Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Урок – віночок : « Узагальнення знань за темою
«Прислівник».
Мета: узагальнити знання дітей з теми «Прислівник»;
вчити спільно визначати цілі діяльності,планувати,
розробляти,реалізовувати проект,братина себе
відповідальність за прийняття рішень та їх
виконання;розвивати вміння використовувати прислівники
у своєму мовленні,правильно їх записувати,прагнення
удосконалювати свої знання,співпрацювати у
групі;виховувати любов до рідної мови,до рідного краю.
Мета: ілюстрації квітів,таблиця «Прислівник»,загадки,
прислів’я,приказки,народні прикмети,ребуси,кросворд,
запис весняного співу пташок, малюнок українського
віночка, девіз уроку, макет квітки – семицвітки.
Хід уроку.
І. Організація класу. (1 слайд).
- Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному,
Людям усім і усьому прекрасному!
- Бачу,ви працювати сьогодні охочі,
Тому і сяють допитливі очі.
Один одному усміхнімося,
І мерщій до роботи берімося!
ІІ. Мотивація. Оголошення теми уроку та
очікуваних результатів.
(До дошки виходять учень та учениця,одягнені в національні костюми.
Читають вірш про мову).
Будем рідну мову
Дружно ми вивчати.
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знати.
Бо вона така чарівна,
Мелодійно так звучить.
Поміж мовами царівна.
Як без неї в світі жить ?!
Тож вивчайте рідну мову
Вже тепер з маленьких літ.
Українське наше слово
Хай звучить на цілий світ!
Вправа «Фантазери». (2 слайд).
- Закрийте оченята і уявіть про кого йде мова в загадці,яку я вам
прочитаю і відгадайте її?
(Музика )
Де вона проходить,- там травиця сходить,
Квіти розцвітають,солов’ї співають.
Відгадали,хто вона,ця красуня чарівна? (Весна).
- За якими ознаками ви її впізнали?
(Прикріплюю малюнок Весни). (3 слайд)
«Асоціативний кущ»
Тепло Квіти Птахи
Сонце Весна Все оживає
-Тож і на урок до нас прийшла Весна із подарунком. Вона принесла
чарівну квітку з пелюстками – завданнями,виконавши які отримаєте
сюрприз.
План уроку на квітці – семицвітні . (4 слайд).
1. « Довідкове бюро»: виступ «народознавців».
2.Інтерактивні вправи .
3.Робота в групах.
4.Презентація роботи.
5. Каліграфічна хвилина.
6.Фізкультхвилинка.
7. Творча робота.
- Девізом нашого уроку будуть слова:
Видумуй,пробуй,твори!
Розум,фантазію прояви!
Вчитель. – Ми опрацювали тему «Прислівник» . На попередніх уроках ви
одержали завдання для створення пошукового проекту «Прислівникова
країна» . Сьогодні будете його захищати. Не забувайте правила , як
працювати в групах. За правильну відповідь будете отримувати кольорові
кружечкиі в кінці уроку визначимо,яка група найбільше їх одержала.
У гаю,на лузі, в полі –
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх доволі,
Потім посідали в колі,
Щоб сплести вінок.
Вправа «Очікування»
Сплетемо український віночок Закріпимо знання про прислівник
Більше Цей урок мене навчить Збагатимо словниковийзапас
довідаємось про Навчимось вживати Працювати в групах
квіти прислівники та їх правильно записувати
Вступна бесіда: гра «Мозковий штурм»
- Чим прикрашають українці свої садиби?
- Які квіти ви знаєте? (Культурні, дикоростучі).
- В яку пору цвітуть квіти? (Весною,літом,ранньої осені)
- Для чого вирощують квіти?(Щоб дарувати,для краси,для гарного
настрою).
«Довідкове бюро»: виступ «народознавців» (5 -6 слайди).
- Чим корисні квіти для людей? (7- 9слайди).
1. Квіти – постійнісупутники нашого життя. Вони на клумбах,у
кімнаті,вони на вишиваних рушниках,ними розмальовані печі,стіни
оселі,посуд. З квітів лікарських рослин виготовляють ліки. Квіти є
джерелом нектару для бджіл. З пелюсток варять
варення,виготовляють масло трояндове для ліків і парфумів.
2. Не буваєподії веселої чи сумної,яка обійшлася б без квітів,бо вони є
виявом гарного ставлення до того,кому призначені. Квіти
пробуджують у нас людяність, сердечність,щирість,доброту.
(Малюнки квітів).
- Що таке віночок? (10 слайд).
3.Віночок - це плетене коло з квітів,листя,гілочок . Його дівчата одягали
тільки на великі свята. Український вінок символізує молодість,красу і
оберіг. Звичай плести вінок прийшов до нас із давнини. Дівчата,яким
минуло 6 років ,плели віночки із 7-ми квіток. До віночка в’яжуть
кольорові стрічки.
4.До віночка вплітали багато різних квітів. Особливе місце у вінку
займає барвінок – символ життя. Ще неодмінна квітка у вінку –
безсмертник. Він дарує здоров’я людині. А калина – символ краси та
вроди. Ромашка у віночку втілювала доброту та ніжність.
