SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Інтегрований урок, 3 клас
Тема: Ти і я – одна сім`я
«Я у світі» (Сім’я. Родовідне дерево). Українська мова (Спільнокореневі слова. Корінь).
Трудове навчання (Мозаїчне торцювання «Соняшник»).
Цілі:«Я у світі»:
o формування предметних компетентностей:
- формування у дітей уявлень про цінність для людини сім'ї та родини, позитивного
ставлення до національних цінностей українського народу;
- виникнення в учнів стійкого відчуття належності до шкільної та місцевої громади,
українського народу, європейської цивілізації та людства;
- розвиток навичок взаємодії у сім’ї, через активне спілкування з соціальним
оточенням;
- інформаційної: вміння робити висновки та узагальнення;
o формування ключових компетентностей:
- соціальної: здатність налагоджувати взаємодію з іншими дітьми та дорослими,
працювати в команді, знаходити порозуміння;
- уміння вчитися: здатність визначати мету своєї діяльності, проявляти зацікавленість
навчанням;
- інформаційно-комунікативної: вміння, осмислювати, аналізувати та
використовувати інформацію з різних джерел, уміння здійснювати комунікацію у
групі та в колективі;
- соціокультурної: вчити дітей, спираючись на отримані знання, самостійно
працювати; виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу.
українська мова:
o формування предметних компетентностей:
- мовної,мовленнєвої, навчально-пізнавальної: знайомити учнів з поняттями «рід,
родовід, сім`я»; навчити їх розрізняти; поглиблення знань про «корінь слова»,
«спільнокореневі або споріднені слова»; умінь орфографічно правильно писати
слова;
o формування ключових компетентностей:
- соціокультурної: підготовка школярів до життя в українському соціумі;
- комунікативної:вміння вести діалог; порівнювати, класифікувати за певними
ознаками; зв’язне мовлення.
трудове навчання:
o формування предметних компетентностей:формування культури виконання трудових
дій; свідомого ставлення до праці;організації робочого місця на уроці, безпека життя при
користуванні інструментами та матеріалами, бережливе та економне ставлення до
використання матеріалів, самообслуговування;
o формування ключових компетентностей:
- комунікативної:вміння працювати в команді та навичок виконання операцій з
ручних технік обробки матеріалів при виготовленні мозаїки технікою «торцювання»;
розвиток творчих здібностей; виховання в учнів шанобливого ставлення до культури
українського народу.
Тип уроку: комбінований, зінтегровано предмети: «Я у світі», українська мова, трудове
навчання.
Обладнання: мультимедійна презентація та технічні засоби для її демонстрації;
- підручник: Н.М. БібікЯ у світі: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. –Х.:
ВГ«Основа», 2013. - С.35, 37;
- відео «Сім`я»;
- аудіо запис «Квітуча Україна»;
- чорна скринька;
- кольоровий папір, ножиці, клей, шаблони;
- картинки із зображенням понять теми уроку.
Хронометраж уроку
І. Організація класу.
1. Привітання.
2. Вправа «Очікування»
1
2
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перегляд відео. 1
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 1
І/. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
4.1. 1.Розповідь з елементами бесіди.
2.Розповідь з елементами віртуальної демонстрації про родовідне дерево
3.Робота з підручником. Прийом «Незакінчене речення».
4. Опрацювання статті у підручнику.
1. 4.2. 1. Бесіда.
2. 2. Робота в зошитах
3. 2.1. Хвилинка каліграфії.
4. 2.2. Робота в групах.
5. 2.3. Колективна робота. Вправа «Мовники».
3
2
2
3
1
3
2
4
/. Фізкультхвилинка. 1
/І. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь.
6.1. Вправа «Закінчи речення»
6.2. Прийом «Неслухняні слова».
6.3.1. Прийом «Чорна скринька».
2. Виготовлення емблеми.
1
1
2
6
/ІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. 3,5
/ІІІ. Інформація про домашнє завдання 0,5
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання.
2. Вправа «Очікування».
Чи є у класі учні, які вважають, що урок буде цікавим, пізнавальним, продуктивним?(Так чи ні?)
Я чекаю, що ви сьогодні на уроці будете уважними, слухняними та дружніми.
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1.Перегляд відео з метою актуалізації знань (Слайд 1.).
2.2.- Що таке сім`я? (Закрийте оченята, поміркуйте …)
- А тепер розкажіть, хто постав у вашій уяві?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку(Слайд 2.).
Сьогодні у нас дуже цікавий урок. Ми будемо говорити про те, що кожна людина
любить і шанує – про наших батьків, нашу родину, рід. А іще дізнаємося, які слова можуть бути
«родичами».
І/. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
4.1. «Я у світі»
1. Розповідь з елементами бесіди про сім`ю, рід, родину.
- Давайте прислухаємося до того, як звучить слово «сім`я». Що вичуєте? Чується два слова
«сім» і «я». Що це означає?
- Сім’я складається з багатьох людей: з дітей, мами, тата.
Тобто, сім`я – це група людей, що сформувалася із чоловіка та жінки, дітей та інших
близьких родичів, які живуть під одним дахом(Слайд 3.).
- А хто складає вашу сім`ю? (2-3 учні розповідають про членів своєї сім`ї)
- Діти, а у ваших татусів та матусь є теж батьки. Як ви їх називаєте? (Бабуся, дідусь) Ваші
бабусі й дідусі колись теж були маленькими, і у них теж були свої батьки. А чи знаєте, як вам
їх називати? (Прабабусі, прадідусі)
- У них теж були свої мама й тато, бабусі, дідусі… Всі вони – і бабусі, і дідусі, і прабабусі, і
прадідусі, і прапрабабусі, прапрадідусі, їхні батьки та батьки їхніх батьків – є ваш рід.
- А зараз подумайте, що один рід відрізняє від іншого? Не знаєте?
- Простіше запитання. У нашому класі є три Максима, як ми їх відрізняємо? (За прізвищем)
- Так, за прізвищем. А звідки воно взялося? (Від батьків)
- Вірно, від батьків. А вони його отримали від своїх батьків. Прізвище є ознакою роду. Ми
можемо сказати: рід Кравчуків, рід Березницьких, і так далі …
- Отже, рід, родина – це група людей, що сформувалася з батьків, дітей і близьких
родичів(Слайд 4.).
2.Розповідь з елементами віртуальної демонстрації про родовідне дерево
- Річки немає без джерела, дерева – без коріння, людини – без Батьківщини, без свого роду.
Адже ми народилися, живемо в Україні, тут живуть наші батьки, дідусі і бабусі.Значить,
родовід наш тут, в Україні. Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське дерево
Роду.(Показ родовідного дерева(Слайд 5.))
- Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен із вас. Гілки – ваші батьки, їхні сестри і
брати. Стовбур – дідусь і бабуся. Відростки – їхні брати і сестри. Коріння – батьки ваших
дідусів і бабусь.
- Люди завжди берегли пам'ять про своїх прадідів. Дехто міг нарахувати або більше поколінь
свого роду.
3. Робота з підручником. Розглянемо родовідне дерево у підручнику на с. 35.
- Прийом «Незакінчене речення»(Слайд 6.).
Коріння – це …
Стовбур – це …
Гілки – це …
Листочки–це …
- А скільки поколінь зображено? (4)
4. Робота з підручником опрацювання статті «Рід, родина, рідня» (С. 37)
- Прочитаємо оповідання та визначимо головну думку.
- Яка головна думка прочитаного твору? (Кожна людина повинна знати свій рід)
- На запитання з тексту «Яке коріння у твого дерева?» підготуєте відповідь на наступний
урок.
4.2. Українська мова
1. Учитель. - Діти, зверніть увагу на заголовок тексту. Чи правильним буде твердження, що ці
слова також між собою родичі? (Так)
- Що їх об’єднує або що у них спільне? (Значення, корінь)
- Пригадаємо, як такі слова ми називали у другому класі? (Спільнокореневі слова)
2. Робота в зошитах.
2.1. Хвилинка каліграфії(Слайд 7.).
Δ Сс сс си см сім`я
Тато, мама, син, дочка – дружна сім`я.
-Випишемо слово син. Доберемо спільнокореневі до нього слова(Слайд 8.).
Син, синок, синочок, синівський.
-Доведіть, що ці слова спільнокореневі або споріднені (Спільне значення і корінь).
-Позначимо корінь.
-Вернімося до слів: рід, родина, рідня. Визначте корінь(Слайд 9.).
5.2. Робота в групах. Дібрати і записати спільнокореневі слова до слів та визначити корінь.
1 група: сад
2 група: ліс
3 група: риба
4 група: вода
- А що ми називаємо коренем? (Спільна частина споріднених слів або
спільнокореневих слів.)
- Отже, які слова ми називаємо спільнокореневими або спорідненими?
- Як визначити корінь слова?
