SlideShare a Scribd company logo
Макогон Галина Іванівна,
учитель української мови та літератури
Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ
ступенів №5 з профільним навчанням
РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З ЕЛЕМЕНТАМИ
УКРАЇНОЗНАВСТВА ДЛЯ УЧНІВ 6 КЛАСУ
Сучасний урок вимагає від учителя використання всіх можливостей для розвитку
особистості учня, його активного і розумового зростання, глибокого засвоєння знань,
формування світоглядної позиції. Тому й використовуємо активні форми навчання, які
практично спрямовані на вироблення мовленнєвих навичок. Усі рівні та аспекти розвитку
мовлення школярів можуть повноцінно реалізуватися лише за умови, якщо вони
актуалізуються на рівні тексту. Саме тоді здійснюється вдосконалення вмінь досягти ними
комунікативних цілей, що має безпосередній вихід на мовленнєву культуру, є засобом
опанування національних і загальнолюдських культурних і духовних цінностей, нормами,
що регулюють стосунки між поколіннями.
Тема: Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання учнів про займенник як частину мови, його значення,
морфологічні ознаки і синтаксичну роль; формувати вміння знаходити займенники
в реченні, визначити їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розвивати логічне
мислення; поширювати знання народних традицій, виховувати в учнів інтерес до
духовної спадщини наших пращурів.
Тип уроку: урок-дослідження з елементами гри.
Обладнання: роздаткові картки, таблиця, сигнальні картки, грамзапис А. Чайковського
«Пори року. Пісня жайворонка»
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
(звучить музика А. Чайковського «Пісня жайворонка)
1) – Ідучи до вас, я помітила, як лагідно пригріває сонечко, кидає свої ласкаві промені на
землю. У повітрі повіває свіжістю і весняним теплом. У такий час ніби народжуєшся
знову, радісно й легко стає на серці, бо прийшла весна. Тому й епіграфом до нашого уроку
взято слова:
Ой весна, весна, днем красна,
Що ти нам, весно, принесла?
То ж давайте поглибимо наші знання про займенник і дослідимо, що нам весна красна
принесла?
2) – Запис у зошиті числа і теми уроку, ознайомлення із метою.
ІІ. Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів.
Сьогодні 14 березня. Наші пращури до 15 ст. відзначали в цей день Новий рік. Цей день
вважається днем весни, а в народі це свято Явдохи. У цей день першою звісткою про
прихід весни вважається пісня вівсянки. Але найпершою провісницею була ластівка, яка
на своїх крилах весну принесла.
(Ознайомлення із планом дослідження)
План дослідження
1. Повторити відомості про іменник, числівник, прикметник;
2. Дослідити, що означає займенник;
3. З’ясувати, на які питання відповідає займенник;
4. Дослідити морфологічні ознаки;
5. Прослідкувати синтаксичну роль в реченні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Сьогодні ми з вами будемо дослідниками і самі, на основі того, що знаємо. Давайте
пригадаємо: вивчаючи кожну частину мови, на що ми звертаємо увагу? А які
частини мови ви вивчили.
- Що означає іменник?
- Що означає прикметник?
- Що означає числівник?
2. (На дошці вивішується таблиця). Наведіть приклади? Поєднати слова, які б можна
було б вжити замість даних слів.
Предмет дівчина-весна цей
Ознаку весняний вона } займенник
Кількість двадцять скільки-небудь
Висновок.
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
- Продовжимо наше дослідження роботою із текстом, розділимось на групи і
спробуємо прослідкувати, на які питання відповідають займенники, що
вживаються замість іменника, прикметника, числівника.
1. Творче спостереження над мовним матеріалом з елементами аналізу (Кожній групі
подається текст і алгоритм відповіді на питання. При відповіді кожної групи всі
