Закріплення звукового значення букви «ка». Читання речень, поданих рукописним шрифтом. Опрацювання тексту «Калина»
1. Навчання грамоти. 1 клас. Урок65.
Тема. Закріплення звукового значеннябукви «ка». Читанняречень, поданих
рукописним шрифтом. Опрацюваннятексту«Калина»
Мета:закріпити знання учнів про букву «ка» та її звукове значення;вчити
читати склади, слова, речення з новою буквою; удосконалюватинавички звуко-
буквеного аналізу слів; ознайомитиз рукописним шрифтом, призначеним для
читання; розвивативміння зіставляти слова за значенням та за фонетичними
особливостями; виховуватибережливе ставлення до природи.
Обладнання:фішки на позначення голоснихі твердих та м’яких приголосних
звуків; мультимедійна презентація.
Методи уроку: розповідь, бесіда, демонстрація, роботав групах, гра.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Раз, два, три, чотири, п’ять — Прошу всіх рівненько встать.
Пролунав уже дзвінок — Починається урок.
II. МОВЛЕННЄВАРОЗМИНКА
1. Розучування скоромовки (слайд 3)
Каже Килинка:
— Калинка — не малинка!
— Так, так, Килинко:
Гірка калинка!
2. Роботанад чистомовкою (слайд 4)
Ку-ку-ку, ку-ку-ку!
Ростекалина у садку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
На ній червоніягідки!
Кі-кі-кі, кі-кі-кі!
Намистиночкикругленькі!
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
--Яку літеру ми вивчали на минулому уроці?
--Повторимо віршик про букву «ка» (слайд 5)
Буква К, буква К, ой, яка вона швидка!
Наче хлопчик, знявшируки, витинає гопака. В. Гринько
--Які звуки вона позначає?
--Гра «Впіймай звук К» (слайд 6,7)
— Послухайте вірші, назвіть слова зі звуком [к].
Там у полі, на баштані, Сидить красень у каптані.
Свої круглі він бокиМиє в росахзалюбки.
А боки — немов сміються: Так рябіі зостаються.
2. Оцей, діти, чепурун — Звичайнісінький... (кавун). Н. Становська
КОНИК-МУЗИКА
Коник скрипочкутрима,
В затишку квіток дріма.
Тільки піднесе смичок —
Квіти підуть у танок.
Н. Становська
— Роботав групах. Складіть словаконик і кавун із магнітних букв.
--Перевіримо! (слайд 8)
--Побудуйте їх звукові схеми. (слайд 8)
— Назвіть букви і звуки. Порівняйте звуковісхеми цих слів. Що помітили? (Вони
однакові.) Який склад наголошений у словіконик (1), у слові кавун (2)?
Віконце для допитливих
КОНИК
Хто «співає» крилами? Хто «слухає» ногами? Це коник. Його відразу не побачиш,
але цвірчання почути можна. «Співає» він крильцями. При їх терті виникає ця
музика. «Співають» тільки самці. А чують цю музику і самці і самки, їхні вуха
знаходяться на передніх ніжках, у щілинках.
Фізкультхвилинка (слайд 9)
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИУРОКУ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ .
РОБОТАЗА БУКВАРЕМ (с. 50-51)
1. Роботанад загадкою (слайд 10)
• У піснях вона й казках, У вінку й на рушниках. Давній символУкраїни,
Називається... (калина).
(Розповідь вчителя супроводжуєтьсяпоказом фотографійкалини) (слайд 11-19)
— Калина користується великою любов'ю і пошаною в Україні. «Без вербиі
калини нема України»,— каже народ. Весною калина розквітає і стає гарною, мов
дівчина в білім убранні. Восени кущ укривається червонимиягодами. Калина —
одна з найпоширеніших рослинв Україні. Ця рослинане тільки гарна, а й корисна.
Ягодикалини мають лікувальні властивості. А ще калина стала для українського
народусимволом дівочої красиі любові. Грона ягід зображують на малюнках,
вишиванках, рушниках. Цей кущ ростемайже біля кожної хати. Про калину
складено багато пісень. (Слухання пісні про калину.) (слайд 20)
2. Читання слів у стовпчиках «луною» за вчителем
— Поясніть значення слів у першому стовпчику. Який спільний склад у цих
словах?
— Яка спільна частина у словах другого стовпчика?
— Коли, хто і кому співає колисанки?
— Чи знаєте ви колисанки?
— Послухайте однуз них. (Слухання колискової.) (слайд 21)
3. — Як пишуться слова третього стовпчика?Чому?
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що робить мама?
— Де прив'язанаколиска? Чи впізнали ви цей кущ?
3.Читання тексту вчителем
4. Гра «Бджілки». Напівголосне читання тексту учнями
— Скільки речень ви прочитали?
— Кого колисала мама? Як звати маля?
5. Читання тексту «ланцюжком»
6. Ознайомлення учнів з рукописним текстом
Учитель з'ясовує, чивсі букви діти впізнають у рукописномуваріанті. Учитель
читає речення вголос, учні стежать за підручником.
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгорупідлетіли.
Три! Чотири!Нахилились,
Із струмочкагарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять!Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
7. Бесіда за сюжетним малюнком (с. 57)
8. Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем
9. Опрацювання тексту «Калина»
--Читання тексту вчителем
--Фронтальне читання тексту кращими учнями.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вивчали на сьогоднішньомууроці?
— Що запам’ятали про калину? (слайд 22)
— Молодці! Ви всі сьогоднідуже гарно попрацювали! Дякую вам за урок!
(слайд 23)