Ружа,мальва,півонія –символізують віру,надію,любов. Квітка маку
означала волю. Любисток і волошка є символом відданості. (Показ вінка)
Гра «Хто назве більше квітів?
 На городі тичка,
А на тичці – капличка,
Без вікон, без верха,
А в ній людей без числа. (Мак)
 Синьоока чарівниця
Часто в полі в нас вертиться,
Де вінки вона спліта,
Пшениці рідкі й жита. (Волошки)
 Цвіте синьо,лист зелений
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив –
Його не займає. (Барвінок)
 Стоять в лузі сестрички
Білі вії ,жовті вічка. ( Ромашки)
 Це королева квітника,
Гарна і красива.
На стеблах має колючки,
В них захист її й сила. (Троянда)
 В капелюшок пишний вбрався
І морозу не злякався,
Невеличкий цей сміливець,
Золотавий ……(чорнобривець).
Вчитель. – Бачу,що ви знаєте квіти добре. На сьогоднішньому уроці ми
вплітатимемо до віночка по одній квіточці,виконуючи різні завдання.
Хто найшвидшеі правильно виконає завдання, той найшвидше
виплете віночок. Виконуючи проект,кожна група мала своє завдання. А
тепер ми спробуємо сплести віночок,який буде підсумком нашого
уроку - віночка . Згодні? Тоді починаймо!
ІІІ. Основна частина уроку. (11 слайд).
1.Інтерактивна вправа:«Гірлянда асоціацій»
- Відгадайте,яку першу ми вплетемо квіточку у віночок?
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті.
Заглядається у воду
На свою чудову вроду . (Калина . Показ малюнка). (12 слайд).
- Що ви знаєте про калину?
Уч.: Багато слів вже складено калині.
Вже хилить сонце до зими,вже іній,
А у калини стільки сил у гронах…
Скоріше китицю зірви червону!
І нерви,й серце більш міцні в людини,
Коли вона п’є з медом сік калини.
Лікуються узимку нею люди.
Вкинь в чай її – цілющим чай той буде.
Калини кущ
Дарує нам природа.
Здоров’я символ він
Краси і вроди.
- Отже,калина - є дуже корисна. У медицині використовують
квіти,плоди,кору,листя . Квітки калини звичайної збирають у період
цвітіння і сушать у затінку. У народній медицині квітки вживають при
бронхітах. З ягід варять смачні киселі,печуть пироги.
- Ми провели велику дослідницьку роботу. Пропоную вам спочатку
згадати все про прислівник.
Вправа «Павутинка».
- Прислівник змінна частина мови чи незмінна?
- Що означає? На які питання відповідає?
-З якою частиною мови найчастіше зв’язується у реченні?
- Яким є членом речення?
Прислівник
Незмінна частина мови
Вказує на
час дії, місце, мету, спосіб дії
Коли? Де? Для чого? Як?
- Отже, перша квіточка в наш віночок вплетена. Переходимо до звіту
груп.
Робота в групах. Звіт групи 1
(Виступ спікера групи).
- До нашого віночка ми хочемо вплести квіточку,назва якої є відгадкою
до загадки . Наша група працювала із загадками,прислів’ями,
народними прикметами,в яких зустрічаються прислівники. Тому і наше
перше завдання пов’язане із загадкою.
 Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває. ( Барвінок. Показ малюнка). (13 слайд).
 Ця рослина вічнозелена, супроводжує людину все життя. Має блакитні
квіточки. У відварі з неї купали немовлят,щоб бути здоровими. Нею
заквітчували коси дівчатам. А для наречених плели вінки.
 У народі живе чудова легенда про походження рослин. Було це
тоді,коли турки і татари напали на українську землю. Увійшли якось
вороги до села і винищили там усіх людей. Лише один парубок та
одна дівчина сховалися в лісі. Але бусурмани їх знайшлиі парубка
зарізали,а дівчину задушили. Ото з парубочої крові й виріс барвінок,а
губами дівчини полилася чиста вода.
- Так,правильно,це барвінок. Цю квіточку ми і вплетемо в наш віночок.
Але зробити це зможемо тоді,коли виконаєте наші завдання.
1.Відгадайте загадки.
*Сніжок стелиться,
Мете метелиця,
Буран завиває.
Коли це буває?(Взимку)
*Тане сніжок
Оживає лужок,
День прибуває.
Коли це буває?(Навесні)
- На яке питання відповідають слова – відгадки?
- Яка це частина мови?
2. Гра «Збери листочки» . (Усно).
(На листочках записано по одному слову.)
- Зберіть листочки,прикріпіть їх до малюнка дерева,прочитайте народну
прикмету, знайдіть прислівник.
Ластівки літають низько над землею - будедощ.
3. Головоломка «Доміно». (Усно).
- Переставте кубикитак, щоб числа стояли по порядку. Потім
прочитайте прислів’я на гранях кубика. Знайдіть прислів’я.
(Вночі всі коти чорні)
ТИ 5 НІ 7 ЧІ 2
КО 4 ЧОР 6 ВНО 1 ВСІ 3
- Візьміть ручки,запишіть каліграфічно число ,класна робота . Не забувайте
про правила сидіння під час письма!
4.Гра «Водолаз»:конкурс на кращого виконавця скоромовок.