інші групи слідкують за правильністю виконання цього завдання й оцінюють,
кинувши відповідну кульку до корзинки певної команди. Біла – правильно,
жовтогаряча – є неточності.)
- А про що ви дізналися із даних текстів.
Висновок із дослідження: отже, ми дослідили, що займенники
відповідають на питання хто? що? який? чий? скільки? (доповнюється
схема).
2. А тепер перевіримо себе, написавши розподільний диктант. Подані займенники
записати у три колонки:
1)хто?що? 2)який?чий? 3)скільки?
Свій, хтось, те, усякий, вона, стільки, інший, ніхто, ніскільки, ця, абихто, інше, ви,
скільки, якийсь, хтозна-скільки, чий-небудь, декого, ти, ви.
Ключ. У 2 стовпчику підкресліть другу від початку букву і прочитайте назви
пісень, які виконувалися під час весняних обрядів. (Веснянки)
- Давайте виконаємо веснянку «А ми просо сіяли, сіяли» (група дівчат і
хлопців)
3. А на свято Масляної, в останній тиждень перед великим постом, у нас варили
вареники з сиром та пекли млинці. Згадайте, які млинці за формою? А на сонечко
вони схожі? Так, саме млинець уособлював Сонечко –небесне світило, якому
поклонялися наші пращури і на ласку його сподівалися. Тому і складали
привітання Сонечку. Давайте і ми зачитаємо старовинне привітання сонечку (читає
весь клас)
Знайти у тексті займенники, визначити рід, число і відмінок, або тільки
відмінок.
Добридень тобі, сонечко ясне,
ти святе, ти ясне, прекрасне,
ти чисте, величне, поважне,
ти освічуєш гори й долини,
і високі могили.
Освіти і мене перед усім миром,
Перед усім миром християнським.
Проблемне запитання: дослідить, які займенники відмінюються тільки за
відмінками, а які за родами, числами і відмінками.
(свою згоду учні підтверджують сигнальними картками).
4. Рефлексія на рівні розуміння (робота в парах): знайдіть у кожному рядку слів
четверте «зайве», застосувавши знання про морфологічні ознаки. Свій вибір
обґрунтуйте.
1) Хто, хтось, який, скільки.
2) Свій, ти, Я, ми.
3) Який, чий, що, котрий.
4) Цей, такий, скільки,мій.
5) Дехто, дечий, дещо, хтось.
6) Свій, наш, мій, ви.
7) Наш, ваш, ніякий, скільки.
(Кожен сигнальними картками погоджується чи ні із прийнятим рішенням своїх
товаришів)
5. Під час весняних обрядів грали в різні ігри. Чи чули ви про зайчика? Послухайте
(виконує вчитель)
Ой на горі жито, сидить зайчик,
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То я б ними чеберяла, як той зайчик.
(Колективне дослідження синтаксичної ролі займенників в реченні, висновок).
6. Отже, що ж ми з вами дослідили. (Колективне опрацьовування таблиці). –
вивішується таблиця; діти роблять висновки.
7. А тепер поглянемо на наш план. Чи все зробили ми, поставивши перед собою
план?
8. Робота з підручником с.137 – правила, розряди (загальне ознайомлення).
9. Вправа 414 – перекласти текст з російської мови на українську. Визначити розряди
займенників. (Із впр. 371 визначити розряди займенників (1 і 2 речення)) – робота в
групах.
V. Підсумок уроку. Оцінювання.
В останній день Масляної (неділя 19 березня цього року) прощалися з Масляною,
просили вибачення за колишні образи у близьких, знайомих, бажали «Хай не заходить
сонце у серці вашому! І я вам від душі бажаю цього. А ще, щоб ніколи у вас не згасало
бажання вчитися, досягти своєї мети, мрії». Діти, погляньте на дошку. Чи виконали ми
план дослідження, який ставили перед собою на початку уроку?
Тепер пограємо з вами у «Мікрофон» (метод). То ж продовжіть речення.
- Я знаю, що займенник – це…
- Я вмію визначити…
- Я дізнався, що навесні…
- Що ж нам весна-красна принесла?
VI. Домашнє завдання.
Вивчити правила § 38, виконати вправу 369.
Для учнів ІІІ – ІV рівнів – твір-мініатюра «Прийди, прийди, весно красна».

