SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Download to read offline
1
Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12
Бахмутської міської ради
Донецької області
Розробка уроку
з української мови
для 8 класу
з елементами народознавства
Учитель Скиба Тетяна Вікторівна
2
Тема: Систематизація й узагальнення знань з теми
«Односкладні речення»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості
односкладних речень, їх види, продовжувати формувати навички
синтаксичного розбору, складати речення за схемою; виробляти
орфографічну пильність; збагачувати знання учнів про український віночок;
розвивати вміння використовувати односкладні речення у мовленні;
розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати інтерес до вивчення
народних звичаїв та традицій, почуття національної свідомості.
Обладнання: кросворд, картки, вишитий рушник, віночок, стрічки (світло-
коричнева, жовті, світло-зелена і темно-зелена, синя, голуба, оранжева,
фіолетова, малинова, рожева, білі), відеосюжети.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, інтегрований
(українська мова, народознавство).
Вид уроку: урок-віночок.
Методи і прийоми: робота в парах, робота в групах
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд №1
- Сьогодні на уроці ми з вами повинні закріпити здобуті знання на
попередніх уроках з теми «Односкладні речення», тому наш урок буде
присвячено практичній роботі над реченнями цього типу. А ще ми
дізнаємося про символіку дівочої прикраси – віночка.
Слайд №2.
Девіз уроку:
Дерево з кволим корінням – спотворене,
Долі плазує тонке і хитке.
Так і людина – залежить від коренів.
3
Народні традиції – коріння людське.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Кросворд «Віночок».
1. Речення з головним членом підметом. (Називне)
2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»?
(Інфінітив)
3.Односкладне речення з другорядними членами. (Поширене)
4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що
мислиться незалежно від особи. (Безособове)
5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ
особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (Означено-особове)
6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі
присудка. (... - особове)
7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало»
(Прислівник)
Слайд №3
ІV. Відтворення та узагальнення понять і засвоєння відповідної їм
системи знань.
Слово вчителя (Слайд №4)
- Кожна дівчинка на Україні змалечку вміє виплітати гарні квіткові
віночки
Вінок – це квіти, листя, гілки, сплетені в коло. Ним прикрашають голову. Це
символ молодості, дівоцтва. І виплітали їх до різних свят та подій. Та й
виглядали вони теж по-різному.
(перегляд відеосюжету 1)
4
Слайди №5- №8
У народі вінки вважали надійним оберегом від усякої нечисті. Наші
бабусі кажуть, що будь-яка квітка у вінку щось означає. Рута, мальва і
півонія – це віра, надія і любов, безсмертник – здоров’я, барвінок – життя і
безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні – материнська любов.
Любисток і волошка означають відданість. Ромашка – дівочу красу, хміль –
розум. Найпочесніше місце належало деревію. Вважають, що це квітка
нескореності. А всього в українському віночкові дванадцять квіток. Кожна
з них – і лікар, і оберіг від лихого ока.
2. Розповідь учителя.
Слайд №9
Український вінок неодмінно прикрашений різнокольоровими
стрічками, що прикривають дівочі коси, захищаючи волосся від чужого ока.
В’язати їх слід дуже акуратно, бо сором тій дівчині, у якої стрічки пов’язані
недбало або не за порядком, якого обов’язково дотримувались. Кожен колір
(загалом 12) стрічки, як і квітів, також має символічне значення. А якого
кольору вони повинні бути, ми розглянемо на уроці. Виконуючи кожне
завдання,ми будемо вплітати до віночка стрічки.
Слайд №10
Картка №2. (Робота в парах)
- Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і
зробити синтаксичний розбір.
1. Український віночок.
2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини.
3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності.
Розповідь учителя.
- Першою до віночка прив’язували посередині світло-коричневу стрічку
Про це, юний друже, повинен ти знати:
Коричнева стрічка — земля, наша мати.
5
Вона в нас єдина, вона найрідніша.
Коричнева стрічка — вона найміцніша.
(Учитель прив’язує світло-коричневу стрічку)
Картка №3. Колективний розбір речень
- Шлях до знань важкий, зате його плід солодкий. Так вважали наші предки в
давні часи.. Зараз ми з вами виконаємо наступне завдання і дізнаємося, яку ж
стрічку вплітали у віночок.
Слайд №11
Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і
визначимо вид односкладних речень .
Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирають у певні дні й у
певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти
«очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть,
вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути.
Розповідь вчителя. (Прив’язує стрічки)
- Обабіч світло-коричневої стрічки в’яжуть дві жовті.
Ці жовті стрічки — наше сонечко миле.
Воно дає світло, дарує тепло.
Без сонця життя б на землі не було
Фізкультхвилинка-релаксація.
(перегляд відеосюжету №2 «Найдивовижніші українські вінки»)
Слайд №12
Картка №4. Вправа з ключем.
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім
– безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то зможете
прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста.
1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка.
2. Впліталося до віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці,
волошка, ромашка. 3 Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували
6
його як символ нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним
прикрашали святковий хліб, хату, плели весільні букети.7.У народі його
вважали символом життя.
Ключ
Речення
№
3 4 5 6 7 1 2
Букви в о р о п а й
1-а, 2 –й, 3 – в, 4-о, 5 – р, 6 – о, 7- п
Слайд №13
Історична довідка: Олекса Воропай належить до когорти відомих учених,
які і в Україні, і поза її межами, зробили для розвитку української
національної культури, зокрема, для відродження такої її складової, як
народна календарна обрядовість, дуже багато. Його книга «Звичаї нашого
народу» є справжньою скарбницею народних знань українців про звичаї,
обряди та ритуали календарного року. Учений здійснив неоціненну справу,
врятувавши від забуття значну кількість старовинних звичаїв та обрядів
українського народу.
Розповідь учителя. (Прив’язує стрічки)
За жовтими з різних боків йдуть світло-зелена і темно-зелена
Дві стрічки: зелена і темно-зелена —
Це юність, краса. Це природи знамена.
Зелена трава і зелені листочки —
Дві стрічки зелені ми маєм в віночку.
За світло-зеленою і темно-зеленою в’яжуть синю і голубу
Дві стрічки: блакитна і синя темніша —
Це небо і води. Хай будуть чистіші.
Дай, Боже, щоб ми вберегли їхню суть,
Нам небо і води здоров'я дають.
Слайд №14
Картка №5. Лінгвістична гра «Третій зайвий».
7
1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят,
звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти.
2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами.
3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток .
- Яке речення є називним? Які другорядні члени речення можуть
поширювати називне речення?
Розповідь учителя.
Прив’язували до віночка й оранжеву стрічку.
Оранжева стрічка — м'яка паляниця.
Це й колос достиглого жита, пшениця.
Дивись, як оранжева стрічечка сяє.
Рум'яна, як хліб, й нам про хліб нагадає.
З другого боку - фіолетову стрічку
А ця, фіолетова, те означає,
Що розум людський ще надій не втрачає
На те, що послухаєм розум і Бога,
На те, що щасливі ми будемо з того
V. Узагальнення і систематизація вивченого.
1.Робота в групах. Гра «Склади речення» (Картка 6)
Слайд №15
З поданих слів скласти речення, указати вид речення.
1. Україні, барвінок , шанують, Здавна, синьоокий, на.
(Здавна шанують на Україні синьоокий барвінок)
2. калиною, разом, Ромашку, та, вплітаємо,з, хмелем
(Ромашку вплітаємо разом з калиною та хмелем.)
3. на, віночок, щасливу, Заплету, долю, шовковий.
(Заплету шовковий віночок на щасливу долю.)
Розповідь вчителя (прив’язує до віночка стрічки).
8
А потім прив’язували до віночка малинову стрічку.
Малинова стрічка (або малинова)
Про щедрість сказати своє хоче слово,
Про те, що не можна усе тільки брати,
Що треба навчитись і щедро давати.
А з другого боку в’язали рожеву
Багатство й достаток — рожева це стрічка.
Багатство пора вже нам мати за звичку.
Достаток з рожевої стрічки всміхатись
Нам буде, як праці не будем боятись.
Слайд №16
Картка 7 .Тест-взаємоперевірка «Типи односкладних речень»
1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи.
А) Н; б) О-О; в) БО
2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому
односкладному реченні:
А) Н; б) Н-О; в) У-О;
3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення:
А) Н-О; б) О-О; в) У-О;
4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому
односкладному реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У_О
5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи
теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в
реченні:
А) БО; б) У-О; в) О-О.
6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні:
А) Н-О; б) БО; в) У-О.
9
7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у
реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О.
8. Укажіть односкладне речення:
А) Ми з матір’ю готуємо обід.