5.3.Колективна робота з текстом вправа «Мовники»(Слайд 10.). На екрані вірш, учень
виразно читає його. Завдання: виписати спільнокореневі слова до слова дід. Під
коментування учнів виписуємо слова.
Є в дідуся добре діло:
Сад розводить на горбку.
Квітнуть вишеньки вже біло
У дідусевім садку.
І ніхто не відгадає,
Якщо дід вас вигляда,
Чи то вишня розквітає,
Чи дідова борода. (Ю. Гайда)
/. Фізкультхвилинка(Під пісню «Квітуча Україна», виконує С.Весна, учні виконують
танцювальні рухи)(Слайд 11.).
/І. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь.
6.1. Вправа «Закінчи речення»(Слайд 12.).
- Моя мама…
- Мій тато…
- Бабуся – це мама…
- Дідусь – це тато…
- Прабабуся – це…
- Прадідусь – це…
6.2. Прийом «Неслухняні слова»(Слайд 13.).Вилучити зайві слова із переліку з
обґрунтуванням.
1. Брат, братній, брата, побратими.
2. Сестра, сестри, сестричка, сестронька.
3. Рід, рідня, рідні, родовід.
- Чому ці слова зайві? (Це форма одного і того самого слова)
6.3. Трудове навчання
1. Прийом «Чорна скринька»(Слайд 14.)(за описом визначити, що знаходиться у скриньці)
Квітка ця на сонце схожа,
На олію вона гожа,
Жовті пелюсточки має,
Їх до сонця повертає. (Соняшник)
Соняшник – символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Він – чи не найсильніший серед
квітів, що знайшов своє місце під Сонцем. Постійно орієнтується на небесне Світило – повертає
за ним свою схожу на Сонце голову, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи
досягнень…
Соняшник символізує Батьківщину: як соняшник повертає за Сонцем свою голову, так і людина
думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни. Як Сонце для соняшника – єдиний і
незамінний орієнтир, так і для людини Батьківщина – єдина і найвища цінність.
2.- Ми, маленька шкільна родина, у нас є девіз, а сьогодні я пропоную виготовити емблему
нашого класу, це буде соняшник.
- Працюватимете в парі. Учні середнього ряду виготовлять середину соняшника у техніці
«торцювання». Інші діти виріжуть пелюстки квітки.
- Правила безпеки при роботі з ножицями(Слайд 15.).
(Учні працюють під керівництвом учителя.)(Слайд 16.)
/ІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
7.1. Прийом «Незакінчене речення»(Слайд 17.).
- Ми дізналися…
- Ми знаємо…
- Ми вміємо…
7.2.Прийом «Наведи порядок у своїх знаннях»(Слайд 18.). (матеріал подається на
картинках, а учні озвучують те, що вивчалося на уроці)
- Що таке сім'я? (Це група людей: тато, мама, діти та інші близькі родичі, які живуть під
одним дахом.)
- Що таке родина?(Це група людей, що сформувалася з батьків, дітей і близьких родичів.)
- Яке поняття ширше: «сім`я» чи «родина»?
- Які слова називаємо спільнокореневими або спорідненими?
- Як визначити корінь слова?
7.3. Чи справдилися ваші очікування?
Вправа «Так чи ні» - голосування мовою жестів.
7.4. Заключне слово вчителя(Слайд 19.).
Візьміть ліву долоньку, вона ближче до серця, та уявіть, що ви кладете на неї ті знання,
добро та любов які у вас є. А тепер візьміть праву долоньку та уявіть, що ви кладете на не
ті знання, які ви отримали сьогодні про родину, родовідне дерево, слова «родичі», тобто
спільнокореневі слова. З’єднайте разом ваші долоньки та покладіть усе до своєї душі.
Живіть щасливо, в злагоді та мирі вдома і у нашій шкільній сім`ї.
7.5. Оцінювання (вербальне)
/ІІІ. Інформація про домашнє завдання (Слайд .)
Для всіх: «Я у світі»: виготовити родовідне дерево або підготувати розповідь «Коріння
мого роду».
Джерела інформації:
1. Н.М. БібікЯ у світі: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. –Х.: ВГ«Основа», 2013. -
С.35, 37.
2. https://www.slideshare.net/anastasiaborisovna/ss-68489303
3. https://www.google.com.ua/search?q=%D1%84%D0%BE%D0%BD+%D0%BF%D1%80%D
0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8+%D0%
B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE+%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83.
+%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B4&tbm=isch&tbo=u&so
urce=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjuuOrEv_LWAhVFQJoKHSq2BLYQsAQIJw&biw=1242&
bih=602&dpr=1.1
4. http://maliunok.com/tag/genealogchne/