More Related Content

What's hot

розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
Cshkilniy
 
методичний
методичнийметодичний
методичний
Cshkilniy
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Ковпитська ЗОШ
 
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школиНавчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
Ковпитська ЗОШ
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
Cshkilniy
 
урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батьками
Cshkilniy
 
портфоліо вчителя
портфоліо вчителяпортфоліо вчителя
портфоліо вчителя
Galburk
 
зош №17 віртуальна мовний табір
зош №17 віртуальна мовний табірзош №17 віртуальна мовний табір
зош №17 віртуальна мовний табір
Александр Дрон
 
урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2
Cshkilniy
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класі
Anton Gichko
 
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласникамиКалендарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Ковпитська ЗОШ
 
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківРозробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Ковпитська ЗОШ
 
Як різняться рослини за тривалістю життя
Як різняться рослини за тривалістю життяЯк різняться рослини за тривалістю життя
Як різняться рослини за тривалістю життя
Ковпитська ЗОШ
 
Іван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавельІван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавель
Ковпитська ЗОШ
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
Cshkilniy
 

What's hot (20)

розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
 
методичний
методичнийметодичний
методичний
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
 
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школиНавчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
Навчання дошкільників грамоти - необхідна умова підготовки до школи
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
 
220
220220
220
 
215
215215
215
 
урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батьками
 
портфоліо вчителя
портфоліо вчителяпортфоліо вчителя
портфоліо вчителя
 
зош №17 віртуальна мовний табір
зош №17 віртуальна мовний табірзош №17 віртуальна мовний табір
зош №17 віртуальна мовний табір
 
урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2
 
172
172172
172
 
182
182182
182
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класі
 
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласникамиКалендарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
 
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківРозробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
 
182
182182
182
 
Як різняться рослини за тривалістю життя
Як різняться рослини за тривалістю життяЯк різняться рослини за тривалістю життя
Як різняться рослини за тривалістю життя
 
Іван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавельІван Франко «Лисичка і журавель
Іван Франко «Лисичка і журавель
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 

Similar to розробка уроку макогон

Конкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docxКонкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docx
Репетитор Історія України
 
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класівТворчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Ковпитська ЗОШ
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
Valia M
 
Урок 9
Урок 9Урок 9
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
Valia M
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Ковпитська ЗОШ
 
writing
writingwriting
writing
kim_jae986
 
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 класУзгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Ковпитська ЗОШ
 
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
скринька  скоромовок    урок читання  у 2 класіскринька  скоромовок    урок читання  у 2 класі
скринька скоромовок урок читання у 2 класіОксана Кикоть
 
відкритий світ
відкритий світвідкритий світ
відкритий світ
valentina31415
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
Helen Golovina
 
урок №1
урок №1урок №1
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
elenanovikova_1966
 
Урок-прислівник
Урок-прислівникУрок-прислівник
Урок-прислівник
270479
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
kreidaros1
 
mova 5
mova 5 mova 5
mova 5
ssuseraada3b
 

Similar to розробка уроку макогон (20)

Конкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docxКонкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docx
 
27
2727
27
 
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класівТворчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
Творчі завдання з української мови для учнів 3-4 класів
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
 
Урок 9
Урок 9Урок 9
Урок 9
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
 
Конспект.docx
Конспект.docxКонспект.docx
Конспект.docx
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
 
writing
writingwriting
writing
 
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 класУзгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
 
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
скринька  скоромовок    урок читання  у 2 класіскринька  скоромовок    урок читання  у 2 класі
скринька скоромовок урок читання у 2 класі
 
відкритий світ
відкритий світвідкритий світ
відкритий світ
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
Урок-прислівник
Урок-прислівникУрок-прислівник
Урок-прислівник
 
442,23.docx
442,23.docx442,23.docx
442,23.docx
 
1
11
1
 
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
Ukrajinska mova-5-klas-jermolenko-2018
 
mova 5
mova 5 mova 5
mova 5
 

More from Helen Golovina

досвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренкодосвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренко
Helen Golovina
 
презентация до іменник 6 клас
презентация до  іменник 6 класпрезентация до  іменник 6 клас
презентация до іменник 6 клас
Helen Golovina
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 клас
Helen Golovina
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя Семенівна
Helen Golovina
 
кроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовийкроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовий
Helen Golovina
 
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
Helen Golovina
 
дидактичні матеріали
дидактичні матеріалидидактичні матеріали
дидактичні матеріали
Helen Golovina
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
Helen Golovina
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
Helen Golovina
 
каменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.годинакаменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.година
Helen Golovina
 
вих.година Писанка
вих.година Писанкавих.година Писанка
вих.година Писанка
Helen Golovina
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
Helen Golovina
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест
Helen Golovina
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
Helen Golovina
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
Helen Golovina
 
славна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селамиславна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селами
Helen Golovina
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
Helen Golovina
 
велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.
Helen Golovina
 
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 Плакат "Українське народне жіноче вбрання" Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
Helen Golovina
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
Helen Golovina
 

More from Helen Golovina (20)

досвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренкодосвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренко
 
презентация до іменник 6 клас
презентация до  іменник 6 класпрезентация до  іменник 6 клас
презентация до іменник 6 клас
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 клас
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя Семенівна
 
кроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовийкроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовий
 
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
 
дидактичні матеріали
дидактичні матеріалидидактичні матеріали
дидактичні матеріали
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
 
каменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.годинакаменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.година
 
вих.година Писанка
вих.година Писанкавих.година Писанка
вих.година Писанка
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
 
славна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селамиславна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селами
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.
 
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 Плакат "Українське народне жіноче вбрання" Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 

Recently uploaded

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 

Recently uploaded (11)

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 

розробка уроку макогон

  • 1. Макогон Галина Іванівна, учитель української мови та літератури Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з профільним навчанням РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З ЕЛЕМЕНТАМИ УКРАЇНОЗНАВСТВА ДЛЯ УЧНІВ 6 КЛАСУ Сучасний урок вимагає від учителя використання всіх можливостей для розвитку особистості учня, його активного і розумового зростання, глибокого засвоєння знань, формування світоглядної позиції. Тому й використовуємо активні форми навчання, які практично спрямовані на вироблення мовленнєвих навичок. Усі рівні та аспекти розвитку мовлення школярів можуть повноцінно реалізуватися лише за умови, якщо вони актуалізуються на рівні тексту. Саме тоді здійснюється вдосконалення вмінь досягти ними комунікативних цілей, що має безпосередній вихід на мовленнєву культуру, є засобом опанування національних і загальнолюдських культурних і духовних цінностей, нормами, що регулюють стосунки між поколіннями. Тема: Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Мета: поглибити знання учнів про займенник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки і синтаксичну роль; формувати вміння знаходити займенники в реченні, визначити їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розвивати логічне мислення; поширювати знання народних традицій, виховувати в учнів інтерес до духовної спадщини наших пращурів. Тип уроку: урок-дослідження з елементами гри. Обладнання: роздаткові картки, таблиця, сигнальні картки, грамзапис А. Чайковського «Пори року. Пісня жайворонка» Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності. (звучить музика А. Чайковського «Пісня жайворонка) 1) – Ідучи до вас, я помітила, як лагідно пригріває сонечко, кидає свої ласкаві промені на землю. У повітрі повіває свіжістю і весняним теплом. У такий час ніби народжуєшся знову, радісно й легко стає на серці, бо прийшла весна. Тому й епіграфом до нашого уроку взято слова: Ой весна, весна, днем красна, Що ти нам, весно, принесла? То ж давайте поглибимо наші знання про займенник і дослідимо, що нам весна красна принесла? 2) – Запис у зошиті числа і теми уроку, ознайомлення із метою. ІІ. Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів. Сьогодні 14 березня. Наші пращури до 15 ст. відзначали в цей день Новий рік. Цей день вважається днем весни, а в народі це свято Явдохи. У цей день першою звісткою про