Б) Надворі тихо, безвітряно.
В) Дув сильний вітер.
9. Речення «Сонячний ранок» є:
А) Н. б) О-О; в) БО
10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим?
а) Зорі тихо блимали на небі.
б) Високі сосни. серпень. Спека.
в) В сіні вогню не сховаєш.
г) Прохолодою повіяло з лісу
Слайд №17
Розповідь учителя. (Прив’язує білі стрічки.)
- По краях віночка в’яжуться білі стрічки.
Якщо ви в вінок стрічки білі вплели,
То треба, щоб душу свою берегли.
Перлини душі ви збирайте в намисто,
Душа хай, як білі стрічки, буде чиста.
Слайд №18
Ось і готовий наш віночок, якого в народі вважали оберегом від усякої
нечисті.
Так вивчаймо і надалі народні звичаї та традиції, ширше пізнаваймо глибину
народної мудрості!
Слайд №19
V. Домашнє завдання.
10
Повторити матеріал з теми «Односкладні речення», виписати різні види
односкладних речень, зробити синтаксичний розбір.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Вправа «Мікрофон»
Хто забуває минуле, той не вартий майбутнього — справедливість
цього вислову перевірена часом. Неможливо пробачити сучасному українцю
небажання осягнути багатющий шар народної культури. Прикро, коли народ
забуває свої духовні традиції,народні звичаї, моральні засади.
Пам’ятайте, що «нащадки пам’ять бережуть». Заповнюючи «білі
плями» у своїх знаннях та латаючи порожнечі душі, тобто повертаючись
обличчям до духовної культури свого народу, ми повертаємося до джерел,
що живлять його дух, ми п’ємо з його душі-криниці.
11
КАРТКА 1. Кросворд «Віночок»
1
2
3
4
5
6
7
1. Речення з головним членом підметом.
2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»?
3.Односкладне речення з другорядними членами.
4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що
мислиться незалежно від особи.
5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ
особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (…- особове)
6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі
присудка.
7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало».
КАРТКА 2
Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і
зробити синтаксичний розбір.
1. Український віночок.
2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини.
3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності.
12
КАРТКА 3
Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і
визначимо різновид.
Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирали їх у певні дні й у
певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти
«очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть,
вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути.
КАРТКА 4. Вправа з ключем.
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень,
а потім – безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то
зможете прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста.
1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка. 2. Впліталося до
віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці, волошка, ромашка. 3
Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували його як символ
нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним прикрашали
святковий хліб, хату, плели весільні букети. 7.У народі його вважали
символом життя.
Ключ
Речення №
Букви
1-а, 2 –й, 3 – в, 4- о, 5 – р, 6 – о, 7- п
КАРТКА 5. Лінгвістична гра «Третій зайвий».
Визначте серед кожної групи речень зайве, свою відповідь обґрунтуйте.
1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят,
звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти.
2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами.
3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток .
13
КАРТКА 6 . Тест - взаємоперевірка
1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи.
А) Н; б) О-О; в) БО
2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому
односкладному реченні:
А) Н; б) Н-О; в) У-О;
3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення:
А) Н-О; б) О-О; в) У-О;
4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому
односкладному реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О
5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи
теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в
реченні:
А) БО; б) У-О; в) О-О.
6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні:
А) Н-О; б) БО; в) У-О.
7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у
реченні:
А) БО; б) Н-О; в) У-О.
8. Укажіть односкладне речення:
А) Ми з матір’ю готуємо обід. Б) Надворі тихо, безвітряно. В) Дув
сильний вітер.
9. Речення «Сонячний ранок» є:
А) Н. б) О-О; в) БО
10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим?
а) Зорі тихо блимали на небі. б) Високі сосни. серпень. Спека.
в) В сіні вогню не сховаєш. г) Прохолодою повіяло з лісу