- Наша група підготувала скоромовки. Вам потрібно визначити кращого
«водолаза»,тобто виконавця скоромовок. Потім виписатизі скоромовок
прислівники.
Вранці,вночі, Щогодини
Вдень,ввечері, Щоденно,щотижня
Восени,взимку,влітку, Я допомагаю ближнім.
Вчора прислівники
Вивчили дітки.
- Ось і закінчилися наші завдання. Чи можемо ми вплести квіточку у
віночок?
(Учитель оцінює відповіді. Спікер вплітає квіточку).
Звіт групи 2 ( Виступ спікера)
- А наша група хоче вплести в український віночок загадкову квіточку,
оскільки всі наші завдання цікаві і загадкові.
Запалали в чистім полі
Квіти гарні,всі червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний … (мак). (14 слайд).
Мак – один з народних символів України . Це символ краси і
молодості. Вважалося,що квітка червоного маку повстала як символ
поєдинку ненависті й любові. Червоні пелюстки - це любов, чорна
серцевина – ненависть. А разом ці елементи і утворюють прекрасну
квітку. Існує понад сто видів маку,що поширені в різних частинах
земної кулі. Мак вирощують як олійну:лікарську та декоративну
рослину. Поширені такі види: мак снодійний, або опійний,мак
польовий,самосійка… (15 слайд).
1. Розв’язування ребусів :вправа « Поміркуй!»(впр.190) (Усно).
4123
П , У
Н , Д Л О ,,
(Попереду, назад,ліворуч)
Звіт групи 3.
- Наша група мала дуже відповідальне завдання. Ми знайшливсі
словниковіслова,яківивчили за чотири роки. Пропонуємо різні вправиі
завдання з ними. Тільки правильне виконання завдань дасть
можливість вплести до віночка квіточку. Відгадайте,яку?
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
Мов шматочок неба голубого,
Виграють,виблискують,горять. (Волошка. Показую малюнок.) (16 сл.)
Волошка – означає простоту,ніжність. Настоєм квітів лікують хвороби очей.
- Що ви знаєте про волошку?
1.Вправа «Магічний квадрат». ( Письм. ) (17 слайд).
Розшифруйте магічний квадрат» . Прочитане слово запишіть,поясніть
правопис. (Ввечері,вперед,вдень,вчора,вранці,тепер,враз,назад,наріст ,степ,
час.
с і р а з а
т в в н ц д
е п е р і г
п в ч е н ь
в г о д в і
с а р е у і
-
- До кожного слова поставте питання і визначіть, яка це частина
мови.(Вчитель оцінює відповіді . Спікер вплітає квіточку).
Каліграфічна хвилинка. ( 18 слайд)
Щоб акуратно писати,
Треба каліграфічну хвилинку розпочати
КВ кр рв зр уб (Дописати весь рядок)
Найкраща квітка,що квітує там,де зросла. Не губи її!
- Що означає слово «квітує»?
- Для чого охороняти рослини?
- Що таке Червона книга?(Книга,в яку записані зникаючі види
природи.)
Технологія «Займи позицію»
Червона книга – це:
*пам’ятник природі;
*нагадування про минуле;
*турбота про майбутнє.
- Червоний колір означає небезпеку. У книзі зібрано відомості про всі
рослини, яким загрожує винищення.
- Назвемо весняні квіти, занесені до Червоної книги України. (19 сл.)
- Запишіть каліграфічно з’єднання і речення,підкресліть прислівники. Не
забувайте як сидіти під час письма!За каліграфічне письмо будете
отримувати кружечки.
І𝑉. Фізкультхвилинка . (20 слайд)
Гра «Зберегти природу»
 Якщо ви знаєте,що треба берегти природу, –встаньте.
 Якщо не кидаєте в річку, ставок пляшок, каміння, - сплесніть в долоні.
 Якщо не смітите в лісі,полі,на березі річки, - тупніть ногою.
 Якщо ви не збираєте великих букетів квітів, - сплесніть над головою.
 Якщо ви вважаєте,що кожен повинен піклуватися про природу, -
простягніть руку сусідові.
 Усміхніться один одному. Ми всі разом зможемо захистити і зберегти
природу для себе і тих, хто житиме після нас.
Звіт групи 4.
Відгадайте загадку.
Квітка гарненька,
Із сонечком схожа
Краї біленькі,
Серединка жовта.(Ромашка. Показ малюнка). (21 слайд).
Уч.: Її помітити неважко – віночок білий у ромашки
Голівкою киває дітям: «Швиденько ви мене зірвіть-но!
Я лікуватиму животик;зніму запалення у роті,
Очищу дихальні шляхи. Дружіть зі мною дітлахи!».
- Отже,відвар з квітів використовують при застудних
хворобах,бронхіті,під час немовлят,миють волосся; у косметиці ромашку
використовують для виробництва кремів,лосьйонів,шампунів.
-Я кумедний клоун – Веселун,хочу вплестиу вінок ромашку,бо вона даруєне
тільки доброту і ніжність,а й здоров’я. (Показ малюнка квітки)
Гра «Знайди зайве». (Письм.)
-Я прочитаю вам жарт,оскільки я клоун.А ви:
1. Знайдіть правильні відповіді.
2.Випишіть прислівники,поставте до них питання.
