SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Download to read offline
RPH-Keluarga Saya 1
                                                                                                               (salasiah-kedit.blogspot.com)




                                 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2

Kelas         :       2 Sabar

Masa          :      0800-0900 ( 60 minit )

Hari          :      Selasa

Tema          :      KELUARGA CERIA

Tajuk         :       KELUARGA SAYA

Objektif      :      Pada akhir pelajaran murid akan;

                     1. Menceritakan sesuatu yang didengar berdasarkan maklumat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                     2. Melafazkan ucapan secara bertatasusila.
                     3. Menyatakan sesuatu maklumat berdasarkan gambar.

Fokus Utama :        2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar,ditonton, dibaca atau dialami .
                            ARAS 2
                            i.      Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan :           1.4 Menyatakan permintaan secara berterus-terang dan menyakinkan dengan menggunakan intonasi dan unsur
                            paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan.
                            ARAS 1
                            i.      Mengemukakan permintaan untuk mendapatkan kebenaran secara spontan.
Pengalaman sedia ada murid : Murid tinggal bersama keluarga mereka.

Sistem Bahasa :               1. Tatabahasa : Kata nama, Kata ganti nama, tanda baca.
                              2. Kosa kata :
RPH-Keluarga Saya 2
                                                                                                        (salasiah-kedit.blogspot.com)

                                    Ayah
                                    Ibu
                                    Kakak
                                    Abang
                                    Maafkan
                                    Berkelah
                                    makanan
Pengisian Kurikulum :

                      i.      Ilmu
                              a. Pendidikan kesihatan
                              b. Pendidikan moral
                      ii.     Nilai
                              a. kasih sayang
                              b. bersopan santun
Kemahiran Bernilai Tambah :

    i.      Kemahiran berfikir : Menjana idea.
    ii.     Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat
    iii.    Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik
    iv.     Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah

Isi Pelajaran :

    i.      Keluarga Badrul
    ii.     Keluarga Saya.
    iii.    Kosa Kata
    iv.     Kata Nama, Kata Ganti Nama Diri, Tanda Baca.
    v.      Ucapan bertatasusila.
    vi.     Aktiviti mengeratkan hubungan kekeluargaan.
RPH-Keluarga Saya 3
                                                                         (salasiah-kedit.blogspot.com)

Bahan Bantu Mengajar:

   i.       Buku Teks Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2
   ii.      Buku Latihan dan Aktiviti Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2.
   iii.     Gambar Tunggal
   iv.      Gambar Bersiri
   v.       Kad perkataan.
   vi.      Video
   vii.     Carta Bacaan
   viii.    Carta lagu.
   ix.      Slide Latihan.

Pentaksiran :

       1.   Latihan Kefahaman.
       2.   Latihan Tanda Baca
       3.   Latihan padankan gambar dengan ayat yang sesuai.
       4.   Melengkapkan kata bual.
       5.   Melengkapkan petikan.
       6.   Borang pengurusan grafik.
       7.   Melengkapkan peta minda.
RPH-Keluarga Saya 4
                                                                                                              (salasiah-kedit.blogspot.com)