More Related Content

What's hot

на виставку «інтеграція українознавства»
на виставку «інтеграція українознавства»на виставку «інтеграція українознавства»
на виставку «інтеграція українознавства»Helen Golovina
 
вих.година Писанка
вих.година Писанкавих.година Писанка
вих.година ПисанкаHelen Golovina
 
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Ковпитська ЗОШ
 
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Ковпитська ЗОШ
 
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»Ковпитська ЗОШ
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна годинаHelen Golovina
 
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Ковпитська ЗОШ
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»Helen Golovina
 
дидактичні матеріали
дидактичні матеріалидидактичні матеріали
дидактичні матеріалиHelen Golovina
 
україна єдини країна
україна   єдини країнаукраїна   єдини країна
україна єдини країнаOlga Sokolik
 
сумщина край де я живу
сумщина   край де я живусумщина   край де я живу
сумщина край де я живуOlga Sokolik
 
запали свічку пам'ті
запали свічку пам'тізапали свічку пам'ті
запали свічку пам'тіOlga Sokolik
 
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знайМій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знайЗШ №10 м.Світловодська
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна годинаHelen Golovina
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудькоHelen Golovina
 
краса і велич рідної землі
краса і велич рідної землікраса і велич рідної землі
краса і велич рідної земліOlga Sokolik
 

What's hot (20)

на виставку «інтеграція українознавства»
на виставку «інтеграція українознавства»на виставку «інтеграція українознавства»
на виставку «інтеграція українознавства»
 
вих.година Писанка
вих.година Писанкавих.година Писанка
вих.година Писанка
 
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
 
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
 
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»
Перший урок у 4 класі «Я люблю Україну»
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці» Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
Перший урок у 3 класі «З Україною у серці»
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»61«на виставку «інтеграція українознавства»
61«на виставку «інтеграція українознавства»
 
дидактичні матеріали
дидактичні матеріалидидактичні матеріали
дидактичні матеріали
 
україна єдини країна
україна   єдини країнаукраїна   єдини країна
україна єдини країна
 
сумщина край де я живу
сумщина   край де я живусумщина   край де я живу
сумщина край де я живу
 
5 7.7
 5 7.7 5 7.7
5 7.7
 
запали свічку пам'ті
запали свічку пам'тізапали свічку пам'ті
запали свічку пам'ті
 
гра подорож 3 клас
гра подорож 3 класгра подорож 3 клас
гра подорож 3 клас
 
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знайМій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку  позакласного читання . і. роздобудькоконспект уроку  позакласного читання . і. роздобудько
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
 
119
119119
119
 
перший урок це моя україна (6 клас)
перший урок це моя україна (6 клас)перший урок це моя україна (6 клас)
перший урок це моя україна (6 клас)
 
краса і велич рідної землі
краса і велич рідної землікраса і велич рідної землі
краса і велич рідної землі
 

Similar to розробка уроку скиба

знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахOlesea_Moldovan
 
Демченко С.Є. Я роблю так...
Демченко С.Є. Я роблю так...Демченко С.Є. Я роблю так...
Демченко С.Є. Я роблю так...HomichAlla
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до урокуHelen Golovina
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2kreidaros1
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 класРуслан Симивол
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 класРуслан Симивол
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 класРуслан Симивол
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 класРуслан Симивол
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 класРуслан Симивол
 
український віночок 4 клас
український віночок 4 класукраїнський віночок 4 клас
український віночок 4 класРуслан Симивол
 
закріплення вивченого матеріалу про іменник
закріплення вивченого матеріалу про іменникзакріплення вивченого матеріалу про іменник
закріплення вивченого матеріалу про іменникольга мищенко
 
Методичний посібник
Методичний посібникМетодичний посібник
Методичний посібникryabich1976
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класуHelen Golovina
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очрValia M
 
Усний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природиУсний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природиlarisanishchyk
 

Similar to розробка уроку скиба (20)

знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словах
 
Демченко С.Є. Я роблю так...
Демченко С.Є. Я роблю так...Демченко С.Є. Я роблю так...
Демченко С.Є. Я роблю так...
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до уроку
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас
 
+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас+український віночок 4 клас
+український віночок 4 клас
 
український віночок 4 клас
український віночок 4 класукраїнський віночок 4 клас
український віночок 4 клас
 
закріплення вивченого матеріалу про іменник
закріплення вивченого матеріалу про іменникзакріплення вивченого матеріалу про іменник
закріплення вивченого матеріалу про іменник
 
Методичний посібник
Методичний посібникМетодичний посібник
Методичний посібник
 
129
129129
129
 
324,23.docx
324,23.docx324,23.docx
324,23.docx
 
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класурозробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
розробка уроку з української мови з елементами народознавства для учнів 6 класу
 
58
5858
58
 
урок 1 очр
урок 1 очрурок 1 очр
урок 1 очр
 
з 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопадаз 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопада
 
Усний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природиУсний переказ тексту з елементами опису природи
Усний переказ тексту з елементами опису природи
 
