1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
TAHUN 3
MATA PELAJARAN: Bahasa Melayu
KELAS: 3 Kreatif
TARIKH: 10 Mei 2012
MASA: 8.10 - 9.10 am
TEMA: Malaysia Boleh
TAJUK: Wira Negara
BILANGAN MURID: 28 Orang
HASIL PEMBELAJARAN UTAMA (HPU)
4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci,
tepat dan tersusun.
Aras 2
i. Melahirkan pandangan tentang sesuatu topik dengan jelas dan teratur.
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan lancar, serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 3
i. Membaca lancar teks pelbagai laras bahasa dengan sebutan dan intonasi yang betul.
HASIL PEMBELAJARAN SAMPINGAN (HPS)
8.1 Membina dan menulis perkataan,ayat tunggal,dan ayat majmuk.
Aras 3
i.Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.
2. OBJEKTIF: Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat
1. Melahirkan pandangan tentang wira negara dengan jelas dan teratur.
2. Membaca kuat teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3. Membina dan menulis ayat majmuk berdasarkan sesuatu tajuk.
KEMAHIRAN BERBAHASA: Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
SISTEM BAHASA: Tatabahasa – Ayat majmuk
Kosa Kata - olahragawan, olahragawati, masyhur, anugerah, perwira,wira
Sebutan dan intonasi - Membaca petikan
PENGETAHUAN SEDIA ADA: Murid-murid mengetahui nama-nama wira bangsa
melalui pembacaan dan media massa.
PENGISIAN KURIKULUM: Ilmu - kajian tempatan, sains, sejarah
Kemahiran Bernilai Tambah - kontekstual
Kemahiran Berfikir - mengenalpasti maklumat, mencirikan
dan menyusun atur, menjana idea
Belajar Cara Belajar - mendengar dan melihat dengan berkesan,
mencatat, mengingat,
PENERAPAN NILAI: Murid-murid menghargai sumbangan wira bangsa, keberanian,
patriotisme, hemah tinggi, kebebasan, bersyukur, berdikari
BAHAN BANTU MENGAJAR: Kad puzzle wira-wira negara, MP3 lagu 'Fikirkan Boleh',
kertas lembaran kerja, Buku latihan dan aktiviti Bahasa
melayu Tahun 3 (jilid 1), Buku teks Bahasa Melayu Tahun 3
(Jilid 1), LCD, slaid, laptop, kamus
3. Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa pembelajaran
Set Induksi -Tayangan slaid 1. Guru memberikan salam BCB: Melihat
( 5 minit) 'wira-wira kepada murid-murid dan dengan aktif
Negara' bertanyakan khabar serta
- Lagu 'Fikirkan Boleh' persediaan murid dalam BBM: Laptop
- Soalan guru menghadapi sesi pengajaran dan LCD
� Pernah lihat dan pembelajaran pada hari ini.
gambar-gambar 2. Guru memaparkan KBT:
tersebut? gambar-gambar wira negara Intrapersonal dan
� Apakah tajuk lagu dengan diiringi lagu 'Fikirkan interpersonal
yang dimainkan Boleh' dengan menggunakan
tadi? laptop dan paparan LCD di KB:
� Apa yang boleh hadapan kelas Mengenalpasti
dikaitkan dengan 3. Guru meminta semua murid maklumat
gambar-gambar melihat gambar dan mendengar
tersebut? lagu dengan penuh teliti. Ilmu: ilmu
4. Guru bertanyakan soalan tempatan, muzik
kepada murid berkaitan dengan dan sejarah
gambar dan lagu tersebut.
5. Murid diberi penghargaan Nilai Murni:
atas jawapan dan kerjasama Keberanian,
dalam set induksi. murid
6. Guru mengaitkan gambar menghargai
dan lagu dengan tajuk sumbangan wira
pembelajaran pada hari ini iaitu negara
" Wira Negara".
