SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Tarikh                 : 3 APRIL 2012

Hari                   : Isnin

Masa                   : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit)

Tahun                  : 4 Bestari

Umur                   :10 tahun

Bilangan murid         : 29 orang

Tajuk Pelajaran        : Pelancongan



Hasil Pembelajaran

Fokus Utama:

     5.1 Membaca kuat perkatan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca

         Aras 3 (i)

         - Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Sampingan:

         1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila

         Aras 2 (ii)

         - Memberi ‘respons’ yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan

Objektif Pelajaran

 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

         i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3
            paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya
            penyampaian yang betul

       ii. Membaca petikan teks “Pulau Langkawi” dan dapat meyenaraikan kata nama
           yang terdapat dalam petikan.

                                               1
iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam
           petikan teks “ Pulau Langkawi”

Sistem Bahasa:

      Tatabahasa: Ayat majmuk dan ayat tunggal.

Pengisian kurikulum

      Ilmu    : Kawasan peranginan negara

      Nilai   : Bertanggungjawab dan berdidikasi

      Kemahiran berfikir: Mengenal pasti sebab dan akibat, menjana idea dan
       kecerdasan pelbagai

      Belajar cara belajar: Perbincangan dan kerja kumpulan

Bahan bantu mengajar:

      LCD, power-point slide

      kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja.



      Pengetahuan sedia ada:

       - murid pernah melancong di tempat peranginan

       - murid sudah mempunyai pengetahuan dan pengalaman melancong.




                                           2
3
LANGKAH                 ISI PELAJARAN                              AKTIVITI P&P                     CATATAN
MASA
   Set Induksi   Mari Melancong                          1. Guru menunjukkan klip video kisah       * BBM:

    (5 minit)    ii. Soalan:                                temuduga dengan menggunaka slide        -Slide powerpoint,
                                                            power-point                             gambar
                 1.Apakah yang kamu faham tentang
                 watak tersebut?                         2. Guru meminta murid memerhatikan klip    *KB: Menjana idea

                 - mencari kerja                            video yang ditunjukkan dengan teliti    *Teknik

                 2. apakah jenis pekerjaan yang Encik    3. Guru dan murid bersoal jawab            -bersoal jawab ,
                 Irfan akan ditemuduga?                                                             sumbang saran
                                                         4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk * Pengisian kurikulum
                 - pemandu pelancong
                                                            diajar
                 iii. Tajuk: Temuduga Pelancongan                                                   -verbal linguistik

                                                                                                    -intrapersonal



   Langkah 1     AKTIVITI 1                              AKTIVITI 1                                 BBM

   (15 minit)    Ke manakan kamu pergi semasa cuti       1. Guru      akan   bertanya     murid-Gambar 2D dan
                                                                                        kepada
                 hujung minggu yang lepas?                                                      gambar 3D
                                                            mengenai pengetahuan mereka tentang
                 Adakah kamu pergi melancong ke

                                                     4
tempat peranginan dalam negara?             pelancongan.                               2. Teknik

                                                                                       -perbincangan dan
                                                                                       kerusi panas
                                         2. Murid menceritakan pengalaman pergi ke
                                                                                     3.Kecerdasan
                                            kawasan     atau    pusat     peranginan.pelbagai
                                            yang pernah dilawati di malaysia
                                                                                       -intrapersonal

                                             o Pulau Langkawi                          4. KBKK:
AKTIVITI 2                                                                             Pembelajaran
                                             o Pulau Redang                            kontektual
Bina dua ayat berdasarkan gambar
                                             o Cameron Highland                        5. Belajar cara belajar
peranginan yang di pamerkan oleh guru.
                                                                                       -memerhati dan
                                         AKTIVITI 2                                    membina ayat

                                         1. Guru akan memberi tugas kepad murid        6. Nilai:
                                                                                       Bertanggungjawab,
                                            untuk membina dua ayat berdasarkan
                                                                                       sayang alam sekitar
                                            gambar yang dipamerkan melalui LCD.
AKTIVITI 3

Mengkelaskan gambar mengikut tempat
peranginan
                                         AKTIVITI 3
    o Pulau Langkawi
                                         1. Murid jdikehendaki pergi kehadapan untuk

    o Pulau Redang                          memilih kad jawapan untuk dilekatkan



                                   5
o Cameron Highland                  pada “ Papan Cuti-cuti Malaysia ( 3D) ‘’.




