1. САБАҚ: Мектеп: Алматы облысы,Ескелдіауданы, Қаратал орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова Айгуль Кабылбековна
Сынып: 5 Оқушы саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы ҚазақстанныңҚызыл кітабы
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
О5. Мәтін мазмұнынтүсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға
бағытталғансұрақтар құрастыру.
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар:
Мәтін мазмұнынтүсініп, сұрақтар құрастырады.
Көптеген оқушылар:
Мәтін мазмұнынтүсінеді, ақпаратты анықтауға бағытталғансұрақтар
құрастырады.
Кейбір оқушылар:
Мәтін мазмұнынтүсінуге,нақты ақпаратты анықтауға бағытталған
сұрақтар құрастырады.
Бағалау критерийлері мәтін мазмұнынтүсінеді;
нақты ақпараттарды анықтауға бағытталғансұрақтар құрастыра
алады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар түсінеді және қолданады:
Тақырыпқа байланысты сөздер менсөз тіркестері:Қызыл
кітап,жануарларға қамқорлық, жойылу қаупі бар аңдарды қорғауға
алу..
Пәнаралық байланыс Жаратылыстану
Алдыңғы оқу: Адам және табиғат
Жоспар
Жоспарлан
ған уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың
басы
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
«Шаттық шеңбері» «Өрмекші торы» -әдісі бойынша
оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылардың назарын жаңа сабаққа шоғырландыру
мақсатында «Қызыл кітап» туралы бейнефильм көрсету
Ой қозғау әдісі
1. Бейнефильмнен қандай әсер алдыңдар?
2. Балалар,қалай ойлайсыңдар? Бұл кітаптың түсінеге қызыл
етіп алынған?
3. «Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер туралы не
Интербелсенді
тақта
https : / /
www.you
tube.com
сайты ОӘК
материалдары
2. білесіңдер?
Ендеше біз бүгін қандай тақырып өтпекпіз?
Бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты: Мәтінмазмұнынтүсінуге,
зейін қойып оқуға,нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған
сұрақтар құрастыру
Сабақтың
ортасы
15 минут
10 минут
10 минут
1-тапсырма. Мәтінді 3 бөлікке бөлу. Джигсо-стратегиясы
бойынша «бірлер» - 1-ші бөлік бойынша, «екілер» - 2-ші бөлік,
«үштер» - 3-ші бойынша жұмыс істейді. Өз топтарына оралып өз
бөліктерін мазмұндайды.
Смайликтер арқылы бағалау. (өте жақсы – күліп тұрған, жақсы
–күлімсүрептұрған, жаман- жыламсыраптұрған)
2-тапсырма. Әр топ мәтін негізінде 3 сұрақ түріне сай
сұрақтар құрастырады.
Қарапайым сұрақтар ( Мәтіннен жауабын табуға болатын
сұрақтар); Жадының жұмыс істеуіне, нақты фактілерді білуді
талапететін сұрақтар. Не? Қашан? Қайда? дегенсұрақтарға жауап
беруді сұрайды.
Анықтауыш сұрақтар құрастырады (мәтіндегі ақпаратты
анықтауға
арналған сұрақтар); Оқушыларға алғанақпаратты дәл мәтіндегідей
емес,оқығанын түсініп, обьектілерді салыстыру,негізгі идеяны
анықтау тапсырылады. «Менің ойымша ,...» дегенсияқты
сұрақтар
Түсіндірмелі сұрақтар (мәтіндегі ақпаратты түсіндіруге
бағытталғансұрақтар) Не себепті... екендігін түсіндіріңіз.
Сіз неге ... ойлайсыз?
Сіз неге ... депесептейсіз?
Бағалау критерийлері:
- Мәтінді түсінеді;
- Қарапайым сұрақтар құрастыра алады;
- Анықтауыш сұрақтар құрастыра алады;
- Түсіндірмелі сұрақтар құрастыра алады;
- Сұрақ құрылымын ескереді.
Джиксо әдісі
Қима қағаз
3. 3-тапсырма. «Графикалық органайзер» әдісінің «Уақыт
тізбегі». «Қызыл кітап» туралы мәтінді оқып,«уақыттізбегіне»
оқиға бойынша салу.
Критерийлер Дескриптор
Мәтін оқи алады 1. Мәтінді уақыт
тізбегіне сала алады
Графикалық
органайзер
Уақыт тізбегі
Сабақтың
соңы
3 минут
Рефлексия
«Аяқталмағансөйлемдер» әдісіарқылы
1. «Бүгін мен...................... білдім»
2.«................. қызықтыболды» «..........................қиынболды»
3.« ......................... екенінтүсіндім»
4.«Мен.....................................білім алдым»
5. «.................. менітаңқалдырды»
Үй жұмысы: ҒаламторданҚызыл кітапқа енген жануарлар
туралы ақпарат қарау.
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау
көрсету үшін не істейсіз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
Бағалау –
Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты
меңгергенін қалай
тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелік элемент)
Көрсетілген бейнематериал
бойынша сұрақтар қою арқылы
оқушыларға көмек көрсетуге
тырысамын. Тапсырмалар
оқушылардың жас
ерекшеліктеріне сай құрылған.
Топтық жұмыста қабілетіжоғары
Сабақта оқушылар бір-
бірінің жұмыстарына
жетістік критерийлері
бойынша баға береді.
Мұғалім бақылау
жүргізеді,
тапсырмалардың
Сабақ табиғатқа сүйіспеншілікпен
қарау, қоршаған ортаға пайдалы
болу туралы; ол жаратылыстану,
экология пәндерімен байланыс
табады.
4. оқушылар басқаларға қолдау
көрсетедідепкүтілуде. Қажет
жағдайда олар мұғалімнің
көмегіне жүгіне алады.
орындалу деңгейі
бойынша оқушыларға кері
байланыс береді.
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге
асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы
оқу атмосферасы қандайболды?
Дифференциацияны жүзеге асыру
қолымнан келді ме? Мен
жоспарланғануақытымды ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы
ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең
маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ оқу мақсатына сайөтті.Сабақта оқушылар
мәтіннің негізгі идеясынбілді.Сыныпта
оқушылардың қарым-қатынасы өте жақсы болды.
Олар түсінбеген мәліметтердібір-бірінен
сұрап,толықтырып отырды.
«Уақыт тізбегі» бөлімінде оқушылар мәтінді оқи
отырып, мәтін бойынша ақпараттарды табуы тиімді
болды.
Барлық жоспарланған шаралар оқушылардың сабаққа
дегенынтасын,қызығушылығын арттырды.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1: Топпен жұмыс тиімді болды.
2: Бейнежазба , уақыт тізбегіменжұмыс.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және
оқытуға қатысты)?
1: Бірі - бірін оқыту
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма
дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Сабақ барысында оқушылардан
кері байланыс алу ,оқушылардың пікірімен санасу сабақты жақсарта ма деп ойлаймын.