1. Смолінська загальноосвітня школа № 1 I-III ступенів
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ
2 клас
Тема. Вступ до теми. Ой роде наш красний,
роде наш прекрасний.
«Ой роде наш красний» (укр.нар.пісня).
«В цьому дворку, як у вінку!» (з народного)
(напам'ять).
Підготувала :
вчитель початкових класів
Тарасенко Л.А.
2016 р.
2. Читання
Тема. Вступ до теми. Ой роде наш красний, роде наш прекрасний.»
Роде наш красний…»(українська народна пісня). «В цьому дворку,
як у вінку!» (з народного) (напам'ять) .
Мета: уточнити й розширити уявлення учнів про сім'ю, родину, її
значення для людини, вчити читати віршовані твори, збагачувати
словниковий запас дітей, стимулювати появу інтересу до історії
свого роду, сім'ї.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Привітання
Вітаєм гостей ми приємних і щирих
Які завітали сьогодні до нас
Бажаємо жити в здоров’ї і мирі
Всім зичимо щастя, достатку, добра.
II. Мовна розминка
Щоб губи і язичок були слухняними, виконаємо дихальні вправи.
1.Дихальні вправи
-Надуйте повітряну кульку.
-Розтопіть сніжинку на долоні.
-Здмухніть дощову краплю з листка.
2.Спіймай спільний звук
Мама, мак, рама, марка, море (м)
Морозиво, оса, комір, волосся, молоко (о)
Рідний народ, родина, народився, брат (р)
3.Розчитування (за таблицею).
4. Робота над чистомовкою
Ат-ат-ат - мама, тато, брат
Ра-ра-ра - я й мала сестра
Мя-мя-мя - це моя сім'я
Ся-ся-ся - а якщо бабуся
Усь-усь-усь - і старий дідусь,
Ки-ки-ки - дядьки і тітки,
На-на-на - то це родина.
5. Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла з півгодини
Баба бабі про новини.
3. 6. Гра «Блискавка»
Діти, я вам буду показувати малюнок і говоритиму до нього слово.
Ви повинні запам’ятати і при повторному показі малюнка, ви
повинні назвати слово, яке відповідає картинці.
(Сім'я, рід, народ, наш, рідна, дерево, велика, родовідне,
український, родина).
Після цієї роботи вішаю на дошку ці слова у 2 колонки:
1- назви предметів 2- ознаки предметів
Народ родовідне
Дерево рідна
Сім'я український
Родина наш
Рід велика
Утворіть із них словосполучення
II.Підготовча робота перед ознайомленням з новим розділом
1. Словникова робота.
- Послухайте пояснення словосполучень і скажіть, про яке саме
йдеться.
- Тато, мама, брат, сестра + ви-це…(рідна сім'я)
- Група людей (родичі), яка складається з батьків, дітей, бабусь і
дідусів, які живуть разом.(Велика родина).
- Одне або ряд поколінь, які пішли від одного предка. (Наш рід).
- Населення, люди, які живуть у нашій країні. (Український народ).
III.Актуалізація опорних знань учнів про сім'ю, родину.
1. Бесіда
- Яке словосполучення залишилось? (Родовідне дерево)
- А розповість про це - Горошко Софія.
2. Показ дерева і коротенька розповідь Софії
3. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться
Веретенцем покрутіться
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
IV.Повідомлення теми і мети уроку
4. 1. Повідомлення
- Сьогодні, діти, ми переходимо до вивчення нового розділу. Чи
здогадалися ви, про що йтиме мова в ньому?
- Відшукайте зміст підручника. Прочитайте назву розділу. Як ви
його розумієте?
- З якої сторінки він починається? Якою закінчується?
Яка перша тема цього розділу? А друга?
2. Розповідь
Наша Батьківщина - Україна. Це край, земля, країна, де з давніх-
давен жили наші предки. А зараз живемо ми.
Українці склали багато пісень, віршів про працьовиту, дружню,
співочу родину. Сьогодні ми будемо читати пісню « Роде наш
красний» , але перед цим пограємось в ігри.