Langkah 2    AKTIVITI 1                           AKTIVITI 1                                     1.BBM

(15 minit)   Baca petikan dibawah dengan suara1. Guru akan meminta murid yang boleh- Teks ‘’Sejarah
             yang kuat tentang ‘’Sejarah Langkawi’’ membaca, membaca petikan secara kuatLangkawi’’
                                                     dan jelas supaya dapat membantu murid
                                                     yang lemah membaca bersama-sama.            2. Teknik

                                                                                                 -penerangan
             AKTIVITI 2
                                                  AKTIVITI 2                                     -perbincangan
             Senaraikan kata nama yang terdapat
             dalam petikan yang diberi            1. Murid akan di minta meneliti teks dan
                                                     senaraikan kata nama yang ada dalam
                                                     petikan yang diberi.
             AKTIVITI 3

             Bina ayat daripada Kata Nama yang
                                                  AKTIVITI 3
             telah anda senaraikan.
                                                  1. Murid akan di minta untuk membina ayat.

                                                  2. Kemudian secara rawak, guru akan
                                                     memilih murid untuk membacakan ayat
                                                     yang telah dibina.



                                            6
Langkah 3    AKTIVITI 1                                   1. Guru    membentuk beberapa kumpulan*F.U: 5.1, A:3(i)

(20 minit)   Aktiviti Penggayaan                       untuk aktiviti penggayaan dan aktiviti BBM
                                                       pemulihan.
             Senaraikan 5 isi penting yang terdapat                                          -petikan dan lambaran
             dalam teks sejarah Langkawi.           Aktiviti Penggayaan                      kerja

                                                                                                        2. Teknik
               i.    Pulau Langkawi berasal daripada        i.    Guru meminta murid membaca petikan
                     singkatan perkataan Lang iaitu               secara       individu   dan   kumpulan-perbincangan dan
                                                                                                        kerusi panas
                     sejenis burung                               mengikut perenggan
                                                                                               3.Kecerdasan
              ii.    Sebuah pulau yang banyak               ii.   Guru membimbing murid membacapelbagai
                     mengeluarkan hasil rempah dan                petikan dengan sebutan dan intonasi
                                                                                                        -intrapersonal
                     lada hitam                                   yang betul
                                                                                                    4. KBKK:
              iii.   Diberi nama Pulau                     iii.   Guru    berbincang    tentang  isiPembelajaran
                                                                                                    kontektual
                     Long~ya~kioo~yi                              kandungan dan bersoaljawab dengan
                                                                  murid                             5. Belajar cara belajar
              iv.    Disumpah oleh Mahsuri selama 7
                                                                                                        -memerhati dan
                     keturunan                            iv.     Guru meminta murid membaca petikan
                                                                                                        mencatat nota
                                                                  secara bersama
              v.     Pulau Langkawi menjadi mundur                                                       6. Nilai:
                     dan tidak dikenali oleh orang v.             Guru juga akan meminta muridBertanggungjawab,
                                                                                                         sayang alam sekitar
                     ramai                                        senaraikan 5 isi penting yang terdapat
                                                                  dalam teks sejarah Langkawi.
             Padankan perkataan dengan gambar
             yang    sesuai   berdasarkan    tayangan vi.         Guru akan menyemak tugasan itu

                                                      7
paparan    di     LCD       serta   sebutkan          secara rawak mengikut kumpulan
perkataan tersebut. BIna ayat tunggal
secara lisan dan spontan berdasarkan
perkataan tersebut.                            2. Murid akan diminta untuk memaadankan
                                                  perkataan dengan gambar yang sesuai
                                                  berdasarkan tayangan paparan di LCD
Aktiviti Pemulihan                                serta sebutkan perkataan tersebut.

 vi.   Membina ayat mengunakan
       perkataan diberi.
                                               3. Kemudian murid akan membIna ayat
                a. Makan                          tunggal       secara   lisan   dan   spontan
                                                  berdasarkan perkataan tersebut.
                b. Berenang

                c. Cantik
                                               Aktiviti Pemulihan
                d. Abang
                                                 i.   Guru akan membimbing murid yang
                e. Seronok
                                                      lemah untuk belajar membina ayat
                f. Adik                               tunggal menggunakan perkataan yang
                                                      diberi.
vii.   Padankan perkataan dengan
       gambar yang sesuai berdasarkan           ii.   Guru juga akan memantau murid yang
       tayangan paparan di LCD serta                  masih lemah untuk mebina ayat.