Langkah dan               Isi Pelajaran                     Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran.                          Catatan
    Masa
 Set Induksi   Lagu : Kereta Kecil             1.   Guru meminta murid mendengar lagu dengan teliti dan          - Carta Lagu.
  ( 5 minit)                                        mengajuk lagu di dalam hati mengikut lirik lagu.             - Video .
               Bapaku pulang dari kota.        2.   Murid menyanyikan lagu.                                      - KMD: Verbal Linguistik,
               Bapaku belikan kereta           3.   Guru mengaitkan lagu dengan isi pelajaran yang akan                Muzik dan Kinestetik.
               Kereta kecil warna merah             dipelajari.
               Boleh ku bawa ke sekolah
               Pon..pon..pon..(3 kali)
               Kereta kecilku berbunyi
               Marilah adik mari naik
               Boleh kubawa jumpa nenek.
Langkah 1      Keluarga Badrul                 1. Guru meminta murid membuka Buku Teks dan meminta               -    Buku Teks Jilid 1
( 20 minit )   Keluarga saya.                      mereka meneliti gambar Keluarga badrul.                           Bahasa Malaysia Tahun
               Panduan:                        2. Guru menyampaikan perihal keluarga Badrul berdasarkan              2, halaman 16.
               Kamu boleh bercerita tentang;       gambar dan murid diminta mendengar dengan teliti.             -   Gambar tunggal
               - nama ahli keluarga            3. Guru meminta murid mengulang semula cerita yang                -   Penilaian HSP 2.1 Aras
               - umur                              diperdengarkan kepada mereka.                                     2(i).
               - bilangan                      4. Guru meminta murid menceritakan perihal keluarga masing-       -   Buku Latihan dan
                                                   masing kepada kelas berdasarkan panduan cerita “Keluarga          Aktiviti Jilid 1, Bahasa
                                                   Badrul.”                                                          Malaysia Tahun 2,
                                               5. Guru menekan aspek tanda baca dalam penceritaan.                   halaman 15.
                                               6. Menjawab latihan kefahaman dalam Buku Latihan dan              -   Penerapan Tatabahasa.
                                                   Aktiviti.
                                               7. Menjawab Latihan Tanda Baca.
                                               8. Membuat pembetulan bersama.
Langkah 2      Ucapan bertatasusila.            1. Guru meminta murid merujuk semula Buku Teks.                  - Buku Teks Jilid 1
( 10 minit )   Contoh;                          2. Guru meminta murid membaca dialog yang disediakan.              Bahasa Malaysia Tahun
               - Maafkan saya, ibu. Bolehkah    3. Guru meminta murid melafazkan ucapan bertatasusila              2, halaman 17.
                 saya bermain dengan kawan-        berdasarkan situasi yang disenaraikan oleh guru.              - Penilaian HSP 1.4 Aras
                 kawan?                         4. Murid diminta menyenaraikan perkara lain yang biasa             1(i).
               - Baiklah, Mira.                    diminta daripada keluarga.                                    - Buku Latihan dan
RPH-Keluarga Saya 5
                                                                                                                 (salasiah-kedit.blogspot.com)

              -  Maafkan saya, ayah. Bolehkah   5. Murid menjawab latihan padankan gambar dengan ayat yang              Aktiviti Jilid 1, Bahasa
                 saya keluar sebentar?             sesuai dengan bimbingan guru.                                        Malaysia Tahun 2,
              - Baiklah, Badrul.                6. Murid menjawab latihan melengkapkan kata bual.                       halaman 16.
              Mintalah izin secara bersopan     7. Membuat pembetulan bersama.                                      -   Gambar bersiri.
              daripada ibu atau bapa untuk                                                                          -   Penerapan nilai murni;
              melakukan perkara berikut;                                                                                hormat-menghormati,
              - Bermain bola sepak.                                                                                     kasih sayang.
              - Berjumpa kawan                                                                                      -   TKP: Interpersonal.
              - Menggunakan telefon                                                                                 -   KMD: Strategi
              - Meminta wang saku.                                                                                      mengatasi masalah.
Langkah 3     Gambar bersiri.                   1. Guru meminta murid melihat dan meneliti gambar bersiri           -   Borang pengurusan
(10 minit )   Aktiviti mengeratkan hubungan        yang disediakan.                                                     grafik.
              kekeluargaan.                     2. Guru membimbing murid menyatakan aktiviti yang terdapat          -   KB: Menjana idea.
                                                   dalam gambar.                                                    -   Cara Belajar:
                                                3. Guru menyuruh murid menulis aktiviti tersebut dalam                  Mengumpul maklumat.
                                                   borang pengurusan grafik yang telah diedarkan.                   -   Penerapan nilai murni:
                                                4. Membuat latihan melengkapkan ayat berdasarkan gambar.                Kasih sayang.
                                                5. Membuat pembetulan bersama.                                      -   Buku Aktiviti dan
                                                                                                                        Latihan, halaman 17.
                                                                                                                    -   Pendidikan Moral.
Langkah 4     Penyerapan Tatabahasa:            1.   Guru meminta murid membaca kata nama, kata ganti nama          -   Slide latihan.
(10 minit )   - Kata nama                            diri dan kosa kata yang telah di sediakan pada kad             -   Carta bacaan.
              - Kata Ganti Nama Diri                 perkataan.                                                     -   Kad perkataan.
              - Kosa Kata                       2.   Guru menerangkan definisi kata nama dan kata ganti nama
                  Ayah                              diri.
                  Ibu                          3.   Guru membimbing murid untuk memberi erti kosa kata
                  Kakak                             yang disediakan.
                  Abang                        4.   Membuat latihan objektif pada slide yang disediakan guru.
                  Maafkan                      5.   Murid bergilir-gilir memberi jawapan kepada guru.
                  Berkelah
                  makanan
RPH-Keluarga Saya 6
                                                                                                                (salasiah-kedit.blogspot.com)


  - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai aktiviti bersama keluarga melalui bahan yang telah disediakan dengan menggunakan
     borang pengurusan grafik.
  - Pemulihan : Menulis kosa kata, kata nama, kata ganti nama diri ke dalam borang pengurusan grafik.
Penutup        - Rumusan isi pelajaran.                  1. Guru membimbung murid merumuskan isi pelajaran dan        - Peta minda.
( 5 minit )    - Penerapan nilai murni.                     menerapkan nilai murni.                                   - Nilai Murni; Kasih
               - Lagu Kereta Kecil.                      2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai         sayang, hormat-
                                                            isi pelajaran yang dipelajari hari ini.                     menghormati.
                                                         3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil.                         - TKP: kinestetik dan
                                                                                                                        muzik.




     Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai tempat yang menarik untuk dilawati bersama keluarga.

More Related Content

What's hot

Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilContoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilBiscute Art
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMohd Safian
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
Strategi p&p tatabahasa
Strategi p&p tatabahasaStrategi p&p tatabahasa
Strategi p&p tatabahasaBie Judith
 
Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Positif Man
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)Azek Kun
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianlizapandi
 
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1rozihanismailfathi
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5Oh Jenny
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)Suhaida Anior
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Contoh rancangan harian tahun 3 sjk
Contoh rancangan harian tahun 3 sjkContoh rancangan harian tahun 3 sjk
Contoh rancangan harian tahun 3 sjkKamarudin Jaafar
 
Rancangan harian
Rancangan harianRancangan harian
Rancangan harianrasidahstm1
 
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02muhammad
 

What's hot (19)

Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzilContoh persediaan mengajar baharu fadzil
Contoh persediaan mengajar baharu fadzil
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Strategi p&p tatabahasa
Strategi p&p tatabahasaStrategi p&p tatabahasa
Strategi p&p tatabahasa
 
Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2Lesson plan (rph) minggu 2
Lesson plan (rph) minggu 2
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)
 
Rph puisi pantun
Rph puisi pantunRph puisi pantun
Rph puisi pantun
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1
Rancangan Tahunan Bahasa Melayu Tahun 1
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
RPH BM Tahun 1
RPH BM Tahun 1RPH BM Tahun 1
RPH BM Tahun 1
 
Contoh rancangan harian tahun 3 sjk
Contoh rancangan harian tahun 3 sjkContoh rancangan harian tahun 3 sjk
Contoh rancangan harian tahun 3 sjk
 
Band 4
Band 4Band 4
Band 4
 
Rancangan harian
Rancangan harianRancangan harian
Rancangan harian
 
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
 

Viewers also liked

Viewers also liked (6)

Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Abm rph 1
Abm rph 1Abm rph 1
Abm rph 1
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Keluarga saya
Keluarga sayaKeluarga saya
Keluarga saya
 
Kssr ppt
Kssr pptKssr ppt
Kssr ppt
 

Similar to Keluarga saya

Similar to Keluarga saya (20)

Contoh rancangan harian tahun 1 sjk
Contoh rancangan harian tahun 1 sjkContoh rancangan harian tahun 1 sjk
Contoh rancangan harian tahun 1 sjk
 
