1. Урок-казка
Тема:Числа першого десятка
Мета:формувати уявлення дітей про числа першого десятка; закріплювати
набуті знання з усного рахунку; розвивативміння дітей лічити в межах
10, застосовуючипорядковута зворотнулічбу; вчити дітей вправлятися
в утворенні наступного числа методом додавання одиниці; виховувати
любов до рідного краю, до збереження довкілля.
Обладнання:ноутбук, інтерактивна дошка
Примітка: у казці описана справжня вихованка і її рідні, та тварини
Хід заняття
І. Організаційний момент
Ранкове коло «Ми йдемо до сонечка»
Ми йдемо до сонечка ля-ля-ля (хід по колу),
Щоб погрітись трішечки ля-ля-ля (плескання в долоні),
Нумо, дітки, не баріться (руки вгору),
І до сонця усміхніться (посміхаються одне до одного),
Долонькивсі разом з’єднайте(взятися за руки),
Весело покружляйте,
А тепер присіли-встали –
Усміхнулись й заспівали: ля-ля-ля!
ІІ. Мотивація
- Сьогоднія підготувала вам черговуказку про пригодивашої подруги
та її друзів, а щоб казка була вами прослухана до кінця, потрібно буде
виконувати завдання, які ховатимуться у самій казці.
Отже, вирушаємо в путь.
ІІІ. Основначастина
«Жила-бува в одномуселі родина, в якій зросталадонечкаАня.
Дівчинка була допитливою, любила свою рідню, а ще подорожіта квіти. З
кожної подорожіпривозиладо домуквітку, яку потім з матусею складала у
великий альбом. Одного разуродинапоїхала у сусіднє село, яке було за
лісом. Їдучі лісовою дорогою, зупинись біля криничкипопити джерельної
води. І тут Аня помітила за деревами галявину, яка була вкрита килимом з
квітів. Яких квітів там тільки не було: ромашки, волошки, дзвіночки. Серед
них найбільше сподобалася дівчинцічервонаквітка мов краплинка крові.
- Мамо, що це за квітка?. – спитала дівчинка.
- Це мак, - відповіла та.
- Ти згадай де могла бачити цю квітку, - мовив тато.»
- Дітки, а хто допоможеАні? Де ми бачимо цю квітку?
(у віночку дівчаток українок, на вишиванці, під час свята Дня Перемоги.
- Молодці! Слухайте далі!
«Тато запропонував Ані полічити маки, що розкинулися то там, то там
по галявині».
- Допоможіть порахували квіти дівчинці. (Рахують)
- Скільки всього маків? (10)
2. «Такої квіточки у моєму альбомі ще не має, зірву одну для мого
гербарію, - сказала Аня.
Коли родинаповернулася до дому, Аня продемонструвалавсім друзям
і рідним своюквітку та детально описала чудо-галявину».
- Скільки Аня нарахувала квітів на галявині? (10)
- Скільки дівчинка зірвала маків? (один)
- Скільки їх лишилося на галявині? (дев’ять)
- Молодці! Цікаво вам знати, що було далі?
«Почули друзіАні Павло і Кирило про маки, схотілося і їм побачити
чудо-галявину. Помандрували хлопчики до кринички, а від неї стежкою
вийшли на галявину. Сподобалася хлопчикам ця подорож, а на згадкупро неї
у подарунокдля Ані хлопці зірвали по квіточці. Павлик зірвав одинмак, а
потім і Кирило один.
Ввечері зустрівшись з Анею хлопчики подарували їй по одній квітці
маку».
- Скільки квітів зірвав Павло? (одну)
- Скільки залишилося квітів на галявині? (вісім)
- Скільки зірвав квітів Кирило?(одну)
- Скільки залишилося квітів на галявині? (сім)
Слухайте, що було далі.
«Аня зраділа подарункам і понесла маки до своєї кімнати, щоб
поставити до вази».
- Скільки квітів було у Ані? (одна)
- Скільки стало після подарунку? (три)
- Як ви про це дізналися? (До 1+1+1; до 2+1)
Що ж було далі?
«Сім’я лягла спати. Все село затихло. Лише цвіркун виспівує свою
пісеньку, та не спить улюблена лялька Ані – Анжела. Слухаючи як розмовляє
господарказ маками, як ними милується. Вирішила лялька зробитидівчинці
приємне і зірвати ще квітів. У денну подорож Аня брала Анжелу з собою,
тому лялька знала дорогуі легко її знайшла. На галявині квіточки спали і
Анжела не відразу їх помітила, але все ж таки знайшла та зірвала квіточку та
й поспішили до дому. Поклала мак на ліжечко Ані, а сама лягла поряд на
подушку. Вранці дівчинка побачила квітку і здивувалася:
- Як ти, красуне, потрапила до мого ліжечка? – запитала Аня.
Та квітка мовчала, лише краплинка росиз’явилася на її пелюстці».
- Скільки квітів зірвала лялька? (одну)
- На скільки квітів стало менше на галявині? (на одну)
- Скільки квітів стало у Ані? (чотири)
- Як ви це дізналися? (до 3+1)
- Скільки квітів залишилося ростиу лісі? (шість)
«Весь день, крім букетів квітів, Аня не помічала нікого, тому і не
помітила, що ні кішки Мухи, ні собачкиЛоліти на подвір’ї не має. А все
тому, що вони дуже любили ласкаву господаркуі захотіли зробитиїй
сюрприз. Дізнавшись у ляльки про дорогудо лісу вони помандрували по
3. квіти. Лоліта на нюх визначила дорогу, та допомогладобратисядо галявини з
квітами. Там звірята помилувалися краєвидом та зірвали по одній квітці для
Ані».