                                         8
sebutkan perkataan tersebut.        iii.     Guru akan membetulkan penggunaan
                                             dan susunan ayat yang dibina oleh
                                             murid.

                                    iv.      Murid yang berjaya membina ayat
                                             tunggal dengan baik akan dipuji oleh
                                             guru manakala murid yang masih
                                             melakukan kesilapan akan dibantu
                                             oleh guru.

                                   4. Guru juga akan memantau murid yang
                                          sedang menjalankan aktiviti penggayaan
                                          serta pemulihan secara berkala.

                                   5. Fokus yang lebih akan guru berikan
                                          kepada murid pemulihan.

                                   6. Murid akan cuba untuk memaadankan
                                          perkataan dengan gambar yang sesuai
                                          berdasarkan tayangan paparan di LCD
                                          serta sebutkan perkataan tersebut secara
                                          individu dengan kuat.




                               9
Penutup     1. Rumusan isi pelajaran              1. Guru    memberi           penekanan      berkaitanBBM

(5 minit)   Pelancongan.                            dengan          aktiviti      melancong        dapat-Menggunakan power
                                                    menambah pengalaman baru di sampingpoint
            Kawasan peranginan yang boleh
            dikunjungi dalam Malaysia.              dapat kenal tempat pelancongan yang
                                                    menarik dalam negara Malaysia yang
            Nilai murni:                                                                                  1. Kecerdasan
                                                    tercinta ini.
            - Dapat mengisi masa lapang dengan                                                            pelbagai
            perkara yang berfaedah.               2. Guru juga memberi peringatan kepada
                                                                                                          -Kinestetik
                                                    murid untuk menyiapkan tugasan yang
                                                    telah diberi.                                         2. Teknik

                                                                                                          - Soal jawab
                                                  3. Guru   menutup            sesi   pengajaran    dan
                                                    pembelajaran dengan meminta murid-
                                                    murid      menyanyikan            lagu    Cuti-Cuti
                                                    Malaysia bersama-sama di dalam kelas.




                                             10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODELASSURE
MODEL A.S.S.U.R.E.

Analisa (Analysis)
Tarikh                : 3 APRIL 2012

Hari                  : Isnin

Masa                  : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit)

Tahun                 : 4 Bestari

Umur                  :10 tahun

Bilangan murid        : 29 orang

Tajuk Pelajaran       : Pelancongan



Penyataan Objektif (State objective)

                                                        11
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

  i.    Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan
        menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul

       ii. Membaca petikan teks “Pulau Langkawi” dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan.

       iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks “ Pulau Langkawi”


Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),
    LCD, power-point slide

       kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja.



KAEDAH PENGAJARAN : Belajar cara belajar, Kemahiran Berfikir,

Penggunaan (Utilize),

Rujuk RPH pada set induksi, langkah 1, dan penutup.


Penyertaan pelajar (Required Participation),

Rujuk RPH pada langkah 2, langkah 3, dan penutup.

Penilaian (Evaluation)

Rujuk RPH langkah 3 berdasarkan lembaran kerja




                                                            12
13

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 shikinabdaziz
 
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)Suhaida Anior
 
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asasPelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asasfitri norlida
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysiaULak MuLai
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananFaFai S.
 
