1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.
2-сабақ: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары
2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу.
Д.Н Сакипкалиева.
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы
Есенсай орта жалпы білім беретін мектебінің математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінқосу
тәсілімен шешу
Сабақтың мақсаты Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін
шешудің қосу тәсілін меңгеру
Өзі үйренеотырып, өзгені де үйретудағдысын
қалыптастыру
Күтілетін нәтиже Теңдеулер жүйесін шешуде қосу тәсілін қолдануды
меңгереді
Есеп шығаруда қолдана алады
Өзара топта бірлесіп жұмысжасай алатынболады
Теңдеулер жүйесін өз бетінше қиындықсызшеше біледі.
Оқыту әдістері Жаңа тәсілдер. Сын тұрғысынанойлау. Оқытуүшін
және оқуды бағалау модулдерін пайдалану
Қажетті қүрал-
жабдықтар
Флипчарт, маркер,6-сынып оқулығы,стикерлер,
Тапсырмалар Жеке жұмыс: маршрутты карта
Топтықжұмыс:көрші қуанышымен бөлісу»
Жұптық жұмыс:есептер шығару
Сергіту сәті: Жадыны дамыту
«Кезбетілші әдісі»
Сабақ барысы
Сабақ
кезеңдері
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
3. Кіріспе бөлім Сыныппенамандасу, танысу
Шаттық шеңберде көршілерінің есімдеріне сын
есім жалғау арқылы таныстырту. сыныпты ұлы
математиктер есімдері бойынша 3-топқа бөлу.
Топмүшелерін «Көшбасшы», «хатшы»,
« баяндамашы», «уақыт сақшысы», «бақылаушы»
ролдерін тағайындату
Оқушылар сабағымызды
Адамның басшысы-ақыл,шолушысы-
ой,жетекшісі-талап,қорғаушысы-
сабыр,сынаушысы-халық, таусылмайтын-
арман,ең қымбаттысы-арсақтау,бәрінен
ардақтысы-өмірсүру, соның ішінде ең тәттісі-
сыйластық!” эпиграфпенбастайық және бүгінгі
сабақта мен сіздерге тілерім
Бір мен екі алмаңдар,
Үшке алданып қалмаңдар.
Кілең төрттік алғандар,
Бесті ғана армандар.
Оқушыларды бағалауды
Бағдаршамәдісі және екі жұлдыз, бір ұсыныс
бағалаукритерийлерібойынша жүргізу
Оқушылар
сабаққа
дайындалады бір-
бірін
таныстырады
Топта ролдерге
бөлінеді
Сабақ
жоспарымен
танысады
Тұсаукесер
Маршрутты картамен жұмыс: 5мин
Екі санның қосындысы 21-ге, ал айырмасы 9-ға
тең. Осы сандарды табыңдар.х-бірінші сан, у-
екінші сан.
1. Теңдеулер жүйесін құрыңдар
2. Теңдеулердің сол жағынжәне оң жағын
мүшелеп қосыңдар
Қиналсаңкөршіңнен көмек ал.
3. Айнымалының табылғанмәнін жүйедегеі
теңдеулердің қалаған біреуіне қойып,
екінші айнымалыныңмәнін табыңдар
Мәреге жеттіңдерме?Бәрекелді!
Нәтижесін тақтадатексеріңдер
өздеріңдіүлгі жауапқа қарап бағдаршам
бойынша бағалаңдар
Жарайсыңдар.
Түрткісұрақтар
1 . екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Маршрут
бойынша жеке
жұмыстаныпөз-
өздерін
бағалайды
Сұрақтарғажауап
береді
Жаңа сабақтың
тақырыбын
ашады
4. дегеніміз не?
2. екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін шешудің неше тәсілі бар? Қандай?
3. Сіздер орындағантапсырмаданне
байқадыңыздар?
4. Ендеше бүгінгі біздің өтетін сабағымыз қалай
аталады?
Негізгібөлім Оқушыларға жаңа сабақ тақырыбынөз
беттерімен меңгеруіне «Көршіқуанышымен
бөлісу» әдісін пайдалану 10 мин.
Әр топқа хат келеді, хатта жаңа сабақтың
түсіндірмесі, мысалы бірге беріледі.берілген
мәтінді топта талқылап, топтан үздік
баяндамашы анықталады. Топ баяндамашы топ
жұмысынсыныптастарыныңалдындасызба
арқылы қорғапшығады. Топтар бір-бірінің
жұмыстарын «Екіжұлдыз, бірұсыныс»
арқылы бағалайды.
Жұппен жұмыс: Есептершығару 10 мин
№1535 №1540 № 1547 №1557 №1561
Оқушылар жаңа сабақтыңесептерін қай деңгейде
жұбы орындайалғандығынбағалау.
Сергіту сәті: жадыны дамытуға арналған
ойын 5мин
Мен «Бастаймыз» дегенкезде, топтың бір
қатысушысы менің үстеліме жақын келеді де,
командасынакері барып, ақпаратты жазғанға
дейін,
картадан/диаграммадан/сұлбадан/бумадан/график
адан/заттар ретінен барынша көп ақпаратты есте
сақтауға тырысады
Ереже:
1. Командадан бірадам ғана өз орнын бір рет
тастап шыға алады.
2. Сіз үстел басындаболғандаештеңе жаза
алмайсыз.
Конвертте
жазылған мәтін
бойынша
оқушылар жаңа
сабақты топта
және сынып
алдында талдап
түсіндіреді
Жұппен
оқулықтан
есептер
шығарады
Топта бір-бірін
бағалайды
Бақылаушы
бағалау парағына
жазып отырады
Оқушылар
сергіту сәті
арқылы есте
сақтау
қабілеттерін
дамытады.
5. 3. Үстел басындатұрып, өз командаңызға
ақпаратты дауыстап айта алмайсыз
Сізге мынаны ойластырукерек:
· Диаграмманыжәне мәтіндітолтыру үшін
қандай стратегияныпайдаланасыз?
· Тиімдіжұмысқа өзіңіздіқалай бейімдейсіз
немесе дайындайсыз?
· Сіздің ойыңызша, бұл тапсырмадақайсысы
айтарлықтай жеңіл/қиын?
Қорытынды
бөлім
Сабақты « Кезбе тілші» әдісі бойыншабекіту
Топбақылаушысының қорытынды бағалауы
бойынша сыныпты бағалау
Рефлексия оқушылардыңбүгінгісабақ
бойынша алған әсерлерін басмармақ арқылы
білдірту
Сабақт кезбе
тілші әдісі
бойынша
қорытындылайды
Бақылаушы
бағалайды
Сынып сабақ
бойынша өз көңіл
күйлерін
білдіреді.
Бағалау парағы