Strategi
- Berpusatkan
ICT (Mediatif
- Berpusatkan
murid
Langkah 1 1.Nyatakan nama wira 1.Guru dan murid bersoal Penilaian HP:
(10 minit) sukan yang kamu jawab tentang wira-wira negara. FU:4.1 A2(i)
ketahui. Ilmu : Kajian
2.Murid memberikan pendapat Tempatan.
2.Siapakah wira sukan mereka berkaitan wira sukan
yang menjadi idola yang diminati atau dikagumi. KBT:
kamu? Verbal-Linguistik
3.Murid bercerita tentang Intrapersonal dan
3.Apakah kejayaan wira sukan negara Interpersonal
kejayaan-kejayaan yang mengikut idea dan pandangan
4. telah dicapai oleh wira mereka BCB:Bertutur
sukan tersebut?
Langkah 2 Perbincangan tentang 1. Guru memaparkan petikan Penilain HP:
(15 minit) sumbangan Wira Negara yang bertajuk sumbangan FU:5.2 A3(i)
terhadap negara. wira-wira negara kepada negara
kita dan mengedarkan kertas
tersebut kepada setiap murid. BCB: Membaca
dan mengingat
2. Murid membaca petikan
secara senyap. BBM: slaid
petikan
3.Murid membaca secara
individu dengan sebutan dan KBT:
intonasi yang betul. Verbal-Linguistik
Intrapersonal dan
4.Murid membaca secara Interpersonal
berkumpulan mengikut intonasi
yang betul. KB: Menjana
idea
5.Guru bersoaljawab dengan
murid tentang petikan sekaligus Ilmu: Sejarah dan
mencari isi-isi penting di dalam kajian tempatan
petikan. Nilai Murni:
Keyakinan tinggi,
6. Guru memberi bimbingan gigih, cekal,
bacaan kepada murid murid berani
yang lemah.
3. Perbincangan dan soaljawab
berkaitan petikan yang dibaca.
6.Murid diajukan beberapa
soalan secara lisan berkaitan
petikan yang dibaca.
Langkah 3 Guru mengedarkan 1. Murid dibahagikan kepada 4 Penilaian HP:
(25 minit) ceraian gambar-gambar kumpulan. FS:8.1 A3(i)
wira negara (puzzle)
kepada setiap kumpulan 2. Guru memberikan setiap
kumpulan ceraian gambar wira BCB: Mencatat
negara (puzzle) yang berbeza dan melaporkan
maklumat
5. Sosial: Murid-murid 3.Murid menyusun puzzle di
dapat mengemukakan dalam kumpulan BBM: Kertas
pandangan yang jelas masing-masing. lembaran kerja
tentang wira negara. KBT:
4. Setiap puzzle yang Verbal-Linguistik
dihasilkan mewakili seorang Intrapersonal dan
wira negara. Interpersonal
5. Guru mengarahkan murid KB:Menjana
menamakan gambar tersebut idea,
mengikut bidang
masing-masing. Ilmu: Bahasa
Melayu
6. Latihan bertulis-murid
membina empat ayat berkaitan Nilai Murni:
gambar wira Negara dalam Kerjasama,
kumpulan masing-masing. rasional
6. Setiap kumpulan
membentangkan hasil kerja
masing-masing.
Penutup Kuiz 1 1. Untuk aktiviti pengukuhan Penerapan
(5 minit) -Pilih jawapan yang guru mengadakan permainan nilai-nilai murni
betul kuiz.
Kognitif: Murid
Kuiz 2 2. Murid menjawab mengimbas
-Mencari 3 kosa kata soalan-soalan secara interaktif. kembali apa yang
dipelajari.
-Membuat rumusan 3. Guru merumus isi pelajaran
keseluruhan tentang pada hari ini dan menerapkan
tajuk yang dipelajari. nilai murni.
4. Guru mengucapkan tahniah
kepada semua murid kerana
dapat mengikuti semua
pelajaran dengan baik.