1
11
1
 

More from Helen Golovina

досвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренкодосвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренкоHelen Golovina
 
презентация до іменник 6 клас
презентация до  іменник 6 класпрезентация до  іменник 6 клас
презентация до іменник 6 класHelen Golovina
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класHelen Golovina
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя СеменівнаHelen Golovina
 
кроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовийкроссенси_Глазовий
кроссенси_ГлазовийHelen Golovina
 
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)Helen Golovina
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до урокуHelen Golovina
 
каменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.годинакаменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.годинаHelen Golovina
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято Helen Golovina
 
славна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селамиславна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селамиHelen Golovina
 
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 Плакат "Українське народне жіноче вбрання" Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"Helen Golovina
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна годинаHelen Golovina
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»).
61«на виставку «інтеграція українознавства»).61«на виставку «інтеграція українознавства»).
61«на виставку «інтеграція українознавства»).Helen Golovina
 
Інтеграція українознавчого компонента
Інтеграція українознавчого компонентаІнтеграція українознавчого компонента
Інтеграція українознавчого компонентаHelen Golovina
 
українськ народн свята
українськ  народн  святаукраїнськ  народн  свята
українськ народн святаHelen Golovina
 
вечорниці Радченко
вечорниці Радченковечорниці Радченко
вечорниці РадченкоHelen Golovina
 
ретромандр вка
ретромандр вкаретромандр вка
ретромандр вкаHelen Golovina
 
Вербицька Дар’я Валеріївна
Вербицька Дар’я ВалеріївнаВербицька Дар’я Валеріївна
Вербицька Дар’я ВалеріївнаHelen Golovina
 
розробка уроку макогон
розробка уроку макогонрозробка уроку макогон
розробка уроку макогонHelen Golovina
 

More from Helen Golovina (19)

досвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренкодосвід фразеологізми сидоренко
досвід фразеологізми сидоренко
 
презентация до іменник 6 клас
презентация до  іменник 6 класпрезентация до  іменник 6 клас
презентация до іменник 6 клас
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 клас
 
Писаренко Наталя Семенівна
Писаренко Наталя  СеменівнаПисаренко Наталя  Семенівна
Писаренко Наталя Семенівна
 
кроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовийкроссенси_Глазовий
кроссенси_Глазовий
 
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
павло глазовий – творець гумору та сатири (1)
 
презетація до уроку
презетація до урокупрезетація до уроку
презетація до уроку
 
каменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.годинакаменська с.і. вих.година
каменська с.і. вих.година
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
 
славна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селамиславна Україна карпатськими селами
славна Україна карпатськими селами
 
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 Плакат "Українське народне жіноче вбрання" Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
Плакат "Українське народне жіноче вбрання"
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
61«на виставку «інтеграція українознавства»).
61«на виставку «інтеграція українознавства»).61«на виставку «інтеграція українознавства»).
61«на виставку «інтеграція українознавства»).
 
Інтеграція українознавчого компонента
Інтеграція українознавчого компонентаІнтеграція українознавчого компонента
Інтеграція українознавчого компонента
 
українськ народн свята
українськ  народн  святаукраїнськ  народн  свята
українськ народн свята
 
вечорниці Радченко
вечорниці Радченковечорниці Радченко
вечорниці Радченко
 
ретромандр вка
ретромандр вкаретромандр вка
ретромандр вка
 
Вербицька Дар’я Валеріївна
Вербицька Дар’я ВалеріївнаВербицька Дар’я Валеріївна
Вербицька Дар’я Валеріївна
 
розробка уроку макогон
розробка уроку макогонрозробка уроку макогон
розробка уроку макогон
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (7)

