Rangkuman dokumen ini memberikan informasi tentang rancangan pelajaran harian bahasa Malaysia untuk kelas 2. Pelajaran ini berfokus pada tanggung jawab siswa dan nilai-nilai seperti kasih sayang dan hormat menghormati. Pelajaran ini melibatkan aktivitas membaca, menyanyi, dan menggambar untuk memahami tanggung jawab siswa terhadap keluarga.
1. RPH-Tanggungjawab kami 1
(salasiah-kedit.blogspot.com)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Kelas : 2 Sabar
Masa : 0800-0900
Hari : Rabu
Tema : KELUARGA CERIA
Tajuk : TANGGUNGJAWAB KAMI
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan;
1. Menyampaikan puisi dengan menggunakan gaya dan intonasi yang sesuai.
2. Menyatakan pendapat berdasarkan sesuatu bahan yang diberikan.
3. Mencari makna sesuatu perkataan.
Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
ARAS 1
i. Memahami perkataan, frasa dan ayat.
ARAS 2
i. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek
Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk
maklumat daripada internet.
ARAS 1
i. Merujuk kepada kamus untuk meneliti ejaan yang betul.
2. RPH-Tanggungjawab kami 2
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Pengalaman sedia ada murid : Murid sudah biasa membantu melakukan kerja rumah..
Sistem Bahasa :
Tatabahasa i. Sinonim
ii. ayat tunggal
iii. ayat majmuk
Kosa kata
i. mencuci
ii. menolong
iii. menyapu
iv. menyiram
v. membantu
vi. Mengemaskan
Sebutan dan Intonasi
i. Ayat majmuk
Pengisian Kurikulum : a. Ilmu i. Pendidikan Seni Visual
ii. Pendidikan moral
b. Nilai i. kasih sayang
ii. bersopan santun
Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir: Menjana idea.
ii. Belajar cara belajar : Menggunakan Kamus
iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik
iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah
3. RPH-Tanggungjawab kami 3
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Isi Pelajaran:
i. Sajak.
ii. Cari makna perkataan ( Kata Sinonim )
iii. Petikan .
iv. Aktiviti Gotong Royong
v. Kosa kata.
vi. Ayat tunggal.
vii. Ayat majmuk.
Bahan Bantu Mengajar:
i. Buku Teks Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2
ii. Buku Latihan dan Aktiviti Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2.
iii. Gambar Tunggal
iv. Kad perkataan.
v. Carta Bacaan
vi. Slide Latihan
vii. Kamus
viii. Borang Pengurusan Grafik.
Pentaksiran : 1. Latihan Kata Sinonim
2. Latihan Kosa Kata
3. Latihan membina ayat majmuk.
4. Melengkapkan carta aliran.
4. RPH-Tanggungjawab kami 4
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Langkah dan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan
Masa
Set Induksi Video : Iklan Petronas. 1. Guru meminta murid menonton tayangan video pendek. - Video .
( 5 minit) 2. Guru meminta murid mencatat isi penting dalam video. - KMD: Verbal Linguistik,
3. Guru mengaitkan cerita dengan tajuk dan isi pelajaran. Muzik dan Kinestetik.
Langkah 1 Sajak “ Terima Kasih.” 1. Guru meminta murid membuka Buku Teks dan meminta - Buku Teks Jilid 1
( 10 minit ) Cari makna perkataan; mereka membaca senyap sajak. Bahasa Malaysia Tahun
Jasa 2. Guru meminta murid mendeklamasikan sajak dengan sebutan 2, halaman 21.
Lupa dan intonasi yang betul. - Carta Bacaan.
Kasih 3. Guru menjemput seorang murid untuk mendeklamasikan sajak - Penilaian HSP 5.1 Aras
Menjaga di hadapan kelas. 1(i).
mendidik 4. Guru meminta murid menyatakan sebab mengapa kita perlu - Penerapan Tatabahasa.
mengucapkan terima kasih kepada ibu dan bapa.