More Related Content

What's hot

урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батькамиCshkilniy
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написанняЛюдмила Шведенко
 
Родинами багата Україна
Родинами багата УкраїнаРодинами багата Україна
Родинами багата УкраїнаSemenuk
 
урок української мови 2 клас
урок  української мови 2 класурок  української мови 2 клас
урок української мови 2 класpr1nc1k
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Alyona Bilyk
 
знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахOlesea_Moldovan
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамиCshkilniy
 
урок слова назви предметів
урок слова   назви предметівурок слова   назви предметів
урок слова назви предметівКатерина Янчук
 
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класуСвіт дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класуКовпитська ЗОШ
 
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"Дидактична гра "Маленькі оповідачі"
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"Alyona Bilyk
 
"Подорож до країни доброти"
"Подорож до країни доброти""Подорож до країни доброти"
"Подорож до країни доброти"Alyona Bilyk
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаAnhelina Mytsura
 

What's hot (20)

урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батьками
 
171
171171
171
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
 
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
 
Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти
 
Заняття
ЗаняттяЗаняття
Заняття
 
Родинами багата Україна
Родинами багата УкраїнаРодинами багата Україна
Родинами багата Україна
 
урок каліграфія
урок каліграфіяурок каліграфія
урок каліграфія
 
урок української мови 2 клас
урок  української мови 2 класурок  української мови 2 клас
урок української мови 2 клас
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
 
знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словах
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
 
урок слова назви предметів
урок слова   назви предметівурок слова   назви предметів
урок слова назви предметів
 
27
2727
27
 
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класуСвіт дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
 
Творчі роботи школярів
Творчі роботи школярівТворчі роботи школярів
Творчі роботи школярів
 
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"Дидактична гра "Маленькі оповідачі"
Дидактична гра "Маленькі оповідачі"
 
