Міндеттері:
- диалог арқылы сын есімнің қызметін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімдерін тиянақтау, жинақтау;
- бірлескен іс-әрекетте білімін өмірде қолдана алуға бейімделу.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан
1. Пшембаева Замира Уменовна
Қарағанды облысы Нұра ауданы
Қарой орта мектебі коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Сын есімнің сөйлемдегі қызметі
Мақсаты: Сын есімнің сөйлемдегі қызметінің негізін меңгеру.
Міндеттері:
- диалог арқылы сын есімнің қызметін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімдерін тиянақтау, жинақтау;
- бірлескен іс-әрекетте білімін өмірде қолдана алуға бейімделу.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту,
жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Ыстық алақан», «Қима суреттер», Блум таксономиясы,«Ең беделді банк»,«Ойлан, жұптас, талқыла», «Insert»,
«Топтастыру», «Рөлдік ойын»,«Миға шабуыл» ,Сергіту сәті «Қызыл өрік», «Ой-толғаныс», Рефлексия «+», «-», «қызықты»
Сабақ жоспары
Сабақ
кезеңдері
Уақыты
Жоспар
мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Ресурстар:
Кіріспе Ұйымдасты-
ру кезеңі.
Амандасу, түгендеу.
Шаттық шеңберін құрып “Ыстық
алақан» арқылы жылы лебіздерін
білдіруді сұраймын.
Мақсаты: психологиялық ахуал
тудыру.
Сынып оқушыларын қима қағаздар
арқылы 3 топқа бөлемін (гүл, ит, аю),
топтардың атын Нұрбанк, Каспий банк,
Оқушылар шеңберге тұрып, «Ыстық
алақан» арқылы жылы сөздер айтады.
Сынып оқушылары 3 адамнан 3 топқа
бөлінеді.
1-топ. «Нұрбанк», 2-топ. «Каспий банк»,
Тамаша
Жарайсыңдар,
жақсы
«Ынтымақтас
тық оқу»
ресурсы
Топтық
жұмыс
2. Тұсаукесер
Негізгі бөлім
Қызығушы-
лықты ояту
сатысы
ІІ «Мағынаны
тану»
Халық банкі деп ат қоямыз.
Суреттерді құрастырып, топқа
бөлінгеннен кейін қандай сурет
құрастырғандарын сұраймын.
Олардың түсін, күйін сұрап, ол сөздер
қай сөз табына жататынын анықтап
аламын. (Сын есім)
Топ ережесін қайталап оқу.
«Ең беделді банк» акциясының
қорытындысы бойынша жүлделі
орынға ие болған банкіге «Мерседес -
600» машинасының кілтін
табыс ету.
Блум таксономиясы бойынша
1. Есте сақтау.
Проектрдан жаңа сабаққа байланысты
сұрақтарды шығарып, жауап аламын.
1.Сын есім қалай түрленеді?
2. Сын есімнің шырайы дегеніміз не?
3. Шырай нешеге бөлінеді?
4. Салыстырмалы шырай қандай
жұрнақтар арқылы жасалады?
5. Күшейтпелі шырай қалай жасалады?
2. Түсіну.
Мәтінмен жұмыс. Инсерт.
Оқулықта берілген материалдармен
өздері танысып шығу тапсырылады.
Мәтінді оқи отырып, бұрыннан білетін
және жаңалықтармен таныса отырып,
өзіне күдікті дәлелдей алмайтын және
түсініксіз, әлі де тереңірек білгісі
3-топ. «Халық банк» болып бөлінді.
1-топ гүл суретін, 2-топ иттің суретін, 3-
топ аюдың суретін сипаттап, түсін, күйін
қай сөз табына жатқызатынын айтады.
Әр оқушы өз білетіндерін еркін айтады.
Өз лидерін анықтайды.
Әр оқушы жеке-жеке белгілеп, лидерге
ұсынады.
Өздерін-өздері бағалайды.
Мәтінді оқиды. Топқа жеке, бәрі бірігіп шарты
белгілер қойып, талдау жасайды.
Әр топтан біреуі жауап береді. Негізгі жауапты
Дұрыс
айтасыңдар
Өте жақсы,
керемет!