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

розробка уроку скиба

  • 1. 1 Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 Бахмутської міської ради Донецької області Розробка уроку з української мови для 8 класу з елементами народознавства Учитель Скиба Тетяна Вікторівна
  • 2. 2 Тема: Систематизація й узагальнення знань з теми «Односкладні речення» Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості односкладних речень, їх види, продовжувати формувати навички синтаксичного розбору, складати речення за схемою; виробляти орфографічну пильність; збагачувати знання учнів про український віночок; розвивати вміння використовувати односкладні речення у мовленні; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати інтерес до вивчення народних звичаїв та традицій, почуття національної свідомості. Обладнання: кросворд, картки, вишитий рушник, віночок, стрічки (світло- коричнева, жовті, світло-зелена і темно-зелена, синя, голуба, оранжева, фіолетова, малинова, рожева, білі), відеосюжети. Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, інтегрований (українська мова, народознавство). Вид уроку: урок-віночок. Методи і прийоми: робота в парах, робота в групах Хід уроку І. Організація класу до роботи. ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Слайд №1 - Сьогодні на уроці ми з вами повинні закріпити здобуті знання на попередніх уроках з теми «Односкладні речення», тому наш урок буде присвячено практичній роботі над реченнями цього типу. А ще ми дізнаємося про символіку дівочої прикраси – віночка. Слайд №2. Девіз уроку: Дерево з кволим корінням – спотворене, Долі плазує тонке і хитке. Так і людина – залежить від коренів.
  • 3. 3 Народні традиції – коріння людське. ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. Кросворд «Віночок». 1. Речення з головним членом підметом. (Називне) 2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»? (Інфінітив) 3.Односкладне речення з другорядними членами. (Поширене) 4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що мислиться незалежно від особи. (Безособове) 5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (Означено-особове) 6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі присудка. (... - особове) 7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало» (Прислівник) Слайд №3 ІV. Відтворення та узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань. Слово вчителя (Слайд №4) - Кожна дівчинка на Україні змалечку вміє виплітати гарні квіткові віночки Вінок – це квіти, листя, гілки, сплетені в коло. Ним прикрашають голову. Це символ молодості, дівоцтва. І виплітали їх до різних свят та подій. Та й виглядали вони теж по-різному. (перегляд відеосюжету 1)
  • 4. 4 Слайди №5- №8 У народі вінки вважали надійним оберегом від усякої нечисті. Наші бабусі кажуть, що будь-яка квітка у вінку щось означає. Рута, мальва і півонія – це віра, надія і любов, безсмертник – здоров’я, барвінок – життя і безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні – материнська любов. Любисток і волошка означають відданість. Ромашка – дівочу красу, хміль – розум. Найпочесніше місце належало деревію. Вважають, що це квітка нескореності. А всього в українському віночкові дванадцять квіток. Кожна з них – і лікар, і оберіг від лихого ока. 2. Розповідь учителя. Слайд №9 Український вінок неодмінно прикрашений різнокольоровими стрічками, що прикривають дівочі коси, захищаючи волосся від чужого ока. В’язати їх слід дуже акуратно, бо сором тій дівчині, у якої стрічки пов’язані недбало або не за порядком, якого обов’язково дотримувались. Кожен колір (загалом 12) стрічки, як і квітів, також має символічне значення. А якого кольору вони повинні бути, ми розглянемо на уроці. Виконуючи кожне завдання,ми будемо вплітати до віночка стрічки. Слайд №10 Картка №2. (Робота в парах) - Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і зробити синтаксичний розбір. 1. Український віночок. 2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини. 3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності. Розповідь учителя. - Першою до віночка прив’язували посередині світло-коричневу стрічку Про це, юний друже, повинен ти знати: Коричнева стрічка — земля, наша мати.
