Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
урок№1
1. Урок 1
Тема. Звуки [ц], [ц’], позначення їх буквою «це». Звуко-буквений аналіз
слів. Скоромовка.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою Цц (“це”), закріпити артикуляцію
звуків [ц], [ц’], формувати навичку правильного і виразного читання слів і
текстів з новою буквою, удосконалювати вміння робити звуко - буквений
аналіз, вправляти учнів в читанні скоромовки в необхідному темпі; розвивати
фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати
словниковий запас; виховувати інтерес до уроків читання.
Обладнання: Буквар: підручн. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл. / М. С. Ва-
шуленко. – К. : Видавничий дім “Освіта”, 2012; таблиця з друкованими
великою та малою буквами Цц; складові таблиці; мультимедійна презентація.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Діти, у нашому шкільному домі, у нашому класі сьогодні велика радість.
До нас завітали гості. А коли в домі бажані гості, це радість для господарів.
Привітайтеся з ними.
- Діти, хто з вас готовий працювати на уроці? (Діти піднімають руки.)
(слайд 1)
• Тож гаразд, часу не гаймо,
• І урок вже починаймо.
• Щоб робота в нас кипіла,
• Працювати будем:
• - Швидко! Дружно! Вміло!
Тож гаразд, часу не гаймо,
І урок вже починаймо.
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
- Швидко! Дружно! Вміло!
2. ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, до якого уроку ми приготувалися? (До уроку читання.) Що, на вашу
думку, нас чекає сьогодні на уроці?
IIІ. Повідомлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів
« Передбачення»
- Упізнайте гостя сьогоднішнього уроку. ( Звучить запис «пісні»
цвіркуна).
Діти відгадують, з’являється фото цвіркуна. (слайд 2)
Подзаголовок слайда
- Чому саме цей гість до нас завітав?
IV. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, актуалізація знань
- Повправляєм язички, щоб не плутались значки.
1. Мовна зарядка
- « Надуй кульку»,
- « Забий гол»,
- « Дми на квіточку»,
- « Годинник».
2. Промовляння скоромовки
( пошепки, голосно, дуже голосно, повільно, швидко, якнайшвидше)
Як на сцену на цеглину
Сів цвіркунчик біля тину.
Цвіринчить і цвіринчить,
Не на мить не замовчить! ( слайд 3)
3. 3. Гра « Зайчик і вовчик» ( Робота з таблицею складів №1. Читання складів
з буквою «ша».)
аш аша шпа шта ашка ашму
ош оша шпо што ошко ошна
уш ушу шпу шту ушку ушна
иш иши шпи шти ишки ишве
еш еше шпе ште ешке ешти
V. Вивчення нового матеріалу
— Складіть звукові схеми слів цукерка і криниця. (Учитель записує слова на
дошці.) Перевірте одне одного.
— Утворіть злиття звука [ц] та того, який називатиму я: [а], [у], [е], [и], [о].
— А тепер, утворіть злиття зі звуком [ц’]: [у], [а], [о], [і].
— Складіть слова зі звуком [ц] на початку, в середині слова. (Цуценя, цап,
сцена, концерт) Утворіть слова зі звуком [ц’] на початку, в середині, у кінці
слова. (Ціпок, танцювати, працювати, продавець, горобець)
1. Відгадування загадок. Виділення звуків [ц], [ц’]. (слайд 4)
- Послухайте та відгадайте загадки
В розмальованій хустині,
Солоденька всередині.
Коли нею почастують,
Діти тішаться, ласують. (Цукерка)
У проваллі глибоко виблискує око. (Криниця)
В розмальованій хустині,
Солоденька всередині.
Коли нею почастують,
Діти тішаться, ласують.
ЗАГАДКИ
У проваллі глибоко
виблискує око.
- Яким звуком починається слово “цукерка”? (Звук [ц].)
4. - Чи є схожий звук у слові “криниця”? (Звук [ц’].)
- Вимовте парами звук [ц] - [ц’]. Охарактеризуйте їх. (Ці звуки приголосні,
звук [ц] – твердий, а звук [ц’] – м’який.)
2. Гра « Впіймай звук [ц] - [ц’] »
Цвіркотів малий цвіркун —
працьовитий цокотун
про такий чарівний світ:
про цілющий липи цвіт,
про цитрини та цукерку,
і водицю у цеберку.
3.Гра «Заблукала звукова модель слова» ( поєднати картинку зі звуковою
моделлю)
– о = о =
о = о – = о
– о – о =
( олівці, перець, заєць) ( слайд 5)
4. Ознайомлення з буквою Ц, ц(“це”)
- Приголосні звуки [ц], [ц’] на письмі позначаються буквою «це».
( Учитель показує велику і малу літери «це». )
5. - Чим схожі літери? (Мають однакову форму.)
- Чим відрізняються ці букви між собою? (Розміром.) (слайд 6)
5. Робота із складовою таблицею
- Прочитайте утворені склади у таблиці.( Читання прямих складів у
таблиці.)
а о у и і е
ц ца цо цу ци ці це
Читання обернених складів у таблиці.
а о у и і е
ац оц уц иц іц ец ц
6. Читання слів (фронтально)
7. Читання слів (в парах)
Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі (Два нахили вперед.)
Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють, (Руки вгору, стають на носочки.)
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице; (Нахили вліво-вправо.)
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше, (Присідання.)
Деревце все вище, вище! (Стають на носочки.)
6. — Послухайте текст фізкультхвилинки ще раз і назвіть слова зі звуком [ц]
або [ц’]. (Лице, деревце, вітерець)
— Яке слово утвориться, якщо зменшити слово вітерець? (Вітерець —
вітер)
— Чим вони відрізняються? (Вітерець маленький, слабкий, а вітер —
великий, сильний.)
8. Робота за «Букварем». Опрацювання с. 112
* Читання складів у будиночках.
- Прочитайте склади в двох будиночках.
- Яку букву ви ще не вивчали? (Ю.)
- Хто може прочитати склад із літерою Ю?
- У яких випадках буква Ц позначає м’який приголосний звук? (Коли після
неї надруковані букви Ю, Я, І, Ь.)
* Робота в парах.
- Прочитайте один одному слова у стовпчиках.
цап водиця синиця молодці
цапок криниця сестриця зайці
цапенята копитця горобці лисиці
* Опрацювання скоромовки
- Розгляньте малюнок унизу на с. 112. Що на ньому зображено? (Казкового
цапа, який одягнений у сорочку та шаровари.)
- Послухайте скоромовку та запам’ятайте слова із звуками [ц], [ц’]. (Цок,
копитця, це, цапок, криниці, працьовитим, цапенятам, водиці.)
- У яких словах м’який звук [ц’]? (Копитця,водиці, криниці, працьовитим.)
- Прочитайте скоромовку самостійно напівголосно.
- Куди йде цапок? (До криниці.)
VI. Підсумок уроку
Вправа « Мікрофон»
— Що вивчали на уроці?
— З якою буквою ознайомилися на уроці?
— Які звуки позначає буква «це» на письмі?
— Що корисного дізналися сьогодні?
— Які слова з буквою «це» запам’ятали?