Rph sajak tingkatan 2
Rph sajak tingkatan 2Rph sajak tingkatan 2
Rph sajak tingkatan 2Nztl_Ash
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaPemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaIka Patrict
 
Peraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMPeraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMmond niel
 
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assuretanaipoh
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...Nurfaten Ismail
 
Peringkat kemahiran menulis
Peringkat kemahiran menulis Peringkat kemahiran menulis
Peringkat kemahiran menulis fitri norlida
 
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Atifah Ruzana Abd Wahab
 

What's hot (20)

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
 
RPH BM Tahun 6
RPH BM Tahun 6RPH BM Tahun 6
RPH BM Tahun 6
 
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asasPelan lantai amali komponen pergerakan asas
Pelan lantai amali komponen pergerakan asas
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Konsep 5p
Konsep 5pKonsep 5p
Konsep 5p
 
Teknik drama bmm 1
Teknik drama bmm 1Teknik drama bmm 1
Teknik drama bmm 1
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysia
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
 
Modul program bina insan guru ppg
Modul program bina insan guru ppgModul program bina insan guru ppg
Modul program bina insan guru ppg
 
Rph sajak tingkatan 2
Rph sajak tingkatan 2Rph sajak tingkatan 2
Rph sajak tingkatan 2
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan KepentingannyaPemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
Pemindahan Pembelajaran dan Kepentingannya
 
Peraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMPeraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAM
 
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assure
 
Teknik Bercerita
Teknik BerceritaTeknik Bercerita
Teknik Bercerita
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Peringkat kemahiran menulis
Peringkat kemahiran menulis Peringkat kemahiran menulis
Peringkat kemahiran menulis
 
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
 

Viewers also liked

Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaranAhmad NazRi
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4Norizat Jalil
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4zalkin
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRanjini Valauthan
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssrSharieda Md Dam
 
Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378zulkeflins74
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraNuriy Nurhane
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)Lia Osman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianlizapandi
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Fadzilah Patman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensSiti Norbani
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)Stephanie Unsil
 

Viewers also liked (18)

Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaran
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
 
Rph bm en roslan
Rph bm en roslanRph bm en roslan
Rph bm en roslan
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
 
RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5
 
Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
 
Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udara
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
 
REFLEKSI
REFLEKSIREFLEKSI
REFLEKSI
 

Similar to SEJARAH LANGKAWI

Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmNora Eira
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmNora Eira
 
Persediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianPersediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianEna Ros
 
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsAcf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsdramajalansempit
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsdramajalansempit
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Saya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekaSaya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekasalasiah82
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
RPH Bahasa Melayu Thn 5
RPH Bahasa Melayu Thn 5RPH Bahasa Melayu Thn 5
RPH Bahasa Melayu Thn 5PAKLONG CIKGU
 
Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2salasiah82
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
6. Modul Mulok-1.docx
6. Modul Mulok-1.docx6. Modul Mulok-1.docx
6. Modul Mulok-1.docxssuser43182a
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianboii_nain
 
Minggu4+2013
Minggu4+2013Minggu4+2013
Minggu4+2013sofie
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 

Similar to SEJARAH LANGKAWI (20)

Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bm
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bm
 
Persediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harianPersediaan mengajar harian
Persediaan mengajar harian
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsAcf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Saya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekaSaya sayang akan mereka
Saya sayang akan mereka
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
RPH Bahasa Melayu Thn 5
RPH Bahasa Melayu Thn 5RPH Bahasa Melayu Thn 5
RPH Bahasa Melayu Thn 5
 
Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
6. Modul Mulok-1.docx
6. Modul Mulok-1.docx6. Modul Mulok-1.docx
6. Modul Mulok-1.docx
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Minggu4+2013
Minggu4+2013Minggu4+2013
Minggu4+2013
 
Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Rph moral baru edit
Rph moral baru editRph moral baru edit
Rph moral baru edit
 

