1. БЕКІТЕМІН
Мектеп директоры:
Cултанова Ж.Ж.
________________
№33 (4) сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі
Лексикалық тақырыбы: Қаныш Сәтбаев -Қазақ Ғылым академиясыныңтұңғышпрезиденті.
Грамматикалық тақырыбы:құрмалас сөйлемді, сөз құрамынқайталау.
Мерзімі: 15.05.2012ж
Уақыты:10.20 – 11.05
Сыныбы:9 орыс
Оқушы саны:10 оқушы
Сынып бөлмесі:Қазақ тілі №3
Сабақтың мақсаты:Ғалым, ҚазақстанҒылым академиясыныңакадемигі, тұңғыш президентіҚ.И.Сәтбаев туралы
түсіндіру арқылы, оқушыларды сыни тұрғыданойлауы арқылы танымдық, білімділік деңгейін көтеру, ақпараттық-
коммуникациялық технологиямен қолдануды жетілдіру.
Әдіс –тәсілдері:Топқа бөлу, диалогтықәдісі, Венн диаграммасы, Ментальды карта, талдау-жинақтау.
Қолданылған модуль:«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану»,
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сынитұрғыданойлауды үйрету»
2. Сабақтың барысы:
Уақы
ты
Жоспармазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Ресурстар
2 мин Ұйымдастырукезеңі.
1. Сыныпты тізім
бойынша
түгелдеу.
2. Оқушыларды
сабаққа
ұйымдастыру
1. Оқушыларды сабаққа
ұйымдастырады.
2. Оқушыларға 1-2-ге
санауды ұсынып, екі
шағын топқа бөледі.
1. Санау арқылы екі шағын топқа
бөлінеді.1-топ «Білім»,
2- топ «Ғылым»
Сабаққа белсенді қатысыпотырады.
5 мин Мотивациялық кезеңі.
1. Өткен
модульдар бойынша
сөзжұмбақшешу.
2. Мұғалім өткен
тақырыптар бойынша сұрақ
қояды.
Қорытындысын жасап,
жаңа тақырыпқа шығады.
Сөзжұмбақты интерактивті тақтада
толтырады.
1. Киіз үйдің ағаш элементтерінің
бірі.
2. Отырар қаласында туған, өзі
ғалым, философты ата
3. Ұлдың баласы
4. Шоқанның әкесі
5. Әнұранның музыкасынжазған
композитордың аты
6. Шоқанның туған жері
7. Зере Абай ақынның кімі?
8. Тұңғышқазақ мектебін ашқан
кім?
9. Абайдың шын аты кім?
10. Ірі ғалым, саяхатшы, суретші,
тарихшы, кемеңгер ойшыл
Сөзжұмбақ
интерактивті тақта.
(флипчарт)
3. азаматтың аты?
11. «Қырықмысал» аударма
жинағының авторы.
12.«Абай жолы» романынжазған
жазушы.
5 мин
5 мин
6 мин
5 мин
6 мин
Операциялық орындау
кезеңі.
1. Жаңа тақырып
«Қаныш
Сәтбаев»
өмірбаянын
түсіндіру.
2. Мәтінді аудару
3. Диалогпен
жұмыс
4. Сөздерді
құрамынақарай
талдау
5. Венн
диаграмасын
құрау
Ой қозғау.
Сөзжұмбақтақандай
азаматтың аты-жөні шықты?
Интерактивті тақтада
Қ.Сәтбаевтыңөмірбаянын
түсіндіреді.
1-тапсырма. 94 -бет
1. Мәтіннің аудармасын
тексереді.
2-тапсырма. Мәтін
бойынша диалог құрау.
Грамматикалық тапсырма.
3-тапсырма.
Ұйымдастырушы,
мектебінің, техникалық-
сөздерінқұрамынақарай
талдатып, жаздыру.
4- тапсырма
Салалас және құрмалас
сөйлемдісалыстыру,
Венн диаграммасымен
қорғатады.
ҚАНЫШ СӘТБАЕВ.
