Ringkasan dokumen pelajaran harian Bahasa Melayu kelas 2 Intan mengenai bunga raya adalah sebagai berikut:
Dokumen ini merangkum jadual pelajaran harian Bahasa Melayu untuk topik bunga raya yang meliputi objektif, bahan pengajaran, aktiviti guru dan murid, dan penilaian pembelajaran. Pelajaran ini bertujuan memupuk nilai patriotik dan semangat berusaha dalam kalangan murid.
tugas 1 tutorial online anak berkebutuhan khusus di SD
Rancangan harian
1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 2 Intan
Tarikh : 23 Oktober 2012
Hari : Selasa
Masa : 11.00- 11.30 pagi (30 minit)
Bilangan Murid : 33 orang
Tema : Negara Kita
Tajuk : Bunga Raya
Hasil Pembelajaran:
2.3.2Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar,sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul mengikut tanda baca.
3.5.2Mencatat maklumat penting dengan betul dripada pelbagai sumber.
3.8.1 Mengedit perkataan dalam ayat daripada aspek ejaan dan tanda baca
4.41 Melafazkan dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang jelas secara didik hibur.
5.3.2Memahami dan membina ayat penyata dengan menggunakan tanda baca yang
betul dalam pelbagai konteks.
Objektif: Pada akhir pelajaran murid dapat:
2. 1. Menjelaskan isi-isi penting berkaitan bahan rangsangan atau tajuk.
2. Membina ayat yang gramatis dan ayat penyata.
3. Menyatakan nilai atau pengajaran yang terdapat di dalam teks dan
membina ulasan.
4. Mengesan dan mengedit kesalahan ejaan dan tanda baca.
5. Menulis perkataan yang dieja dengan betul dan tulisan yang kemas.
Bahan Bantu Mengajar:
Lembaran Kerja, Kertas Majong, Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun2
Nilai Murni : Patuh, hormat, semangat patriotik
Ilmu : Pendidikan Islam, Pendidikan Moral , Kajian Tempatan
KBT :KB- menghubungkaitkan
BCB- bacaan intesif, perbincangan
Konteksual- menghubungkaitkan KP- verbal-linguistik
EMK :Kreativiti dan Inovasi
TMK - belajar melalui TMK
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid telah mengetahui dan mengenal bunga raya, bunga kebangsaan negara kita Malaysia.
3. Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Fasa Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Nota
Permula 1.Nilai-nilai 1. Guru bertanyakan 1.Murid menyebutkan nilai murni yang
murni tentang nilai-nilai murni mereka tahu. Strategi/tekn
-an
yang patut diamalkan oleh ik
2.Gambar
Set murid-murid.
Konstekstual
induksi bunga raya 2.Murid mengangkat tangan cuba
2.Guru menunjukkan
menjawab soalan berkaitan dengan
(5 minit) 3.Bersoal gambar bunga raya yang
gambar yang ditujukkan oleh guru.
jawab boleh kita lihat di dalam Gambar
RM 50 dan RM 1.Guru bunga raya
menyoal murid-murid
serta memberikan
bimbingan.
3.Guru mengajak murid- 3.Murid membaca pantun berkaitan
murid bersama-sama dengan bunga sambil mengayakan
membaca pantun membaca pantun dengan nada dan
berkaitan bunga raya intonasi yang betul.Murid yang Berjaya
dengan tujuan menulis jawapan pantun dipapan putih
menimbulkan rasa seronok diberi ganjaran.
murid-murid untuk belajar
berkaitan dengan tajuk
pada hari itu.Guru menulis
serangkap pantun di papan
putih kelas.
4. Langkah 2 Petikan di 1. Guru meminta 1.Murid mengikut bacaan guru dengan Strategi/tekn
dalam Buku murid mengikuti nada dan intonasi yang betul secara ik
(10 minit)
Teks Bahasa bacaan guru beramai-ramai petikan di dalam buku teks
-mensintesis
Malaysia petikan di dalam Bahasa Malaysia muka surat 134.
buku teks Bahasa -menganalisis
Tajuk:
Malaysia muka
BBM
Bunga Raya surat 134.
Petikan
2.Guru meminta seorang 2.Murid-murid mengikut bacaan kawan ,
murid membaca petikan membaca kuat dengan nada dan intonasi (Lampiran 1)
teks bertajuk Bunga Raya. yang betul serta lancar.murid-murid juga
Buku Teks
menyemak ayat dan perkataan di dalam
Guru memberi arahan Bahasa
petikan.
supaya murid yang lain Malaysia
menyemak ayat yang Tahun 2
dibaca dan mengikut halaman 134
bacaan beramai-ramai.
3.Murid-murid menyatakan nilai-nilai
3.Murid diminta mengenal
murni yang terdapat di dalam
pasti nilai-nilai murni yang
petikan.Murid-murid memberi pendapat
terdapat di dalam
dan mengeluarkan idea masing-masing
petikan.Guru cuba
dengan bimbingan guru.
mencungkil idea murid-
murid.
