1. Українська мова
2 клас
Тема:Поняття про речення
Мета:сформуватипоняття про речення як одиницю мовлення; навчити
визначати речення в усному мовленні, тексті; розвивати вміння будувати
речення, доповнюватиїх словами за змістом; вдосконалювативміння
працювати над деформованим текстом; виховувати бережне ставлення до
природи
Демонстраційний матеріал:малюнки із зображенням їжака, лисички,
зайчика, ведмедика; картки для роботив парах; картки для роботив групах
Хід уроку
І. Організаціякласу
Доброгоранку! Доброгодня!
Говоритеви, говорювам і я.
Сьогодніу нас незвичайний урок.
Сьогодніми зробимо ще одинкрок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачуємову!
Тож сядьтерівненько і будьте уважні!
ІІ. Повідомленнятеми і мети уроку
- Сьогодніна уроціу нас буде гість і ми разом з ним навчимось визначатиі
складати речення.
2.1. Каліграфічнахвилинка
-Запишіть каліграфічно букви і буквосполучення:
Р р е еч ен нн ня речення
-Яка орфограмау слові речення?(Подвоєння букв)
-Який звук позначаєподвоєння букв?(Подовжений приголосний звук)
2.2.Звуко-буквенийаналіз слова речення
(Речення-7 б.,6 зв.,3 скл., [р е ч е н': а])
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
-Дітки, до нас в клас листоношаприніс ось цей лист. Прочитайте його.
Учитель відкриває запис на дошці:
Любі діткиЯ живу в лісі і дуже хочу вчитися Алеу насшколи
немає Запросіть,будь ласка, мене до себе в класРазом з вами я
буду старанновчитися
Їжачок
2. - Хто написав цього листа? (Їжачок)
- Що він нас просить? (Прийняти досебе в клас)
- Запросимо його до класу? (Так!)
(Учитель відкриваєзображення їжачка)
- Подивіться уважно, що забув поставити Їжачоку своєму листі? (Він не
поставиврозділові знаки)
- Допоможіть Їжачкові, відгадавши загадки.
Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню,
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню.
Що ж це таке? (Крапка)
Він після речення, цитати
Вмостився, схожийна гачок.
Він нас примушує питати,
А сам ні пари з уст – мовчок.
Що це таке? (Знак питання)
Що за знак – стрункий, мов спис.
Він над крапкоюзавис,
Спонука до оклику,
Хто ж він? (Знак оклику)
3. - Поставте розділовізнаки і порахуйте скільки в листі Їжачка речень. (5
речень)
- Як ви визначили, що в цьому тексті 5 речень? (Поставили 5 розділових
знаків)
- То чому важливо ставити розділовізнаки в кінці речень? (Розділові знаки
позначають кінець речення)
- Молодці, ви були уважними.
ІV. Сприймання і усвідомлення новогоматеріалу
4.1. Проблемна ситуація. Визначенняречення
- Діти, Їжачок просить у вас допомоги.Він не може визначити чи обидва
висловлювання є реченнями. Давайте поміркуємо.
Записна дошці
(Діти міркують і приходять довисновку, що друге висловлювання не є
реченням, бо думка незакінчена і ми не знаємо, хто живе у лісі. Перше
висловлювання є реченням , бо думка закінчена.)
-То, що виражає речення? (Речення виражаєзакінчену думку)
Висновок:речення виражає закінчену думку.
4.2. Інтонуванняречень
- Їжачок написав текст про ліс. Прочитайте виразно весь текст, правильно
інтонуючи кінець кожного речення (зниженням голосу і паузою).
- Скільки абзаців у тексті? (1 абзац)
- Скільки речень? (3 речення)
- Про що розповідається в кожномуз них?(В першому розповідається, що не
можна рубати дерева, в другому – що треба насаджуватидерева, в
третьому– що треба берегти ліс.)
