1. Урок – телестудія у 6 класі.
Тема.: Граматичні категорії іменника
Мета:
- Закріпити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти
зміцненню навичок визначення морфологічних ознак, синтаксичної ролі
іменника;
- розвивати логічне мислення, пам'ять, творчу уяву, культуру усного
мовлення, уміння правильно висловлювати свої думки; сприяти
розширенню світогляду, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
комунікаційні компетенції;
- виховувати любов і повагу до рідної мови, повагу один до одного.
Обладнання: мультимедійна дошка та проектор, індивідуальні картки, підручник,
картки із завданнями та тестами, картки – сніжинки..
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма проведення: урок - телестудія
Епіграф:
Іменник взяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі.
Д.Білоус
Хід уроку
І. Організація класу.
Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.
Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб
зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами.Усміхніться один одному,
подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з
завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
1
2. ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Учитель:
Дорогі діти, ми з вами почали вивчати частину мови, яка є найуживанішою. Зараз за
допомогою акровірша ми пригадаємо її.
До речі, давайте згадаємо, що таке АКРОВІРШ?
(Діти дають відповідь)
Отже, увага на екран ( на ньому демонструється акровірш).
Ім’я дарую кожному я слову,
Мені предмети всі й істоти друзі є,
Ех, не хвалюсь, повірте, але я всьому основа,
Ну прошу вас, погляньте – в кожному я тексті є.
НИні з вами, любі школярі, бажаю затоваришувати,
Коли я поряд, будете ви все-все знати
і правильно усі предмети називати.
Учитель: - Так. Це іменник. На уроці ми повторимо й закріпимо знання про цю
частину мови.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
А зараз я хочу представити вам гостей, які завітали сьогодні до нас на урок.
Знайомтеся: пані Морфологія та її улюбленець Іменник. Надамо їм слово.
Морфологія.
Чи ви задумувались відкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки, диво калинові –
Частини мови.
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник.
Я іменник. Я взяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі:
2
3. Ім’я, найменування і наймення.
Робота. Біль. І радість, І натхнення,
Слова ці – назви наче звичні,
Полюбиш їх – красиві, поетичні!
«Ура! – гукнеш ти друзям неодмінно, -
Сьогодні з мови я дістав відмінно».
Учитель. Я теж бажаю вам отримати сьогодні лише бали високого рівня, адже наш
урок незвичайний. Це урок – телестудія. Пропоную вам скористатися життєвим
досвідом і уявити себе в ролі не тільки учасників, а й працівників телебачення.
Телекомпанія «Іменник» розпочинає свою роботу. Ми працюємо у прямому ефірі.
Як сумлінні журналісти , давайте візьмемо ручки і запишемо тему нашого
телевізійного уроку:«Граматичні категорії іменника» та епіграф до уроку.
Хочу познайомити вас із розкладом телепередач на сьогодні, 8 грудня. На календарі
зима. Незабаром прийдуть найулюблені свята дорослих і дітей. Тому майже всі
наші передачі будуть на зимову тему.
1. Факти «Іменник».
2. Актуальне інтерв’ю
3. Корисні поради.
4. Служба розшуку.
5. Реклама
6. Битва екстрасенсів
7. Модний вирок
8. Прогноз погоди
9. Ключовий момент
10.Рейтингова панорама.
11.Коли ми вдома.
Усім приємного перегляду!
3
4. ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель. До сьогоднішнього уроку ви повинні були підготувати цікаві факти про
частину мови, яку вивчили, тобто про іменник. Прошу, ваші повідомлення.
Отже, в ефірі перша телепередача «Факти. Іменник».
Факти. Іменник.
1 учень. Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав
Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.
2 учень. Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови.. У
11-томному «Словнику української мови» нараховується близько 135 тисяч слів.
Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
3 учень. А в мене повідомлення про рід іменників. Терміни «чоловічий»,
«жіночий», «середній» рід дісталися нам у спадок ще з часів 5-го ст.. до н. е.
Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на 3 роди: чоловічий, жіночий та
речовий. Пізніше Арістотель запропонував замінити останній на «середній» рід.
4 учень. Іменники в українській мові змінюються за сімома відмінками . Учені
нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов
вважає, що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив, що теоретично у мові могло
б бути 216 різних відмінків.
Учитель. Дякуємо нашим журналістам.
Наступна телепередача «Актуальне інтерв’ю».
Слово «інтерв’ю» пішло з англійської й означає «бесіда», тобто проводиться бесіда
з актуальної теми.