  • 2. прихід весни вважається пісня вівсянки. Але найпершою провісницею була ластівка, яка на своїх крилах весну принесла. (Ознайомлення із планом дослідження) План дослідження 1. Повторити відомості про іменник, числівник, прикметник; 2. Дослідити, що означає займенник; 3. З’ясувати, на які питання відповідає займенник; 4. Дослідити морфологічні ознаки; 5. Прослідкувати синтаксичну роль в реченні. ІІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Сьогодні ми з вами будемо дослідниками і самі, на основі того, що знаємо. Давайте пригадаємо: вивчаючи кожну частину мови, на що ми звертаємо увагу? А які частини мови ви вивчили. - Що означає іменник? - Що означає прикметник? - Що означає числівник? 2. (На дошці вивішується таблиця). Наведіть приклади? Поєднати слова, які б можна було б вжити замість даних слів. Предмет дівчина-весна цей Ознаку весняний вона } займенник Кількість двадцять скільки-небудь Висновок. ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу. - Продовжимо наше дослідження роботою із текстом, розділимось на групи і спробуємо прослідкувати, на які питання відповідають займенники, що вживаються замість іменника, прикметника, числівника. 1. Творче спостереження над мовним матеріалом з елементами аналізу (Кожній групі подається текст і алгоритм відповіді на питання. При відповіді кожної групи всі інші групи слідкують за правильністю виконання цього завдання й оцінюють, кинувши відповідну кульку до корзинки певної команди. Біла – правильно, жовтогаряча – є неточності.) - А про що ви дізналися із даних текстів. Висновок із дослідження: отже, ми дослідили, що займенники відповідають на питання хто? що? який? чий? скільки? (доповнюється схема). 2. А тепер перевіримо себе, написавши розподільний диктант. Подані займенники записати у три колонки: 1)хто?що? 2)який?чий? 3)скільки? Свій, хтось, те, усякий, вона, стільки, інший, ніхто, ніскільки, ця, абихто, інше, ви, скільки, якийсь, хтозна-скільки, чий-небудь, декого, ти, ви. Ключ. У 2 стовпчику підкресліть другу від початку букву і прочитайте назви пісень, які виконувалися під час весняних обрядів. (Веснянки) - Давайте виконаємо веснянку «А ми просо сіяли, сіяли» (група дівчат і хлопців)
  • 3. 3. А на свято Масляної, в останній тиждень перед великим постом, у нас варили вареники з сиром та пекли млинці. Згадайте, які млинці за формою? А на сонечко вони схожі? Так, саме млинець уособлював Сонечко –небесне світило, якому поклонялися наші пращури і на ласку його сподівалися. Тому і складали привітання Сонечку. Давайте і ми зачитаємо старовинне привітання сонечку (читає весь клас) Знайти у тексті займенники, визначити рід, число і відмінок, або тільки відмінок. Добридень тобі, сонечко ясне, ти святе, ти ясне, прекрасне, ти чисте, величне, поважне, ти освічуєш гори й долини, і високі могили. Освіти і мене перед усім миром, Перед усім миром християнським. Проблемне запитання: дослідить, які займенники відмінюються тільки за відмінками, а які за родами, числами і відмінками. (свою згоду учні підтверджують сигнальними картками). 4. Рефлексія на рівні розуміння (робота в парах): знайдіть у кожному рядку слів четверте «зайве», застосувавши знання про морфологічні ознаки. Свій вибір обґрунтуйте. 1) Хто, хтось, який, скільки. 2) Свій, ти, Я, ми. 3) Який, чий, що, котрий. 4) Цей, такий, скільки,мій. 5) Дехто, дечий, дещо, хтось. 6) Свій, наш, мій, ви. 7) Наш, ваш, ніякий, скільки. (Кожен сигнальними картками погоджується чи ні із прийнятим рішенням своїх товаришів) 5. Під час весняних обрядів грали в різні ігри. Чи чули ви про зайчика? Послухайте (виконує вчитель) Ой на горі жито, сидить зайчик, Він ніжками чеберяє. Коли б такі ніжки мала, То я б ними чеберяла, як той зайчик. (Колективне дослідження синтаксичної ролі займенників в реченні, висновок). 6. Отже, що ж ми з вами дослідили. (Колективне опрацьовування таблиці). – вивішується таблиця; діти роблять висновки. 7. А тепер поглянемо на наш план. Чи все зробили ми, поставивши перед собою план? 8. Робота з підручником с.137 – правила, розряди (загальне ознайомлення).
  • 4. 9. Вправа 414 – перекласти текст з російської мови на українську. Визначити розряди займенників. (Із впр. 371 визначити розряди займенників (1 і 2 речення)) – робота в групах. V. Підсумок уроку. Оцінювання. В останній день Масляної (неділя 19 березня цього року) прощалися з Масляною, просили вибачення за колишні образи у близьких, знайомих, бажали «Хай не заходить сонце у серці вашому! І я вам від душі бажаю цього. А ще, щоб ніколи у вас не згасало бажання вчитися, досягти своєї мети, мрії». Діти, погляньте на дошку. Чи виконали ми план дослідження, який ставили перед собою на початку уроку? Тепер пограємо з вами у «Мікрофон» (метод). То ж продовжіть речення. - Я знаю, що займенник – це… - Я вмію визначити… - Я дізнався, що навесні… - Що ж нам весна-красна принесла? VI. Домашнє завдання. Вивчити правила § 38, виконати вправу 369. Для учнів ІІІ – ІV рівнів – твір-мініатюра «Прийди, прийди, весно красна».