Rph
RphRph
Rph
 
Transisi
TransisiTransisi
Transisi
 
RPP kelas 1 smt 2 2017
RPP kelas 1 smt 2 2017 RPP kelas 1 smt 2 2017
RPP kelas 1 smt 2 2017
 
RPP K2 T7 ST1 PB1 Revisi 2017.docx
RPP K2 T7 ST1 PB1 Revisi 2017.docxRPP K2 T7 ST1 PB1 Revisi 2017.docx
RPP K2 T7 ST1 PB1 Revisi 2017.docx
 
Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2
 
RPP KEGIATANKU - SDN PASARBATANG 07.docx
RPP KEGIATANKU - SDN PASARBATANG 07.docxRPP KEGIATANKU - SDN PASARBATANG 07.docx
RPP KEGIATANKU - SDN PASARBATANG 07.docx
 
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
 
RPP kelas 1 semester 2 2017
RPP kelas 1 semester 2 2017RPP kelas 1 semester 2 2017
RPP kelas 1 semester 2 2017
 
K4 t1-st3-p1 rpp sd kelas 4 smt 1 sub tema 2b
K4 t1-st3-p1 rpp sd kelas 4 smt 1 sub tema 2bK4 t1-st3-p1 rpp sd kelas 4 smt 1 sub tema 2b
K4 t1-st3-p1 rpp sd kelas 4 smt 1 sub tema 2b
 
K1 t4-st3-p6 rpp tema 3 kelas 1 sub tema 1 (6)
K1 t4-st3-p6 rpp tema 3 kelas 1 sub tema 1 (6)K1 t4-st3-p6 rpp tema 3 kelas 1 sub tema 1 (6)
K1 t4-st3-p6 rpp tema 3 kelas 1 sub tema 1 (6)
 
Rpp 1 lembar kelas 2 semester 1
Rpp 1 lembar kelas 2 semester 1Rpp 1 lembar kelas 2 semester 1
Rpp 1 lembar kelas 2 semester 1
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rpp
RppRpp
Rpp
 
Rpp
RppRpp
Rpp
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Contoh format rancangan tahunan t1
Contoh format rancangan tahunan t1Contoh format rancangan tahunan t1
Contoh format rancangan tahunan t1
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atikaRencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atikaRencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
Rencana pelaksanaan pembelajaran siti atika
 
RPP GURU K1 t4-st1-p5
RPP  GURU  K1 t4-st1-p5RPP  GURU  K1 t4-st1-p5
RPP GURU K1 t4-st1-p5
 

More from salasiah82

More from salasiah82 (9)

Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Latihan slide rph1
Latihan slide rph1Latihan slide rph1
Latihan slide rph1
 
Bpg rph2
Bpg rph2Bpg rph2
Bpg rph2
 
Bpg rph1
Bpg rph1Bpg rph1
Bpg rph1
 
Bpg rph3
Bpg rph3Bpg rph3
Bpg rph3
 
Abm rph 1
Abm rph 1Abm rph 1
Abm rph 1
 
Abm rph2
Abm rph2Abm rph2
Abm rph2
 
Abm rph4
Abm rph4Abm rph4
Abm rph4
 
Abm rph3
Abm rph3Abm rph3
Abm rph3
 

Recently uploaded

Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdfKelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdftsaniasalftn18
 
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam Kelas
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam KelasMembuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam Kelas
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam KelasHardaminOde2
 
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajii
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajiiEdukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajii
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajiiIntanHanifah4
 
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docx
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docxSILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docx
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docxrahmaamaw03
 
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptx
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptxTopik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptx
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptxsyafnasir
 
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdf
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdfKelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdf
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdfmaulanayazid
 
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional Dunia
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional DuniaKarakteristik Negara Brazil, Geografi Regional Dunia
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional DuniaNadia Putri Ayu
 
Demonstrasi Kontekstual Modul 1.2. pdf
Demonstrasi Kontekstual  Modul 1.2.  pdfDemonstrasi Kontekstual  Modul 1.2.  pdf
Demonstrasi Kontekstual Modul 1.2. pdfvebronialite32
 
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...jumadsmanesi
 
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdf
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdfKelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdf
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdfCloverash1
 