3. Запишіть по два прислівники,що відповідають на питання де? куди?
Жарт «Поради ледарю».
Відпочивай вдень,щоб міг спати вночі. Що маєш зробити сьогодні,зроби
післязавтра – будеш мати два дні вільних. Коли раптом з’явиться бажання
до праці,спокійно сядь і почекай,доки воно зникне.
(Виступ спікера. Вчитель оцінюєвідповіді. Спікер вплітає квіточку).
Звіт групи 5.
Що за квіточка пахуча:
І червона, і колюча?( Троянда). (Показ малюнка). ( 22 слайд).
-В одній з легенд розповідається,що коли з морської піни вийшла
божественно прекрасна Афродіта,то Земля дуже розгнівалась і вирішила
створити щось не менш прекрасне. Так з’явилась квітка троянда. А ще її у
Римі називали символом хоробрості.
Троянду використовують як сировину для виготовлення вина,ефірної
олії,парфумів,вітамінів,барвників,сурогату чаю. Застосовують троянди і в
медицині,з яких готують води й мазі з цілющими властивостями.
Пропонуємо наші завдання.
1.Вправа «Баскетбол»:добери протилежнеза значення.(Усно з м’ячем).
Високо(низько),широко(вузько),назад(вперед),праворуч(ліворуч),далеко(близь-
ко),вдень(вночі),тихо(голосно),багато(мало),швидко(повільно),прямо(криво),
глибоко(мілко),вгорі(внизу),вперше(востаннє),тут(там).
2. Пропоную розв’язати кросворди.(Впр. 175,впр.180). Робота в групі.
1. Інколи.
2. Як – небудь.
3.Неодмінно.
4.Вниз.
5.Голосно.
6.Повік.
7.Ввічливо.
(1.Часом.2.Абияк.3.Конче.4.Додолу.5.Гучно.6.Довіку.7.Чемно.)
1. Мало.
2.Раніше.
3.Всерйоз.
4.Дешево.
5.Уночі.
6.Швидко.
7.Влітку.
(1.Багато.2.Пізніше.3.Жартома.4.Дорого.5.Удень.6.Повільно.7.Взимку.)
(Учитель оцінює відповіді. Спікер вплітає квіточку).
Творча робота в групах.
- Відгадайте, яку останню квіточку ми вплетемо.
В капелюшок пишний вбрався
І морозу не злякався,
Невеличкий цей сміливець,
Золотавий ….(чорнобривець). (23 слайд).
- Це квітка материнства,доброти,щедрості. Де б ви не були,кудибне
закинула вас доля,але якщо у вас під вікном ростиме кущик
чорнобривців,ви завжди будете пам’ятати і рідну домівку, і свою
матір,і рідний край.
1.Робота з фразеологізмами (письм.,самост.).
- Поясніть дані фразеологізми,підкресліть прислівники.
Лишати позаду - …. (випереджати).
Ні вдень,ні вночі - …..(ніколи).
Не щоднини,а щогодини - ….(дуже швидко).
Щодня і щоднини - ….(постійно).
(Перевірка завдання. Оцінення відповідей).
2.Вправа «Фантазери».(Впр. 192)
- Написати твір – міркування «Якою я себе уявляю квіткою ?»
( Зачитування творів).
V. Підбиття підсумків. (24 слайд).
- Ось ми закінчили плести український віночок. Подивіться,який він у нас
вийшов красивий і барвистий. А щоб він був у нас міцний,на закінчення
проведемо бліц – опитування у вигляді гри «Мікрофон».
- На які питання відповідають прислівники?
- На що вказують?
- З якими частинами мови пов’язані?
- Чим виступає у реченні?
- Продовжте речення: «Мені сподобалося…»
Рефлексія результатів уроку.
- Цей урок мене навчив:
- Підрахуйте,скільки заробила кожна група кружечків? А тепер група,яка
набрала найбільше кружечків прикрасить листочками «Дерево успіху» .А
тепер візьміть зробіть те саме учні,якіотримали оцінки.
Відцвіли пелюстки– завдання на нашій чарівній квітці .(Учитель бере з іншої
сторони квітки сюрприз від Весни).
- Що за диво? Ми знайшли сюрприз від нашої гості – Весни. !(Напис «Ми –
молодці!»Дякую всім!
Дом. завд. :Придумати свою історію про квітку,яка найбільш сподобалася.
А до вас звертається Фея квітів.
Квіти були б щасливі,і пахучі,і красиві,
Якби в полі, лісі, в лузі,
Бачили їх тільки друзі.
Ті б, які їх не топтали,
Без потреби не зривали.
І на клумбах,вдома,в школі
Висівали їх доволі.
Доглядали,поливали,
Квіти б радість дарували.
- Отже, ви повинні берегти природу,в тому числі і квіти. Пам’ятайте!До
краси можна торкатися тількисерцем,а не руками.
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі,гориі ріки –
Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
Дай,Боже,нам мудрими стати,
Жаліти і оберігати
Планети барвисте вбрання.
Не йти по землі навмання. (25 слайд).
-А гостям бажаємо: Хай біда і горе обходить ваш дім,
Доброго здоров’я зичимо усім!

Пошуковий проект : «Прислівникова країна».

