Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
113
1. Тема: Сім’я. Сімейні традиції та обовя’зки дитини.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із поняттям сім’я та родина; сімейними
традиціями, розвивати інтерес до пізнання і збереження сімейних традицій;
корекційна: розвиток зв’язного мовлення, пам’яті; розвиток
спостережливості, самостійність.
виховна: виховувати дбайливе ставлення до всіх членів родини, бажання
підтримувати сімейні традиції збереження здоров’я;
взаємоповаги під час колективної роботи, підтримка інтересу учнів до
процесу отримання знань.
Обладнання: сигнальні картки; таблиця «Сімейний - календар»; таблиця –
ребус.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Перевірка наявностіучнів; готовностіїх до уроку, наявності робочого одягу.
ІІ. Нервово – психічна підготовка.
Відгадування загадок.
1. Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька… (матуся)
2. Хто ж важку роботу
Може робитипо суботах? –
З сокирою, пилкою, лопатою
Будує, працює наш…(тато)
3. Ніжна, лагідна, рідненька.
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є … (бабуся)
4. Сивий, мудрийі поважний.
Заклопотаний, відважний.
Всього я в житті навчусь,
2. Бо зі мною мій…(дідусь)
5. Хитрі очі, дві косички.
У веснянках в неї личко.
Непосида невеличка,
Називається…(сестричка)
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
1. Розповідь учителяз елементами бесіди
- У природіживуть парами лебідь і лебідка, гусак і гуска, голуб і голубка та
інші птахи. У них народжуються діти – пташенята. Батьки доглядають за ними і
годують, аж поки вони не стануть самостійними.
Так і у кожного з людей є самі найдорожчі люди. Хто це для вас?
- Так, це мама, тато, братик, сестричка (якщо вони є) і ви – це сім’я. Сім’я
зігріває кожного із нас своєю любов’ю і теплом.
Але кожного з членів родиниє свої обов’язкив сім’ї. Наприклад, тато в сім’ї
найчастіше заробляє гроші, майже завжди важкою працею. Мами зазвичай
пораються по господарству: готують їжу, прибирають у домі. Діти мають
простіші обов’язки: помити посуд за собою, витерти пил з меблів.
У вас обов’язків не дуже багато, але ви дорослішаєш — і їх стає дедалі більше.
А у вихідні дні зазвичай справ стає більше.
У дітей ще здавна були певні обов’язки, причому більше, ніж зараз, бо не було
техніки, і тому дітям змалку доводилося допомагати батькам.
2. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ»
- Тож, коли дитина зростає у люблячий сім’ї, то …
Відчуває любов рідних
важлива захищена
добре розвинена потрібна
відчуває тепло рідних має гарний зразок для наслідування
ІІІ. Актуалізаціяопорнихзнань та вмінь учнів.
Хто чекає вас, коли приходите додому?
- Чи приємно приходити до своїхрідних, чому?
- Чому ви радієте зустрічі з батьками?
Сім'я — це велике слово. Давайте прислухаємось до нього, якзвучить слово
«сім'я»? Що це означає? Давайте це і з'ясуємо.
у сім’ї
ДИТИНА
3. Сім’я - тато, мама, діти.
Родина- сім’я, бабуся, дідусь, інші родичі, які живуть разом. Родина,
родити, народитися, - ці слова звучать на рідній і російській мові
однаково, а ще – «батьки».
Рід - кілька поколінь, які походять від одного предка.
ІV. Повідомленнятеми уроку.
1.Вправа«Уяви себе»
Так, кожен з нас неповторний, унікальний, єдиний.
Уявіть собі, що ви опинились на острові, де ніхто не живе. Ви на ньому
одні.
Чого вам бракуватиме над усе? (Телевізора, їжі, друзів, спілкування…)
Проте всіх нас об’єднує бажання, щоб нас любили, цінували, оберігали. У
кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це?
Звичайно ж, тато, мама, сестричка, братик – це найрідніші на світі люди,
які один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім’ї.
Сім’я, мов сонечко, зігріває кожну дитину від народження і до кінця
життя. Сім’я – це гніздечко любові й тепла для кожного з нас.
– За допомогою кругів Ейлера давайте розберемо поняття «сім’я», «родина»,
«рід».
4. V. Вивченнянового матеріалу.
1. Бесіда – диспут:
- Діти, що означає шанувати? ( Шанувати своїх рідних – означає любити
їх, бути вдячними їм, оточити їх турботою).
Для того, щоб був у сім’ї лад, потрібно шанобливо ставитися до її
членів, виконувати певні обов’язки. В Україні слово батьків або
старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали
свої обов’язки, вчилися різної роботи, посильно працювали.
- Слово надається завідуючій кафедрою української літератури ….
- Дівчатка переймали науку від матері та бабці – вчилися прясти,
вишивати, ткати, розписувати писанки, шити одяг, давати лад у хаті.
Хлопчики навчалися чоловічого ремесла від батька чи дідуся.
Наприклад, колись було заведено, що дівчинка 7-10 років могла вже
вишити собі сорочку. Діти у сім’ї завжди були зайняті. Старші бавили
менших братиків і сестричок, змалку пасли худобу. Старші
розповідали меншим багато казок, легенд про історичні події.
- Сьогодні життя інше. Але всі ми розуміємо, що найбільше виховує
дитину сім’я.
2. Робота з прислів’ями
- Пригадайте прислів’я, пов’язанііз сім’єю
Що робить батько, те й його дитятко.
Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь … (гладенько).
