1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.
2-сабақ: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары
1. Нугуманова Жанар Дүйсенқызы
ШҚО, Үржар ауданы, Жаңа тілек ауылы
«Әуезов атындағы орта мектебінің» тарих пәні мұғалімі
1-күн 1-2 сабақтар
Тақырыбы 1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс
жүргізу әдістемесі.
2-сабақ: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді
басқару. Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу
қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың
көзқарастары
Мақсаты: Мұғалімдер топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесіне
талдау жасайды және ынтымақтастықта оқыту туралы
қорытынды шығарады.
Оқу нәтижесі Мұғалімдер топта формалды және сапалы түрде жұмыс
істейтіндердің арасындағы айырмашылықта ескере отырып,
шағын топтағы жұмыс моделін құрады және оқу мен оқу
әдістемесіне өзгеріс енгізу керектігі жөнінде негіздеме
айтады.
Түйінді идеялар «Балаға өз бетiмен зерттеуге мүмкiндiк туғызған сайын одан
әрi жасқы оқи түседi» (Питер Клайн)
Әдіс-тәсілдер сұрақ-жауап, миғашабуыл,
Ынтымақтастықжәнетоптағыбірлескенжұмыс, АКТ, СТО,
оқытудағыбасқаружәнекөшбасшылық.
Ресурстар ватман, А4 парағы, АКТ, маркер, түрлі-түстіқағаздар,
суреттер, стикер
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері Тренердің іс-әрекеті Мұғалімдердің іс әрекеті
Жағымдыпсихологиялықахуал
туғызу (7 мин
«Сәлемдесу рәсімі»
ЕВРОПАЛЫҚТАР– бір-
бірінің қолын алып, басын
изейді. ЖАПОНДЫҚТАР-
қолын алдымен беліне, одан
кейін иіліп тізесіне дейін
апарады. Сол еңкейген қалпы
мүләйім жүзбен көзін сүзіп
қарайды.
Ертеде Африкадағы, Орта
және Кіші Азиядағы
мұсылман халықтары оң
қолын жүрегінің тұсына
апарып, тағзым ету арқылы
амандық рәсімін жасаған.
Ауғандар алдымен қолын
маңдайларына тигізіп, иба
жасап, иіліп сәлем береді.
Ерте кезде Қытайда дос –
жаранмен сәлемдесудің түрі
өз қолын өзі қысу болыпты.
Коучингке қатысушылар
жұппен бір- біріне қарама-
қарсы тұрады. Әр елдің
сәлемдесу түрлерімен
танысып, өздері жасайды.
2. Француздар бір – бірінің
маңдайынан сүйіп
амандасады.
Түріктер қол алысып
сәлемдеседі. сыйлы
адамдарының қолын сүйіп,
қолын маңдайына апарады.
ҚАЗАҚТАР – құшақтап,
арқадан қағады.
3 мин Топқа бөлу От: Қай кезде де, қандай
жағдайда да, от болып жанып
өз білімдерін насихаттай
білетін топ.
Күн: Жанындағыларға жылу
сыйлап, жарқырап жүретін
сәуле шашып белсенділікпен
жұмыс жасайтын топ.
Ай: Ойшыл да, арманшыл
қиындықтарға мойымайтын,
ержүрек, батыл жандар.
Мұғалімдер от, күн, ай
суреттері арқылы 3 топқа
бөлінеді
Топ ережесін құру Тыңдаушыларға шағын топ
ережесін құруға тапсырма
береді
Бірлесе отырып, топ
ережесін құрады және
ережемен таныстырады.
Миға шабуыл « Құмырсқалар» видео
көрсетілімі арқылы коучинг
тақырыбын ашу
1.Қалай ойлайсыздар сіздер
мына көріністен қандай
процесті байқадыңыздар?
2.Қалай ойлайсыздар топтық
жұмыс тәсілді қаншалықты
жиі және қалай қолданасыз?
3.Сіз мысал келтіре аласыз
ба?
Осы кезде тақырыпты
хабарлаймын.
алдарына топтық жұмыстың
тиімділін көрсететін
материалдарды беремін
Видео көрсетілім арқылы
мұғалімдер өз ойларын айта
отырып тақырыпты ашу
Мағынаны тану 1.Топтық жұмыс туралы
түсіндіру. Слайд
2. Бейне жазба топтық жұмыс
Мұғалімдер топтық
жұмыстың тиімділігі
туралы толық мағлұмат
алады.
