Flora dan Fauna 1
                                                                                                                      (salasiah-kedit.blogspot.com)

                               RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2

Kelas        :       2 Sabar

Masa         :      0900-0930 ( 30 minit )

Hari         :      Jumaat

Tarikh       :      4 November 2011

Tema         :      ALAM SEMULA JADI

Tajuk        :      FLORA DAN FAUNA

Objektif     :      Pada akhir pelajaran murid akan;


                    1. Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                    2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat dalam petikan.
                    3. Murid dapat mengenal pasti isi penting dalam petikan.

Fokus Utama :       5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
                    ARAS 1
                    ii.   Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tuggal dan ayat majmuk berbilang subjek.

Fokus Sampingan :   5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibca.
                     ARAS 2
                     ii.   Menyatakan isi-isi penting teks yang dibaca.
                     4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
                     ARAS 1
                     i.    Melahirkan perasaan berdasarkan topik yang ditentukan.
Flora dan Fauna 2
                                                                                                                    (salasiah-kedit.blogspot.com)

Pengalaman sedia ada murid : Murid pernah melihat haiwan dan tumbuhan di dalam televisyen atau realiti kehidupan.
Sistem Bahasa :             1. Tatabahasa : Kata Antonim
                            2. Kosa kata :
                                           Zoo
                                           Pergi
                                           Besar
Pengisian Kurikulum :
                     i.     Ilmu
                            a. Kajian Tempatan
                            b. Pendidikan moral
                     ii.    Nilai
                            a. kasih sayang
                            b. bersopan santun
                            c. kerjasama


Kemahiran Bernilai Tambah :
     i.      Kemahiran berfikir : Menjana idea.
     ii.     Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat
     iii.    Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik
     iv.     Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah

Isi Pelajaran :
        i.        Gambar Tunggal
        ii.       Teka-teki
        iii.      Petikan
        iv.       Kata Antonim
        v.        Petikan


Bahan Bantu Mengajar:
      i.     Gambar Tunggal
      ii.    Gambar Bersiri
Flora dan Fauna 3
                                                                                                                         (salasiah-kedit.blogspot.com)

               iii.   Lembaran kerja
               iv.    Papan putih.
               v.     Pen marker.

       Pentaksiran :
              1. Latihan Bacaan.
              2. Latihan Antonim.
              3. Melengkapkan isi penting.
              4. Latihan penggolongan jenis haiwan.
              5. Melengkapkan peta minda.




Langkah dan               Isi Pelajaran                            Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran.                     Catatan
   Masa

 Set Induksi    Gambar tunggal.                       1.   Guru meminta murid memerhati gambar dengan teliti dan     - Gambar .
  ( 3 minit)    Teka teki:                                 menyatakan binatang dan tumbuhan yang terdapat dalam      - Teka-teki.
                                                           gambar tersebut.                                          - KMD: Verbal Linguistik,
                                                      2.   Murid membaca teka-teki.
                                                      3.   Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran yang
                                                           akan dipelajari.

Langkah 1       Petikan                               1. Guru meminta murid membaca petikan yang diedarkan secara    - Lembaran kerja.
( 5 minit )                                              kelas.                                                      - Penilaian HSP 5.1 Aras
                                                      2. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan.      1(ii).
                                                      3. Guru membuat penilaian terhadap bacaan murid.               - Penilaian HSP 4.1 Aras
                                                      4. Guru memberi contoh bacaan dengan sebutan dan intonasi        1 (i)
                                                         yang betul.                                                 - Penerapan nilai murni.


Langkah 2       Kata Antonim                           1. Guru meminta murid merujuk semula petikan.                 - Petikan
Flora dan Fauna 4
                                                                                                                          (salasiah-kedit.blogspot.com)

( 5 minit )                                            2. Guru meminta murid untuk mencari perkataan bergaris dalam   - Penerapan Tatabahasa
                                                          petikan.                                                    - TKP: Interpersonal.
                                                       3. Guru meminta beberapa orang murid untuk menulis di papan    - KMD: Strategi
                                                          tulis.                                                        mengatasi masalah.
                                                       4. Guru meminta murid memberi perkataan berlawanan dengan
                                                          perkataan yang diberikan.

                                                       1. Guru meminta murid merujuk semula petikan.                  - Lembaran kerja.
Langkah 3       Petikan                                2. Guru meminta murid melengkapkan isi penting dan             - KB: Menjana idea.
(14 minit )     Melengkapkan isi penting.                 membacanya.                                                 - Penilaian HSP 5.2 Aras
                Latihan penggolongan jenis             3. Guru meminta murid menjawab dan menulis latihan               2(ii)
                haiwan.                                   penggolongan haiwan.                                        - Cara Belajar:
                                                       4. Pembetulan bersama.                                           Mengumpul maklumat.
                                                                                                                      - Pendidikan Moral.

 - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai haiwan dan tumbuhan dengan menggunakan borang pengurusan grafik.
 - Pemulihan : Menulis kosa kata dan mewarna haiwan dan tumbuhan di dalam borang pengurusan grafik.