5. Guru membimbing murid menggunakan kamus mencari
makna perkataan yang terdapat dalam sajak.
Langkah 2 Petikan : 1. Guru meminta murid membaca petikan secara kelas. - Buku Teks Jilid 1
( 10 minit ) - Saya suka menolong ayah 2. Guru meminta murid bergilir-gilir membaca petikan. Bahasa Malaysia Tahun
mencuci kereta. 3. Guru menerangkan makna kata dasar kepada murid. 2, halaman 22.
- Saya selalu menyapu halaman 4. Guru meminta murid mencari kata dasar bagi perkataan - Penilaian HSP 5.1 Aras
rumah. berwarna. 1(iii).
- Saya kerap menyiram pokok 5. Murid merujuk kamus untuk mencari makna perkataan - Penilaian HSP 6.1 Aras
bunga. berwarna. 1(i).
- Saya sering membantu ibu di 6. Guru meminta murid menulis perkataan dan maknanya ke - Carta bacaan.
dapur. dalam buku tulis. - Penerapan nilai murni;
- Saya suka mengemas rumah. hormat-menghormati,
kasih sayang.
- TKP: Interpersonal.
- Cara belajar ;
Menggunakan kamus.
- Penerapan tatabahasa.
- Pendidikan Moral
5. RPH-Tanggungjawab kami 5
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Langkah 3 Aktiviti Gotong Royong. 1. Guru meminta murid membuka Latihan dan Aktiviti. - KB: Menjana idea.
(15 minit ) 2. Guru meminta murid melihat gambar bergotong royong - KMD; Strategi
dengan teliti. Mengatasi Masalah.
3. Guru meminta murid mencantum pernyataan supaya - Penerapan nilai murni:
menjadi ayat majmuk. Kasih sayang.
4. Guru membimbing murid mencantum pernyataan tersebut. - Buku Aktiviti dan
5. Guru meminta murid menulis ayat majmuk dengan kemas. Latihan, halaman 21.
6. Murid mengisi tempat kosong dengan perkataan yang sesuai. - Pendidikan Seni Visual.
7. Murid dikehendaki mewarna gambar gotong royong dengan
cantik dan kemas.
8. Pembetulan bersama.
Langkah 4 Video Iklan Petronas. 1. Guru menayangkan sekali lagi cerita pendek. - Video
(15 minit ) 1. Dua orang adik beradik 2. Guru mengajukan soalan kepada murid. - Borang Pengurusan
sedang bergaduh. Si adik 3. Murid diminta menyatakan pendapat terhadap perlakuan grafik.
merajuk dengan sikap anak dan ayah di dalam video tersebut. - KMD; Menjana idea.
kakaknya. 4. Murid melengkapkan carta aliran mengenai turutan cerita - Penerapan nilai murni.
2. Bapa mereka mengimbas tersebut.
kembali zaman kanak-
kanaknya.
3. Ayahnya meminta pergi ke
pekan membeli barang.
4. Merajuk lalu menulis surat.
5. Membalas surat anak.
6. Membaca yasin untuk
arwah ayah.
- Pengayaan: Guru meminta murid menyenaraikan adab terhadap ibu bapa.
6. RPH-Tanggungjawab kami 6
(salasiah-kedit.blogspot.com)
- Pemulihan : Menyalin semula sajak.
Penutup - Rumusan isi pelajaran. 1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran dan 1. Peta minda.
( 5 minit ) - Penerapan nilai murni. menerapkan nilai murni. 2. Nilai Murni; Kasih
- Lagu adap kepada ibu dan bapa. 2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai sayang, hormat-
isi pelajaran yang dipelajari hari ini. menghormati.
3. Menyanyi lagu 3. TKP: kinestetik dan
muzik.
Aktiviti susulan : Mencari perkataan baru dan maknanya.