Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Vyhovna god
1. Чернетчинська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Виховна година
«Подорож до світу
маленьких казок
В.О.
Сухомлинського»
Підготувала
Бібліотекар школи
Бондар В.Я.
2. Мета: Ознайомити учнів із біографією В. О. Сухомлинського; формувати уявлення про
доброту, чуйність і уважність; вчити спостерігати, робити висновки; розвивати
діалогічне та монологічне мовлення; виховувати любов до батьків, до рідного краю, до
праці.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, плакати, вислови В.О. Сухомлинського,
виставка книжок, квіти.
Хід уроку
Добрий день, дорогі діти! Сьогодні ми з вами зібралися тут, щоб познайомитися з жит-
тєвою стежиною великого душею і талантом учителя, закоханого в дитину, в землю, в
мову, народ і його творчість. (1, 2, 3 слайд)
«Ходімо, діти, до школи, - сказав загадковим голосом учитель і помандрував у сад
вузькою стежиною.
- Так, наша школа буде тут, під голубим небом, на зеленій травичці, під гіллястою
грушею. Скиньмо ось тут черевички і підемо босі, як звикли ви бігати ціле літо...» (4, 5
слайд)
- Жив на світі педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський. Він
дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповідань та казок про ласкаве
сонечко та м'яку травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про
зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві мамині руки і добру бабусю. (6, 7
слайд)
Він писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною і дуже хотів, щоб ви, діти,
виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб мали тата і маму, рідну домівку, нашу
велику і прекрасну Батьківщину з її широкими лугами, густими лісами, безмежними
ланами. Сьогодні ми свій урок присвячуємо творчості В.О. Сухомлинського, і тема його -
«Людина починається з добра» за казками цього письменника. (8слайд)
Біографія В.О. Сухомлинського.
Настя (9 слайд) Народився В.О. Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка
Онуфріївського району, Кіровоградської області у незаможній сім'ї. До революції батько
Олександр Омелянович Сухомлинський працював за наймом як тесляр і столяр у
поміщиків та окремих селянських господарствах. Мати - Оксана Юдіна, працювала в
колгоспі. В їхній сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей - Іван, Сергій та Меланія. Всі вони
стали вчителями.
(10 слайд) Закінчивши навчання в семирічній школі, де був одним з найкращих учнів,
улітку 1934 р. вступив до Кременчуцького педагогічного інституту і став студентом
факультету мови і літератури, але через хворобу у 1935 р. припинив навчання у ВУЗІ і
сімнадцятирічним юнаком розпочав свою педагогічну роботу.
Протягом 1935-1938 рр. він викладає українську мову і літературу у школі. Потім
продовжує навчання у Полтавському педагогічному інституті (заочно).
У 1941 р. був призваний до лав Радянської Армії.
У 1942 р. був тяжко поранений. (11 слайд)
У 1942-1944 рр. працює директором середньої школи і вчителем російської мови і
літератури у селищі. Навесні 1944 р. з дружиною до України, на свою Батьківщину, в
Онуфріївський район. Працює чотири роки завідувачем районного відділу освіти. А в
1948 р. за власним проханням стає директором Павлиської середньої школи. Цією
школою він керував до кінця свого життя. 23 роки життя в Павлиші стали
найпліднішими. (12 слайд)
На найвищий щабель своєї творчості В. О. Сухомлинський піднявся в 60-і роки. Саме в
ці роки він написав свої найкращі книжки, статті, художні твори для дітей. (13, 14
слайд)
Не раз був нагороджений орденами і медалями за свою плідну працю.
3. Володимир 2 вересня 1970 р. перестало битися серце В. О. Сухомлинського. (15слайд)
Він прожив 52 роки. Але фізична смерть не поклала край життю його творчих надбань.
І тому ми сьогодні зупинимось на одній зі сходинок багатогранної творчості вчителя-
педагога В. О. Сухомлинського - казках. Розглянемо казки видатного педагога про
добро і чуйність до людей. Адже тема нашого уроку так і звучить: «Людина починається
з добра».
Перше правило:
(16 слайд)«Будь добрим і чуйним до людей.. Допомагай слабким і товаришу в біді».