Яке дерево, такі … (в нього квіточки), які батьки … (такі й діточки).
Який кущ, така й … (калина), яка мати, така й … (дитина).
Яка сім’я, такий … ( і я).
Який дуб, такий … (тин), який батько, такий … (син).
рід
сім’я
родина
5. - Діти, сподіваюсь, ви шануєте своїх батьків. Розкажіть про це. (Думки
дітей.
1 учень. – Я шаную своїх батьків за те, що вони докладають зусиль,
щоб я росла вихованою, привчають до роботи.
2 учень. – Мене батьки вчать добра, безмежно люблять і допомагають у
навчанні.
3 учень. – Я люблю батьків за те, що вони вміють пробачити,
працьовиті і ласкаві).
Пройде час – ви станете дорослими і теж батьками. Народна мудрість
вчить: «Що зробили для батьків, те зроблять для тебе твої діти».
3. «Сім’я, склад сім’ї». Вправа «Таблиця - ребус»
-А ми рушаємо далі.
У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це? Давайте пригадаємо.
Звичайно ж, тато, мама, братик, сестричка – це найрідніші на світі люди, які
один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім’ї.
Спробуйте швидко знайти в таблиці знайомі слова, обведіть їх.
(кожному учню роздається таблиця).
ф р й р ь к ж а б п
щ і ц і щ о є а а н
о д і д у с ь й б а
к о є н с е ї я у р
ї е ш я ь с ю к с о
ї х ж т а т о и я д
в б а ф б р а т х і
р о д и н а і ї ч д
VІ. Фізкультхвилинка
4.А тепер давайте поміркуємо, що ж таке обов’язок дитини.
Обов'язок - громадянська необхідність відповідати за свої дії, вчинки.
Видатний німецький мислитель Г. Гегель відокремив чотири різновиди
обов'язків:
· Обов'язок перед самим собою;
· Перед сім'єю;
· Перед державою;
· Перед іншими людьми.
Отже, можно виокремити такі обов’язки дитини:
1. Поважати і любити свое оточення. Ставитися до них так, як би ми хотіли,
щоб ставились до нас.
6. 2. Поважати близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини.
Поводитись так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини.
3. Бути толерантним до людей. Поважати та допомогати їм.
4. Дотримуватись режиму харчування. Вживати корисні продукти. Поважати
працю кухарів.
5. Дотримуватись правил моральної поведінки, прийнятих у суспільстві.
Намагатись не створювати ситуацій, які призводять до порушення закону.
6. Сумлінно навчатись, активно працювати на уроках, готуватись самотужки,
старанно виконувати домашні завдання.
7. Дотримуватись правил моральної етики, організувати дозвілля так щоб воно
приносило користь та не заважало іншим.
8. Поважати своє оточення. Давати нагоду кожному висвітлювати свої думки.
Не нав’язувати своїх поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні.
9. Поважати співрозмовників. Коректно і тактовно висвітлювати свої думки.
Дотримуватись правил мовного етикету.
10.Цінувати і дбати про свое здоров’я.
11.З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас.
12.Не ображати та не принижувати оточуючих.
5. Інтерактивна гра «Так чи ні» (Сигнальні картки: Так – зелений колір, ні -
червоний)
- Що ти можеш виконувати вдома?
сервірувати стіл
мити посуд
ремонтувати електричні прилади
чистити взуття
прибиратиподвір'я
приготувати обід на всю родину
годувати курей, гусей
доглядати собаку
шити одяг
VІІ. Практична робота.
«Сімейний календар»
-Подумайте і скажіть:
Які свята у ваших сім’ях найулюбленіші?
Чи святкуєте ви дні народження, іменини?
Кого з рідних запрошуєте на сімейні свята?
На які свята збарається вся ваша родина?
7. Чи є у вас сімейний календарик, у якому записані дні народження всіх
членів родини.
Таблиця «Сімейний - календар» (За допомогою вчителя заповнюють
таблицю)
Характеристика
Мама Тато Дідусь Бабуся Брат Сестра Я
Ім’я
Риса характеру
Чим займається
За що люблю
Родина- це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа, весь народ.
Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих,
дружних і працьовитих.
Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, землю свою, рідний
край, бо ми частина всього цього, нам рідного і близького. І починайте
любити і шанувати з найближчих вам людей.
VІІІ. Підсумок уроку, оцінюваннярезультатів, рефлексія.
Технологія«Незакінченеречення» (Продовж речення)
- Сьогодніна уроція зрозумів …
- До найрідніших людей буду ставитися з…
- Хочу бути…
Домашнє завдання:
Разом з батьками створіть свій сімейний календар, щоб пам’ятати всі
важливі дати ваших рідних.
14. ф р й р ь к ж а б п
щ і ц і щ о є а а н
о д і д у с ь й б а
к о є н с е ї я у р
ї е ш я ь с ю к с о
ї х ж т а т о и я д
в б а ф б р а т х і
р о д и н а і ї ч д
ф р й р ь к ж а б п
щ і ц і щ о є а а н
о д і д у с ь й б а
к о є н с е ї я у р
ї е ш я ь с ю к с о
ї х ж т а т о и я д
в б а ф б р а т х і
р о д и н а і ї ч д
15. Таблиця «Сімейний – календар»
Характеристика Мама Тато Дідусь Бабуся Брат Сестра
Ім’я
Риса характеру
Чим займається
День
народження
Таблиця «Сімейний – календар»
Характеристика Мама Тато Дідусь Бабуся Брат Сестра
Ім’я
Риса характеру
Чим займається