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptx
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptxadap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptx
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptxmtsmampunbarub4
 
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptx
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptxJurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptx
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptxBambang440423
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...Kanaidi ken
 
Kelompok 4 : Karakteristik Negara Inggris
Kelompok 4 : Karakteristik Negara InggrisKelompok 4 : Karakteristik Negara Inggris
Kelompok 4 : Karakteristik Negara InggrisNazla aulia
 
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptx
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptxMTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptx
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptxssuser0239c1
 
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques Rousseau.pdf
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques  Rousseau.pdfPEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques  Rousseau.pdf
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques Rousseau.pdfMMeizaFachri
 
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptx
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptxKesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptx
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptxDwiYuniarti14
 
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnas
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnasPembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnas
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnasAZakariaAmien1
 
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptx
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptxalat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptx
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptxRioNahak1
 
Catatan di setiap Indikator Fokus Perilaku
Catatan di setiap Indikator Fokus PerilakuCatatan di setiap Indikator Fokus Perilaku
Catatan di setiap Indikator Fokus PerilakuHANHAN164733
 

Recently uploaded (20)

Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdfKelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
 
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam Kelas
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam KelasMembuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam Kelas
Membuat Strategi Penerapan Kurikulum Merdeka di dalam Kelas
 
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajii
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajiiEdukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajii
Edukasi Haji 2023 pembinaan jemaah hajii
 
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docx
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docxSILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docx
SILABUS MATEMATIKA SMP kurikulum K13.docx
 
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptx
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptxTopik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptx
Topik 1 - Pengenalan Penghayatan Etika dan Peradaban Acuan Malaysia.pptx
 
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdf
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdfKelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdf
Kelompok 1 Bimbingan Konseling Islami (Asas-Asas).pdf
 
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional Dunia
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional DuniaKarakteristik Negara Brazil, Geografi Regional Dunia
Karakteristik Negara Brazil, Geografi Regional Dunia
 
Demonstrasi Kontekstual Modul 1.2. pdf
Demonstrasi Kontekstual  Modul 1.2.  pdfDemonstrasi Kontekstual  Modul 1.2.  pdf
Demonstrasi Kontekstual Modul 1.2. pdf
 
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...
UNGGAH PEGANGAN LOKAKARYA DAN PENDAMPINGAN INDIVIDU DALAM KEGIATAN PEMBEKALAN...
 
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdf
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdfKelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdf
Kelompok 1_Karakteristik negara jepang.pdf
 
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptx
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptxadap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptx
adap penggunaan media sosial dalam kehidupan sehari-hari.pptx
 
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptx
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptxJurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptx
Jurnal Dwi mingguan modul 1.2-gurupenggerak.pptx
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
 
Kelompok 4 : Karakteristik Negara Inggris
Kelompok 4 : Karakteristik Negara InggrisKelompok 4 : Karakteristik Negara Inggris
Kelompok 4 : Karakteristik Negara Inggris
 
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptx
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptxMTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptx
MTK BAB 5 PENGOLAHAN DATA (Materi 2).pptx
 
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques Rousseau.pdf
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques  Rousseau.pdfPEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques  Rousseau.pdf
PEMIKIRAN POLITIK Jean Jacques Rousseau.pdf
 
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptx
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptxKesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptx
Kesebangunan Segitiga matematika kelas 7 kurikulum merdeka.pptx
 
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnas
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnasPembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnas
Pembahasan Soal UKOM gerontik persiapan ukomnas
 
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptx
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptxalat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptx
alat-alat liturgi dalam Gereja Katolik.pptx
 
Catatan di setiap Indikator Fokus Perilaku
Catatan di setiap Indikator Fokus PerilakuCatatan di setiap Indikator Fokus Perilaku
Catatan di setiap Indikator Fokus Perilaku
 