Penutup         - Rumusan isi pelajaran.               1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran dan          - Peta minda.
( 3 minit )     - Penerapan nilai murni.                  menerapkan nilai murni.                                     - Nilai Murni; Kasih
                                                       2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai           sayang, hormat-
                                                          isi pelajaran yang dipelajari hari ini.                       menghormati.
                                                       3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil.                           - TKP: Kinestetik.




        Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai haiwan yang jinak dan liar.

Flora dan fauna

  • 1.
    Flora dan Fauna1 (salasiah-kedit.blogspot.com) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Kelas : 2 Sabar Masa : 0900-0930 ( 30 minit ) Hari : Jumaat Tarikh : 4 November 2011 Tema : ALAM SEMULA JADI Tajuk : FLORA DAN FAUNA Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan; 1. Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat dalam petikan. 3. Murid dapat mengenal pasti isi penting dalam petikan. Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. ARAS 1 ii. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tuggal dan ayat majmuk berbilang subjek. Fokus Sampingan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibca. ARAS 2 ii. Menyatakan isi-isi penting teks yang dibaca. 4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun. ARAS 1 i. Melahirkan perasaan berdasarkan topik yang ditentukan.
  • 2.
    Flora dan Fauna2 (salasiah-kedit.blogspot.com) Pengalaman sedia ada murid : Murid pernah melihat haiwan dan tumbuhan di dalam televisyen atau realiti kehidupan. Sistem Bahasa : 1. Tatabahasa : Kata Antonim 2. Kosa kata : Zoo Pergi Besar Pengisian Kurikulum : i. Ilmu a. Kajian Tempatan b. Pendidikan moral ii. Nilai a. kasih sayang b. bersopan santun c. kerjasama Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kemahiran berfikir : Menjana idea. ii. Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah Isi Pelajaran : i. Gambar Tunggal ii. Teka-teki iii. Petikan iv. Kata Antonim v. Petikan Bahan Bantu Mengajar: i. Gambar Tunggal ii. Gambar Bersiri
  • 3.
    Flora dan Fauna3 (salasiah-kedit.blogspot.com) iii. Lembaran kerja iv. Papan putih. v. Pen marker. Pentaksiran : 1. Latihan Bacaan. 2. Latihan Antonim. 3. Melengkapkan isi penting. 4. Latihan penggolongan jenis haiwan. 5. Melengkapkan peta minda. Langkah dan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan Masa Set Induksi Gambar tunggal. 1. Guru meminta murid memerhati gambar dengan teliti dan - Gambar . ( 3 minit) Teka teki: menyatakan binatang dan tumbuhan yang terdapat dalam - Teka-teki. gambar tersebut. - KMD: Verbal Linguistik, 2. Murid membaca teka-teki. 3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran yang akan dipelajari. Langkah 1 Petikan 1. Guru meminta murid membaca petikan yang diedarkan secara - Lembaran kerja. ( 5 minit ) kelas. - Penilaian HSP 5.1 Aras 2. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan. 1(ii). 3. Guru membuat penilaian terhadap bacaan murid. - Penilaian HSP 4.1 Aras 4. Guru memberi contoh bacaan dengan sebutan dan intonasi 1 (i) yang betul. - Penerapan nilai murni. Langkah 2 Kata Antonim 1. Guru meminta murid merujuk semula petikan. - Petikan
  • 4.
    Flora dan Fauna4 (salasiah-kedit.blogspot.com) ( 5 minit ) 2. Guru meminta murid untuk mencari perkataan bergaris dalam - Penerapan Tatabahasa petikan. - TKP: Interpersonal. 3. Guru meminta beberapa orang murid untuk menulis di papan - KMD: Strategi tulis. mengatasi masalah. 4. Guru meminta murid memberi perkataan berlawanan dengan perkataan yang diberikan. 1. Guru meminta murid merujuk semula petikan. - Lembaran kerja. Langkah 3 Petikan 2. Guru meminta murid melengkapkan isi penting dan - KB: Menjana idea. (14 minit ) Melengkapkan isi penting. membacanya. - Penilaian HSP 5.2 Aras Latihan penggolongan jenis 3. Guru meminta murid menjawab dan menulis latihan 2(ii) haiwan. penggolongan haiwan. - Cara Belajar: 4. Pembetulan bersama. Mengumpul maklumat. - Pendidikan Moral. - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai haiwan dan tumbuhan dengan menggunakan borang pengurusan grafik. - Pemulihan : Menulis kosa kata dan mewarna haiwan dan tumbuhan di dalam borang pengurusan grafik. Penutup - Rumusan isi pelajaran. 1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran dan - Peta minda. ( 3 minit ) - Penerapan nilai murni. menerapkan nilai murni. - Nilai Murni; Kasih 2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai sayang, hormat- isi pelajaran yang dipelajari hari ini. menghormati. 3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil. - TKP: Kinestetik. Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai haiwan yang jinak dan liar.