ресурсы
Суретті қима
қағаздар
Проектр
Оқулық
Инсерт
3. келетін белгілерді қояды
(«Инсерт» әдісі).
Бұрыннан
таныс
мәлімет,
«√»
Білмейтін
ойы,
«–»
Жаңа
танылған
мәлімет,
«+»
Таңқалды-
рып
сұрақтар
тудырған
ой, «?»
Топтастыру стратегиясы.
Бастауыш,
Баяндауыш,
Толықтауыш,
Пысықтауыш,
Анықтауыш.
3.Қолдану
82 - жаттығу.
«Әдеп» әңгімесі бойынша көрініс
көрсету.
«Миға шабуыл».
Мақсаты: сұрақтарға жауап беру.
Каспий банк Халық банкі
Бай? Әкім?
Нұрбанк
Мұжық?
Сергіту сәті «Қызыл өрік»
4. Талдау. Ережелер арқылы қосымша
тапсырмаларға талдау жасау.
Шығармашылық жұмыс: 1. Проектрдан
құрамында сын есімі бар мақал-мәтелдерді
таңдауға үйренеді. Бір-бірін тыңдауға үйренеді.
Осыдан кейін әр топ өздерінің ойларын
біріктіре отырып талдау жасайды. Бір-біріне
сұрақтар қояды. Түсінбеген жерлерін бір-біріне
түсіндіреді. Не түсінгендерін қағаз бетіне
түсіріп, таныстырып шығады
Топ ішінде бір-бірімен жұптасады,
талқылайды, тақтаға шығып қорғайды.
Оқушылар жеке ойланады, жұбымен
талқылайды, топта түйін жасайды.
Өте жақсы,
жарайсыңдар!
Бәрекелді!
Кері байланыс
кестесі
жазылған
парақтар
Флипчарт,
маркер,
стикер.
Флипчарт,
маркер,
стикер.
4. Қорытынды
ІІІ. Ой-
толғаныс.
оқып, синтаксистік талдау жасау.
81-жаттығу.
Мысалы:
І топ: Сыпайы сырын сақтар
Әдепті арын сақтар
ІІ топ: Жаманның тілі ащы
Көк мияның гүлі ащы
ІІІ топ: Үлкенді сен сыйласаң
Кіші сені сыйлайды.
Соңғы маңызды бөлім. Алған білімдерін
қорытындылайтын кезең. Бұрын не
білетінін, қазір не білгенін салыстырады.
Өздері қойған сұрақтарына қаншалықты
жауап алғанын бағалайды.
5. Жинақтау.
Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
1. Қосарлану, қайталану арқылы
жасалған сын есімдер қалай
жазылады?
2. Бірнеше сөздің тіркесуі арқылы
жасалған сын есімдер қалай
жазылады?
3. Сын есімдер сөйлемде қандай сөйлем
мүшесінің қызметін атқарады?
4. Қандай жағдайда баяндауыштың
қызметін атқарады?
Рефлексия + , - , қызықты
82-жаттығу.
Құрамында сын есімі бар мақалдар жазып,
синтаксистік талдау жасау.
Әр топ өз тапсырмаларын орындайды.
Тақтаға шығып, синтаксистік талдау
жұмыстарын жасайды.
Ойларын жинақтап, қойылған сұрақтарға
жауап береді, бүгінгі сабаққа ой-түйеді.
Оқушылар + , - , қызықты деген
«Дұрыс, өте
жақсы» деген
қолпаштау
сөздері арқылы
белсенділігін
арттыру.
Жарайсыңдар!
Жақсы
талпыныс
Тақта, бор
Стикерлер
5. Үйге тапсырма
Бағалау
6. Бағалау: Оқушылардың бағалау
критериясына сай жиналған ұпайларына сай
бағалау. Бағалау парақшасын жинап алу.
сұрақтарға өз ой-пікірлерін білдіреді.
Оқушылардың сабақтан алған әсерлерін
смайликтер салу арқылы қорытындылау.
Өз-өзін бағалауы.
Бірін-бірі бағалауы
Бағалау
парақшасы
критерийлер