Все ми хочемо уміти
Все ми хочемо умітиВсе ми хочемо уміти
Все ми хочемо уміти
 
"Подорож до країни доброти"
"Подорож до країни доброти""Подорож до країни доброти"
"Подорож до країни доброти"
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя Батьківщина
 

Similar to 129

збірка матеріалів
збірка матеріалівзбірка матеріалів
збірка матеріалівAndy Levkovich
 
Повторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мовиПовторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мовиКовпитська ЗОШ
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очрValia M
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очрValia M
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Методичний посібник
Методичний посібникМетодичний посібник
Методичний посібникryabich1976
 
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укрAira_Roo
 
розробка уроку скиба
розробка уроку скибарозробка уроку скиба
розробка уроку скибаHelen Golovina
 
Котилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 класКотилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 класКовпитська ЗОШ
 
виховна година берднікова
виховна година бердніковавиховна година берднікова
виховна година бердніковаЮля Лещишина
 

Similar to 129 (20)

літературне читання
літературне читаннялітературне читання
літературне читання
 
129
129129
129
 
збірка матеріалів
збірка матеріалівзбірка матеріалів
збірка матеріалів
 
У колі дружної родини
У колі дружної родиниУ колі дружної родини
У колі дружної родини
 
41
4141
41
 
Повторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мовиПовторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мови
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
324,23.docx
324,23.docx324,23.docx
324,23.docx
 
113
113113
113
 
Методичний посібник
Методичний посібникМетодичний посібник
Методичний посібник
 
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр
3 я и_укр_білоус_корецька_пособ_2011_укр
 
виховні заходи
виховні заходивиховні заходи
виховні заходи
 
розробка уроку скиба
розробка уроку скибарозробка уроку скиба
розробка уроку скиба
 
урок№3
урок№3урок№3
урок№3
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
Котилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 класКотилася торба з високого горба. 3 клас
Котилася торба з високого горба. 3 клас
 
виховна година берднікова
виховна година бердніковавиховна година берднікова
виховна година берднікова
 
354,23.DOCX
354,23.DOCX354,23.DOCX
354,23.DOCX
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxgravebabyjohn
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 

Recently uploaded (6)

Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 

129

  • 1. Інтегрований урок, 3 клас Тема: Ти і я – одна сім`я «Я у світі» (Сім’я. Родовідне дерево). Українська мова (Спільнокореневі слова. Корінь). Трудове навчання (Мозаїчне торцювання «Соняшник»). Цілі:«Я у світі»: o формування предметних компетентностей: - формування у дітей уявлень про цінність для людини сім'ї та родини, позитивного ставлення до національних цінностей українського народу; - виникнення в учнів стійкого відчуття належності до шкільної та місцевої громади, українського народу, європейської цивілізації та людства; - розвиток навичок взаємодії у сім’ї, через активне спілкування з соціальним оточенням; - інформаційної: вміння робити висновки та узагальнення; o формування ключових компетентностей: - соціальної: здатність налагоджувати взаємодію з іншими дітьми та дорослими, працювати в команді, знаходити порозуміння; - уміння вчитися: здатність визначати мету своєї діяльності, проявляти зацікавленість навчанням; - інформаційно-комунікативної: вміння, осмислювати, аналізувати та використовувати інформацію з різних джерел, уміння здійснювати комунікацію у групі та в колективі; - соціокультурної: вчити дітей, спираючись на отримані знання, самостійно працювати; виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу. українська мова: o формування предметних компетентностей: - мовної,мовленнєвої, навчально-пізнавальної: знайомити учнів з поняттями «рід, родовід, сім`я»; навчити їх розрізняти; поглиблення знань про «корінь слова», «спільнокореневі або споріднені слова»; умінь орфографічно правильно писати слова; o формування ключових компетентностей: - соціокультурної: підготовка школярів до життя в українському соціумі; - комунікативної:вміння вести діалог; порівнювати, класифікувати за певними ознаками; зв’язне мовлення. трудове навчання: o формування предметних компетентностей:формування культури виконання трудових дій; свідомого ставлення до праці;організації робочого місця на уроці, безпека життя при користуванні інструментами та матеріалами, бережливе та економне ставлення до використання матеріалів, самообслуговування; o формування ключових компетентностей: - комунікативної:вміння працювати в команді та навичок виконання операцій з ручних технік обробки матеріалів при виготовленні мозаїки технікою «торцювання»; розвиток творчих здібностей; виховання в учнів шанобливого ставлення до культури українського народу.
  • 2. Тип уроку: комбінований, зінтегровано предмети: «Я у світі», українська мова, трудове навчання. Обладнання: мультимедійна презентація та технічні засоби для її демонстрації; - підручник: Н.М. БібікЯ у світі: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. –Х.: ВГ«Основа», 2013. - С.35, 37; - відео «Сім`я»; - аудіо запис «Квітуча Україна»; - чорна скринька; - кольоровий папір, ножиці, клей, шаблони; - картинки із зображенням понять теми уроку. Хронометраж уроку І. Організація класу. 1. Привітання. 2. Вправа «Очікування» 1 2 ІІ. Актуалізація опорних знань. Перегляд відео. 1 ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 1 І/. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. 4.1. 1.Розповідь з елементами бесіди. 2.Розповідь з елементами віртуальної демонстрації про родовідне дерево 3.Робота з підручником. Прийом «Незакінчене речення». 4. Опрацювання статті у підручнику. 1. 4.2. 1. Бесіда. 2. 2. Робота в зошитах 3. 2.1. Хвилинка каліграфії. 4. 2.2. Робота в групах. 5. 2.3. Колективна робота. Вправа «Мовники». 3 2 2 3 1 3 2 4 /. Фізкультхвилинка. 1 /І. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь. 6.1. Вправа «Закінчи речення» 6.2. Прийом «Неслухняні слова». 6.3.1. Прийом «Чорна скринька». 2. Виготовлення емблеми. 1 1 2 6 /ІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. 3,5 /ІІІ. Інформація про домашнє завдання 0,5 Хід уроку І. Організація класу. 1. Привітання. 2. Вправа «Очікування». Чи є у класі учні, які вважають, що урок буде цікавим, пізнавальним, продуктивним?(Так чи ні?) Я чекаю, що ви сьогодні на уроці будете уважними, слухняними та дружніми. ІІ. Актуалізація опорних знань 2.1.Перегляд відео з метою актуалізації знань (Слайд 1.). 2.2.- Що таке сім`я? (Закрийте оченята, поміркуйте …) - А тепер розкажіть, хто постав у вашій уяві? ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку(Слайд 2.).