1. Тақтадан өмірбаяныноқиды,
аударады.
2. Жаңа сөздердісөздіктеніздеп
тауып, меңгереді. Мәтінді орыс
тіліне аударады.
3. Топпен пікірлесіп, мәтін
бойынша диалог құрастырып,
оқиды.
4. Берілген үлестірмелі қағаздағы
сөздердіқұрамынақарай талдап,
дәптерге жазып алады.
5. Сабақтас құрмалас пен Салалас
құрмалас сөйлемдерді
салыстырады Венн диаграммасы
түрінде ватман бетіне түсіріп,
түсіндіреді.
интерактивті тақта
(флипчарт),
Қ.Сәтбаев
портреті.
сөздік, , оқулық,
дәптер
дәптер, қалам,
сөздік.
үлестірмелі
қағаздар
ватман, түрлі түсті
маркерлер
4. 3 мин Қорытындылау.
Қаныш Сәтбаев
жөнінде сұрақтар қою
Оқушыларға сұрақтар қояды
Ментальды картаны ұсынады..
Қайда туды? Қай жылы туды?
Қай жылы дүние салды? т.б.
қорытындысыншығарады.
Мәтін бойынша алған білімдеріне
байланысты сұрақтарға жауап беріп,
топтастырып, тақтаға жазып отырады.
интерактивті тақта
(флипчарт)
2 мин Үй тапсырмасы. 1. Қ.Сәтбаев туралы
әңгімелеу.
2. 2 сөйлемге синтаксистік
талдау.
Үй тапсырмасынжазыпалады күнделік
4 мин Бағалау. Топтар бағалау парағы
бойынша бір топ екінші
топты бағалайды. Әр
тапсырмағабаға қойып,
ортақ бағасынхабарлайды.
Топмүшелерібағалау парағы бойынша
қойылған бағаларыналады.
бағалау парағы.
2 мин Рефлексия кезеңі. оқушылар суреттегі қай адам
бейнесімен өзінді салыстырар
едің? сабақтан кейінгі көңіл-
күйін бейнеде көрсету.
сабақтан кейінгі көңіл-күйін бейнеде
көрсетеді.
интерактивті тақта.
Әр түрлі бейнедегі
адамдар суреті,
стикер
9. «Қаныш Сәтбаев Қазақ Ғылым академиясының тұңғыш президенті » тақырыбындағы
сабақтың талдауы
9- орыс сыныбындағы «ҚанышСәтбаев Қазақ Ғылым академиясыныңтұңғышпрезиденті» тақырыбының мақсаты:
Ғалым, Қазақстан Ғылым академиясыныңакадемигі, тұңғыш президенті Қ.И.Сәтбаев туралы түсіндіру арқылы,
оқушыларды сыни тұрғыданойлауы арқылы танымдық, білімділік деңгейін көтеру, ақпараттық –коммуникациялық
технологиямен қолдануды жетілдіру.
Бұл сабақты бастамас бұрын сыныпты 1-2-ге саналып екі топқа бөліп алдым, олар «Білім» және «Ғылым» тобы болып
отырды. Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында интерактивті тақтадағы сөзжұмбақты өткен тақарыптарға
байланысты қойылған сұрақтар бойынша шешті. Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап беруге тырысты, жауабын білмеген
сұрақтарға қосымша мәлімет беріп отырдым. Сөзжұмбақты шешуде оқушылар қызығушылық танытып ,белсенділік
көрсетті. Сөзжұмбақтың шешуі «Қаныш Сәтпаев» деп жаңа сабағымыздың тақырыбы анықталды..Сөйтіп сабағымның
негізгі кезеңіне өттім.Мұнда оқушыларға интерактивтик тақтадан академиктің өмірбаяны туралы қысқаша мәлімет бере
отырыптаныстырдым.
1-тапсырмада әр топ оқулықпен жұмыс жасады. Олар 94-бетте берілген мәтінді орыс тіліне аударып, жалпы мазмұнын
айтуға тырысты. Бұл тапсырманы «Білім» тобы бірінші орындап, Тоғжан мәтінді орысша-қазақша оқып берді. 2-тапсырма-
Мәтін бойынша диалог құрау.
