1. Тема: Урок-підсумок з української мови в 5 класі
Мета:закріпити набуті знання з вивчених тем, повторитиосновний матеріал,
розвивати уміння працювати швидко, логічно, інтенсивно, вміти робити
висновки, вміти виокремлювати матеріал з великої кількості тез, розвивати
креативність, любов до рідної мови, поважати однокласників та вміти
слухати.
Тип уроку: узагальнення та повторення набутих знань.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, роздатковий матеріал,
відео.
Хід уроку
1. Організаціякласу
Доброгоранку! Сьогоднісвітить сонечко, на вулиці чудовапогода. Томуми з
вами підсумуємо вивчене. Перегляньмо відео.
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос – більш нічого.
А серце б'ється – ожива,
Як їх почує!.. Знать, од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!
Тарас Шевченко
Бесіда за поезією
- Діти, як Ви розумієте ці слова, які у Вас виникають думки?
- Яку картину Ви б намалювали?
- Які слова-асоціації Вам спадають на думку коли Ви чуєте «слово»,«мова»?
2. Уведенняв тему
Вправа 1
А зараз трішки з Вами розімнемося. Потренуємо мовленнєвийапарат –
скоромовки. Діти читають скоромовкипро себе, а потім вголос.
2. Був собіцебер, та переполуцебрився на полуцебренята.
Боронилаборонапо боронованомуполю.
Галасливі ґави й галки в гусенят взяли скакалки. Гусенята їм
ґелґочуть, що й вони скакати хочуть.
У нас надворіпогодарозмокропогодилася.
Дзижчить над житом жвавий жук, бо жовтий він вдягнув кожух.
Кинув кріп Прокіп в окріп. У окропі, окрім кропу кипить коропдля
Прокопа.
Вправа 2
Тепертрішки розімнемо пальчики. Гімнастикадляпальчиківта рук.
Долоня-кулак
Долоня – кулак – ребро руки.
Долоня-розгинаємо пальці- загинаємо пальці – оплески.
3. Повідомленнятеми уроку
Ми трішки розігрілися. А тепер перейдемо до повторення матеріалу та тем,
які ми вивчили. Сьогодні на уроці ми спробуємо узагальнити наші набуті
знання та потренуватися перед канікулами.
Для роботи поділімося на групи. У нас виходить 4 групи, кожна група
отримує завдання. Вони різні і є такими, які ми виконували впродовж року.
Вправа 1
«Виконай менеправильно»
Група1
Назви мене – 1, 16, 25, 1, 3, 12, 23 – алфавіт.
16, 7, 15, 22, 11, 15, 1- лексика.
10, 3, 7, 21, 23, 1, 18, 18, 33- звертання.
Група2
Затранскрибуй
Їжак, весна, спросоння.
Група 3
3. «Я загубився»
Лук?янівка, р?ясно, без?язикий, суб?єкт, мавп?ячий, торф?яний.
Група 4
Значущі частини слова
Денний, прибережний, ніч, поні, кенгуру, пребагатий.
Перевірка виконаних завдань вчителем тих груп, які виконали завдання
раніше.
4. Формуваннявмінь і навичок. Закріпленнявивченого.
Фізкульхвилинка.
Ми трішки відпочили, а тепер продовжимо нашу роботу. Ви виконували
завдання, які були пов’язані з якими темами…(фонетика, будова слово,
орфографія)? Скажіть, яку ми з Вами вивчили нещодавно тему, ось-ось, яка
допомагає нам у мовленні у великих об’ємах… (синтаксис)? Так, правильно.
Тоді Ви вже знаєте,які завдання на Вас чекають.
Вправа1.
Метод перевірки виконаних завдань – групи перевіряють одна одну.
Група 1
Поширити речення
Пішов Степан; Одягайся; Зеленіє травичка.
Група 2
Синтаксичний розбір речення
Ходила свиня лісом, годувалася жолудями з великого дуба. Наїлася жолудів і
почала підривати корінь у дуба.
Група 3
Підкресліть головні і другорядні члени речення
Блакить мою душу обвіяла. На тепле поле дивився усміхнений дощик. Над
весняним полем буйний вітер віє.
Група 4
4. Скласти речення за схемами.
УЗ: О,О,О.
О,О,О – УЗ.
О і О, О і О – УЗ.
Вправа 2 Кросворд.
Завдання на дошці, діти з кожної групи пишуть правильну відповідь.
Виконання на швидкість, а найголовніше – правильно.