Апта:
Күні:27.01.15
Пәні
Информатика
Мұғалім аты-жөні
Курбанова З.О.
Төле би ШЖЖОМ Оқу-ісінің меңгерушісі
________Г.Жүніс.
Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар
Сілтеме: 6-сынып оқулығы;
Сабақтың мақсаты: Мәтіндік редакторында нөмірленген, маркерленген тізімдермен және бағандармен жұмыс істей білуге үйрету .
Күтілетін нәтиже: Оқушылар нөмірленген және маркерлеген тізімдермен, бағандарда компьютерде жұмыс істей алады.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: «Еркін жазу», «Басымдылық пирамидасы», деңгейлік тапсырмалар, «Болжам кестесі»
І КІРІСПЕ: Ұйымдастыру кезеңі (4 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар
• Сәлемдесу.
• Ұйымдастыру.
• Сабақ барысымен таныстыру.
• Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
• Жағымды тілектер айту үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын)
• Сәлемдесу
• Өздерін ретке келтіру
• Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын
дайындыққа келтіру
• Оқушылар қазақ, орыс және ағылшын тілінде бір біріне
жағымды тілектер айтады
Сыныпты «Кемедегі капитан» әдісі арқылы З топқа бөлемін
Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын
қорғауға тапсырма беремін
Оқушылар «Кемедегі капитан» әдісі арқылы WORD, WORD PAD,
БЛОКНОТ атты З топқа бөлінеді
«Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын
қорғайды
Пазлдар
Үй тапсырмасын тексеру (6 мин.) «Сәйкестендіру тесті»
Сәйкестендіру тесті таратылады. Сәйкестендіру тестін толтырылады Кеспе қағаздары
ІІ ТҰСАУКЕСЕР: Мағынаны тану
Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталамын
ІІІ НЕГІЗГІ БӨЛІМ: Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
«Басымдылық пирамидасы» әдісі арқылы З топқа:
І топ: «Маркерленген тізімдер»
ІІ топ: «Нөмірленген тізімдер»
ІІІ топ: «Бағандар» тақырыбын беріп, сабақтың өтілу шартын
түсіндіру.
Топтағы әрбір оқушының қолына «Бағалау парағын» беру.
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы
әрбір оқушыны «Бағалау парағымен» танысады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы тақырыпты бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.
Үлестірмелі парақтар
Бағалау парағы
Сергіту сәті (2 мин.)
Екі бірдей сурет беріледі. Әр топ сол суреттің он айырмашылығын табу
керек
Оқушылар суреттің он айырмашылығын табады Сурет
ІV ҚОРЫТЫНДЫ «Болжам кестесі» (8 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Деңгейлік тапсырмалар беремін
«Болжам кестесі» әдісі бойынша сұрақтар қоямын
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға
бағыттау)
А, В, С деңгейлі оқушылар тапсырмаларды орындайды.
«Болжам кестесі» әдісі бойынша түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға
бағыттау сияқты сұрақтарға тереңірек жауап береді
Деңгейлік тапсырмалар
Бағалау (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы
көшбасшыларды анықтайды.
Үйге тапсырма (1 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
«Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар» тақырыбын оқып
келу. «Компьютер» тақырыбына ертегі жазып келу
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Рефлексия (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Топ а б лу:қ өТоп а б лу:қ ө
М тіндікә
ба дарламаларғ
М тіндікә
ба дарламаларғ
MSWORD
MSWORD WORD PAD
Блокнот
Блокнот
Үй жұмысыҮй жұмысы Жаңа сабақЖаңа сабақ
ТапсырмаларТапсырмалар Сергіту сәтіСергіту сәті
Сабақ бекітуСабақ бекіту
Сабақ барысыСабақ барысы
Сәйкестендіру тесті:
1. MS Word редакторын іске
қосу жолы
А. Мәтінді курсивпен жазады
2. Құжатты сақтау командасы В. Файл – Создать (Құру)
3. Мәтінді пішімдеу деген не? С. Пуск – Все программы –
Microsoft Office – Microsoft
Word
4. Жаңа құжат құру командасы D. <Enter> пернесі
5. Мәтінді редакциялау деген
не?
E. Файл – Сохранить как..
(Сақтау)
6. MS Word-та абзац қай
пернені басумен аяқталады?
F. Мәтіннің пішімін оның
параметрлері арқылы қою
7. - батырмасының
қызметі қандай?
