№10 Дәріс. Тақырыбы: Инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыс (ИЕСЖ)..pptx
13refefe
1. Бекітемін:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары А.Айбосынова
Сыныбы: 7 «А», 7 «Ә» Күні: 15.01, 27.01.2015 жыл
Тақырыбы: Модельдерді сипаттау әдістері, модельдер қасиеті, түрлері.
Блум
таксано
мияси
Сабақ
кезеңі
уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Сұрақ-тапсырмалар Оқушының
іс –әрекеті
Бағалау
Білу 1.Ұйым
дастыру
5минут
Парақшалар
таратып беру
арқылы топқа
бөлу,ой қозғау
Сабақ ережесін
құрастыруды
сұрау
Стикер тарату арқылы
«Қызыл», «сары», «жасыл»
түстер тобына
топтасыңыздар
Өздеріне түскен
стикер арқылы
топқа бөлініп,
топтасу себебін
түсіндіреді
Топтасып болған
соң сабақ
ережесін құрып,
жазады
Таптар бір-
біріне
сәттілік
тілейді
Түсіну 2.Жаңа
сабаққа
кіріспе
5 минут
Өтілген
тақырыпты
қайталау
мақсатында
«Кезбе тілші»
әдісі арқылы,
өткенді қайталау
сұрақтары
Қарапайым сұрақтар
1) Біз күнделікті өмірде
белгілі бір әрекеттерді
орындау барысын не деп
атадық? Алгоритм
2) Осы алгоритімді
орындайтын кімдер?
Адам,компьютер,робот
3) Алгоритімді кескіндеу
тәсілдері? табиғи тілде,
блок-схема, алгоритмдік
тілде,программалау тілінде
4)Алгоритімді компьютер
түсінетіндей тілде жазуды не
деп атаймыз? Программалау
тілі
5)Алгоритмді құрудың
түрлері қандай?
Сызықтық,тармақталу
,циклдік
6)Сызықты алгоритм
дегеніміз не? Егер
командалар бірінен соң бірі
ретімен орындалса,
алгоритм сызықты деп
аталады.
7) Шамалар түрлері.
Айнымалы,тұрақты
8)Var, writeln, readln
операторларының қызметі.
Var, writeln, readln
операторларының қызметі.
9) Шамалар типтері? Бүтін-
integer, нақты- real
10) Қай оператор дұрыс
жазылмаған?
Қойылған сұрақ
төңірегінде
білімдерін
кеңейте отырып,
жауап береді, ой
бөліседі.
Жауап
үлгісі
бойынша
өзін-өзі
бағалайды
2. Қолдану 3.Жаңа
сабақты
меңгерту
6 минут
Модель
дегеніміз -
нақты обьектіні,
процесті немесе
құбылысты
ықшам әрі
шағын түрде
бейнелеп
көрсету.
Модельдеу -
обьектілерді,
процестерді
немесе
құбылыстарды
зерттеу
мақсатында
олардың моделін
(макетін) құру
Модель түрлері
- оқу,
тәжірибелік,
ойын,ғылыми-
техникалық,
Имитациялық
«Өкіл» әдісі
арқылы бірін-
біріне
Әр топқа бір –бір модель
жасап ұсынып, топтарда
түсіндіру беріледі.
Бір топтан бір
оқушы шығып
келесі топқа
ұсынған
модельдерін
баянддайды.
Критерий
арқылы
бағалау
program qq;
var a, b: integer;
x, y: real;
begin
a := 5;
10 := x;
y := 7,8;
b := 2.5;
x := 2*(a + y);
a := b + x;
end.
айнымалы атауы
б
3. Жаңа сабақ барысын түсіндіру:
Модель дегеніміз -нақты обьектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі
шағын түрде бейнелеп көрсету.
Модельдеу- обьектілерді, процестердінемесе құбылыстардызерттеу
мақсатында олардыңмоделін (макетін) құру
Модель түрлері - оқу, тәжірибелік, ойын,ғылыми-техникалық, Имитациялық
Үйге тапсырма:Модель тақырыбынашолу 227-231 беттер
түсіндірулерін
сұрау
Талдау 4 минут
15 минут
«Топтастыру»
әдісі арқылы
дәптермен
жұмыс
«Ойлан,
Жұптас, Бөліс»
әдісі арқылы
Модельдеу,
кез-келген
заттың
моделін,
бейнесін ашуға
тапсырма беру
Модель түрлерін, оларға не
жататынын түсіндіріп жазып
шығыңыздар
1) Әлемнің жеті
кереметінің бірінің
моделі.
2) Болашақтың
мектебінің моделі.
3) Болашақ
компьютердің
моделін құруға
оқушылар жұмыс
жасайды.
Топтастыру әдісі
бойынша модель
түрлерін жазып
шығады
Оқушылар
аталған
тақырыптардың
бірін таңдау
арқылы постер
қорғайды және
арнайы берілген
парақтарға макет
жасайды.
Сағат тілі
арқылы
бірін –бірі
бағалайды
«Екі
жұлдыз бір
тілек»
Жинақтау Жаңа
сабақты
бекіту
6 минут
«Айналмалы
бекеттер» әдісі
арқылы
жасалған
макеттер
бейнесін ашу
Оқушылардың жасалған
макеттерінің түйінін не деп
ойлайсың?
Кез-келген жұмысты, ірі
жобаларды модель
болуының себебі не?
Ойларын
қорытып қағаз
бетіне түсіреді.
Кері
байланыс
Бағалау Қорытын
дылау
үйге
тапсырма
8 минут
Мұғалім
қорытындысы
Мен не білдім?
Маған не түсініксіз болды?
Не қиын болды? Модель
дегеніміз нені меңзейді?
Барлық оқушы
стикерге сұрақ
шеңберінде
рефлексия
жазып, «Тілек
ағашына»
жабыстырады
Кері
байланыс