Бібліотекар. Зараз я вам загадаю загадки, відгадки будуть головними героями тих
казок, які ви зараз почуєте.
Гострі кігті має
- В подушки ховає,
Лазить все на плотик,
- А зоветься... (котик).
Пара довгих вушок,
Сіренький кожушок,
Скорий побігайчик,
- А зоветься... (зайчик).
В лісі є кравець чудовий:
Шиє звірям він обнови.
Для ведмедів - кожушки,
Для лисички - сорочки,
Для куничок - рукавички,
А для білочок - спіднички.
Зайцю - валянки на лапки,
І собі пошив піджак,
Хто кравець такий? (їжак)
Бібліотекар.(17 слайд).Послухайте казку В. О. Сухомлинського «Як здивувався Мурко».
Як здивувався Мурко
Був собі у бабусі старий-престарий кіт Мурко. Лежить Мурко проти сонця, гріється.
Заплющивши очі, спить, поклав голову на лапки. Тільки хвостиком махає, мух відганяє.
На подвір’ї ходило курча. Воно відбилося від квочки й жалібно пищало. Побачивши
кота, замовкло. Підійшло тихенько до нього, притулилося й очі закрило. Тепло йому
біля котового кожушка Мурко відчув, що до нього хтось притуляється. Розплющив очі –
курча. І здивувався: та й сміливе ж яке! Дивиться Мурко на курча, дивується й не знає,
що йому робити. Чи налякати курча, щоб утекло, чи хай собі гріється?
- Чому Мурко здивувався? Чи правильний його вчинок?
Послухайте ще казку (18 слайд)
«Зайчик і горобина» .
Засипало снігом землю. Нема чого їсти зайчикові. Побачив зайчик червоні ягоди на
горобині. Бігає навколо дерева, а ягоди — високо. Просить зайчик: «Дай мені,
горобино, одне гроно ягідок».
А горобина й каже: «Попроси вітра, він і відірве».
Попросив зайчик вітра. Прилетів вітер, гойдає, трусить горобину. Відірвалося гроно
червоних ягід, упало на сніг. їсть зайчик ягоди, дякує вітрові.
- Хто в цій казці пожалів зайчика?
- Чого навчає вас ця казка? (Допомагати в біді).
Бібліотекар. От ми повинні запам’ятати, що добра людина потрібна всім.
У В.О.Сухомлинського є ще казки і про маму.
(19 слайд)Друге правило:
«Поважай та шануй батька й матір».
4. (20 слайд)Читання казки «Яблуко в осінньому саду»
Яблуко в осінньому саду (оповідання)
Пізньої осені маленькі близнятка Оля й Ніна гуляли в яблуневому саду. Був тихий
сонячний день. Майже все листя з яблунь опало і шурхотіло під ногами. Тільки де-не-де
на деревах залишилося пожовкле листячко. Дівчатка підійшли до великої яблуні. Поруч
із жовтим листком вони побачили на гілці велике рожеве яблуко.
Оля й Ніна аж скрикнули від радості.
– Як воно тут збереглося? – з подивом запитала Оля.
– Зараз ми його зірвемо, – сказала Ніна і зірвала яблуко.
Кожній хотілося потримати його в руках. Олі хотілося, щоб яблуко дісталось їй, але вона
соромилась висловити це бажання, а тому сказала сестрі:
– Хай тобі буде яблуко, Ніно…
Ніні хотілося, щоб яблуко дісталося їй, але вона соромилась зізнатися в цьому. Ніна
сказала:
– Хай тобі буде яблуко, Олю…
Яблуко переходило з рук в руки, дівчатка не могли дійти згоди. Та ось їм обом сяйнула
одна і та ж думка: вони прибігли до мами радісні, схвильовані. Віддали їй яблуко. В
маминих очах сяяла радість. Мама розрізала яблуко й дала дівчаткам по половинці.
- Чи любили дівчатка свою маму?
- З чого це видно?
Бібліотекар.(21 слайд)А тепер послухайте казку про любов семи дочок до своєї матері.
(Діти читають казку в особах «Сьома дочка» з «Чистої криниці»).
Сьома дочка (казка)
Було у матері сім дочок. Ось поїхала одного разу мати в гості до сина. А син жив
далеко-далеко. Повернулася додому аж через місяць. Коли мати ввійшла до хати, дочки
одна за одною почали говорити, як вони скучили за матір’ю.
