Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
укр мова фраз.
1. Українська мова
3 клас
Тема. Практичне ознайомлення з фразеологізмами. Пояснення їх
значення шляхом добору синонімів.
Мета. Ознайомити учнів з фразеологізмами; вчити пояснювати їх
значення шляхом добору синонімів;розвивати мовне чуття, інтерес до
вивчення рідної мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися
ними;виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:таблиця « Слово. Значення слова», тематичні малюнки,
картки для індивідуальної та групової роботи, різнобарвні листочки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Стали,дітки всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимем старанно,
Щоб почути в кінці,
Що в нашім класі
Діти просто молодці!
Сідайте, діти! На уроці
Зустрілися ми знову.
Про нашу мову чарівну
Поведемо розмову.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Гра « Збери слово»
- Зберіть слова із складів, записаних на дошці.
Ли, ве, кий; ро, вий, здо; ний, кри, хіт
- Прочитайте слова, які ви записали. (Великий, здоровий, крихітний).
- Яке слово зайве серед них? Чому?
- Що можна сказати про його значення?
(Це слово протилежне за значенням до інших слів, антонім).
2.2. « Мозковий штурм»
2. - Думай швидко, говори правильно.
Запитання.
- Основна одиниця мови… (слово).
- Слова бувають:.. і ...(однозначні і багатозначні).
- Слова: ключ, замок, лінійка – це …(багатозначні).
- Синоніми – це …( близькі за значенням слова).
- Антоніми – це …( протилежні за значенням слова).
- Говорити, балакати, розповідати – це слова…(синоніми).
- Лелека, бусол, чорногуз – це слова…( антоніми).
2.3. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно букви,сполучення букв, назву місця.
Ж ж ЖЖ жж жо ов вт те жовтень
- Поясніть назву місяця.
- Наші учні працювали у « Довідкому бюро».
2.4. Довідкове бюро
Учень 1. У народі цей місяць називали « хмурень», « зазимник»,
«листопадень», а ще – « весільник», оскільки в жовтні починали справляти
весілля.
Учень 2. Відносно недавно в Україні почали називати десятий місяць
жовтнем. Бо усі довколишні гаї, ліси, парки зодягаються у жовтогарячий
колір.
2.5. Складання речення зі словом жовтень
- Складіть речення з цим словом.
- Запишемо речення на дошці: Жовтень гаптує клену сорочку.
- Вкажіть граматичну основу речення.
- Складіть схему речення.
- Поясніть значення слова гаптує.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
3. - Сьогодні ми проведемо осінню подорож до славетної країни
Лексикології. Править цією країною Слово. У нього є свої помічники. Ось
вони.
- Але поряд з цими словами в українській мові вживаються
словосполучення, які не можна розривати. Вони мають цілісне значення. А
як вони називаються ви дізнаєтесь розгадавши анаграму.
Зеофразмилогі – фразеологізми
- Молодці. Так на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати
фразеологізми. Сподіваюсь, ви будете добре, старанно працювати і
дізнаєтесь багато нового.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Робота за схемами, тематичними малюнками.
Як кіт наплакав Замітати сліди
- Розгляньте малюнки, прочитайте підписи.
- В якому значенні вживаються ці словосполучення?
- Але ці ж сталі словосполучення можуть вживатися і в переносному
значенні. І тоді такі словосполучення називатимуться фразеологізмами.
ом
он
ім
и
ан
то
ні
ми
синонімибагатозначні
однозначні
фр
азе
ол
огі
зм
и
слово
4. - І яке значення вони матимуть в поданих прикладах, спробуємо
здогадатися. Коли так говорять: як кіт наплакав; замітати сліди?
4.2. Пояснення вчителя.
- Фразеологізми – це частина українськогофольклору,вонистановлять
наше мовне національне багатство. Це золоті зерна народної мови. Чим
більше і частіше ви вживаєте у своєму мовленні фразеологізми, тим
яскравіше,дотепніше ви зможете висловити свою думку.
4.3. Робота в парах
- На основі поданих слів і малюнків утворіть фразеологізми;
спробуйте пояснити їх значення.
Вішати Рука за Зарубати на
Задирати На швидку Водити за
- Зачитайте записані фразеологізми. Як ви їх розумієте?
4.4. Метод « Прес»
- Прочитайте словосполучення,поясніть, де просте словосполучення,
а де – фразеологізм.