G. Өңдеу, енгізу, өшіру, орын
ауыстыру, құжаттың мазмұнын
түзету
ЖАУАПТАРЫ:
1 С
2 Е
3 Ғ
4 В
5 G
6 D
7 A
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Мәтіндік редакторында нөмірленген,
маркерленген тізімдермен және
бағандармен жұмыс істей білуге
үйрету .
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар нөмірленген және
маркерлеген тізімдермен, бағандарда
компьютерде жұмыс істей алады.
““БасымдылықБасымдылық
пирамидасы”пирамидасы”
““БасымдылықБасымдылық
пирамидасы”пирамидасы”
І топ:
Н мірленгенө
тізім
ІІ топ:
Маркерленген
тізім
ІІІ топ:
Ба андарғ
Құжаттың сыртқы түрін жақсарту әрі оның ішкі мағынасын
ұғынықты қылу үшін Word - та тізімдерімен жұмыс істеуге
арналған арнайы құрал бар. Тізімдердің екі негізгі тұрпатын
пайдалануға болады.
• Нөмірлеуі бар тізім (списки с нумерацией)
• Белгілеуі бар тізім (списки с пометками)
Тізімді нөмір жаңа элементті енгізу кезінде автоматты түрде
түзетіледі. Тізімдерді сұрыптаудың мүмкіндіктері болады.
Пішім мәзіріндегі Тізім командасын орындау арқылы Сұхбат
терезесі ашылады.
Құжаттың сыртқы түрін жақсарту әрі оның ішкі мағынасын
ұғынықты қылу үшін Word - та тізімдерімен жұмыс істеуге
арналған арнайы құрал бар. Тізімдердің екі негізгі тұрпатын
пайдалануға болады.
• Нөмірлеуі бар тізім (списки с нумерацией)
• Белгілеуі бар тізім (списки с пометками)
Тізімді нөмір жаңа элементті енгізу кезінде автоматты түрде
түзетіледі. Тізімдерді сұрыптаудың мүмкіндіктері болады.
Пішім мәзіріндегі Тізім командасын орындау арқылы Сұхбат
терезесі ашылады.
Тек бір бір деңгейлі тізім жасаңыз
немесе тізімнің ішіндегі тізімдерді
көрсету үшін көп деңгейлі тізім
жасаңыз.
Таңбаланған тізім жасаған кезде,
келесілердің кез келген біреуін
орындауыңызға болады:
Қолайлы таңбалауыштар
кітапханалары Тізімдерге әдепкі
таңбалауыш мен нөмірлеу пішімдерін
қолданыңыз, тізімдерді шертіңіз
немесе таңбалауыштар мен нөмірлер
кітапханаларынан басқа пішімдерді
таңдаңыз.
1. Кесте ру;құ
Word м тіндік процессорында кестелерді ру шін: Меню жолынанә құ ү “ Вставка ”
батырмасын басса терезеденқ “Таблица ”командасын шертеміз, осал ы терезеденқ қ
ба анны мен жолын с баттасу терезесінен орындаса экранда Вставка таблицығ ұқ қ
диалогтік терезесі
шы ады. (суретте)Число столбцов опциясыны рісіне кесте ба андарыны санығ ң ө ғ ң
енгізіледі. ОК батырсасын шертсек жеткілікті.
Сергіту сәті:Сергіту сәті:
Де гейлік тапсырмаларңДе гейлік тапсырмаларң
1.MS Word бағдарламасын іске қос
2.Жаңа құжат құр
3.Өз тобыңдағы оқушылардың
4. Аты -жөнін нөмірлеп жаз
А деңгейіА деңгейі
1.MS Word бағдарламасын іске қос
2.Жаңа құжат құр
3.Маркердің көмегімен
4.мұғалімдер аттарын жаз
5.Жанына пән аттарын жаз
В деңгейіВ деңгейі
1.Құжаттың астына кесте құр
2. 3 баған, 6 жолдан тұратын
3.Ішін толықтыр.
С деңгейі
1.Құжаттың астына кесте құр
2. 3 баған, 6 жолдан тұратын
3.Ішін толықтыр.
С деңгейі
№ М алім аты-ж ніұғ ө п ніә
MS Word – та кестеге жолдар қосу үшінMS Word – та кестеге жолдар қосу үшін
“Болжам кестесі”
Жаңа сабақты бекіту
“Болжам кестесі”
Жаңа сабақты бекіту
 MS Word – та кесте құру үшін... MS Word – та кесте құру үшін...
