Оқушылардың сөздік қорын арттыруға арналған жұмыс түрлеріBakytgul Salykhova
Оқушылардың сөздік қорын арттыруға арналған жұмыс түрлері. Хазимова Ә.Ж. ф.ғ.к.,
Салыхова Б.О. п.ғ.к.,
Хейлибери Алматы мектебінің
қазақ тілі пәнінің мұғалімдері
Алматы, 2011
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Зат есімнің түрленуі.
Мақсаты: Зат есімнің түрленуі туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- зат есімнің түрленуін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің түрленуінің мәнін ашу;
- топтық, жұптық іс-әрекетте сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану.
1. Әбигузина Әсем Балтабайқызы
Павлодар облысы Ертіс ауданы Ленин ауылы
«Ленин жалпы орта білім беру мектебі» ММ
Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Е-пошта. Үстеу. Сын-қимыл үстеуі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Электронды пошта туралы білімдерін кеңейту, үстеудің түрлерін ажырата
білуді үйрету. Тақырыптан алған білімдерін жинақтап, толықтыру.
Дамытушылық: өз бетінше жұмыс түрлерін орындай білу дағдысын дамыту.
Интерактивті тақтамен сабақ үстінде оқушылардың жұмыс жүргізе білу дағдысын
қалыптастыру.
Тәрбиелік: оқушылардың мемлекеттік тілге деген құрметін, қоршаған ортаға деген
сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, ойландыру, іздену, баяндау, әңгімелеу,
сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: информатика
Көрнекіліктер: интерактивтік тақта, тест, электронды пошта туралы слайдтар,
карточкалар, суреттер, сызбалар.
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫСЫ:
1. Ұйымдастыру кезеңі. (Амандасу, сабаққа психологиялық дайындық, сабақтың
мақсатын ашу) (3 мин)
2. Үй тапсырмасын тексеру. (Ауызша) (3 мин)
3. Жаңа тақырыппен жұмыс. (7 мин)
4. Слайдтармен жұмыс. (5 мин)
5. Электронды пошта сөзіне ассоциация жасау. ( 3 мин)
(электронды пошта нге үшін керек?,
электронды поштаның қандай пайдасы бар?)
6. Логикалық ойын. Грамматикалық тақырыппен жұмыс. ( 7 мин)
7. Карточкалармен жұмыс.(Деңгейлік тапсырмалар) (5 мин)
8. Тест (5 мин)
9. Қорытынды. (3 мин)
10.Үйге тапсырма (2 мин)
11. Бағалау. ( 2 мин)
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.
Психологиялық дайындық.
2. - Балалар, бүгінгі біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр. Сондықтан да сабақта
жақсы жұмыс жасап, өз білімдерімізді көрсетуге тырысайық. Ойымызды,
бойымызды жинақтап сабағымызға кірісейік.
Үй тапсырмасын тексеру.
- Балалар, үй тапсырмасы ретінде электрондық пошта туралы мәліметтер
жинастырып келіңдер деген тапсырма берілген еді.
- Электрондық пошта дегеніміз не?
- Ол не үшін қажет? ( диалогпен жұмыс жасау)
Жаңа тақырыппен жұмыс.
Хабарламаларды таратудың техникалық құрылғыларының дамуы, поштаға да өзіндік
әсерін тигізді. Осының нәтижесінде электрондық пошта деп аталатын
коммуникацияның жаңа түрі дамыды.
Электрондық пошта (Electonic mail, немесе қысқартылған түрде
Е-mail) – бұл компьютерлік желі арқылы жөнелту және қабылдау тәсілі. Электрондық
пошта желі арқылы мәтіндік хабарлама алмасу үшін құрылған. Қазіргі кезде
электрондық пошта құрылғылары – кез келген орындалатын, графикалық, дыбыстық,
бейнелік файлдарды жөнелтуге, қабылдауға мүмкіндік.
Слайдттармен жұмыс.
Логикалық ойын. Грамматикалық тақырыппен жұмыс.
Шын-шытырық сөздерден дұрыс сөз құраңдар.
Жңаа
Жзашба
Жоғрыа
Аыстнал
Етерң
Қзаір
Тмнеө
- Балалар, берілген сөздер қандай сұрақтарға жауап береді. Сонда ол қандай сөз
табына жатады деп ойлайсыңдар?
- Жазылған сөздер - Қайдан? Қалай? Қашан? Деген сұрақтарға жауап беріп, үстеуге
жатады.
- Сонда үстеу дегеніміз не?
Үстеу – қимылдың түрлі белгісін, мезгілін, мекенін, себебін, мақсатын білдіретін сөз
табы.
Үстеу мағынасына қарай
- Балалар, бүгінгі сабағымызда үстеудің сын-қимыл үстеуімен танысамыз.
- Сын-қимыл деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Сын-қимыл үстеуі – қимылдың жүзеге асу амалын білдіреді.
Сұрақтары: Қалай? Қайтіп? Қалайша?
Мысалы: емін-еркін, әрең т.б.
Карточкалармен жұмыс.
Деңгейлік тапсырмалар
3. III деңгей
Сөз тіркестерін құрастыру.
Кеше Жоғары
Бүгін Мұнда
Қазір Сонда
Кеш Алыста
Ерте Артқа
Төмен
Тез Жазбаша
Жатқа Жаман
Кенет Жақсы
Ауызша Өте, ең
II деңгей
Көп нүктенің орнына керекті үстеулерді қойып, сөйлемдерді аяқтау.
Абай көшесі қайда орналасқан?
Абай көшесі....
......
......
Олар қашан жазады?
Олар ..... жазады.
......
......
Оқушылар қалай сөйлейді?
Оқушылар .... сөйлейді.
......
......
I деңгей.
3 сөйлем құрастыру
1. Сын-қимыл үстеумен.
2. Мезгіл үстеумен
3. Мекен үстеумен.
4. Жазылған сөйлемдерді орыс тіліне аудару.
Тест
Сабақты бекіту:
«Бес жолды өлең стратегиясы»
1 жол – тақырыпты білдіретін бір сөз табы. ( зат есім)
2 жол – екі сөз тақырып мазмұнына байланысты. ( сын есім)
3 жол – үш сөз тақырып бойынша іс-әрекет (етістік)
4 жол – 3-4 сөзден құралған сөйлем құру.
- Балалар, біз сабақта .......
Нені білдік Нені ойға түйдік
4. Үйге тапсырма:
- Балалар, үйде «менің электрондық поштам» тақырыбына шағын шығарма жазып
келіңдер.
Бағалау:
Сабақ аяқталды! Сау болыңдар!