PPT Materi Jenis - Jenis Alat Pembayaran Tunai dan Non-tunai.pptx
KELUARGA
1. RPH-Saya Sayang Akan Mereka 1
(salasiah-kedit.blogspot.com)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Kelas : 2 Sabar
Masa : 0800-0900
Hari : Khamis
Tema : KELUARGA CERIA
Tajuk : SAYA SAYANG AKAN MEREKA
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan;
1. Menyusun dan membina ayat mudah.
2. Menghasilkan tulisan yang cantik dan kemas.
3. Membina dan menulis ayat mudah.
Fokus Utama :
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat
majmuk.
ARAS 1
i. Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai.
Fokus Sampingan :
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam
sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
ARAS 1
i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan
perkataan yang diberi.
ARAS 2
ii. Menyusun perkataan untuk membina ayat tunggal dan ayat
majmuk.
2. RPH-Saya Sayang Akan Mereka 2
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Pengalaman sedia ada murid : Murid sangat menyayangi ahli keluarganya.
Sistem Bahasa :
a. Tatabahasa
i. Kata nama am
ii. Ayat majmuk
b. Kosa kata
i. Sayang
ii. Gagah
iii. Rajin
iv. Cantik
v. Mendidik
Pengisian Kurikulum :
a. Ilmu
i. Pendidikan Seni Visual
ii. Kajian Tempatan.
b. Nilai
i. kasih sayang
ii. hormat-menghormati
Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kemahiran Berfikir : Kontekstual
ii. Belajar CaraBelajar: Mengumpul maklumat /
bekerjasama
iii. Teori Kecerdasan Pelbagai : Verbal- Linguistik,
interpersonal, intrapersonal, muzik dan kinestetik.
iv. Kemahiran Masa Depan ; Menyusun atur.
Isi Pelajaran :
i. Kad Ucapan
ii. Rajah Perkataan.
iii. Pantun
iv. Melengkap maklumat ibu bapa.
v. Lagu Satu-satu.
vi. Membina Ayat
Pentaksiran :
1. Latihan membina ayat.
2. Latihan melukis dan mewarna gambar.
3. Latihan mengisi tempat kosong.
4. Latihan membina perkataan dengan menggunakan perkataan yang
telah disediakan.
3. RPH-Saya Sayang Akan Mereka 3
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Langkah Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
dan Masa Pembelajaran.
- Video .
Set Induksi Lagu: Satu-satu 1. Guru meminta murid menonton sambil - KMD: Verbal Linguistik,
( 5 minit) menyanyi tayangan video pendek. Muzik dan Kinestetik.
2. Guru mengaitkan cerita dengan tajuk
dan isi pelajaran.
1. Guru meminta murid membaca rajah - Buku Teks Jilid 1
Langkah 1 Rajah tersebut. Bahasa Malaysia Tahun
( 10 minit ) Perkataan. 2. Guru meminta murid membina lima 2, halaman 23.
Contoh ayat berdasarkan rajah tersebut. - Carta Bacaan.
Saya 3. Guru meminta lima orang murid - Penilaian HSP 8.1 Aras
sayang menulis ayat yang dibina di papan 1(i).
ayah. tulis. - KMD; Menyusun atur
Saya 4. Guru dan murid membuat pembetulan - KB: Kontekstual
sayang bersama.
ibu.
Latihan
membina ayat.
Langkah 2
( 15 minit ) Pantun: 1. Guru meminta murid membaca - Buku Teks Jilid 1
Buah jambu pantun tersebut secara kelas. Bahasa Malaysia Tahun
masaknya 2. Guru meminta 5 orang murid 2, halaman 23.
merah. membaca pantun dengan intonasi - Penilaian HSP 8.1 Aras
Mari dipetik dan gaya yang sesuai. 2(ii).
untuk dirasa 3. Guru mengadakan pertandingan - Penilaian HSP 8.1 Aras
Saya sayang ibu tulisan cantik dan kemas. 3(ii).
dan ayah 4. Murid diminta menyalin semula - Carta bacaan.
Mendidik saya pantun dengan tulisan yang cantik. - Penerapan nilai murni:
sepanjang masa. 5. Murid diminta untuk kasih sayang.
mewarnakannya. - TKP: Interpersonal.
6. Guru menilai kekemasan tulisan - Cara belajar ;
murid. Tulisan tercantik akan Menggumpul maklumat
ditampal di sudut bacaan. - Pendidikan Seni Visual
Melengkapkan 1. Guru meminta murid mewarnakan
Langkah 3 maklumat ibu gambar di dalam buku aktiviti. - KB: Menjana idea.
(15 minit ) dan bapa. 2. Murid melengkapkan maklumat - KMD; Strategi
Perkataan: tentang ibu mereka. Mengatasi Masalah.
- Cantik 3. Melukis dan mewarna gambar - Penerapan nilai murni:
- Gagah ayah. rajin.
- Rajin 4. Melengkapkan maklumat bapa. - Buku Aktiviti dan
5. Membuat pembetulan bersama. Latihan, halaman 22.
6. Menjawab latihan membina ayat - Pendidikan Seni Visual.
berdasarkan perkataan yang diberi.
Langkah 4 Ayat majmuk 1. Guru menerangkan konsep ayat
(10 minit ) Ayat tunggal. majmuk kepada murid. - Borang Pengurusan
2. Guru meminta murid memberi grafik.
contoh ayat tunggal dan ayat - KMD; Menjana idea.
majmuk. - Penerapan nilai murni.
3. Murid mengabungkan dua atau
4. RPH-Saya Sayang Akan Mereka 4
(salasiah-kedit.blogspot.com)
lebih ayat tunggal menjadi ayat
majmuk.
4. Guru meminta murid membanding
dan membezakan ayat tunggal dan
ayat majmuk.
5. Guru membuat penilaian terhadap
jawapan murid.
- Pengayaan: Guru meminta murid menyenaraikan jenis dan contoh ayat.
- Pemulihan : Menyalin semula pantun dan mewarnakannya.
Penutup - Rumusan isi 1. Guru membimbung murid - Peta minda.
( 5 minit ) pelajaran. merumuskan isi pelajaran dan - Nilai Murni; Kasih
- Penerapan menerapkan nilai murni. sayang, hormat-
nilai murni. 2. Guru meminta murid melengkapkan menghormati.
peta minda mengenai isi pelajaran
yang dipelajari hari ini.
Aktiviti susulan : Mencari dan menghuraikan maksud nilai murni.