Ба алау пара ығ ғ
зініӨ ң
ба асығ
Стикер
ба асығ
М алімұғ
ба асығ
ортындыҚ
Үйге тапсырма:
Компьютер туралы
ертегі құрастырып келу
Kурбанова Зульфия Османовна

Kурбанова Зульфия Османовна

  • 3.
    Апта: Күні:27.01.15 Пәні Информатика Мұғалім аты-жөні Курбанова З.О. Төлеби ШЖЖОМ Оқу-ісінің меңгерушісі ________Г.Жүніс. Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар Сілтеме: 6-сынып оқулығы; Сабақтың мақсаты: Мәтіндік редакторында нөмірленген, маркерленген тізімдермен және бағандармен жұмыс істей білуге үйрету . Күтілетін нәтиже: Оқушылар нөмірленген және маркерлеген тізімдермен, бағандарда компьютерде жұмыс істей алады. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Әдіс-тәсілдері: «Еркін жазу», «Басымдылық пирамидасы», деңгейлік тапсырмалар, «Болжам кестесі» І КІРІСПЕ: Ұйымдастыру кезеңі (4 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар • Сәлемдесу. • Ұйымдастыру. • Сабақ барысымен таныстыру. • Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру • Жағымды тілектер айту үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын) • Сәлемдесу • Өздерін ретке келтіру • Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру • Оқушылар қазақ, орыс және ағылшын тілінде бір біріне жағымды тілектер айтады Сыныпты «Кемедегі капитан» әдісі арқылы З топқа бөлемін Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын қорғауға тапсырма беремін Оқушылар «Кемедегі капитан» әдісі арқылы WORD, WORD PAD, БЛОКНОТ атты З топқа бөлінеді «Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын қорғайды Пазлдар Үй тапсырмасын тексеру (6 мин.) «Сәйкестендіру тесті» Сәйкестендіру тесті таратылады. Сәйкестендіру тестін толтырылады Кеспе қағаздары ІІ ТҰСАУКЕСЕР: Мағынаны тану Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталамын ІІІ НЕГІЗГІ БӨЛІМ: Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті «Басымдылық пирамидасы» әдісі арқылы З топқа: І топ: «Маркерленген тізімдер» ІІ топ: «Нөмірленген тізімдер» ІІІ топ: «Бағандар» тақырыбын беріп, сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Топтағы әрбір оқушының қолына «Бағалау парағын» беру. Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушыны «Бағалау парағымен» танысады. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы тақырыпты бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді. Үлестірмелі парақтар Бағалау парағы Сергіту сәті (2 мин.) Екі бірдей сурет беріледі. Әр топ сол суреттің он айырмашылығын табу керек Оқушылар суреттің он айырмашылығын табады Сурет ІV ҚОРЫТЫНДЫ «Болжам кестесі» (8 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Деңгейлік тапсырмалар беремін «Болжам кестесі» әдісі бойынша сұрақтар қоямын Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) А, В, С деңгейлі оқушылар тапсырмаларды орындайды. «Болжам кестесі» әдісі бойынша түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау сияқты сұрақтарға тереңірек жауап береді Деңгейлік тапсырмалар Бағалау (2 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. Үйге тапсырма (1 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті «Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар» тақырыбын оқып келу. «Компьютер» тақырыбына ертегі жазып келу Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. Рефлексия (2 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
  • 6.
    Топ а блу:қ өТоп а б лу:қ ө М тіндікә ба дарламаларғ М тіндікә ба дарламаларғ MSWORD MSWORD WORD PAD Блокнот Блокнот
  • 10.
    Үй жұмысыҮй жұмысыЖаңа сабақЖаңа сабақ ТапсырмаларТапсырмалар Сергіту сәтіСергіту сәті Сабақ бекітуСабақ бекіту Сабақ барысыСабақ барысы
  • 13.
    Сәйкестендіру тесті: 1. MSWord редакторын іске қосу жолы А. Мәтінді курсивпен жазады 2. Құжатты сақтау командасы В. Файл – Создать (Құру) 3. Мәтінді пішімдеу деген не? С. Пуск – Все программы – Microsoft Office – Microsoft Word 4. Жаңа құжат құру командасы D. <Enter> пернесі 5. Мәтінді редакциялау деген не? E. Файл – Сохранить как.. (Сақтау) 6. MS Word-та абзац қай пернені басумен аяқталады? F. Мәтіннің пішімін оның параметрлері арқылы қою 7. - батырмасының қызметі қандай? G. Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру, құжаттың мазмұнын түзету
  • 14.