Keluarga saya

  • 1. RPH-Keluarga Saya 1 (salasiah-kedit.blogspot.com) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Kelas : 2 Sabar Masa : 0800-0900 ( 60 minit ) Hari : Selasa Tema : KELUARGA CERIA Tajuk : KELUARGA SAYA Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan; 1. Menceritakan sesuatu yang didengar berdasarkan maklumat dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Melafazkan ucapan secara bertatasusila. 3. Menyatakan sesuatu maklumat berdasarkan gambar. Fokus Utama : 2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar,ditonton, dibaca atau dialami . ARAS 2 i. Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul. Fokus Sampingan : 1.4 Menyatakan permintaan secara berterus-terang dan menyakinkan dengan menggunakan intonasi dan unsur paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan. ARAS 1 i. Mengemukakan permintaan untuk mendapatkan kebenaran secara spontan. Pengalaman sedia ada murid : Murid tinggal bersama keluarga mereka. Sistem Bahasa : 1. Tatabahasa : Kata nama, Kata ganti nama, tanda baca. 2. Kosa kata :
  • 2. RPH-Keluarga Saya 2 (salasiah-kedit.blogspot.com)  Ayah  Ibu  Kakak  Abang  Maafkan  Berkelah  makanan Pengisian Kurikulum : i. Ilmu a. Pendidikan kesihatan b. Pendidikan moral ii. Nilai a. kasih sayang b. bersopan santun Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kemahiran berfikir : Menjana idea. ii. Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah Isi Pelajaran : i. Keluarga Badrul ii. Keluarga Saya. iii. Kosa Kata iv. Kata Nama, Kata Ganti Nama Diri, Tanda Baca. v. Ucapan bertatasusila. vi. Aktiviti mengeratkan hubungan kekeluargaan.
  • 3. RPH-Keluarga Saya 3 (salasiah-kedit.blogspot.com) Bahan Bantu Mengajar: i. Buku Teks Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2 ii. Buku Latihan dan Aktiviti Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2. iii. Gambar Tunggal iv. Gambar Bersiri v. Kad perkataan. vi. Video vii. Carta Bacaan viii. Carta lagu. ix. Slide Latihan. Pentaksiran : 1. Latihan Kefahaman. 2. Latihan Tanda Baca 3. Latihan padankan gambar dengan ayat yang sesuai. 4. Melengkapkan kata bual. 5. Melengkapkan petikan. 6. Borang pengurusan grafik. 7. Melengkapkan peta minda.
  • 4. RPH-Keluarga Saya 4 (salasiah-kedit.blogspot.com) Langkah dan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan Masa Set Induksi Lagu : Kereta Kecil 1. Guru meminta murid mendengar lagu dengan teliti dan - Carta Lagu. ( 5 minit) mengajuk lagu di dalam hati mengikut lirik lagu. - Video . Bapaku pulang dari kota. 2. Murid menyanyikan lagu. - KMD: Verbal Linguistik, Bapaku belikan kereta 3. Guru mengaitkan lagu dengan isi pelajaran yang akan Muzik dan Kinestetik. Kereta kecil warna merah dipelajari. Boleh ku bawa ke sekolah Pon..pon..pon..(3 kali) Kereta kecilku berbunyi Marilah adik mari naik Boleh kubawa jumpa nenek. Langkah 1 Keluarga Badrul 1. Guru meminta murid membuka Buku Teks dan meminta - Buku Teks Jilid 1 ( 20 minit ) Keluarga saya. mereka meneliti gambar Keluarga badrul. Bahasa Malaysia Tahun Panduan: 2. Guru menyampaikan perihal keluarga Badrul berdasarkan 2, halaman 16. Kamu boleh bercerita tentang; gambar dan murid diminta mendengar dengan teliti. - Gambar tunggal - nama ahli keluarga 3. Guru meminta murid mengulang semula cerita yang - Penilaian HSP 2.1 Aras - umur diperdengarkan kepada mereka. 2(i). - bilangan 4. Guru meminta murid menceritakan perihal keluarga masing- - Buku Latihan dan masing kepada kelas berdasarkan panduan cerita “Keluarga Aktiviti Jilid 1, Bahasa Badrul.” Malaysia Tahun 2, 5. Guru menekan aspek tanda baca dalam penceritaan. halaman 15. 