  • 5. 5 Вона в нас єдина, вона найрідніша. Коричнева стрічка — вона найміцніша. (Учитель прив’язує світло-коричневу стрічку) Картка №3. Колективний розбір речень - Шлях до знань важкий, зате його плід солодкий. Так вважали наші предки в давні часи.. Зараз ми з вами виконаємо наступне завдання і дізнаємося, яку ж стрічку вплітали у віночок. Слайд №11 Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і визначимо вид односкладних речень . Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирають у певні дні й у певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти «очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть, вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути. Розповідь вчителя. (Прив’язує стрічки) - Обабіч світло-коричневої стрічки в’яжуть дві жовті. Ці жовті стрічки — наше сонечко миле. Воно дає світло, дарує тепло. Без сонця життя б на землі не було Фізкультхвилинка-релаксація. (перегляд відеосюжету №2 «Найдивовижніші українські вінки») Слайд №12 Картка №4. Вправа з ключем. Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім – безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то зможете прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста. 1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка. 2. Впліталося до віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці, волошка, ромашка. 3 Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували
  • 6. 6 його як символ нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним прикрашали святковий хліб, хату, плели весільні букети.7.У народі його вважали символом життя. Ключ Речення № 3 4 5 6 7 1 2 Букви в о р о п а й 1-а, 2 –й, 3 – в, 4-о, 5 – р, 6 – о, 7- п Слайд №13 Історична довідка: Олекса Воропай належить до когорти відомих учених, які і в Україні, і поза її межами, зробили для розвитку української національної культури, зокрема, для відродження такої її складової, як народна календарна обрядовість, дуже багато. Його книга «Звичаї нашого народу» є справжньою скарбницею народних знань українців про звичаї, обряди та ритуали календарного року. Учений здійснив неоціненну справу, врятувавши від забуття значну кількість старовинних звичаїв та обрядів українського народу. Розповідь учителя. (Прив’язує стрічки) За жовтими з різних боків йдуть світло-зелена і темно-зелена Дві стрічки: зелена і темно-зелена — Це юність, краса. Це природи знамена. Зелена трава і зелені листочки — Дві стрічки зелені ми маєм в віночку. За світло-зеленою і темно-зеленою в’яжуть синю і голубу Дві стрічки: блакитна і синя темніша — Це небо і води. Хай будуть чистіші. Дай, Боже, щоб ми вберегли їхню суть, Нам небо і води здоров'я дають. Слайд №14 Картка №5. Лінгвістична гра «Третій зайвий».
  • 7. 7 1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят, звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти. 2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами. 3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток . - Яке речення є називним? Які другорядні члени речення можуть поширювати називне речення? Розповідь учителя. Прив’язували до віночка й оранжеву стрічку. Оранжева стрічка — м'яка паляниця. Це й колос достиглого жита, пшениця. Дивись, як оранжева стрічечка сяє. Рум'яна, як хліб, й нам про хліб нагадає. З другого боку - фіолетову стрічку А ця, фіолетова, те означає, Що розум людський ще надій не втрачає На те, що послухаєм розум і Бога, На те, що щасливі ми будемо з того V. Узагальнення і систематизація вивченого. 1.Робота в групах. Гра «Склади речення» (Картка 6) Слайд №15 З поданих слів скласти речення, указати вид речення. 1. Україні, барвінок , шанують, Здавна, синьоокий, на. (Здавна шанують на Україні синьоокий барвінок) 2. калиною, разом, Ромашку, та, вплітаємо,з, хмелем (Ромашку вплітаємо разом з калиною та хмелем.) 3. на, віночок, щасливу, Заплету, долю, шовковий. (Заплету шовковий віночок на щасливу долю.) Розповідь вчителя (прив’язує до віночка стрічки).
  • 8. 8 А потім прив’язували до віночка малинову стрічку. Малинова стрічка (або малинова) Про щедрість сказати своє хоче слово, Про те, що не можна усе тільки брати, Що треба навчитись і щедро давати. А з другого боку в’язали рожеву Багатство й достаток — рожева це стрічка. Багатство пора вже нам мати за звичку. Достаток з рожевої стрічки всміхатись Нам буде, як праці не будем боятись. Слайд №16 Картка 7 .Тест-взаємоперевірка «Типи односкладних речень» 1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи. А) Н; б) О-О; в) БО 2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому односкладному реченні: А) Н; б) Н-О; в) У-О; 3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення: А) Н-О; б) О-О; в) У-О; 4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому односкладному реченні: А) БО; б) Н-О; в) У_О 5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в реченні: А) БО; б) У-О; в) О-О. 6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні: А) Н-О; б) БО; в) У-О.