- Я скучила за тобою, немов маківка за сонячним променем, – сказала перша дочка.
- Я ждала тебе, як суха земля жде краплину води, – промовила друга дочка.
- Я плакала за тобою, як маленьке пташеня за пташкою, – сказала третя.
- Мені тяжко було без тебе, як бджолі без квітки, – щебетала четверта.
- Ти снилась мені, як троянді сниться краплина роси, – промовила п’ята.
- Я виглядала тебе, як вишневий садочок виглядає соловейка, – сказала шоста.
А сьома дочка нічого не сказала. Вона зняла з ніг матусі взуття і принесла їй в мисці
теплої води – помити ноги.
- Яка з семи дочок найбільше любила свою маму? Чому ви так думаєте?
(22 слайд)Третє правило:
«Усі блага і радощі життя створюються працею. Без праці не можна чесно жити».
«Навчання - твоя перша праця».
Вчитель. Послухайте казку.
Казка перша «Борщ із скибкою свіжого хліба» («Чиста криниця». Читає учень).
Борщ зі скибкою свіжого хліба В однієї матері було два сини - Працьовитий і Ледачий.
Одного разу поїхав Працьовитий у поле - землю орати, а Ледачий пішов у садок під
грушею лежати… Мати думає: «Що б його смачне на обід синам зварити?» Зварила
борщу зі свіжою капустою, зі сметаною, з кропом і буряками. А до борщу спекла хліба
свіжого, пахучого. Сіла мати біля столу, чекає синів. Ось уже й сонце стало на
вечірньому прузі, а Працьовитого немає. Ледачому вже під грушею не лежиться,
хочеться їсти, та знає, що обідати мати дає обом разом. Ось і приїхав Працьовитий.
Умився, перевдягнувся, сів за стіл, і Ледачий сів. Насипала мати дві миски борщу,
нарізала хліба. Запахло в хаті борщем і свіжим хлібом, їсть Працьовитий та дякує
матері:
- Ой, смачного ж ви борщу наварили! Виїв Працьовитий миску й ще попросив. А
5. Ледачий з’їв одну ложку - скривився - зажурився, а як третю з’їв, - на стіл схилився,
ложку поклав і питає матері:
- Мамо, чого це борщ такий недобрий?
- Їдь, сину, завтра в поле, - каже мати, - то й борщ буде добрий, і хліб пахучий буде…
- Чому ледареві був борщ несмачний? Що йому порадила мати?
Казка друга «Чому мама так хвалить?» (В. О. Сухомлинський «Пшеничний колосок».
Читає учениця).
«Чому мама так хвалить?»
Пішла мама на роботу, а вдома залишилася шестирічна Люда. Вона ще не ходить до
школи. Мама загадала Люді у хаті прибрати і квіти полити. Люда прибрала і квіти
полила. А потім думає: „Зварю-но я борщу. Мама прийде з роботи втомлена. Хай
відпочине”. Зварила Люда борщ, покуштувала. Борщ несмачний… Оце мама сваритиме!
Прийшла мама з роботи. Здивувалася, що Люда варила страву. Насипала борщу, їсть і
хвалить: – Ой смачного ж ти борщу зварила, дочко! Люді ніяково слухати ці слова.
Адже вона куштувала борщ – він несмачний. Думає Люда: „Чому ж мама так мене
хвалить?”
- Що не зрозуміла дівчинка?
- Чому мама її хвалила? (23 слайд)
- Що навчають нас твори В. О. Сухомлинського?
Бібліотекар. «Люби рідний край і все, що тебе оточує» - так ми назвемо казки, які зараз
розглянемо. (Вірш «Журавлі» за мотивами казки В. О. Сухомлинського «Що найтяжче
журавлям»).
Сумують, тужать журавлі
В осіннім небі батьківщини,
Бо їх від рідної землі
Женуть морози й хуртовини.
Але чого ж їм сумувать?
Вони летять до сонця, літа,
Привітно будуть зустрічать їх теплий Ніл, яскраві квіти.
А може, тяжкая дорога
Лякає наших журавлів?
Ні, зовсім інша в них тривога,
Тому вони такі сумні.