SEJARAH LANGKAWI

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 3 APRIL 2012 Hari : Isnin Masa : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit) Tahun : 4 Bestari Umur :10 tahun Bilangan murid : 29 orang Tajuk Pelajaran : Pelancongan Hasil Pembelajaran Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkatan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 3 (i) - Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul Fokus Sampingan: 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila Aras 2 (ii) - Memberi ‘respons’ yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan Objektif Pelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul ii. Membaca petikan teks “Pulau Langkawi” dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan. 1
  • 2. iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks “ Pulau Langkawi” Sistem Bahasa:  Tatabahasa: Ayat majmuk dan ayat tunggal. Pengisian kurikulum  Ilmu : Kawasan peranginan negara  Nilai : Bertanggungjawab dan berdidikasi  Kemahiran berfikir: Mengenal pasti sebab dan akibat, menjana idea dan kecerdasan pelbagai  Belajar cara belajar: Perbincangan dan kerja kumpulan Bahan bantu mengajar:  LCD, power-point slide  kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja.  Pengetahuan sedia ada: - murid pernah melancong di tempat peranginan - murid sudah mempunyai pengetahuan dan pengalaman melancong. 2
  • 3. 3
  • 4. LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN MASA Set Induksi Mari Melancong 1. Guru menunjukkan klip video kisah * BBM: (5 minit) ii. Soalan: temuduga dengan menggunaka slide -Slide powerpoint, power-point gambar 1.Apakah yang kamu faham tentang watak tersebut? 2. Guru meminta murid memerhatikan klip *KB: Menjana idea - mencari kerja video yang ditunjukkan dengan teliti *Teknik 2. apakah jenis pekerjaan yang Encik 3. Guru dan murid bersoal jawab -bersoal jawab , Irfan akan ditemuduga? sumbang saran 4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk * Pengisian kurikulum - pemandu pelancong diajar iii. Tajuk: Temuduga Pelancongan -verbal linguistik -intrapersonal Langkah 1 AKTIVITI 1 AKTIVITI 1 BBM (15 minit) Ke manakan kamu pergi semasa cuti 1. Guru akan bertanya murid-Gambar 2D dan kepada hujung minggu yang lepas? gambar 3D mengenai pengetahuan mereka tentang Adakah kamu pergi melancong ke 4
  • 5. tempat peranginan dalam negara? pelancongan. 2. Teknik -perbincangan dan kerusi panas 2. Murid menceritakan pengalaman pergi ke 3.Kecerdasan kawasan atau pusat peranginan.pelbagai yang pernah dilawati di malaysia -intrapersonal o Pulau Langkawi 4. KBKK: AKTIVITI 2 Pembelajaran o Pulau Redang kontektual Bina dua ayat berdasarkan gambar o Cameron Highland 5. Belajar cara belajar peranginan yang di pamerkan oleh guru. -memerhati dan AKTIVITI 2 membina ayat 1. Guru akan memberi tugas kepad murid 6. Nilai: Bertanggungjawab, untuk membina dua ayat berdasarkan sayang alam sekitar gambar yang dipamerkan melalui LCD. AKTIVITI 3 Mengkelaskan gambar mengikut tempat peranginan AKTIVITI 3 o Pulau Langkawi 1. Murid jdikehendaki pergi kehadapan untuk o Pulau Redang memilih kad jawapan untuk dilekatkan 5
  • 6. o Cameron Highland pada “ Papan Cuti-cuti Malaysia ( 3D) ‘’. Langkah 2 AKTIVITI 1 AKTIVITI 1 1.BBM (15 minit) Baca petikan dibawah dengan suara1. Guru akan meminta murid yang boleh- Teks ‘’Sejarah yang kuat tentang ‘’Sejarah Langkawi’’ membaca, membaca petikan secara kuatLangkawi’’ dan jelas supaya dapat membantu murid yang lemah membaca bersama-sama. 2. Teknik -penerangan AKTIVITI 2 AKTIVITI 2 -perbincangan Senaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan yang diberi 1. Murid akan di minta meneliti teks dan senaraikan kata nama yang ada dalam petikan yang diberi. AKTIVITI 3 Bina ayat daripada Kata Nama yang AKTIVITI 3 telah anda senaraikan. 1. Murid akan di minta untuk membina ayat. 2. Kemudian secara rawak, guru akan memilih murid untuk membacakan ayat yang telah dibina. 6