6. Menjawab latihan kefahaman dalam Buku Latihan dan - Penerapan Tatabahasa. Aktiviti. 7. Menjawab Latihan Tanda Baca. 8. Membuat pembetulan bersama. Langkah 2 Ucapan bertatasusila. 1. Guru meminta murid merujuk semula Buku Teks. - Buku Teks Jilid 1 ( 10 minit ) Contoh; 2. Guru meminta murid membaca dialog yang disediakan. Bahasa Malaysia Tahun - Maafkan saya, ibu. Bolehkah 3. Guru meminta murid melafazkan ucapan bertatasusila 2, halaman 17. saya bermain dengan kawan- berdasarkan situasi yang disenaraikan oleh guru. - Penilaian HSP 1.4 Aras kawan? 4. Murid diminta menyenaraikan perkara lain yang biasa 1(i). - Baiklah, Mira. diminta daripada keluarga. - Buku Latihan dan
  • 5. RPH-Keluarga Saya 5 (salasiah-kedit.blogspot.com) - Maafkan saya, ayah. Bolehkah 5. Murid menjawab latihan padankan gambar dengan ayat yang Aktiviti Jilid 1, Bahasa saya keluar sebentar? sesuai dengan bimbingan guru. Malaysia Tahun 2, - Baiklah, Badrul. 6. Murid menjawab latihan melengkapkan kata bual. halaman 16. Mintalah izin secara bersopan 7. Membuat pembetulan bersama. - Gambar bersiri. daripada ibu atau bapa untuk - Penerapan nilai murni; melakukan perkara berikut; hormat-menghormati, - Bermain bola sepak. kasih sayang. - Berjumpa kawan - TKP: Interpersonal. - Menggunakan telefon - KMD: Strategi - Meminta wang saku. mengatasi masalah. Langkah 3 Gambar bersiri. 1. Guru meminta murid melihat dan meneliti gambar bersiri - Borang pengurusan (10 minit ) Aktiviti mengeratkan hubungan yang disediakan. grafik. kekeluargaan. 2. Guru membimbing murid menyatakan aktiviti yang terdapat - KB: Menjana idea. dalam gambar. - Cara Belajar: 3. Guru menyuruh murid menulis aktiviti tersebut dalam Mengumpul maklumat. borang pengurusan grafik yang telah diedarkan. - Penerapan nilai murni: 4. Membuat latihan melengkapkan ayat berdasarkan gambar. Kasih sayang. 5. Membuat pembetulan bersama. - Buku Aktiviti dan Latihan, halaman 17. - Pendidikan Moral. Langkah 4 Penyerapan Tatabahasa: 1. Guru meminta murid membaca kata nama, kata ganti nama - Slide latihan. (10 minit ) - Kata nama diri dan kosa kata yang telah di sediakan pada kad - Carta bacaan. - Kata Ganti Nama Diri perkataan. - Kad perkataan. - Kosa Kata 2. Guru menerangkan definisi kata nama dan kata ganti nama  Ayah diri.  Ibu 3. Guru membimbing murid untuk memberi erti kosa kata  Kakak yang disediakan.  Abang 4. Membuat latihan objektif pada slide yang disediakan guru.  Maafkan 5. Murid bergilir-gilir memberi jawapan kepada guru.  Berkelah  makanan
  • 6. RPH-Keluarga Saya 6 (salasiah-kedit.blogspot.com) - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai aktiviti bersama keluarga melalui bahan yang telah disediakan dengan menggunakan borang pengurusan grafik. - Pemulihan : Menulis kosa kata, kata nama, kata ganti nama diri ke dalam borang pengurusan grafik. Penutup - Rumusan isi pelajaran. 1. Guru membimbung murid merumuskan isi pelajaran dan - Peta minda. ( 5 minit ) - Penerapan nilai murni. menerapkan nilai murni. - Nilai Murni; Kasih - Lagu Kereta Kecil. 2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai sayang, hormat- isi pelajaran yang dipelajari hari ini. menghormati. 3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil. - TKP: kinestetik dan muzik. Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai tempat yang menarik untuk dilawati bersama keluarga.