  • 1.
    Пошуковий проект :«Прислівникова країна». Урок – віночок : « Узагальнення знань за темою «Прислівник». Мета: узагальнити знання дітей з теми «Прислівник»; вчити спільно визначати цілі діяльності,планувати, розробляти,реалізовувати проект,братина себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання;розвивати вміння використовувати прислівники у своєму мовленні,правильно їх записувати,прагнення удосконалювати свої знання,співпрацювати у групі;виховувати любов до рідної мови,до рідного краю. Мета: ілюстрації квітів,таблиця «Прислівник»,загадки, прислів’я,приказки,народні прикмети,ребуси,кросворд, запис весняного співу пташок, малюнок українського віночка, девіз уроку, макет квітки – семицвітки. Хід уроку. І. Організація класу. (1 слайд). - Доброго ранку травам росистим, Доброго ранку квітам барвистим, Доброго ранку сонечку ясному, Людям усім і усьому прекрасному! - Бачу,ви працювати сьогодні охочі, Тому і сяють допитливі очі.
  • 2.
    Один одному усміхнімося, Імерщій до роботи берімося! ІІ. Мотивація. Оголошення теми уроку та очікуваних результатів. (До дошки виходять учень та учениця,одягнені в національні костюми. Читають вірш про мову). Будем рідну мову Дружно ми вивчати. Розберемо кожне слово, Щоб її нам краще знати. Бо вона така чарівна, Мелодійно так звучить. Поміж мовами царівна. Як без неї в світі жить ?! Тож вивчайте рідну мову Вже тепер з маленьких літ. Українське наше слово Хай звучить на цілий світ! Вправа «Фантазери». (2 слайд). - Закрийте оченята і уявіть про кого йде мова в загадці,яку я вам прочитаю і відгадайте її? (Музика ) Де вона проходить,- там травиця сходить, Квіти розцвітають,солов’ї співають. Відгадали,хто вона,ця красуня чарівна? (Весна). - За якими ознаками ви її впізнали? (Прикріплюю малюнок Весни). (3 слайд)
  • 3.
    «Асоціативний кущ» Тепло КвітиПтахи Сонце Весна Все оживає -Тож і на урок до нас прийшла Весна із подарунком. Вона принесла чарівну квітку з пелюстками – завданнями,виконавши які отримаєте сюрприз. План уроку на квітці – семицвітні . (4 слайд). 1. « Довідкове бюро»: виступ «народознавців». 2.Інтерактивні вправи . 3.Робота в групах. 4.Презентація роботи. 5. Каліграфічна хвилина. 6.Фізкультхвилинка. 7. Творча робота. - Девізом нашого уроку будуть слова: Видумуй,пробуй,твори! Розум,фантазію прояви! Вчитель. – Ми опрацювали тему «Прислівник» . На попередніх уроках ви одержали завдання для створення пошукового проекту «Прислівникова країна» . Сьогодні будете його захищати. Не забувайте правила , як працювати в групах. За правильну відповідь будете отримувати кольорові кружечкиі в кінці уроку визначимо,яка група найбільше їх одержала. У гаю,на лузі, в полі – Скільки там квіток! Ми нарвали їх доволі, Потім посідали в колі, Щоб сплести вінок.
  • 4.
    Вправа «Очікування» Сплетемо українськийвіночок Закріпимо знання про прислівник Більше Цей урок мене навчить Збагатимо словниковийзапас довідаємось про Навчимось вживати Працювати в групах квіти прислівники та їх правильно записувати Вступна бесіда: гра «Мозковий штурм» - Чим прикрашають українці свої садиби? - Які квіти ви знаєте? (Культурні, дикоростучі). - В яку пору цвітуть квіти? (Весною,літом,ранньої осені) - Для чого вирощують квіти?(Щоб дарувати,для краси,для гарного настрою). «Довідкове бюро»: виступ «народознавців» (5 -6 слайди). - Чим корисні квіти для людей? (7- 9слайди). 1. Квіти – постійнісупутники нашого життя. Вони на клумбах,у кімнаті,вони на вишиваних рушниках,ними розмальовані печі,стіни оселі,посуд. З квітів лікарських рослин виготовляють ліки. Квіти є джерелом нектару для бджіл. З пелюсток варять варення,виготовляють масло трояндове для ліків і парфумів. 2. Не буваєподії веселої чи сумної,яка обійшлася б без квітів,бо вони є виявом гарного ставлення до того,кому призначені. Квіти пробуджують у нас людяність, сердечність,щирість,доброту. (Малюнки квітів). - Що таке віночок? (10 слайд). 3.Віночок - це плетене коло з квітів,листя,гілочок . Його дівчата одягали тільки на великі свята. Український вінок символізує молодість,красу і оберіг. Звичай плести вінок прийшов до нас із давнини. Дівчата,яким минуло 6 років ,плели віночки із 7-ми квіток. До віночка в’яжуть кольорові стрічки. 4.До віночка вплітали багато різних квітів. Особливе місце у вінку займає барвінок – символ життя. Ще неодмінна квітка у вінку – безсмертник. Він дарує здоров’я людині. А калина – символ краси та вроди. Ромашка у віночку втілювала доброту та ніжність. Ружа,мальва,півонія –символізують віру,надію,любов. Квітка маку означала волю. Любисток і волошка є символом відданості. (Показ вінка)
  • 5.
    Гра «Хто назвебільше квітів?  На городі тичка, А на тичці – капличка, Без вікон, без верха, А в ній людей без числа. (Мак)  Синьоока чарівниця Часто в полі в нас вертиться, Де вінки вона спліта, Пшениці рідкі й жита. (Волошки)  Цвіте синьо,лист зелений Квітник прикрашає, Хоч мороз усе побив – Його не займає. (Барвінок)  Стоять в лузі сестрички Білі вії ,жовті вічка. ( Ромашки)  Це королева квітника, Гарна і красива. На стеблах має колючки, В них захист її й сила. (Троянда)  В капелюшок пишний вбрався І морозу не злякався, Невеличкий цей сміливець, Золотавий ……(чорнобривець). Вчитель. – Бачу,що ви знаєте квіти добре. На сьогоднішньому уроці ми вплітатимемо до віночка по одній квіточці,виконуючи різні завдання. Хто найшвидшеі правильно виконає завдання, той найшвидше виплете віночок. Виконуючи проект,кожна група мала своє завдання. А тепер ми спробуємо сплести віночок,який буде підсумком нашого уроку - віночка . Згодні? Тоді починаймо! ІІІ. Основна частина уроку. (11 слайд). 1.Інтерактивна вправа:«Гірлянда асоціацій» - Відгадайте,яку першу ми вплетемо квіточку у віночок? У вінку зеленолистім, У червоному намисті.
  • 6.
    Заглядається у воду Насвою чудову вроду . (Калина . Показ малюнка). (12 слайд). - Що ви знаєте про калину? Уч.: Багато слів вже складено калині. Вже хилить сонце до зими,вже іній, А у калини стільки сил у гронах… Скоріше китицю зірви червону! І нерви,й серце більш міцні в людини, Коли вона п’є з медом сік калини. Лікуються узимку нею люди. Вкинь в чай її – цілющим чай той буде. Калини кущ Дарує нам природа. Здоров’я символ він Краси і вроди. - Отже,калина - є дуже корисна. У медицині використовують квіти,плоди,кору,листя . Квітки калини звичайної збирають у період цвітіння і сушать у затінку. У народній медицині квітки вживають при бронхітах. З ягід варять смачні киселі,печуть пироги. - Ми провели велику дослідницьку роботу. Пропоную вам спочатку згадати все про прислівник. Вправа «Павутинка». - Прислівник змінна частина мови чи незмінна? - Що означає? На які питання відповідає? -З якою частиною мови найчастіше зв’язується у реченні? - Яким є членом речення? Прислівник Незмінна частина мови Вказує на
  • 7.
    час дії, місце,мету, спосіб дії Коли? Де? Для чого? Як? - Отже, перша квіточка в наш віночок вплетена. Переходимо до звіту груп. Робота в групах. Звіт групи 1 (Виступ спікера групи). - До нашого віночка ми хочемо вплести квіточку,назва якої є відгадкою до загадки . Наша група працювала із загадками,прислів’ями, народними прикметами,в яких зустрічаються прислівники. Тому і наше перше завдання пов’язане із загадкою.  Лист зелений і міцний, Сніг для нього не страшний, А коли весну стрічає, Сині очі розкриває. ( Барвінок. Показ малюнка). (13 слайд).  Ця рослина вічнозелена, супроводжує людину все життя. Має блакитні квіточки. У відварі з неї купали немовлят,щоб бути здоровими. Нею заквітчували коси дівчатам. А для наречених плели вінки.  У народі живе чудова легенда про походження рослин. Було це тоді,коли турки і татари напали на українську землю. Увійшли якось вороги до села і винищили там усіх людей. Лише один парубок та одна дівчина сховалися в лісі. Але бусурмани їх знайшлиі парубка зарізали,а дівчину задушили. Ото з парубочої крові й виріс барвінок,а губами дівчини полилася чиста вода. - Так,правильно,це барвінок. Цю квіточку ми і вплетемо в наш віночок. Але зробити це зможемо тоді,коли виконаєте наші завдання. 1.Відгадайте загадки. *Сніжок стелиться, Мете метелиця, Буран завиває. Коли це буває?(Взимку) *Тане сніжок Оживає лужок, День прибуває. Коли це буває?(Навесні) - На яке питання відповідають слова – відгадки?
  • 8.
    - Яка цечастина мови? 2. Гра «Збери листочки» . (Усно). (На листочках записано по одному слову.) - Зберіть листочки,прикріпіть їх до малюнка дерева,прочитайте народну прикмету, знайдіть прислівник. Ластівки літають низько над землею - будедощ. 3. Головоломка «Доміно». (Усно). - Переставте кубикитак, щоб числа стояли по порядку. Потім прочитайте прислів’я на гранях кубика. Знайдіть прислів’я. (Вночі всі коти чорні) ТИ 5 НІ 7 ЧІ 2 КО 4 ЧОР 6 ВНО 1 ВСІ 3 - Візьміть ручки,запишіть каліграфічно число ,класна робота . Не забувайте про правила сидіння під час письма! 4.Гра «Водолаз»:конкурс на кращого виконавця скоромовок. - Наша група підготувала скоромовки. Вам потрібно визначити кращого «водолаза»,тобто виконавця скоромовок. Потім виписатизі скоромовок прислівники. Вранці,вночі, Щогодини Вдень,ввечері, Щоденно,щотижня Восени,взимку,влітку, Я допомагаю ближнім. Вчора прислівники Вивчили дітки. - Ось і закінчилися наші завдання. Чи можемо ми вплести квіточку у віночок? (Учитель оцінює відповіді. Спікер вплітає квіточку). Звіт групи 2 ( Виступ спікера) - А наша група хоче вплести в український віночок загадкову квіточку, оскільки всі наші завдання цікаві і загадкові. Запалали в чистім полі
  • 9.
    Квіти гарні,всі червоні. Топалає влітку так Польовий червоний … (мак). (14 слайд). Мак – один з народних символів України . Це символ краси і молодості. Вважалося,що квітка червоного маку повстала як символ поєдинку ненависті й любові. Червоні пелюстки - це любов, чорна серцевина – ненависть. А разом ці елементи і утворюють прекрасну квітку. Існує понад сто видів маку,що поширені в різних частинах земної кулі. Мак вирощують як олійну:лікарську та декоративну рослину. Поширені такі види: мак снодійний, або опійний,мак польовий,самосійка… (15 слайд). 1. Розв’язування ребусів :вправа « Поміркуй!»(впр.190) (Усно). 4123 П , У Н , Д Л О ,, (Попереду, назад,ліворуч) Звіт групи 3. - Наша група мала дуже відповідальне завдання. Ми знайшливсі словниковіслова,яківивчили за чотири роки. Пропонуємо різні вправиі завдання з ними. Тільки правильне виконання завдань дасть можливість вплести до віночка квіточку. Відгадайте,яку? На просторах поля золотого Сині зірочки тремтять. Мов шматочок неба голубого, Виграють,виблискують,горять. (Волошка. Показую малюнок.) (16 сл.) Волошка – означає простоту,ніжність. Настоєм квітів лікують хвороби очей. - Що ви знаєте про волошку? 1.Вправа «Магічний квадрат». ( Письм. ) (17 слайд).
  • 10.
    Розшифруйте магічний квадрат». Прочитане слово запишіть,поясніть правопис. (Ввечері,вперед,вдень,вчора,вранці,тепер,враз,назад,наріст ,степ, час. с і р а з а т в в н ц д е п е р і г п в ч е н ь в г о д в і с а р е у і - - До кожного слова поставте питання і визначіть, яка це частина мови.(Вчитель оцінює відповіді . Спікер вплітає квіточку). Каліграфічна хвилинка. ( 18 слайд) Щоб акуратно писати, Треба каліграфічну хвилинку розпочати КВ кр рв зр уб (Дописати весь рядок) Найкраща квітка,що квітує там,де зросла. Не губи її! - Що означає слово «квітує»? - Для чого охороняти рослини? - Що таке Червона книга?(Книга,в яку записані зникаючі види природи.) Технологія «Займи позицію» Червона книга – це: *пам’ятник природі; *нагадування про минуле; *турбота про майбутнє. - Червоний колір означає небезпеку. У книзі зібрано відомості про всі рослини, яким загрожує винищення. - Назвемо весняні квіти, занесені до Червоної книги України. (19 сл.)
  • 11.
    - Запишіть каліграфічноз’єднання і речення,підкресліть прислівники. Не забувайте як сидіти під час письма!За каліграфічне письмо будете отримувати кружечки. І𝑉. Фізкультхвилинка . (20 слайд) Гра «Зберегти природу»  Якщо ви знаєте,що треба берегти природу, –встаньте.  Якщо не кидаєте в річку, ставок пляшок, каміння, - сплесніть в долоні.  Якщо не смітите в лісі,полі,на березі річки, - тупніть ногою.  Якщо ви не збираєте великих букетів квітів, - сплесніть над головою.  Якщо ви вважаєте,що кожен повинен піклуватися про природу, - простягніть руку сусідові.  Усміхніться один одному. Ми всі разом зможемо захистити і зберегти природу для себе і тих, хто житиме після нас. Звіт групи 4. Відгадайте загадку. Квітка гарненька, Із сонечком схожа Краї біленькі, Серединка жовта.(Ромашка. Показ малюнка). (21 слайд). Уч.: Її помітити неважко – віночок білий у ромашки Голівкою киває дітям: «Швиденько ви мене зірвіть-но! Я лікуватиму животик;зніму запалення у роті, Очищу дихальні шляхи. Дружіть зі мною дітлахи!». - Отже,відвар з квітів використовують при застудних хворобах,бронхіті,під час немовлят,миють волосся; у косметиці ромашку використовують для виробництва кремів,лосьйонів,шампунів. -Я кумедний клоун – Веселун,хочу вплестиу вінок ромашку,бо вона даруєне тільки доброту і ніжність,а й здоров’я. (Показ малюнка квітки) Гра «Знайди зайве». (Письм.) -Я прочитаю вам жарт,оскільки я клоун.А ви: 1. Знайдіть правильні відповіді. 2.Випишіть прислівники,поставте до них питання. 3. Запишіть по два прислівники,що відповідають на питання де? куди?
  • 12.
    Жарт «Поради ледарю». Відпочивайвдень,щоб міг спати вночі. Що маєш зробити сьогодні,зроби післязавтра – будеш мати два дні вільних. Коли раптом з’явиться бажання до праці,спокійно сядь і почекай,доки воно зникне. (Виступ спікера. Вчитель оцінюєвідповіді. Спікер вплітає квіточку). Звіт групи 5. Що за квіточка пахуча: І червона, і колюча?( Троянда). (Показ малюнка). ( 22 слайд). -В одній з легенд розповідається,що коли з морської піни вийшла божественно прекрасна Афродіта,то Земля дуже розгнівалась і вирішила створити щось не менш прекрасне. Так з’явилась квітка троянда. А ще її у Римі називали символом хоробрості. Троянду використовують як сировину для виготовлення вина,ефірної олії,парфумів,вітамінів,барвників,сурогату чаю. Застосовують троянди і в медицині,з яких готують води й мазі з цілющими властивостями. Пропонуємо наші завдання. 1.Вправа «Баскетбол»:добери протилежнеза значення.(Усно з м’ячем). Високо(низько),широко(вузько),назад(вперед),праворуч(ліворуч),далеко(близь- ко),вдень(вночі),тихо(голосно),багато(мало),швидко(повільно),прямо(криво), глибоко(мілко),вгорі(внизу),вперше(востаннє),тут(там). 2. Пропоную розв’язати кросворди.(Впр. 175,впр.180). Робота в групі. 1. Інколи. 2. Як – небудь. 3.Неодмінно. 4.Вниз. 5.Голосно. 6.Повік. 7.Ввічливо. (1.Часом.2.Абияк.3.Конче.4.Додолу.5.Гучно.6.Довіку.7.Чемно.)
  • 13.
    1. Мало. 2.Раніше. 3.Всерйоз. 4.Дешево. 5.Уночі. 6.Швидко. 7.Влітку. (1.Багато.2.Пізніше.3.Жартома.4.Дорого.5.Удень.6.Повільно.7.Взимку.) (Учитель оцінюєвідповіді. Спікер вплітає квіточку). Творча робота в групах. - Відгадайте, яку останню квіточку ми вплетемо. В капелюшок пишний вбрався І морозу не злякався, Невеличкий цей сміливець, Золотавий ….(чорнобривець). (23 слайд). - Це квітка материнства,доброти,щедрості. Де б ви не були,кудибне закинула вас доля,але якщо у вас під вікном ростиме кущик чорнобривців,ви завжди будете пам’ятати і рідну домівку, і свою матір,і рідний край. 1.Робота з фразеологізмами (письм.,самост.). - Поясніть дані фразеологізми,підкресліть прислівники. Лишати позаду - …. (випереджати). Ні вдень,ні вночі - …..(ніколи). Не щоднини,а щогодини - ….(дуже швидко). Щодня і щоднини - ….(постійно). (Перевірка завдання. Оцінення відповідей). 2.Вправа «Фантазери».(Впр. 192) - Написати твір – міркування «Якою я себе уявляю квіткою ?»
  • 14.
    ( Зачитування творів). V.Підбиття підсумків. (24 слайд). - Ось ми закінчили плести український віночок. Подивіться,який він у нас вийшов красивий і барвистий. А щоб він був у нас міцний,на закінчення проведемо бліц – опитування у вигляді гри «Мікрофон». - На які питання відповідають прислівники? - На що вказують? - З якими частинами мови пов’язані? - Чим виступає у реченні? - Продовжте речення: «Мені сподобалося…» Рефлексія результатів уроку. - Цей урок мене навчив: - Підрахуйте,скільки заробила кожна група кружечків? А тепер група,яка набрала найбільше кружечків прикрасить листочками «Дерево успіху» .А тепер візьміть зробіть те саме учні,якіотримали оцінки. Відцвіли пелюстки– завдання на нашій чарівній квітці .(Учитель бере з іншої сторони квітки сюрприз від Весни). - Що за диво? Ми знайшли сюрприз від нашої гості – Весни. !(Напис «Ми – молодці!»Дякую всім! Дом. завд. :Придумати свою історію про квітку,яка найбільш сподобалася. А до вас звертається Фея квітів. Квіти були б щасливі,і пахучі,і красиві, Якби в полі, лісі, в лузі, Бачили їх тільки друзі. Ті б, які їх не топтали, Без потреби не зривали. І на клумбах,вдома,в школі Висівали їх доволі. Доглядали,поливали,
  • 15.
    Квіти б радістьдарували. - Отже, ви повинні берегти природу,в тому числі і квіти. Пам’ятайте!До краси можна торкатися тількисерцем,а не руками. Світ прекрасний навколо тебе – Сонце ясне і синє небо, Птахи і звірі,гориі ріки – Нехай він буде таким навіки. Нехай людина добро приносить, Бо світ навколо любові просить. Дай,Боже,нам мудрими стати, Жаліти і оберігати Планети барвисте вбрання. Не йти по землі навмання. (25 слайд). -А гостям бажаємо: Хай біда і горе обходить ваш дім, Доброго здоров’я зичимо усім!