1. УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
КЛАС: 4
ТЕМА. Відмінювання прикметників. Правопис відмінкових закінчень прикметників в
однині.
МЕТА. Удосконалювати вміння дітей знаходити прикметники у реченні;
ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині, з прийомами
розпізнавання відмінків прикметників.
Формувати комунікативну, соціальну, інформаційну компетентності.
Розвивати спостережливість, уміння зіставляти мовні явища (прикметники з
основою на твердий і м’який приголосний).
Виховувати інтерес до рідної мови, любов до природи, бажання берегти її
красу.
ОБЛАДНАННЯ: девіз уроку, комунікативні завдання, малюнки природи рідного краю,
загадка.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
Сьогодні вирушимо знову
В країну, що зоветься Мова.
Горішок знань міцний – це знає кожен,
Та нам – не відступать!
Його нам розколоти допоможе
Бажання все на світі знать.
З’ясування емоційного настрою (Технологія «Колір настрою»: у кожного учня на парті
знаходиться клейка смужка, яку, відповідно до свого самопочуття на даний момент, він
розміщує на загальній таблиці).
Колір Настрій
Червоний Захоплення
Оранжевий Радість
Жовтий Задоволення
Зелений Спокій
Синій Сум
Фіолетовий Тривога
Чорний Нудьга
II. Мотивація навчальної діяльності.
Щоб все правильно писати,
Треба правила всі знати,
Орфограми розрізняти,
Частини мови пізнавати.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
Діти зачитують складені вдома загадки з використанням влучних прикметників, що
характеризують предмет.
2. Розвиток зв’язного мовлення.
2. Робота в парах. Комунікативні завдання (Усне монологічне мовлення)
Ситуація спілкування. Уяви, що до тебе звернувся однокласник, який пропустив
заняття з української мови з проханням розповісти про те, що це за частина мови –
прикметник. Використовуючи план розповіді, вміщений у вправі 216, підготуй
висловлювання.
Адресат – однокласник, який був відсутній на уроках української мови певний час.
Адресант – ти сам, учень 4-го класу.
Мета – розповісти найголовніше з того, що ви вивчали на уроках про прикметник, так,
щоб у слухача склалося уявлення про цю важливу і необхідну в мовленні частину мови.
Якщо потрібно, проілюструй кожен пункт плану прикладами.
Форма спілкування – усний монолог.
3. Каліграфічна хвилинка. Пояснювальний диктант.
Гра «Чарівний ланцюжок».
Годинникиївзимкукраїнська (Годинник, Київ, взимку, українська)
4. Робота в групах.
1) Загадка
Він легенький, наче пил,
З неба він летить без крил,
Наче мох, м’який-м’який,
І холодний, і блідий.
З’їсть його весною сонце,
Хто мерщій вгадає – що це? (Сніг)
Які слова допомогли відгадати загадку?
2) Робота над текстом. Проблемне питання.
Текст, над яким ви будете працювати теж про сніг. Скажіть, чи може сніг бути
чорним. Чому?
Кожна група отримає картку з деформованим текстом. Необхідно розставити речення
по порядку, дати заголовок тексту, виконати додаткові завдання.
Поки сніг пухнастий, бруд у ньому не помітний.
Ось чому не слід ласувати білим снігом.
У казанку кипить вода. Її добули з білого придорожнього снігу. Але що це?
Протягом зими сніжинки захоплюють із повітря порошинки і частинки диму.
Чому вода стала каламутною і брудною?
Завдання для групи № 1
1. Визначити тип тексту за метою висловлювання. Довести свою думку. Яка мета
оповідання?
2. Знайти питальні речення.
Завдання для групи № 2
1. Розібрати за будовою ПРИДОРОЖНЬОГО. Пояснити орфограму, навести приклади
на подане правило.
2. Визначити основу першого речення.
Завдання для групи № 3
1. Дібрати антоніми до слів :брудний, білий, зима.
2. Назвати прикметники
3. IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
Загадка.
Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові:
Так слова єднати вміють,
Що усі їх розуміють (Відмінки)
Ви здогадалися, над якою темою будемо сьогодні працювати. Визначте завдання уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Спостереження за мовним матеріалом.
Складіть і запишіть речення:
переливається, під, сріблястий, сонця, лагідного, сніг, променями.
(Сріблястий сніг переливається під променями лагідного сонця)
Підкресліть основу речення.
Знайдіть прикметники, визначте рід та число (Сріблястий сніг – ч.р., одн., лагідного
сонечка – с.р., одн.)
Як ви це зробили? (Визначили рід та число прикметників за родом і числом іменників, з
якими вони пов’язані, а також за закінченнями прикметників.)
Визначте відмінок кожного іменника. Який висновок можна зробити про відмінок
зв’язаного з ним прикметника?
(Іменник сніг у Н.в., отже і прикметник сріблястий у Н.в.,
іменник сонечка у Р.в., отже і прикметник лагідного у Р.в.)
Висновок: відмінок прикметника можна визначити за відмінком іменника, з яким
пов’язаний прикметник.
2. Робота з таблицями відмінювання прикметників.