Найтяжче їм далеко жити
В чужій, нерідній стороні
І за берізками тужити,
Чекаючи весняних днів.
Бібліотекар. Послухайте казку «Лелеки прилетіли» («Чиста криниця». Читає вчитель).
Лелеки прилетіли
Мама каже:
- Лелеки прилетіли, на крилах ключик від сонця принесли. Відмикають тим ключиком
великі золоті ворота, і сонце піднімається все вище й вище в небо. Розбуджує Дужі
Громи в ярах. Прокидаються Дужі Громи, клекотять у хмарах, граються блискавками.
Ось що приносять весною лелеки. Вони живуть парами, мостять гнізда на хатах і
повітках.
- Де живе лелека - там щастя живе, - каже бабуся. -Бо лелека - сонячний птах. Він
зустрічає сонце вранці й проводжає його на спочинок увечері. На зорі лелеки під-
німаються з гнізда й злітають високо в небо. Там радісно клекочуть - вітають сонце. А
ввечері стоять над гніздом і дивляться на захід…
- Чому бабуся сказала, що лелека - сонячний птах?
- Як лелеки прощаються зі своєю батьківщиною?
6. Отже, ми повинні теж любити свій край і свою рідну домівку.
Бібліотекар. Давайте згадаємо казки, які щойно прочитали, відповівши на запитання.
Запитання до класу:
1. В якій казці кіт гріє курча? («Як здивувався Мурко»)
2. В якій казці мама хвалить дівчинку за смачний борщ? («Чому мама так хвалить»)
3. Під яким деревом стояв зайчик і просив стиглих ягід? («Заєць і горобина»)
4. В якій казці розповідається про найдобрішу дочку? («Сьома дочка»)
5. В якій казці лелеки прощаються з Україною? («Лелеки прилетіли»)
6. В якій казці сестри принесли яблуко для мами? («Яблуко в осінньому саду»)
Олег Сьогодні на уроці ми навчилися як гарними нам буть,
Щоб ми казки ці знали
І завжди пам'ятали,
Людьми росли старанними і добрими були.
Коли ти будеш добрим,
Про тебе люди скажуть, добре слово
Ніколи не забудуть про ввічливість твою,
У школі і удома усім давно відомо,
Що добрих не народжують, а добрим стають.
Бібліотекар. Казки - це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки,
легенди, пісні, прислів’я, приказки. Вивчайте казки, переказуйте. Нехай вони ідуть по
світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і дочок нашої землі,
нашого народу, вчать, як треба по правді жити.
Вчитель. Так, людина починається з добра - до батька й матері, дідуся і бабусі, до
рідної землі, до рослин і тварин. Добро - найголовніша риса характеру кожної людини.
Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє
життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панувало добро і
совість.
(24 слайд)Людина починається з добра.
(25 слайд)Сказав мудрець: - Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізняє від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра
Л. Забашта
Бібліотекар. Послухайте вірш Григорія Орла «Шана педагогу-творцю».
Хто він - педагог-творець?
Вересень квіти зібрав
Скрізь, де вони пломеніли.
Тихо пройшов і поклав їх на високій могилі.
В ній Сухомлинський лежить
- Вчитель народний по праву.
Як нам його не любить?!
Він наша гордість і слава.
Вчитель, герой і поет,
З серцем палаючим Данко,
Справжній поет-гуманіст
Щастя творив до останку.
Світлі ідеї його
Вічні, як води Дніпрові,
Наш видатний педагог
7. Повен добра і любові.
Дітям життя присвятив,
Все їм віддав без вагання.
Він їх безмежно любив,
Знав їх сердець поривання.
В спадщину нам залишив
Чисті джерела науки.
Нас з тих джерел напоїв
Духом надмірно високим.
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі,
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
Шану творцю віддає
Юних творців покоління,
Як в Сухомлинського, є
В нього талант і горіння.
В школах дитинство дзвенить
Щастям яскравим, як спалах,
Вересень тихо бринить
Росами срібними в травах.
(26 слайд) Бібліотекар. Ось і закінчилася наша подорож у країну казки, яку створив В.О.
Сухомлинський.
(27 слайд) Читайте, слухайте його казки та пам’ятайте про великого педагога.