3. «Шалқан» ертегісін еске
түсіру
Рөлдер таратылады (шалқан,
шал, кемпір, немере, ит,
мысық, тышқан)
Талқылау-мұғалімдер
өзидеяларын зерделейді
өзара әрекеттестікті
жақсартуға, топтық
жұмыстың қарқынды өтуіне
ықпал етеді, белсенді түрде
қатысады
Топпен жұмыс 1-топ «Өзгеріс не үшін
қажет?» (постер құру)
2-топ Дәстүрлі сабақ пен
интерактивті сабақты
салыстыру (вен диаграммасы)
3-топ Топтық жұмыстың
тиімділігі мен тиімсіз
жақтарын «Т»кестесіне
толтыру
Мұғалімдер топта жұмыс
істеп, өз ойларын ортаға
салады, қорғайды.
Сергіту сәті «Көңілді жаттығу» Мұғалімдер денелерін
шынықтырып, жаттығу
жасайды.
Ой қозғау «Сен өзгерсең, сенің әлемің де
өзгереді» Бейне жазба көрсету
Бейне жазба арқылы
мұғалімдер өз әлемін
өзгертуді, сабақ беру
тәсілдерін өзгерту
қажеттігін түсінеді.
Рефлексия Бес саусақ әдісі Мұғалімдер қағазға
өздерінің саусақтарының
таңбасын салып,
коучингтен алған әсерлерін
жазады.
4. «Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі» тақырыбында өткен
коучингтің
РЕФЛЕКСИВТІ ЕСЕБІ
Мектеп тренері ретінде жас мұғалімдерден 15 мұғалімді іріктеп алып
,«Тәжірибедегі рефлексия» жалпы білім беретін мектептердегі педагогика кадрларының
кәсіби даму бағдарламасы» аясында мектеп мұғалімдерінің оқыту тәжірибесін
жетілдіруді қолға алдым. Менің мақсатым осы курстан үйренгендерімді және бұрыннан
білетіндерімді әріптестеріме ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып ықпал ету.Басқа
мұғалімдердің идеяларын жүзеге асыруға қолдау көрсету.Мұғалімдердің құзіреттілігін
жетілдіріп және өз әріптестерімнің кәсіби дамуына ықпал еткім келеді. Мұғалімдерге
оқушылардың шығармашылық, зерттеу, сын тұрғысынан ойлау, логикалық ойлау және
проблемаларды шешу дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдерді
меңгерту.
8-қараша күні «Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу
әдістемесі» тақырыбындағы алғашқы коучингімді өткіздім. Коучингке 12 мұғалім
қатысты.
Ең алдымен психологиялық ахуал қалыптастыру үшін «Сәлемдесу рәсімі» тренингін
өткіздім. Мұғалімдер әр елдің амандасу түрлерімен танысты.
Мұғалімдер от, күн, ай суреттері арқылы 3 топқа бөлінді және бірлесе отырып, топ
ережесін құрды. « Құмырсқалар» видео көрсетілімі арқылы мұғалімдер өз ойларын
ортаға салып, тақырыптың мәнін ашты. Топтық жұмыс туралы, топқа бөлу тәсілдері және
топта жұмыс істеудің тиімді әдістерімен слайд арқылы таныстырып өттім, Назарбаев
мектебіндегі өтілген бір сабақтағы топтық жұмыстың видеосын көрсеттім. Мұғалімдер
топтық жұмыстың тиімділігі туралы толық мағлұмат алды. «Шалқан» ертегісіндегі
рөлдерді мұғалімдерге таратып бердім. Мұғалімдер өздеріне тапсырылған рөлдерді
жақсы ойнап шықты.
5. Топпен жұмыс кезінде «Жұлдыз» тобына «Өзгеріс не үшін қажет?» тақырыбында постер
құру, « Ай» тобына Дәстүрлі сабақ пен интерактивті сабақты салыстыру , вен
диаграммасын толтыру, «Күн» тобына топтық жұмыстың тиімділігі мен тиімсіз жақтарын
«Т»кестесіне толтыруды тапсырдым. Мұғалімдер бірлескен топта жұмыс істеп, өз
ойларын ортаға салды.
Сергіту сәтінде «Көңілді жаттығу» жасаттым. Мұғалімдер денелерін шынықтырып,
жаттығу жасады.
6. «Ой қозғау» ретінде «Сен өзгерсең, сенің әлемің де өзгереді» атты бейнеролик көрсеттім.
Бейне жазба арқылы мұғалімдер өз әлемін өзгертуді, сабақ беру тәсілде рін өзгерту
қажеттігін түсінді. Коучинг соңында «бесбармақ тәсілі» арқылы мұғалімдерден кері
байланыс алдым. Мұғалімдер кері байланыста коучингтің өте жақсы өткендігі, топтық
жұмыс туралы көп мағлұмат алғандарын жазыпты. Мұғалімдердің берген кері байланысы
арқылы коучингтің сәтті өткендігін аңғардым.