1. Урок логіки у 3 класі
«Подорож по країні Логіка з казковими героями»
Тема. Завдання на повторення. Судження. Задачіна вилучення та припущення.
Мета. Систематизувати знання учнів про судження, вдосконалювативміння
розв’язуватизадачі, застосовуючиметодиприпущення і вилучення; розвивати
логічне мислення, увагу, інтелект; виховувати прагнення досягати поставленої мети,
бути активним у колективній роботі.
Обладнання:презентація, таблиця «КилимокХоттабича», картки з завданнями
для роботив парі, в групі.
Хід уроку
І. Організаціякласудо уроку. ( Слайд 2 )
Девіз.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Мотиваціядо навчальноїдіяльності.
1. Ребус (Слайд 3)
Цікавий ребус відгадай –
Та в світ чарівний поринай.
2. Встановлення закономірностей. (Метод «Прес» Пояснити, використовуючи
слова : я думаю…, тому що…, отже…).
Завдання друге непросте
Старий Хоттабич задає.
Щоб килимок його літав,
Ти зниклі візерунки встав.
Тоді цей килимок за мить
У світ казковий нас домчить.
?
?
?
2. ІІІ. Повідомленнятеми і мети уроку. ( Слайд 4 )
- Як ви думаєте, чи буде цікавим наш урок ? Чому ? (діти висловлюють свої
сподівання)
- Так, разом з казковимигероямими попрацюємо і повторимо вивченепро
судження, задачі які розв’язуютьсяметодом вилучення та припущення.
ІV. Робота над темою уроку. ( Слайди 5 – 17 )
1. Логічна розминка.
Щоб впевнено іти і без зупинки,
Почнемо шлях з логічної розминки.
а) Допоможіть Попелюшці дізнатись, котра година, якщо стрілки годинника
спрямованіу протилежні бокиі показують ціле число годин.
( Шість годин)
б) Аладдін зайшов до темної кімнати. На столі стоїть свічка і лампа. Що він
запалить в першу чергу ? (Сірник)
в) У Буратіно дві монети на суму 15 копійок. Одна з монет не п’ятак. Що це за
монети ? (10к. і 5к.- одна не п’ятак, а інша п’ятак.)
г) В яку бочку Цибуліно не зможе налити води, навіть, якщо вона без дірок? (В
повну)
д) Кожен із чотирьохколіс автомобіля Незнайко проїхало 10 км. Скільки всього
км проїхав автомобіль ? (10 км)
е) До Білосніжки на день народження прийшло 20 гостей. Увечері усі, крім семи,
пішли. Скільки гостейзалишилось ? (7 гостей)
2. Складання суджень. Робота в групах.
Кожна казка думку має.
Про щось судить і навчає.
Героїв казок не забуваймо,
Судження про них складаймо!
- Що таке судження ?
- Які бувають судження ?
- Що ви пам’ятаєте про складні судження зі словом і ?
- Про складне судження зі словом чи ?
- Про складне судження зі словами якщо…, то ?
(У дітей ілюстрації з відомих казок. Діти об’єднуються в групи за однаковими
назвами казок.)
3. Завдання на картках.
- Складіть задані судження за малюнками відомих казок.
І група
1. Скласти хибне складне судження зі словом і.
2. Скласти істинне складне судження зі словом чи.
ІІ група
1. Скласти істинне складне судження зі словом і.
2. Скласти хибне складне судження зі словом чи.
ІІІ група
1. Скласти простехибне судження.
2. Скласти складне істинне судження зі словами якщо…, то.
ІV група
1. Скласти простеістинне судження.
2. Скласти складне хибне судження зі словами якщо…, то.
(Діти презентують відповіді ) ( Слайд 18)
3 . Фізхвилинка (підпісенькуЧервоної Шапочки )
4. 4. Задача на припущення. (Технологія «Акваріум»). (Слайди 19 – 20 ).
Дід і баба розгубилися.
Курочка яйце знесла,
А в чиєму кошику опинилося
Те яйце, ніхто не зна.
- Допоможіть дідові і бабі знайти яєчко, якщо відомо, що написи під
кошиками або обидва правильні, або обидвахибні.
( декілька учнів розігрують ситуаціюв колі, а інші спостерігають і
аналізують ).
У цих кошиках яєчка немає.
Яєчко у кошику діда. (Яєчко у кошику баби)
5. Задача на вилучення ( Аналізбіля дошки ) . ( Слайд 21 - 22 )
Задача непроста, зате весела.
Про те, як гномам не сиділось вдома.
Задача.
Бім, Бом, Бум – веселі гноми.
Не сиділось їм удома.
По гриби подався Бом,
На рибалку старший гном.
Середній – ягід назбирав
І потім Біма пригощав.
Кому з цих трьох
Піймався сом ?
Як його звати : Бім, Бум, Бом ? ( Бім )
6. Робота в парі. (Картки) (Слайд 23 )
Незнайко в школу вирішив піти
Та як завжди в портфелі непорядок.
Тут Знайко вирішив допомогти.
Порадив взяти шкільні речі і сніданок.
- Чи виконає Незнайко порадиЗнайка, якщо візьме :
а) зошит, ручку, бутерброд;(так)
б) підручник, циркуль, лінійку; (ні)
в) олівець,альбом, яблуко; (так)
г) сік, кольоровийпапір, дзеркало. (ні)
V. Підсумок уроку.
Гра на увагу «Чи так буває ?»
Казка нас чогось навчає. ( Так )
Карлсонвисоко літає. ( Так )
Заєць вовка поїдає. ( Ні )
5. А Незнайко все - все знає. ( Ні )
Колобокніг не має. ( Так )
Яйця півень відкладає. ( Ні )
Медом Вінні Пух ласує. ( Так )
Айболить людей лікує. ( Ні )
А Лисичка з Півнем дружить. ( Ні )
Діти казки люблять дуже. ( Так )
Урок наш до кінця добіг.
Герої казок з нами разом мандрували.
Шукали з нами правильних доріг
І разом з нами розум розвивали.
- Які ваші сподівання щодо уроку виправдалися ?
- І мої сподівання виправдалися:ви молодці! ( Слайд 24 )