Клювати зерно; Дівчинка радіє; Пасти корів;
клювати носом. душа радіє. пасти задніх.
(Діти починають свою відповідь словами : « Я вважаю, що …».
Продовжують обґрунтуванням «тому,що». Так аналізують всі
словосполучення.)
- Молодці. Ви правильно визначили фразеологізми. А тепер давайте
доберемо до них синоніми .
Клювати носом – дрімати.
Душа радіє – весело.
Пасти задніх – відставати.
4.5. Фізкультхвилинка
Фразеологізм – стійке поєднання слів
5. V. Систематизація і узагальнення знань
5.1. Робота з підручником. Вправа 144
5.2. Гра «Заміни одним словом». Коментоване письмо
- Замініть вислови-фразеологізмиодним словом-синонімом і запишіть
їх.
Байдики бити – ( лінуватися);
Взяти ноги на плечі – ( побігти);
Набрати води в рот – (замовкнути);
Викинути з голови – ( забути);
Вертітися під ногами – ( заважати);
Пекти раків – ( почервоніти).
- Складіть речення з будь-яким висловом.
(Діти зачитують речення. Вибирають найбільш вдале.)
5.3. Робота в парах
- Перед вами деформовані речення. Відредагуйте їх, запишіть.
Вкажіть фразеологізми. Як ви їх розумієте?Доберіть усно слова-синоніми.
Наш, на, дідусь, руки, майстер, всі.
Бабуся, до, піклування, коси, нас,сивої, про.
У, тиждень, на, п’ятниць, Мишка, сім.
5.4. Гра « Знайди відповідність»
Діти, перед вами картки. Вам потрібно з’єднати слова-фразеологізми
лівого стовпчика зі словами-синонімами з правого. Хто швидше справиться
із завданням, той і переможе.
Крапля в морі легко
Крок за кроком несподівано
Тримати в голові мало
Як сніг на голову пам’ятати
Як по маслу поступово
5.5. Поетична хвилинка
6. - Сьогодні ми з вами познайомились із фразеологізмами, навчились
пояснюватиїх значення, використовувати у своїй мові. А ось послухайте, як
поети використовують фразеологізми у своїй творчості.
(Вірш-сценка у виконанні учнів)
Хвастунець
Дівчинка. Хлопчик Толя молодець,
Тільки трішки хвастунець.
Якось ми ішли на став,
Він мені таке сказав:
Толя. Слово честі, не хвалюся –
Я нічого не боюся!..
Дівчинка. Враз на слові цім з дороги
Толі ящірка під ноги.
З переляку, у тривозі
Наш хвалько мерщій навтік.
Та спіткнувся на дорозі
Й прикусив собі язик!
Хто хвалитись полюбляє,
В кого звичка є така,–
Хай ці вірші прочитає
І прикусить язика.
- Що можна сказати про Толю?
- Який фразеологізм зустріли у вірші?
- Що він означає?
5.6. Гра « Так чи ні»
- Я зачитую фразеологізми і їх значення, а ви кажете чи правильно я
пояснила.
Розбити глека – посваритися ( так).
Бити байдики – лінуватися (так).
Від усієї душі – зі злом ( ні).
Пекти раків – готувати їсти ( ні).
Крутити носом – вередувати ( так).
Намотати на вус – забути ( ні).
Нагострити вуха – уважно слухати ( так).
VI. Підсумок уроку
7. - Молодці, ви сьогодні працювали на році нагостривши вуха,і багато
дізнались і навчились.
6.1. Фразеологічна гра « Найкмітливіший»
- Зараз побачимо хто з вас найкмітливіший і хто найкраще знає
фразеологізми. Дайте відповіді на запитання.
- Що можна ловити все життя, але не зловити ніколи? ( Вітер)
- Коли беруть ноги на плечі? ( Коли тікають)
- Що можна ламати без рук і без будь-якого знаряддя? ( Голову)
- Де треба тримати язик? ( За зубами)
6.2. Гра « Мікрофон»
- Наш урок закінчується. Сподіваюсь у вашому мовленні все частіше
з’являтимуться фразеологізми.
- Які з них ви запам’ятали сьогодні.
(Діти дають відповіді )
VII. Домашнє завдання
На картах у вас три фразеологізми. Складіть з ними речення. Запишіть
у зошити.