Рідна мова: Підручн. для 4кл. / М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І.Мельничайко, Л.В.
Скуратівський – К.: Освіта, 2004, стор 110 – 111
Порівняйте відмінкові закінчення прикметників чоловічого і середнього роду;
чоловічого, середнього і жіночого роду.
Зверніть увагу на особливості відмінювання прикметників чоловічого роду в
знахідному відмінку. (У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми
називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істоти чи неістоти вони
зв’язані в реченні.)
Пригадайте, на які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого
приголосного основи. (Тверду і м’яку.)
3. Виконання практичного завдання.
Усно, користуючись таблицею відмінювання прикметників, провідміняйте
словосполучення
зимуючий птах
Цей урок
навчить
мене Розпізнавати
відмінки
прикметників
Відмінювати
прикметники
Правильно вживати
закінченняВідрізняти
прикметники твердої
та м’якої груп
Аналізувати, робити
висновки
4. Які зимуючі птахи вам відомі? Як може кожен з вас допомогти їм перезимувати?
Зробіть висновок про допомогу птахам взимку.
VI. Закріплення нового матеріалу.
1. Робота в групах. Редагування тексту.
Прилетіла на трійці коней … зима. Змахнула … рукавом, припорошила … сніжком
дахи … хатинок, гілля … ялинок. Скувала … кригою … річки, приспала їх до …
весни.
- Чому поданий текст «сухий», нецікавий? Чого не вистачає? Придумайте назву,
«оживіть» оповідання, визначте відмінок прикметників.
- Яку роль відіграють у мові прикметники?
Висновок: прикметники роблять наше мовлення красивішим, точнішим, мелодійнішим,
багатшим, яскравішим.
2. Фізкультхвилинка.
Гра «Гарячий м’яч»
Діти утворюють коло, в середині якого знаходиться ведучий з м’ячем. Ведучий називає
іменник, почергово кидає м’яч гравцям. Отримавши м’яч, гравцю треба швидко, щоб «не
обпектися» дібрати відповідний прикметник.
3. Диференційована самостійна робота.
ІІ рівень
Тверда група М’яка група
Користуючись
таблицею - – =
підказкою ,
подані прикмет- – =
ники запиши у два
стовпчики. – =
У перший – прикметники з основою на твердий приголосний, а в другий – прикметники
з основою на м’який приголосний. Зроби висновок, як залежать закінчення від кінцевого
приголосного основи. (сторінка 111 вправа 220)
Давній, цінний, природний, зимовий, літній, дружній, прозорий, синє, минуле, далеке,
завтрашнє, зелене, проїзний, незабутня, українська, братня, лагідна, мудра, чудове,
середній, молода, тиха, мужній.
ІІІ рівень
Провідміняти словосполучення
Морозний день, мудра порада
ІV рівень
Сторінка 112 вправа 221
Провідміняй письмово прикметники
Могутній, дужий, щире, синя
Користуючись таблицями відмінювання прикметників, склади таблицю відмінкових
закінчень прикметників чоловічого роду в однині.
4. Перевірка самостійної роботи.
Висновок: Правильно обраний рівень готує нас до виконання різнорівневої контрольної
роботи.
5. Фізкультхвилинка.
ИЙ
й
ІЙ
А Я
Е Є
5. Привести приклади прикметників, використовуючи жести і міміку.
VII. Рефлексія.
1. Підсумок за таблицею.
2. Інтерактивна вправа «Рюкзак».
Кожен учень стисло записує на папері відповідь на запитання: «Які з тих знань, умінь,
що отримані на уроці, візьму з собою для виконання домашнього завдання, контрольної
роботи, для використання на інших уроках, у житті?»
Папірці з відповідями діти складають у рюкзак (зроблений з паперу чи справжній),
вибірково ознайомлюються з відповідями.
3. Аналізування твердження методом «Прес».
Прочитати твердження, записане на дошці
Потрібно любити, шанувати, вивчати українську мову.
Висловіть свою думку з приводу цього твердження.
(Учні аргументують свої відповіді, застосовуючи інтерактивний метод «Прес»)
Я вважаю,що… (озвучення позиції).
Оскільки … (обґрунтування позиції).
Наприклад … (наведення прикладів).
Таким чином, … (підбиття підсумків).
VIII. Домашнє завдання
Група «Промінчики» сторінка 112 вправа 222 (дібрати з довідки прикметники,
поставити в реченні у потрібній відмінковій формі)
Група «Сонечко» скласти текст «Зимовий ліс» (5 – 6 речень)
Література
1. Одинцова Г.С., Кодлюк Я.П. Цікаве мовознавство для молодших школярів. – К.: Наш
час, 2006.
2. Пометун О.І. Енциклопедія інтерактивного навчання. – К., 2007.
3. Лещенко Г.П., Іванова Л.І. Комунікативні завдання на уроках мови. 4 клас.
– К.: Шк. світ, 2009.
4. Вашуленко М.С., Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В. Рідна мова:
Підручник для 4 класу / За наук. ред. М.С. Вашуленка. – К.: Освіта, 2004.
Цей урок
навчив
мене