  • 3. Сьогодні у нас дуже цікавий урок. Ми будемо говорити про те, що кожна людина любить і шанує – про наших батьків, нашу родину, рід. А іще дізнаємося, які слова можуть бути «родичами». І/. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. 4.1. «Я у світі» 1. Розповідь з елементами бесіди про сім`ю, рід, родину. - Давайте прислухаємося до того, як звучить слово «сім`я». Що вичуєте? Чується два слова «сім» і «я». Що це означає? - Сім’я складається з багатьох людей: з дітей, мами, тата. Тобто, сім`я – це група людей, що сформувалася із чоловіка та жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть під одним дахом(Слайд 3.). - А хто складає вашу сім`ю? (2-3 учні розповідають про членів своєї сім`ї) - Діти, а у ваших татусів та матусь є теж батьки. Як ви їх називаєте? (Бабуся, дідусь) Ваші бабусі й дідусі колись теж були маленькими, і у них теж були свої батьки. А чи знаєте, як вам їх називати? (Прабабусі, прадідусі) - У них теж були свої мама й тато, бабусі, дідусі… Всі вони – і бабусі, і дідусі, і прабабусі, і прадідусі, і прапрабабусі, прапрадідусі, їхні батьки та батьки їхніх батьків – є ваш рід. - А зараз подумайте, що один рід відрізняє від іншого? Не знаєте? - Простіше запитання. У нашому класі є три Максима, як ми їх відрізняємо? (За прізвищем) - Так, за прізвищем. А звідки воно взялося? (Від батьків) - Вірно, від батьків. А вони його отримали від своїх батьків. Прізвище є ознакою роду. Ми можемо сказати: рід Кравчуків, рід Березницьких, і так далі … - Отже, рід, родина – це група людей, що сформувалася з батьків, дітей і близьких родичів(Слайд 4.). 2.Розповідь з елементами віртуальної демонстрації про родовідне дерево - Річки немає без джерела, дерева – без коріння, людини – без Батьківщини, без свого роду. Адже ми народилися, живемо в Україні, тут живуть наші батьки, дідусі і бабусі.Значить, родовід наш тут, в Україні. Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське дерево Роду.(Показ родовідного дерева(Слайд 5.)) - Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен із вас. Гілки – ваші батьки, їхні сестри і брати. Стовбур – дідусь і бабуся. Відростки – їхні брати і сестри. Коріння – батьки ваших дідусів і бабусь. - Люди завжди берегли пам'ять про своїх прадідів. Дехто міг нарахувати або більше поколінь свого роду. 3. Робота з підручником. Розглянемо родовідне дерево у підручнику на с. 35. - Прийом «Незакінчене речення»(Слайд 6.). Коріння – це … Стовбур – це … Гілки – це … Листочки–це … - А скільки поколінь зображено? (4) 4. Робота з підручником опрацювання статті «Рід, родина, рідня» (С. 37) - Прочитаємо оповідання та визначимо головну думку. - Яка головна думка прочитаного твору? (Кожна людина повинна знати свій рід) - На запитання з тексту «Яке коріння у твого дерева?» підготуєте відповідь на наступний урок.
  • 4. 4.2. Українська мова 1. Учитель. - Діти, зверніть увагу на заголовок тексту. Чи правильним буде твердження, що ці слова також між собою родичі? (Так) - Що їх об’єднує або що у них спільне? (Значення, корінь) - Пригадаємо, як такі слова ми називали у другому класі? (Спільнокореневі слова) 2. Робота в зошитах. 2.1. Хвилинка каліграфії(Слайд 7.). Δ Сс сс си см сім`я Тато, мама, син, дочка – дружна сім`я. -Випишемо слово син. Доберемо спільнокореневі до нього слова(Слайд 8.). Син, синок, синочок, синівський. -Доведіть, що ці слова спільнокореневі або споріднені (Спільне значення і корінь). -Позначимо корінь. -Вернімося до слів: рід, родина, рідня. Визначте корінь(Слайд 9.). 5.2. Робота в групах. Дібрати і записати спільнокореневі слова до слів та визначити корінь. 1 група: сад 2 група: ліс 3 група: риба 4 група: вода - А що ми називаємо коренем? (Спільна частина споріднених слів або спільнокореневих слів.) - Отже, які слова ми називаємо спільнокореневими або спорідненими? - Як визначити корінь слова? 5.3.