1. Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы
№2орта мектептің мұғалімі
Азизова Айманның «Өзін-өзі тану» пәнінен
ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары.
Сыныбы: 8 cынып
Сабақтың тақырыбы: Іздегенде табылатын қасыңнан
Сілтеме:
Түйінді идеялар:
Күнтізбелік жоспар
Жақсымен дос болсаң жетерсің мұратқа,
Жаманмен дос болсаң қаларсың ұятқа
Сабақтың мақсаты: Оқытудың жаңа тәсілдерін пайдалану арқылы оқушылардың өзін-өзі танудың
адам өміріндегі мәнділігі жөніндегі ұғымдарын дамыту
Оқытудың мақсаты: «дос», «достық» ұғымдарының адамгершілік құндылық ретінде мәнін ашу.
Оқыту нәтижелері: Достар арасындағы рухани жақындықтың мәнін ұғындыру. Айнала қоршаған
адамдарға тілеулес ізгі ниеттерін дамыту. Жауапкершілікке сезімталдыққа
тәрбиелеу
Қадамдар: 1. Блумтаксономиясы бойынша тақырыпты түсіндіру. Оқушылардыңойын
жаңа сабақ тақырыбына қарай бағыттау үшін сұрақ қою арқылы
әңгімелесу жүргізу
2. Мәтінмен жұмыс. СТО стратегияларын қолдану.Сергіту сәті
3. Тапсырма орындау. Үнтаспадан өлеңге қосылу. Пікірталас.
Ресурстар: Слайд, сұрақтар желісі
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
1.Ұйымдастыру .
2.Оқушыларды жаңа тақырыппен
таныстыру, сабақтың мақсатын
түсіндіру
3. Оқушыларды топқа бөлу,
топбасшысын тағайындау
4. Мағынаны тану кезі.
Блумтаксономиясы бойынша
топтарға тапсырма беру
1) Білім. Сұрақ беру арқылы
әңгімелесу жүргізу.
2) Түсіну. Мәтін оқу.
3) Қолдану. «Дос» «жолдас»
ұғымының мәнін ашады
4) Талдау. Тапсырма беру арқылы
достық туралы түсініктерін бекіту.
5) Жинақтау. Оқушылар
достарының бойындағы қасиеттері
мен өздері туралы мағлұмат бере
отырып, топтар постер жасап,
тұжырымдама жасап,қорғайды.
5. Сергіту сәтін
ұйымдастыру
6. Жағдаят талдау
7. Жүректен-жүрекке
Сабақты қорытындылап, аяқтау
мақсатында шеңбер құру
Тұлғааралық байланысты орнату. Уақыты: 3 - минут
«Шаттық шеңбері» оқушылар шеңберге жиналып, бір-бірімен сәлемдеседі және
үнтаспаға қосылып «Достарым» әнін орындайды
«Дос жүрегі» атты өлең шумақтары арқылы оқушылар топқа бөлінеді,
топбасшысын бекітеді. І топ – “БАҚЫТТЫ ДОСТАР”,ІІ топ – “АДАЛ ДОСТАР”
ІІІ топ – “ ЖАН ДОСТАР”,ІV топ – “АҚЫЛДЫ ДОСТАР”,Vтоп – “НАҒЫЗ
ДОСТАР”
1.Оқушылар ойланады
2. Оқушылар жеке орындайды
3. Жұптық жұмыс жасап, топқа таныстырады
Оқулықтағы Ел аузынан, курд ертегісін оқып, талдайды
4. Тапсырманы топта талқылайды
Ел аузынан (Әйтімбет шешеннің сөздері)
өз ойларын суреттеп бейнелеу
Оқушылар Венн диаграммасына салып салыстырады
5. Топпен постер құрастырады. 1 оқушы қорғайды.
Оқушылар сабақ тақырыбын тиянақтау үшін постер құрастырып, өз
тұжырымдарын жасайды.
Баяу музыкабарысында сергіту жаттығуын орындайды.
Оқулықтаберілген жағдаяттарды талдап, ой бөліседі
«Достық» сөзіне ассоцияция жасап, ой түйіндеп, барлығы шеңберге жиналып,
сабақты қорытындылайды
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы оқу ақпаратын оқып
беру
Мәтінмен жұмыс.Оқулықтағы
Ә.Ахметовтің « Дос жүрегі» өлеңін
оқып, талдау жүргізу
Оқулықтағы дәйексөзді талдау.
Нақыл сөздің мағынасын сұрау
Мұғалімнің жетекші сұрақтары арқылы әрбір ақпаратқа талдау жасайды.
Өлең шумақтарындағы дос жүрегіне теңелген тұжырымдардан кластер
құрастыру.(топтастыру технологиясын пайдалану)
Тапсырмадағы нақыл сөзді оқып, сұрақ бойынша ой тұжырымдама жасайды.
Берілген мәтінді оқып, мысал келтіру
Б.Момышұлының даналық сөзін оқып, мағынасын талдайды.
Кері байланыс
Оқушылардың дос туралы
білімдерін бекіту үшін қосымша
тапсырма береді.
Орындаған тапсырмалар парақша арқылы сыныпта талданады
Рефлексия :Смайликтер арқылы, т.б.
Бағалау : Топ басшысы бағалайды. Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалайды.