Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
урок№3
1. Урок 3
Тема: Закріплення букви «це». Опрацювання казки «Родичі» та вірша
В.Лучука «Уставати рано треба».
Мета: закріпити вміння учнів читати слова з буквою Ц ц, артикуляцію
звуків [ц][ц']; формувати вміння читати в особах; розвивати
фонематичний слух, спостережливість, навички осмисленого читання
твору, розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати шанобливе
ставлення до свого здоров'я і споживання здорової їжі.
Обладнання: предметні малюнки із зображеннями Олівця, маски для
інсценізації казки «Родичі», мультимедійна презентація.
Тип уроку: Повторення й узагальнення знань
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Організаційний момент
- Продзвенів дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто «Молодці!»
2.Психологічний настрій
- Притуліться долоньками один до одного. Посміхніться. Нехай тепло
сердець передається один одному, а іскорка добра долетить до кожного з
нас.
- Який буде урок? (цікавий)
- Які у мене діти? (найкращі)
- Тож нехай мої та ваші надії здійсняться!
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно!
ІІ. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
1. Артикуляційна зарядка
- Щоб почати нам читати,
Треба ротик розім’яти.
2. Де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тинок,
Ліг на бочок і мовчок,
А ми зараз його розбудимо.
- Як завжди розпочнемо урок з гімнастики, яка допоможе підготувати наші
мовні органи до роботи впродовж уроку, щоб красиво вимовляти слова.
- Що просить сказати лікар, коли дивиться горло? – (а-а-а)
- Як гарчить собака? – (гр-р-р-р)
- Як цокає годинник? – (цок - цок)
- Дмухніть на кульбабку.
- Загасіть свічку.
- Поколіть кінчиком язика щічку.
- Почистіть зуби язиком.
- Покатайте кульку чи цукерку в роті по колу.
- Уявіть, що ви маленькі слоненята і у вас виростає хоботок (губи
витягуються вперед трубочкою)
2. Робота над чистомовкою
ЧИСТОМОВКА
ець – ець – ець – зацвірінькав горобець
иця – иця – иця – завітала до нас синиця
ці – ці – ці – заховалися зайці
иці – иці – иці – шукають їх лисиці
ець – ець – ець – зацвірінькав горобець
иця – иця – иця – завітала до нас синиця
ці – ці – ці – заховалися зайці
иці – иці – иці – шукають їх лисиці
3. 3. Робота над скоромовкою
Скоромовку прочитують кілька разів: мовчки для ознайомлення; вголос –
для колективної роботи над усвідомленням змісту. Спочатку читають
повільно, щоб усі звуки називалися правильно, потім швидше, щоб
подумати над правильним диханням, і, нарешті, максимально швидко – це
вже весела гра, у якій кожен намагається не збитися і не зіпсувати
скоромовку.
Усім хлопцям подобається це куцохвосте цуценя.
- У яких словах чуються звуки [ц][ц']?
4. Читання складів з буквою Ц
- Олівець Цаца просить без помилок прочитати склади і назвати слова з
цими складами.
ЦА ЦО ЦЕ ЦУ ЦИ ЦЯ ЦЬО ЦІ ЕЦЬ
1) Цукерка, цибуля, вулиця, киця, цуцик, олівці, ножиці, горобець, синець,
цап, цар, яйце, цокає, сцена, цукор, стілець, олівець, цифра.
5. Читання слів на розширення кута зору
•
цу . кор
цу . ценя
цу . керка
сест . риця
цибу . лина
вран ці
со нце
віко нце
учени ця
годи ться
- Знайдіть слова, що відповідають на питання: Хто? Що?
- Прочитайте слова мовчки.
- Прочитайте: слово з наголошеним першим складом;
слова з двома звуками [ц];
чотирискладові слова.
4. 6. Гра «Доповни словосполучення»
Гра «Доповни
словосполучення»
Великий камінь, а маленький …
Великий прапор, а маленький …
Великий ремінь, а маленький …
Великий камінь, а маленький … (камінець).
Великий прапор, а маленький … (прапорець).
Великий ремінь, а маленький … ( ремінець).
- Що спільного у доповнених словах?
- Придумайте подібні словосполучення.
- Олівець Цаца підготував для вас діти таке завдання. Треба прочитати
склади в м’ячиках і поєднати їх у слова.
Фізкультхвилинка
сце
на
зай
ці
яй
це
хлоп ці
5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Я малюю зайчика ( Колові рухи руками над головою).
Для вас - раз.
Це у нього, бачите, (Руки кладуть на голову)
Голова – два.
Це у нього вуха (Піднімають руки вгору до вух)
Догори – три.
Це стирчить у нього хвостик (Повертають тулуб праворуч, ліворуч)
Сірий – чотири.
Це очиці весело горять – п’ять. (Прикладають руки до очей).
Ротик, зубки – нехай (Імітують жування моркви)
Морквинку їсть – шість.
Шубка тепла, хутряна (Плещуть в долоні).
На нім – сім.
Ніжки довгі, щоб гасав (Підскакують на місці)
Він лісом – вісім.
Ще довкола посаджу дерева („Садять дерево, притоптують ямку”)
Я – дев’ять.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять. (Піднімаються на носках).
6. 7. Гра «Знайди пару»
- Пропоную вам пограти:
Слово і модель з'єднати.
(Діти отримують картку із завданням).
ПАЛАЦ
СТОЛИЦЯ
ЧОРНИЦЯ
ОКОЛИЦЯ
ВУЛИЦЯ
(Взаємоперевірка)
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні запрошую вас продовжити працювати з буквою «Це», поліпшити
свій настрій та попрацювати з цікавими текстами з букваря.
ІV. Робота за «Букварем» с. 114-115
1.Підготовка до читання казки «Родичі» (с.114 Букваря)
- Олівець Цаца запрошує нас на незвичайну виставу казки, у якій ви самі
візьмете участь. Але спочатку потрібно підготуватися до неї.
- о - о -
- о - о = о
о - о - о = о
- о = о =
- - о - о = о
- о- о - = о
о - о - - о
7. - Відгадайте, хто буде героями казки.
1)В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я – не молодець?
Маю диво – корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Буряк)
2)Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
- Які властивості овочів допомогли вам відгадати загадки?
- Що сказано в загадці про буряк? Про цибулю?
3) - Прослухайте ще одну загадку про третього героя казки
В розмальованій хустині,
Солоденька всередині.
Коли нею почастують,
діти тішаться, ласують. (Цукерка)
ЗАГАДКИ
- Що в загадці про цукерку названо розмальованою хустиною?
8. (Яскраву обгортку)
- Якою є цукерка всередині? (солоденькою)
- Чи любите ви ласувати цукерками?
2.Читання казки «Родичі» вчителем
- Як ви вважаєте, чи є що-небудь спільне між цукеркою та названими раніше
овочами?
1) – Послухайте казку. Кого в ній названо родичами?
(Учитель виразно читає казку, обговорює з дітьми її зміст.)
3. Словникова робота
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Закопилила губи –
Барвисте
платтячко –
Не цурайтесь
свого роду –
надулася,
розсердилася.
забарвлене у різні
кольори,
різнокольорове.
не зневажайте свій
рід.
Закопилила губи – надулася, розсердилася;
барвисте платтячко – забарвлене у різні кольори, різнокольорове;
не цурайтесь свого роду – не зневажайте свій рід.
4. Читання казки учнями
- Прочитайте перше речення тексту.
- Про що запитав Буряк?
- Як він назвав цукерку? (Лагідно – сестрицею)
- На що поскаржився Буряк? (Що цукерка непривітна)
- А що означає непривітна?
9. - Яким тоном потрібно читати слова Буряка?
- Прочитайте, що відповіла Цукерка.
- Як вона описала себе? А Буряка?
- Як треба читати слова Цукерки, коли вона говорить про себе? (Зверхньо,
вихвалятися).
- А коли говорить про Буряка? (Зневажливо)
- Прочитайте, якими словами озвалася тітка Цибулина. Що вона пояснила
Цукерці?
- Яким тоном треба читати слова цієї героїні? (Повчально).
- Чого навчає казка?
- Прочитайте останнє речення хором.
- Як ви розумієте зміст цього речення?
- Так, діти, як люди не повинні цуратись свого роду, своєї держави, народу,
так само і овочі, які поєднані між собою.
5. Вибіркове читання
- Знайдіть слова з буквою «це» і прочитайте їх.
- Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
6. Робота за малюнком.
- Кого ви бачите на малюнку?
- Чи можете ви впізнати , хто де зображений?
6) Інсценування казки «Родичі»
- Олівець Цаца говорить, що вистава в театрі – нелегка праця. Актори
повинні багато репетирувати. У кожного актора є своя може й маленька, але
дуже відповідальна роль. Вистава виходить цікавою тоді, коли старається
кожен її учасник. (Учні перечитують казку кілька разів, тренуючись у
виразному інтонуванні реплік персонажів. Після цього вчитель пропонує
трьом дітям одягнути маски, стати біля дошки так, як намальовано на
ілюстрації в Букварі і розіграти діалог)
10. 7. Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні
відшукують речення і читають його без «помилки».
— Чому це ти, сестрице, така непривітна до мене? — запитав Буряк
Цибулину (Цукерку).
— Я тобі не сестриця! — закопилила ніс (губи) Цукерка. Я солодка, у
зеленому (барвистому) паперовому платтячку.
8. Гра «Чий будиночок»
- Перед вами будиночки і всі вони різні. (У першому одна кімната, в 2 –дві,
в 3 –три, в четвертому - 4). Що це за кімнати, як ви вважаєте? (Це склади)
- То в якому будиночку живе Буряк, Цукерка, Цибулина, Родичі, Рід.
Фізкультхвилинка
Стоїть зимовий гарний день.
Зліва – вікно; справа – стіна.
Зверху – стеля.
Вліво-вправо, вліво – вправо
Потім вгору.
Потім вниз оченятами дивись!
Очі ти закрий, відкрий
До роботи всі мерщій!
8.Опрацювання вірша В. Лучука «Уставати рано треба»
1) Читання вірша вчителем
- Поясніть назву вірша.
- Знайдіть у вірші рими.
2) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
Гра «Найуважніший читач»
11. - Знайдіть слова з буквою «це» і прочитайте їх.
- Прочитайте речення, вкінці яких стоїть знак оклику.
- Як слід читати ці речення?
- Додайте останнє слово рядка вірша.
В.Лучук “ Уставати рано
треба”
Гра «Хвостики»
Рано-вранці крізь віконце
Зазирнуло в хату …(сонце)
Я збудив Марійку знову
на зарядку на … (ранкову).
Вже Марійка учениця –
довго спати не … (годиться)!
Усміхнулось сонце з неба:
- Уставати рано … (треба)!
3) Читання вірша учнями вголос
- Чого вчить цей вірш?
V. Підсумок уроку
- Про яких родичів ми читали казку?
- Що запам’ятали з цієї казки?
- Я й не підозрював (підозрювала)…