  • 7. Langkah 3 AKTIVITI 1 1. Guru membentuk beberapa kumpulan*F.U: 5.1, A:3(i) (20 minit) Aktiviti Penggayaan untuk aktiviti penggayaan dan aktiviti BBM pemulihan. Senaraikan 5 isi penting yang terdapat -petikan dan lambaran dalam teks sejarah Langkawi. Aktiviti Penggayaan kerja 2. Teknik i. Pulau Langkawi berasal daripada i. Guru meminta murid membaca petikan singkatan perkataan Lang iaitu secara individu dan kumpulan-perbincangan dan kerusi panas sejenis burung mengikut perenggan 3.Kecerdasan ii. Sebuah pulau yang banyak ii. Guru membimbing murid membacapelbagai mengeluarkan hasil rempah dan petikan dengan sebutan dan intonasi -intrapersonal lada hitam yang betul 4. KBKK: iii. Diberi nama Pulau iii. Guru berbincang tentang isiPembelajaran kontektual Long~ya~kioo~yi kandungan dan bersoaljawab dengan murid 5. Belajar cara belajar iv. Disumpah oleh Mahsuri selama 7 -memerhati dan keturunan iv. Guru meminta murid membaca petikan mencatat nota secara bersama v. Pulau Langkawi menjadi mundur 6. Nilai: dan tidak dikenali oleh orang v. Guru juga akan meminta muridBertanggungjawab, sayang alam sekitar ramai senaraikan 5 isi penting yang terdapat dalam teks sejarah Langkawi. Padankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan vi. Guru akan menyemak tugasan itu 7
  • 8. paparan di LCD serta sebutkan secara rawak mengikut kumpulan perkataan tersebut. BIna ayat tunggal secara lisan dan spontan berdasarkan perkataan tersebut. 2. Murid akan diminta untuk memaadankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan paparan di LCD Aktiviti Pemulihan serta sebutkan perkataan tersebut. vi. Membina ayat mengunakan perkataan diberi. 3. Kemudian murid akan membIna ayat a. Makan tunggal secara lisan dan spontan berdasarkan perkataan tersebut. b. Berenang c. Cantik Aktiviti Pemulihan d. Abang i. Guru akan membimbing murid yang e. Seronok lemah untuk belajar membina ayat f. Adik tunggal menggunakan perkataan yang diberi. vii. Padankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan ii. Guru juga akan memantau murid yang tayangan paparan di LCD serta masih lemah untuk mebina ayat. 8
  • 9. sebutkan perkataan tersebut. iii. Guru akan membetulkan penggunaan dan susunan ayat yang dibina oleh murid. iv. Murid yang berjaya membina ayat tunggal dengan baik akan dipuji oleh guru manakala murid yang masih melakukan kesilapan akan dibantu oleh guru. 4. Guru juga akan memantau murid yang sedang menjalankan aktiviti penggayaan serta pemulihan secara berkala. 5. Fokus yang lebih akan guru berikan kepada murid pemulihan. 6. Murid akan cuba untuk memaadankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan paparan di LCD serta sebutkan perkataan tersebut secara individu dengan kuat. 9
  • 10. Penutup 1. Rumusan isi pelajaran 1. Guru memberi penekanan berkaitanBBM (5 minit) Pelancongan. dengan aktiviti melancong dapat-Menggunakan power menambah pengalaman baru di sampingpoint Kawasan peranginan yang boleh dikunjungi dalam Malaysia. dapat kenal tempat pelancongan yang menarik dalam negara Malaysia yang Nilai murni: 1. Kecerdasan tercinta ini. - Dapat mengisi masa lapang dengan pelbagai perkara yang berfaedah. 2. Guru juga memberi peringatan kepada -Kinestetik murid untuk menyiapkan tugasan yang telah diberi. 2. Teknik - Soal jawab 3. Guru menutup sesi pengajaran dan pembelajaran dengan meminta murid- murid menyanyikan lagu Cuti-Cuti Malaysia bersama-sama di dalam kelas. 10
  • 11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODELASSURE MODEL A.S.S.U.R.E. Analisa (Analysis) Tarikh : 3 APRIL 2012 Hari : Isnin Masa : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit) Tahun : 4 Bestari Umur :10 tahun Bilangan murid : 29 orang Tajuk Pelajaran : Pelancongan Penyataan Objektif (State objective) 11
  • 12. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul ii. Membaca petikan teks “Pulau Langkawi” dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan. iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks “ Pulau Langkawi” Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),  LCD, power-point slide  kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja. KAEDAH PENGAJARAN : Belajar cara belajar, Kemahiran Berfikir, Penggunaan (Utilize), Rujuk RPH pada set induksi, langkah 1, dan penutup. Penyertaan pelajar (Required Participation), Rujuk RPH pada langkah 2, langkah 3, dan penutup. Penilaian (Evaluation) Rujuk RPH langkah 3 berdasarkan lembaran kerja 12
  • 13. 13