3. Гра «Доповни слово»
- Народна пісня виникла --------------(давно).
- Її співали дорослі і--------------(діти).
- Мами заколисували ними своїх --------------(дітей).
- Їх виконували, коли працювали чи -------------------(відпочивали).
4. Робота з деформованим текстом
(невеликий, твір, Народна, що, пісня -, віршований, співається).
5. Послухайте запис пісні, яку виконує народна артистка
України -Ніна Матвієнко.
- Про що ця пісня?
- До чого вона закликає?
6. Виразно читаю пісню.
- Про який рід говориться в пісні?
7. Словникова робота
- Які слова вам незрозумілі?
Красний - гарний, добрий, великий.
Не цураймося - не забуваймо, не відмовляймося.
Рід - одне або кілька поколінь, які пішли від одного предка.
8. Мовчазне читання дітьми уривка пісні.
- Який кущ згадується в пісні?
- Із чим він порівнюється?
- Знайдіть рядки, які можна вважати головною думкою твору?
9. Конкурсне читання пісні у парах.
10. Виразне читання пісні учнями. Гра « Актори»
- Прочитайте пісню із захопленням.
5. VI. Опрацювання вірша «В цьому дворку, як у вінку…»
1. Прочитайте тільки заголовок вірша.
- Як ви думаєте, про що йтиме мова?
2.Читання вірша сильнішими учнями.
- Що прославляється у творі? (дружба, любов, праця, повага, краса).
- З чим порівнюється господар, господиня, сини, дочки?
3.Читання « буксиром». Я читаю, а діти –за мною.
4. Розгляньте малюнок. Як художник зобразив членів родини?
- А що ви можете сказати про свою сім'ю?
5. Вивчення вірша напам’ять
6.Робота в групах (розшифруйте прислів’я). Як ви його
розумієте?
7. Підсумок уроку
- Який розділ ми розпочали вивчати? (Нема без корення рослини, а
нас людей, без Батьківщини).
- А як називається тема , яку ми почали вивчати ?
- Що ми робили на уроці?
- Дуже важливо, щоб сім'я, родина, була згуртованою, дружньою,
міцною. Бо сильна сім'я, родина, рід - це міцна держава. У кожного
з нас є своя родина. І якщо складемо всі родини - це весь
український народ, вся Україна.
Родина, родина-від батька до сина,
Від матері -доні добро передай.
Родина,родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити вірш напам'ять «У цьому дворку, як у вінку…».
Розпитайте дорослих, як закінчується пісня «Роде наш красний».
6. VI. Опрацювання вірша «В цьому дворку, як у вінку…»
1. Прочитайте тільки заголовок вірша.
- Як ви думаєте, про що йтиме мова?
2.Читання вірша сильнішими учнями.
- Що прославляється у творі? (дружба, любов, праця, повага, краса).
- З чим порівнюється господар, господиня, сини, дочки?
3.Читання « буксиром». Я читаю, а діти –за мною.
4. Розгляньте малюнок. Як художник зобразив членів родини?
- А що ви можете сказати про свою сім'ю?
5. Вивчення вірша напам’ять
6.Робота в групах (розшифруйте прислів’я). Як ви його
розумієте?
7. Підсумок уроку
- Який розділ ми розпочали вивчати? (Нема без корення рослини, а
нас людей, без Батьківщини).
- А як називається тема , яку ми почали вивчати ?
- Що ми робили на уроці?
- Дуже важливо, щоб сім'я, родина, була згуртованою, дружньою,
міцною. Бо сильна сім'я, родина, рід - це міцна держава. У кожного
з нас є своя родина. І якщо складемо всі родини - це весь
український народ, вся Україна.
Родина, родина-від батька до сина,
Від матері -доні добро передай.
Родина,родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити вірш напам'ять «У цьому дворку, як у вінку…».
Розпитайте дорослих, як закінчується пісня «Роде наш красний».