3-тапсырмада « Ұйымдастырушы, мектебінің,техникалық»сөздерінқұрамынақарай талдап, жазу керек болды. бұл
тапсырманы әр қайсысы жеке орындап, топ ішінде дұрыс не бұрыс екенін тексеріп, ортағасалды. Одан соңәр топтан бір
оқушы жауап берді. Сынгат өз тобыныңталдауын оқып, сөзде жіберген қателерін, басқа топ мүшелері толықтырды.
4- тапсырма бойынша әр топ өткен грамматикалық тақырып бойынша Салалас және құрмалас сөйлемді салыстырып,
Венн диаграммасынқұру тапсырылды. Бұлжұмысты 1-ші топ тез орындады,2-шітопбіраз кешігіңкіреді. Олар
орындаған тапсырмаларын ортаға шығып, қорғады. «Венн диаграммасы» туралы алдынғы сабақтарда түсіндіріліп , біраз
жұмыс істегенімнің көмегі оқушыларға тигенін байқадым.Оқушылар бұлжұмысты қызығаорындады.
10. Менің ойымша, сабақта жазу, оқу, көшіру деп бірыңғай жұмыстан гөрі осындай тапсырманың түрін өзгертіп ,
күрделендіріп берсе оқушының сабаққа белсенділігі артып , танымдық , білімділік деңгейі жоғарлап , ойлау қабілеті
дамиды деген пікірдемін.Сабақтың қорытындысында оқушыларға сұрақтар қойылды. Мысалы: Қаныш Сәтбаев қайда
туды? Қай жылы туды? Қай жылы дүние салды? т.б. әр топ өз ойларынайтып, қорытындысын шығарды.
Топтар бағалау парағы бойынша бір топ екінші топты бағалады. Әр тапсырмаға баға қойып, ортақ бағаларын
хабарлаймын. Әр топ мүшелері тапсырмаларды орындауларына қарай әділ бағаларын қойды деген ойдамын, өйткені оның
барлығы бағалау парағында көрініп тұрды.
Сабақ барысындабарлықтапсырманы дұрыс әрібелсенді орындаған талантты оқушылар –Тоғжанмен Әсем. Олар ой
тапқырлықтарымен, қызығушылықтармен, белсенділіктермен көзге түсті. Сабақтың рефлексия кезеңін интерактивті
тақтада оқушыларға әр түрлі бейнедегі адамның суреті көрсетілді. Қай адам бейнесімен өзінді салыстырар едің? сабақтан
кейінгі көңіл-күйін, білімдік деңгейін бейнеде көрсету мақсатында жүргізілді. Яғни, әр оқушы интерактивті тақтадағы
әртүрлі көңіл-күйдегі баланың бейнесіне өздерінсәйкестендірді, өз аттарын жазып, тақтадағы бейнеге сәйкес іліп қойды.
Бұл рефлексиядан барлық өтілген сабақтардыңқорытындысынкөругеболады деп ойлаймын.
Не сәтті өтті?
Оқушылардың барлығы сөзжұмбақтты шешуде өткен тақырыптарды меңгергендігін байқатты. Төмен оқитын оқушылар да
қызығушылықпен тақтаға қолдарын көтеріп шығуы. Мәтінді аударуда, сөздерді құрамына қарай талдауда жақсы оқитын
оқушылар белсенділік танытып отырды.
Не сәтсіз?
Мәтін бойынша диалог құрастыруда сөйлемдерді дұрыс құрамауы, қазақтың төл дыбыстарын дұрыс айтпауы. Венн
диаграммасынқұрастырып, қорғауда сөздердібайланыстырыпайта алмауы.
Нені дамыта аласыз?
Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін, ойлау қабілеттерін дамыту, қазақ тілін үйретуде қызығушылықтарын арттыру.
Сөйлемдердібайланыстырыпсөйлеугежаттықтыру.