Механика бөлімінің "Кинематика" атты тақырыбына трезентация
қмж марта
1. Алматы қаласы Алатау ауданы №152 мектеп-гимназияның
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Райс Марта
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
8 бөлім,5
бөлімше
Қазақ тілі
___________________
__
Мерзімі:___________
______________
Сынып___5–сынып
Мектеп: №152 мектеп-гимназия
________________________________
Мұғалімнің аты-жөні: Райс Марта
Ашық сабақ
Сабақтың
тақырыбы:
8 бөлім : Адамның сырткелбеті мен мінезі.
5-бөлімше «Менің атым-Қожа»
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары:
5.Т/А.1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
5. Т/А.6.Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді дауыс ырғақтары
арқылы қыстырма , қаратпа , одағай сөздерді еркін қолданып , диалогке
даярлықсыз қатысу , өз пікірін білдіру.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар:
Мәтін мазмұнын түсінеді.Берілген суреттерге қатысты тірек сөздерді анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі:.
Мәтіндегі тірек сөздер мен ұсынылған иллюстациалар арқылы тақырыпты болжай
алады
Кейбір оқушылар:
Оқшау сөздерді еркін қолданады, өз пікірін шағын әңгіме құрау барысында айқын
білдіреді.
Бағалау критерийі:
Мәтін мазмұнын түсінеді. Тірек сөздер мен тақырыпты болжайды.Оқшау сөздерді
орынды қолданады.
Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады: Тірек сөздер арқылы тақырыпқа болжам жасай
алады.Қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді ажырата алады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Дауыс ырғағы,одағай, қыстырма,қаратпа, пікір, диалог.
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Меніңше,ой,
сотқар Қожа, әй, Қожатай! ,айқайлау, сіздің ойыңызша т.б.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қожа қандай бала?
2.Сенің ойыңша, Қожаның мінезінде қандай жағымды және жағымсыз
мінездері бар?
2. «Мәңгілік ел» құндылығы
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы,құрмет ,ынтымақтастық, ашықтық,
қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.
Пәнаралық
байланыс:
Әдебиет , бейнелеу өнері, музыка
Тақырып бойынша
алдыңғы білім:
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе
бойынша өз ойын білдіру.
Сабақ барысы:
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы:
3 минут
8 минут
Оқушыларды топқа бөлу.
« Пазл»-әдісімен сыныпты 3топқа бөлу
Қожа тобы Майқанова апай тобы Сұлтан тобы
Ширату жаттығуы
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бәрінің арқасына А4 форматты
қағаз жапсырылады. Бәрі оңға бұрылады, қағаз беріп тұрған оқушының
парағына өзінің тілегін сурет арқылы жеткізеді
1 тапсырма
«Болжау»
Интерактивты тақтадан “Менің атым -Қожа ”повесінің кейіпкерлер
суретін көрсету арқылы қандай тақырып екенін болжап табады.
Берілген тірек сөздерді пайдаланып, оқушылар бүгінгі сабақтан не
күтетінін үш сөйлем жазып жеткізеді.
М: Сотқар Қожа,Алақай, сіздің ойыңызша... Майқанова апай ,-Әй,
Қожатай! Ой, -Уһ, жетісіп қалдым ғой!
Дескриптор:
-әр суретке қатысты әрбір оқушы 3 сөйлем жазады.
-барлық суреттерге ортақ тақырып ұсынады.
АКТ
ҚБ.
«От шашу»
әдісімен
бағалату
Сабақтың
ортасы:
20 минут
тапсырма
Оқушылар тобына «Менің атым –Қожа» фильмін үнсіз
(дауысын өшіріп қойып) түрін ұсыну. Кейіпкерлер арасындағы диалог
пен оқиға дамуына болжам жасату. Топ болып кеңесуге мүмкіндік беру.
«Stop-кадр» тәсілін қолданамын . Рөлдік ойын көрсету.Үнсіз
бейнетаспаға үн беруге дайындалу.
Тапсырма.1 топ -сахналау
3. 4 минут
2 топ- диалог құру
3 топ- «Пікірлер сызығын» ұйымдастыру
«Дескриптор:
-берілген тапсырманы мұқият тыңдайды.
-сұрақтар бойынша жауап бере алады.
-өз ойларын дәлелдеркелтіріп жеткізе алады.
-
Сергіту сәті: Ән орындау «Туған ел»
ҚБ. Бірін –бірі
бағалау .
«Бір ауыз сөз»
Сабақтың соңы
5 минут
Рефлексия
3 минут
2 минут
3- тапсырма
Мәтінді тыңдап, 2 ашық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақ
мазмұнында қыстырма, қаратпа сөздерді қолданыңыз.
Жұбыңыздың сұрақтарына өз пікіріңізді білдіре отырып, жауап
беріңіз.
Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген
қалпымда орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Маңдайымнан бұрқ
етіп,суық терім шығып кетті .Оһ, шіркін-ай!»
Топтар бір-бірін критерийге сай бағалап, комментарий жазып отырады.
Дескриптор:
- Мәтін бойынша 2 ашық сұрақ құрастырады;
- Сұрақ мазмұнында ойдың кімнен шыққандығын
білдіретін қыстырма сөздерді қолданады;
- Күтпеген сұрақтарға жауабы тез, әрі орынды жауап
береді.
«Жағадағы кеме»
Кеменің суретін бояу арқылы кері байланыс
Сабақ қызықты болды. (жасыл)
Сабақта қиындықтар кездесті. (сары)
Маған қиын болды.(қызыл)
Бағалау парақшаларын жинап алу.
Үйге тапсырма:
1.Адам мінезіне қатысты мақал –мәтелдер жазып келу.
2. «Менің мінезімде мін бар ма?» сауалнама алу (қоршаған ортадан)
3. «Қожа және мен» эссе жазу
ҚБ.
«Кемпірқосақ
» әдісін
қолдану.
Қосымша ақпарат
Саралау-оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түсіндіресіз?
Бағалау-оқушы
білімін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Қалыптастырушы
бағалау кезінде
Пәнаралық байланыс; денсаулық және
қауіпсіздік; АКТ-мен байланыс,
құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементтері) Сабағымда кеме бейнесін
бояу арқылы бейнелеу өнері пәнімен,
повестіден үзінді оқу арқылы әдебиет
4. Барынша қолдау көрсету:
1-тапсырма бойынша әр суретке
қатысты ойларын кеңейтіп, сөйлем
құрастыруда қажетті тірек сөздерді
тиімді қолдануды ұсынамын.
Орташа қолдау:
2-тапсырма барысында «Stop-
кадр» тәсілі кезінде сұраққа жауап
бере алмаған оқушыларға жетекші
сұрақтар қою арқылы тақырыпты
түсінуге бағыт-бағдар беремін.
«Пікірлер сызығын»
ұйымдастыруда Қожаның мінезін
ашуда нақты дәлелді пікірлер
келтіруді ескертемін.
Қолдау көрсету аз: Ашық сұрақ
құрауда оқшау сөздерді орынды
қолдануға бағыт-бағдар беремін.
оқушылардың
үлгерімі алдын ала
белгіленген
критерийлердің
көмегімен өлшенеді.
Әр тапсырманы
бағалауда дескриптор
басшылыққа алынып,
сол бойынша
қалыптастырушы
баға беріледі.
1-тапсырмада «От
шашу» әдісін
басшылыққа аламын.
2-тапсырмада
«Бір ауыз сөз» әдісін
қолданамын.
Қалыптастырушы
бағалау
қиындықтарды
анықтап, оқу
бағдарламасындағы
оқу мақсаттарына қол
жеткізуге
көмектеседі.
пәндерімен пәнаралық байланыс жасаймын.
Оқушылардың денсаулығын ескеру
мақсатында сергіту сәтінде қимыл-тірек
жаттығуларын жүргіземін.
1-тапсырма барысында суреттерді
интербелсенді тақтадан көрсетуде АКТ-ні
қолданамын.
Рефлексия
1.Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары қолжетімді ме?
2.Оқушылар бүгін не үйренді?
3.Сабақтағы ахуал қандай болды?
4.Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма?
5.Уақыт есебінен ауытқу болды
ма?
6.Жоспарға қандай өзгеріс
енгізілді?
_______________________________________________
Ж бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)