- Що ж, давайте поглянемо на галявину, скільки квітів там лишалося?
(шість)
- А після того як квіти зірвала Муха? (п’ять)
- А на скільки стало менше квітів, коли мак зірвала Лоліта? (на одну)
- Скільки ж їх лишилося ростив лісі? (чотири)
Молодці! Слухайте, що ж було далі.
«Повернувшись на подвір’я, звірятапоклали квіти на ганок, а самі
лягли спочивати. Лоліта до буди, а Муха на будці зверху.
Вийшла на ганок дівчинка, помітила квіти, подумала, що загубила їх,
коли гралась у дворі. Принесла до своєї кімнати і почала рахувати:
- 1, 2, 3, 4, … Ні, мої квіти всі на місці! – сказала дівчинка, та й
поставила квіти у вазу приєднуючипо одному.
- 5, 6. Ой, який букет великий у мене, - зраділо вигукнула Аня».
- Скажіть, скільки маків стало у Ані? (шість)
- А скільки лишилося на галявині? (чотири)
- Де квітів більше: у вазі чи на галявині? (у вазі)
- А чому? (Бо 6 більше ніж 4)
Правильно. Слухайте далі.
«Почули про подорож Лоліти та Мухи коза Білка та кролик Гоша.
- Що ж ми гірші від собаки й кішки? – запитала коза.
- Ні, давай і ми підемо по квіти, - відповів кролик.
Білка підхопила ріжками кролика, той, в свою чергу, вмостився наїї
спинці, та й вирушили в дорогу. У лісі попили джерельної водиці, стежкою
дійшли до галявини, де коза смачно поласувала травичкою. Зірвали по одній
квіточці і пустилися у зворотнупуть.
Ввечері зайшла мама з Анею поратися біля Білки та кролів. А там на
дівчинку чекав подарунок:біля клітки улюбленого кролика Гоші лежать
маки. Аня вже й не дивується, бо звикла знаходити квіти у незвичних місцях.
Забрала дівчинка квіти, й понесла ставити до вази».
- А порахуйте будь-ласка квіти які стоять у вазі. (1, 2, 3, 4, 5, 6)
- Збільшіть число 6 на 1, скільки буде разом?(7)
- А скільки квіточок зірвав кролик? (одну)
- Додайте її до семи, скільки вийде? (8)
- А що більше 7 чи 8? (8)
- На скільки більше 8 від 7? (на один)
Продовжуємо казку.
«- У мене 8 маків, - похвалилася Аня батькам, у вазі стояв гарний букет
маків, сім’я вечеряла. Тато розповів, що завтра він у справах їде до
сусіднього села, того, що за лісом.
- Тато, зупинися біля кринички, та привези мені лісової водидля квітів,
- попросиладонечка.
4. Наступного дня тато вирушив у дорогу, а повертаючись до домузгадав
прохання донькиі зупинився біля криничкинабрати води.
- Піду погляну на галявину, сказав батько. Спустився по стежці до
галявини. Привітне і затишне місце здалося йому похмурим.
- А може це тіні від дерев?, - подумав він.
- Ой потрібно дочцізірвати мак, додатище одну квітку до букету, -
сказав вголос тато та зірвавши квітку поїхав додому. Ввечеріподарував мак
Ані, а та віднесла квітку до вази».
- Скажіть, скільки квітів стало у вазі? (9)
- Як про це дізналися? (до 8+1)
- Що більше 8 чи 9? На скільки більше? (на один9 більше)
- Як ви гадаєте, казка на цьому закінчилася? (ні)
Слухайте ж далі.
« Вночі дівчинці наснився поганий сон;похмура галявина, одинокий
мак, який плакав і прохав повернути його рідню додому.
Вранці Аня підійшла до букету і помітила, що усі квіти вкриті
краплинками роси, але ж у кімнаті росине може бути! Тодідівчинка
зрозуміла, що це не роса, а сльози!Квіточкиплакали! Стало їй школа квітів,
побігла аня з букетом до батька.
- Татусю,відвези мене на чудо-галявину, будь-ласка, - просила
дівчинка.
- Ну гаразд, поїхали, - відповів татко.
У лісі біля криничкишумів вітер, скрипіли дерева. Непривітною була і
галявина, похмуро зустрічаючи гостей.
- Пробач мене, лісова галявино, - вимовила Аня. Я повертаю маки
додому. І поклала квіточки біля єдиного мака, що одиноко гойдався від вітру.
Ой, погляньтеяке чудо!Вітер підхопив квіти у повітря і закружляв по
галявині. А коли зупинився, усі квіти були на своїхмісцях.
Галявина зновунаповнилась сонячним світлом, перестав дути вітер і
скрипіти дерева.
Замилувалася Аня на навколишню вродуматінки природи. І зрозуміла,
що квітами найкраще милуватися живими не гублячи красу землі.
Дівчинка на галявині пообіцяла, що більше не буде рвати квіти, а лише
милуватися ними, коли прийде час і вони розквітнуть».
- Ось така цікава історія з вашою подругою трапилася.
ІV Підсумок
- Чи сподобаласявам казка? (відповіді)
- Що саме сподобалося, що ні? (коментарі)
- Як ви думаєте, чи правильно вчинила Аня, коли повернула квіти на
галявину? (коментарі)
- Я даю вам завдання: розпитайтеу дорослихвдома, що означає мак в
Україні?