  • 17.
  • 18.
    Сабақтың мақсаты: Мәтіндік редакторынданөмірленген, маркерленген тізімдермен және бағандармен жұмыс істей білуге үйрету . Күтілетін нәтиже: Оқушылар нөмірленген және маркерлеген тізімдермен, бағандарда компьютерде жұмыс істей алады.
  • 19.
  • 20.
    Құжаттың сыртқы түрінжақсарту әрі оның ішкі мағынасын ұғынықты қылу үшін Word - та тізімдерімен жұмыс істеуге арналған арнайы құрал бар. Тізімдердің екі негізгі тұрпатын пайдалануға болады. • Нөмірлеуі бар тізім (списки с нумерацией) • Белгілеуі бар тізім (списки с пометками) Тізімді нөмір жаңа элементті енгізу кезінде автоматты түрде түзетіледі. Тізімдерді сұрыптаудың мүмкіндіктері болады. Пішім мәзіріндегі Тізім командасын орындау арқылы Сұхбат терезесі ашылады. Құжаттың сыртқы түрін жақсарту әрі оның ішкі мағынасын ұғынықты қылу үшін Word - та тізімдерімен жұмыс істеуге арналған арнайы құрал бар. Тізімдердің екі негізгі тұрпатын пайдалануға болады. • Нөмірлеуі бар тізім (списки с нумерацией) • Белгілеуі бар тізім (списки с пометками) Тізімді нөмір жаңа элементті енгізу кезінде автоматты түрде түзетіледі. Тізімдерді сұрыптаудың мүмкіндіктері болады. Пішім мәзіріндегі Тізім командасын орындау арқылы Сұхбат терезесі ашылады.
  • 21.
    Тек бір бірдеңгейлі тізім жасаңыз немесе тізімнің ішіндегі тізімдерді көрсету үшін көп деңгейлі тізім жасаңыз. Таңбаланған тізім жасаған кезде, келесілердің кез келген біреуін орындауыңызға болады: Қолайлы таңбалауыштар кітапханалары Тізімдерге әдепкі таңбалауыш мен нөмірлеу пішімдерін қолданыңыз, тізімдерді шертіңіз немесе таңбалауыштар мен нөмірлер кітапханаларынан басқа пішімдерді таңдаңыз.
  • 22.
    1. Кесте ру;құ Wordм тіндік процессорында кестелерді ру шін: Меню жолынанә құ ү “ Вставка ” батырмасын басса терезеденқ “Таблица ”командасын шертеміз, осал ы терезеденқ қ ба анны мен жолын с баттасу терезесінен орындаса экранда Вставка таблицығ ұқ қ диалогтік терезесі шы ады. (суретте)Число столбцов опциясыны рісіне кесте ба андарыны санығ ң ө ғ ң енгізіледі. ОК батырсасын шертсек жеткілікті.
  • 24.
  • 30.
    Де гейлік тапсырмаларңДегейлік тапсырмаларң
  • 32.
    1.MS Word бағдарламасыніске қос 2.Жаңа құжат құр 3.Өз тобыңдағы оқушылардың 4. Аты -жөнін нөмірлеп жаз А деңгейіА деңгейі
  • 33.
    1.MS Word бағдарламасыніске қос 2.Жаңа құжат құр 3.Маркердің көмегімен 4.мұғалімдер аттарын жаз 5.Жанына пән аттарын жаз В деңгейіВ деңгейі
  • 34.
    1.Құжаттың астына кестеқұр 2. 3 баған, 6 жолдан тұратын 3.Ішін толықтыр. С деңгейі 1.Құжаттың астына кесте құр 2. 3 баған, 6 жолдан тұратын 3.Ішін толықтыр. С деңгейі № М алім аты-ж ніұғ ө п ніә
  • 35.
    MS Word –та кестеге жолдар қосу үшінMS Word – та кестеге жолдар қосу үшін “Болжам кестесі” Жаңа сабақты бекіту “Болжам кестесі” Жаңа сабақты бекіту  MS Word – та кесте құру үшін... MS Word – та кесте құру үшін...
  • 38.
    Ба алау параығ ғ зініӨ ң ба асығ Стикер ба асығ М алімұғ ба асығ ортындыҚ
  • 39.