Слово передаю нашому кореспонденту …
Учениця. Шановні учасники, мета нашого інтерв’ю – з’ясувати рівень засвоєння
знань з теми «Іменник». Дайте відповіді на декілька питань. Скажіть, будь ласка,…
- Що називається іменником? Наведіть приклади.
- Які морфологічні ознаки має іменник?
- Яким членом речення може бути іменник?
- Скільки родів мають іменники і які? Наведіть приклади.
4
5. - До якого роду належать іменники – назви професій, посад, як-от: директор,
космонавт, професор, математик, інспектор?
- Скільки чисел має іменник?
- Скільки відмінків має іменник? Назвіть їх.
Учитель. Дякую всім учасникам програми, ми повторили вивчені правила про
іменник .
А зараз в передачі «Корисні поради» ми дамо пояснення щодо правильного
написання іменників. ( словниковий диктант)
Святкування, Новий рік, Дід Мороз, Снігуронька, крамниця «Ялинкові прикраси»,
кафе «Сніжинка», Різдво, прикраса, Ісус Христос, колядник, пісня «Нова радість
стала», Святий Миколай.
Учитель. Увага! А зараз «Служба розшуку».
Загубилися слова, вам необхідно знайти їм родину. Кожен отримує сніжинку зі
словом. На прохання Іменника, підіймаються з карткою в руці ті учні, у кого слово,
чоловічого роду, а морфологія збирає іменники жіночого роду.
Пропоновані слова (написані на сніжинках): Тюль, цеце, біль, рояль, путь, юрист,
дріб, ступінь, нежить, полин, насип, салямі, місіс, мадам, КЗШ, авеню.
Учитель Продовжуючи роботу «Служби розшуку» зараз ми за варіантами
спробуємо знайти «зайві» слова серед запропонованих.
Картка №1. Знайди зайве слово (не того роду):непосида, бідолаха, слюсар, лівша,
листоноша.
Картка №2. Знайди зайве слово серед іменників, що вживаються лише у множині:
веселощі, Карпати, ріки, окуляри, ворота.
Картка №3. Знайдіть зайве слово іменників, що вживаються лише в однині: вітер,
бензин, хутір, море, журнал.
Учитель Добре впоралися із цим завданням. А тепер трішки відпочинемо. Настав
час «Рекламної паузи».
Реклама «Цікаві факти про українську мову»
5
6. А зараз пропоную вам стати свідками передачі «Битва екстрасенсів».
Екстрасенси – це люди з надзвичайними здібностями. Подивившись на будь-яку
річ, вони можуть розповісти про її господаря, а за фотокарткою надати інформацію
про людину. Запрошую … та … ( імена та прізвища учнів) проявити свої
екстрасенсорні здібності:
Провідміняти за відмінками слово Сніжинка
Зробити синтаксичний розбір речення
Маленька сніжинка у вальсі кружляла, повільно на долоню дівчинки упала.
(Учні виконують завдання на дошці)
А ми проявимо наші екстрасенсорні здібності, розглядаючи фотокартки і
з'ясовуючи, хто на них зображений, підбрати до цих слів прикметники.
(Шимпанзе, фламінго, колібрі, кольрабі, какаду, пюре, Баку)
Учитель. Дякую за активну участь у передачі. А ми на прямому зв’язку із нашими
екстрасенсами. Послухаємо та оцінимо їх.
Учитель. Тепер час програми «Модний вирок».
Група наших журналістів провела дослідження в області моди. Їхнім завданням було
підготувати коментарі щодо модних родзинок до шкільного одягу, використовуючи
у своїх репліках іменники.
Решта учнів – експерти. (вибірковий диктант)
Ваше завдання: хто найбільше випише іменників із розповіді.
Учениця 1. Усе рідше нас радує сонечко, а так хочеться свята. Хоч на вулиці
холодно, хочеться бути красивими.
Учениця 2. Виділитися з натовпу, і не порушути принципів шкільної форми –
діловий стиль – нам допоможуть модні тенденції сезону “Осінь-зима”.
6
7. Учениця 1. Унікальний, неповторний образ юнака чи дівчини нашої школи створять
стильні аксесуари: шарфи і снуди, сумки і рюкзаки.
Учениця 2. Але особливої родзинки додадуть прикраси. Популярними сьогодні є
прикраси з металу, дерева, каміння, тканини, пластика. Не бійтеся експериментувати
– будьте креативними!
Учениця 1. Вам додасть шарму сміливо обраний аксесуар з каменю чи шкіри, на
ланцюжку або плетеній стрічці.
Учениця 2. Крокуйте разом з новими тенденціями шкільної моди - це запорука
вашої креативності і доброго настрою.