4.Guru bersoal-jawab 4.Murid berbincang dengan guru dan
dengan anak murid menjawab soalan guru.Murid fokus dan
berkaitan dengan isi menunjukkan minat untuk belajar.
pelajaran.Guru sentiasa
bergerak ke belakang dan
di sekeliling kelas agar
murid terkawal dan fokus
terhadap isi pelajaran
5. cikgu sampaikan.
5.Guru menampal kertas 5.Murid melihat isi pelajaran yang cikgu
majong di papan putih. paparkan di atas kertas majong.
6. Langkah 3 Ejaan Yang 1.Guru meminta murid 1.Murid mengeluarkan buku Teks muka Strategi/tekn
Betul dan mengeluarkan buku Teks surat 134.Murid cuba mengesan dan ik
(10 minit)
Tanda Baca dan meminta murid mengedit kesalahan dan tanda baca
-menjana
terlebih dahulu mengesan dengan bimbingan guru, petikan cerita
Tajuk: idea
dan mengedit kesalahan bunga raya.
Bunga Raya dan tanda baca petikan
cerita bunga raya .
Arahan
2.Murid membaca sekali lalu dan
Mari 2.Guru memberi masa
mencuba mengesan kesalahan ejaan dan
Betulkan selama 3 minit kepada
tanda baca didalam petikan teks bertajuk
murid untuk membaca BBM
Bunga Raya dengan menggaris kesalahan
sekali lalu dan mengesan
ejaan dan tanda baca menggunakan Buku Teks
kesalahan ejaan dan tanda
sebatang pembaris.
baca dengan
menggariskan kesalahan
ejaan dan tanda baca.
3. Setelah itu guru
3.Murid cuba mengesan, mencari
meminta murid menulis
kesalahan ejaan dan tanda baca di kertas
kesalahan ejaan dan
majong.Murid menulis kesalahan ejaan
tanda baca di papan
dan tanda baca di papan putih.Guru
putih.Guru membimbing
membimbing murid-murid dan memberi
murid mencari jawapan
klu kepada murid yang kurang tepat
yang betul dan tepat di
jawapannya.
atas kertas majong yang
ditampal di papan putih.
4. Guru meminta murid 4.Murid mendengar arahan guru menulis
menulis perkataanyang kesalahan ejaan dan tanda baca yang
telah dieja dan tanda baca sudah diperbetulkan di dalam buku latihan
yang sudah dibetulkan di Tatabahasa.
dalam buku latihan
7. Tatabahasa.
5. Guru memberikan Gambar
contoh dan sentiasa bunga raya di
5.Murid mendengar arahan guru, melukis
memberi bantuan kepada papan putih
gambar bunga raya dan mewarnakan
murid Tahun Dua
dengan cantik bagi yang sudah
Intan.Guru meminta murid
menyiapkan latihan di dalam buku latihan
melukis gambar bunga
tatabahasa.Guru menampal gambar
raya dan mewarnakan
bunga raya murid yang cantik dan kemas
dengan cantik selepas
di papan kenyataan sebagai satu ganjaran
habis (menyudahkan)
dan peneguhan untuk anak murid.
membuat latihan
tatabahasa.
8. Langkah 4 Nilai Murni 1. Guru meminta murid 1. Murid merumuskan pelajaran dengan Strategi/tekn
merumuskan pengajaran menyatakan pengajaran daripada petikan. ik
Penutup Kesimpulan
daripada petikan.
2. Mendengar penerangan guru mengenai -merumus
(5 minit) Bersoal
2. Guru menerangkan penyerapan nilai murni.
jawab
penyerapkan nilai murni
3. Guru memberikan kerja
3. Murid menyelesaikan tugasan yang
rumah di dalam buku BBM
diberi oleh guru di dalam buku aktiviti
aktiviti Bahasa Malaysia
Bahasa Malaysia Tahun 2 (Jilid 2) iaitu (lampiran )
Tahun 2 (Jilid 2) membina
membina ayat yang berkaitan dengan
ayat yang berkaitan Nilai murni
bunga raya.
dengan bunga raya.
Rajin
berusaha
Semangat
4.Murid-murid dengan penuh Patriotik
4. Guru mengucapkan
bersemangat bertepuk tangan dan
terima kasih kepada murid
mengucapkan terima kasih kepada guru,
kerana rajin belajar, guru sebelum guru keluar kelas 2 Intan.
meminta murid tepuk
semangat beramai-ramai
sebelum guru
menyudahkan pengajaran
dan pembelajaran pada
hari itu.
9.
10. LAMPIRAN – PETIKAN DARIPADA BUKU TEKS BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 HALAMAN
134 DAN BUKU AKTIVITI BAHASA MALAYSIA ( JILID 2)