. )
1. Я швидко засвоїв (засвоїла)тему про апостроф.
2. Я був активним (була активною) на уроці.
3. Я з цікавістю виконував (виконувала) всі завдання.
4. Мої очікування здійснилися.
5. Я свою роботу оцінюю… посмішкою.
Х.Домашнє завдання (диференційоване).
На ваш вибір.
Листочки-записати дві загадки, в яких відгадками будуть слова з
апострофом.
Сніжинки- записати дві прикмети ,в яких будуть слова з апострофом.
Народознавча настанова про калач.
В деяких регіонах України в цей день до церкви несли 4 калачі.
3 залишали в церкві, а один забирали додому і ділили на всіх членів
сім’ї. Хліб на столі- радість в домі…