Учениця 1. Спеціально для телекомпанії «Іменник»…. Слово надаємо нашим
експертам… (У кого найбільше іменників.)
Жодна телекомпанія не обходиться без прогнозу погоди.
«Прогноз погоди»
« Уявіть, що ви - маленька сніжинка, яка впала з хмаринки …напишіть міні – твір
про свої почуття
Решта учнів - Скласти речення про погоду,яку ви спостерігаєте за вікном,
використовуючи іменники. Визначити відмінки іменників .
Учитель. Молодці А зараз час переходити до «Ключового моменту», завданням
якого є виконання тесту.
«Ключовий момент»
Тест.
1.Іменник – це частина мови, яка:
а) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає їх,
б) означає назву ознаки предмета або його приналежність,
в) означає назви предметів
2.Знайдіть іменник, який означає назву істоти:
а)стіл
б)будинок,
7
8. в)кошеня.
3.Знайдіть власну назву, яка береться в лапки:
а)місто Київ
б)криголам Єрмак
б)озеро Світязь
4.У якому рядку всі слова іменники?
а) залізо, віск, восковий;
б) рух, бігати, радість;
в) звертання, сміливість, читання.
5. Позначте рядок, у якому всі іменники вживаються тільки у множині:
а)молоко,боротьба, гроші;
б) діти, ножиці. канікули;
в) чесність, шахи. листя.
6.Позначте рядок, у якому всі іменники незмінювані:
а) село, меню, пюре;
б) море, поні, метро;
в) пюре, шосе, таксі.
7.У якому рядку всі іменники чоловічого роду?
а) суддя, надія, гілля;
б) біль, тюль, дріб;
в) край, круча, Сибір.
8. Знайди рядок із іменниками спільного роду.
а) волошка, сусіда, малина;
б) базіка, роззява, сирота;
в) вила, жнива, листоноша.
9.У якому рядку сві іменники збірні?
а) листя, жіноцтво, птаство;
б) листок, діти, вікно;
в) гуси, двері, квітка.
10. Позначте рядок, у якому всі іменники вживаються тільки у однині:
а)молоко,боротьба, радість;
8
9. б) чорнило, ножиці. канікули;
в) чесність, гуси, волосся.
11. У якому рядку всі іменники – жіночого роду?
а)рагу, депо, таксі;
б)професор,директор, путь;
в) місіс, леді, мадам.
12.У якому рядку всі слова – власні назви?
а) Леся Українка, Дніпро, Кривий Ріг;
б)Україна, озеро, фабрика «Киянка»;
в)Чорне море, князь, учень
V. Підсумок уроку.
Рейтингова панорама
Учитель. Ось і добігає до кінця урок. Сьогодні всі гарно попрацювали у нашій
телестудії. Наші гості – Іменник і Пані Морфологія хотіли б подякувати вам.
Іменник. Ось і уроку кінець,
Хто працював, той молодець!
Морфологія. Так, урок наш скінчився,
Кожен, мабуть, дуже втомився,
Бо ж працював сумлінно,
Щоб отримать за тему «відмінно».
Виставлення оцінок.
VІ.Домашнє завдання.
Учитель. Остання наша передача «Коли ми вдома».
Запишіть, будь ласка, у щоденник.
Виписати 3-4 речення з підручника української літератури , визначити рід, число ,
відмінок іменників
Скласти вправу із ключем або створити кросворд на тему «Іменник».
9
10. б) чорнило, ножиці. канікули;
в) чесність, гуси, волосся.
11. У якому рядку всі іменники – жіночого роду?
а)рагу, депо, таксі;
б)професор,директор, путь;
в) місіс, леді, мадам.
12.У якому рядку всі слова – власні назви?
а) Леся Українка, Дніпро, Кривий Ріг;
б)Україна, озеро, фабрика «Киянка»;
в)Чорне море, князь, учень
V. Підсумок уроку.
Рейтингова панорама
Учитель. Ось і добігає до кінця урок. Сьогодні всі гарно попрацювали у нашій
телестудії. Наші гості – Іменник і Пані Морфологія хотіли б подякувати вам.
Іменник. Ось і уроку кінець,
Хто працював, той молодець!
Морфологія. Так, урок наш скінчився,
Кожен, мабуть, дуже втомився,
Бо ж працював сумлінно,
Щоб отримать за тему «відмінно».
Виставлення оцінок.
VІ.Домашнє завдання.
Учитель. Остання наша передача «Коли ми вдома».
Запишіть, будь ласка, у щоденник.
Виписати 3-4 речення з підручника української літератури , визначити рід, число ,
відмінок іменників
Скласти вправу із ключем або створити кросворд на тему «Іменник».
9