Колективна робота з текстом вправа «Мовники»(Слайд 10.). На екрані вірш, учень виразно читає його. Завдання: виписати спільнокореневі слова до слова дід. Під коментування учнів виписуємо слова. Є в дідуся добре діло: Сад розводить на горбку. Квітнуть вишеньки вже біло У дідусевім садку. І ніхто не відгадає, Якщо дід вас вигляда, Чи то вишня розквітає, Чи дідова борода. (Ю. Гайда) /. Фізкультхвилинка(Під пісню «Квітуча Україна», виконує С.Весна, учні виконують танцювальні рухи)(Слайд 11.). /І. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь. 6.1. Вправа «Закінчи речення»(Слайд 12.). - Моя мама… - Мій тато… - Бабуся – це мама… - Дідусь – це тато…
  • 5. - Прабабуся – це… - Прадідусь – це… 6.2. Прийом «Неслухняні слова»(Слайд 13.).Вилучити зайві слова із переліку з обґрунтуванням. 1. Брат, братній, брата, побратими. 2. Сестра, сестри, сестричка, сестронька. 3. Рід, рідня, рідні, родовід. - Чому ці слова зайві? (Це форма одного і того самого слова) 6.3. Трудове навчання 1. Прийом «Чорна скринька»(Слайд 14.)(за описом визначити, що знаходиться у скриньці) Квітка ця на сонце схожа, На олію вона гожа, Жовті пелюсточки має, Їх до сонця повертає. (Соняшник) Соняшник – символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Він – чи не найсильніший серед квітів, що знайшов своє місце під Сонцем. Постійно орієнтується на небесне Світило – повертає за ним свою схожу на Сонце голову, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень… Соняшник символізує Батьківщину: як соняшник повертає за Сонцем свою голову, так і людина думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни. Як Сонце для соняшника – єдиний і незамінний орієнтир, так і для людини Батьківщина – єдина і найвища цінність. 2.- Ми, маленька шкільна родина, у нас є девіз, а сьогодні я пропоную виготовити емблему нашого класу, це буде соняшник. - Працюватимете в парі. Учні середнього ряду виготовлять середину соняшника у техніці «торцювання». Інші діти виріжуть пелюстки квітки. - Правила безпеки при роботі з ножицями(Слайд 15.). (Учні працюють під керівництвом учителя.)(Слайд 16.) /ІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. 7.1. Прийом «Незакінчене речення»(Слайд 17.). - Ми дізналися… - Ми знаємо… - Ми вміємо… 7.2.Прийом «Наведи порядок у своїх знаннях»(Слайд 18.). (матеріал подається на картинках, а учні озвучують те, що вивчалося на уроці) - Що таке сім'я? (Це група людей: тато, мама, діти та інші близькі родичі, які живуть під одним дахом.) - Що таке родина?(Це група людей, що сформувалася з батьків, дітей і близьких родичів.) - Яке поняття ширше: «сім`я» чи «родина»? - Які слова називаємо спільнокореневими або спорідненими? - Як визначити корінь слова? 7.3. Чи справдилися ваші очікування? Вправа «Так чи ні» - голосування мовою жестів. 7.4. Заключне слово вчителя(Слайд 19.). Візьміть ліву долоньку, вона ближче до серця, та уявіть, що ви кладете на неї ті знання, добро та любов які у вас є. А тепер візьміть праву долоньку та уявіть, що ви кладете на не ті знання, які ви отримали сьогодні про родину, родовідне дерево, слова «родичі», тобто
  • 6. спільнокореневі слова. З’єднайте разом ваші долоньки та покладіть усе до своєї душі. Живіть щасливо, в злагоді та мирі вдома і у нашій шкільній сім`ї. 7.5. Оцінювання (вербальне) /ІІІ. Інформація про домашнє завдання (Слайд .) Для всіх: «Я у світі»: виготовити родовідне дерево або підготувати розповідь «Коріння мого роду». Джерела інформації: 1. Н.М. БібікЯ у світі: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. –Х.: ВГ«Основа», 2013. - С.35, 37. 2. https://www.slideshare.net/anastasiaborisovna/ss-68489303 3. https://www.google.com.ua/search?q=%D1%84%D0%BE%D0%BD+%D0%BF%D1%80%D 0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8+%D0% B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE+%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83. +%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B4&tbm=isch&tbo=u&so urce=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjuuOrEv_LWAhVFQJoKHSq2BLYQsAQIJw&biw=1242& bih=602&dpr=1.1 4. http://maliunok.com/tag/genealogchne/