  • 9. 9 7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у реченні: А) БО; б) Н-О; в) У-О. 8. Укажіть односкладне речення: А) Ми з матір’ю готуємо обід. Б) Надворі тихо, безвітряно. В) Дув сильний вітер. 9. Речення «Сонячний ранок» є: А) Н. б) О-О; в) БО 10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим? а) Зорі тихо блимали на небі. б) Високі сосни. серпень. Спека. в) В сіні вогню не сховаєш. г) Прохолодою повіяло з лісу Слайд №17 Розповідь учителя. (Прив’язує білі стрічки.) - По краях віночка в’яжуться білі стрічки. Якщо ви в вінок стрічки білі вплели, То треба, щоб душу свою берегли. Перлини душі ви збирайте в намисто, Душа хай, як білі стрічки, буде чиста. Слайд №18 Ось і готовий наш віночок, якого в народі вважали оберегом від усякої нечисті. Так вивчаймо і надалі народні звичаї та традиції, ширше пізнаваймо глибину народної мудрості! Слайд №19 V. Домашнє завдання.
  • 10. 10 Повторити матеріал з теми «Односкладні речення», виписати різні види односкладних речень, зробити синтаксичний розбір. VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів Вправа «Мікрофон» Хто забуває минуле, той не вартий майбутнього — справедливість цього вислову перевірена часом. Неможливо пробачити сучасному українцю небажання осягнути багатющий шар народної культури. Прикро, коли народ забуває свої духовні традиції,народні звичаї, моральні засади. Пам’ятайте, що «нащадки пам’ять бережуть». Заповнюючи «білі плями» у своїх знаннях та латаючи порожнечі душі, тобто повертаючись обличчям до духовної культури свого народу, ми повертаємося до джерел, що живлять його дух, ми п’ємо з його душі-криниці.
  • 11. 11 КАРТКА 1. Кросворд «Віночок» 1 2 3 4 5 6 7 1. Речення з головним членом підметом. 2. Чим виражений присудок у реченні «Не забути ніколи народної мудрості»? 3.Односкладне речення з другорядними членами. 4. Односкладне речення, у якому присудок означає процес, стан або дію, що мислиться незалежно від особи. 5. Односкладне речення, присудок виражається дієсловом у формі І або ІІ особи дійсного чи наказового способу однини, множини. (…- особове) 6. Спільна частина у назвах односкладних речень з головним членом у формі присудка. 7. Чим виражений присудок у реченні «Навколо радощів так мало». КАРТКА 2 Прочитати речення. Визначити види. Записати безособове речення і зробити синтаксичний розбір. 1. Український віночок. 2. Здавна він найкраща оздоба голови дівчини. 3. У плетенні віночків нашими дівчатами досягнено неабиякої майстерності.
  • 12. 12 КАРТКА 3 Прочитайте, запишіть речення, а потім разом проаналізуємо їх і визначимо різновид. Влітку віночок сплітали з різних трав і квітів. Збирали їх у певні дні й у певну годину в залежності від призначення вінка. Перед плетінням квіти «очищали». Категорично заборонялося вплітати «нечисте зілля» — папороть, вовчі ягоди, дурман та ін. Хлопців під час плетіння поблизу не мало бути. КАРТКА 4. Вправа з ключем. Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім – безособових. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то зможете прочитати прізвище відомого етнографа та фольклориста. 1.Чимало обрядів в Україні пов’язано з плетінням вінка. 2. Впліталося до віночка багато квітів: ружа, незабудки, чорнобривці, волошка, ромашка. 3 Найпочесніше місце надавали деревію. 4. Шанували його як символ нескореності. 5.Вплітали у вінок і барвінок. 6.Влітку ним прикрашали святковий хліб, хату, плели весільні букети. 7.У народі його вважали символом життя. Ключ Речення № Букви 1-а, 2 –й, 3 – в, 4- о, 5 – р, 6 – о, 7- п КАРТКА 5. Лінгвістична гра «Третій зайвий». Визначте серед кожної групи речень зайве, свою відповідь обґрунтуйте. 1. Культура нашого народу незвичайна, унікальна. Збереглося багато свят, звичаїв, обрядів . У кожному обряді почесне місце займали квіти. 2.Віночок. Бачу красу наяву. Милуюся квітами. 3.Любисток. Називають його любчик. У купіль хлопчика клали любисток .
  • 13. 13 КАРТКА 6 . Тест - взаємоперевірка 1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи. А) Н; б) О-О; в) БО 2. Головний член виражений іменником у називному відмінку в такому односкладному реченні: А) Н; б) Н-О; в) У-О; 3. Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення: А) Н-О; б) О-О; в) У-О; 4. Головний член виражений дієсловом 2-ї особи однини у такому односкладному реченні: А) БО; б) Н-О; в) У-О 5. Головний член виражений дієсловом у форму 1-ї чи 2-ї особи теперішнього часу дійсного способу і дієсловом наказового способу в реченні: А) БО; б) У-О; в) О-О. 6. Головний член речення виражений безособовим дієсловом у реченні: А) Н-О; б) БО; в) У-О. 7. Головний член речення виражений неозначеною формою дієслова у реченні: А) БО; б) Н-О; в) У-О. 8. Укажіть односкладне речення: А) Ми з матір’ю готуємо обід. Б) Надворі тихо, безвітряно. В) Дув сильний вітер. 9. Речення «Сонячний ранок» є: А) Н. б) О-О; в) БО 10. Яке з поданих речень є узагальнено-особовим? а) Зорі тихо блимали на небі. б) Високі сосни. серпень. Спека. в) В сіні вогню не сховаєш. г) Прохолодою повіяло з лісу