- А чи правильного цього разуЇжачок написав текст? (Правильно)
- Як визначили? (Перше слово в реченні написавз великої букви і в кінці
кожного речення поставиврозділовий знак)
- Спишіть третє речення і запам’ятайте, як потрібно поводитись з лісами.
У лісі живуть звірі У лісі живуть
Не можна рубати в лісі жодного дерева без потреби.
На місці вирубанихзнову слід насаджуватимолоді
дерева. Ліси треба любити і дбайливооберігати.
4. - Діти,то як ми повинні берегти ліси? (Не вирубувати дерева, насаджувати
нові)
- Їжачок дуже задоволений, що ви будете бережно відноситись до лісів.
4.3. Проблемна ситуаціяза вправою 223
- Діти, наш Їжачок вдругепотребує допомоги.Він хотів виконати вправу
223, але зновуне може визначити, яке висловлювання є реченням.
Допоможіть йому.
- Прочитайте висловлювання.
- Які з них є реченнями? Чому? (Перша група слів не є закінченою думкою, а
друга – має закінчену думку)
Висновок.Другагрупа слів виражає закінчену думку, отже – це речення.
4.4. Робота над правилом
-Наведіть свої приклади речень. (Діти наводять прикладиречень)
4.5. Гра «Додай слово»
- Їжачок також склав речення.
Учитель відкриває запис на дошці.
Речення виражає закінченудумку.
У моєму лісі яскравосвітить.
Білочка назбирала.
Зайчик швидкозаховався під.
5. - Прочитайте і скажіть чи правильно він це зробив? (Неправильно)
- Чому ви так вважаєте? (Бо Їжачкові речення незакінчені)
- Що треба зробити, щоб висловлювання стали реченнями? (Треба доповнити
їх словами за змістом)
- Давайте додамо слово, щоб утворилося речення.
(Діти додають слова : сонечко, горішків, кущик.)
4.6. Робота над словниковими словами
- Діти, наш Їжачок дуже мало знає, а хто його може навчити? (Вчитель)
- Так. Вчитель . А як ви напишете слово вчитель? (Діти дають відповіді)
- Перевірте правильність своєї думки: в підручнику в голубій рамочці
написані словаучитель і вчителька. Запам’ятайтеїх написання.
- Складіть речення про Їжачка і вчительку. Запишіть його.
(Вчителька навчить Їжачка складатиречення.)
- Як написали початокречення? (З великої букви)
- Що поставили в кінці речення? (Крапку)
4.7. Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце.
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли,
Встали – сіли.
Бачте, як розвеселили.
4.8. Гра «Зробіть відкриття!»
- Зараз Їжачок разом з вами виконає вправу 224 і ми перевіримо, чи він
чомусь навчився.
6. - Прочитайте вправу, виділяючи паузою закінчену думку. Полічіть скільки
речень.
- Їжачок нарахував чотири речення. Ви згодні?(Так)
- Спишіть, підкресліть речення, в яких закінчену думку виражено одним
словом.
- Їжачок підкреслив речення: Вечоріє. Тиша.
- Ви згодні? (Так)
- Яке відкриття ви для себе зробили? (У реченні може бути кілька слів, але
бувають речення, які складаються з одного слова)
Висновок.У реченні може бути кілька слів, але бувають речення, які
складаються з одного слова.
V. Осмислення,узагальненняі систематизаціязнань
5.1. Робота впарах. Роботаз деформованими реченнями
-Зараз будемо працювати в парах.
На партах в учнів лежать картки із завданнями.
- Із кожної групи слів складіть речення і запишіть.
( У нашому саду живе їжачок. Кожного вечоравін приходить до нашого
будинку. Ми годуємо його молочком.)
- Прочитайте речення.
- З якої букви записали перше слово в реченні? (Перше слово в реченні
написали з великої букви)
- Що поставили в кінці речення? (В кінці речення поставили крапку)
- Чи є ці речення текстом? (Ці речення можна назвати текстом)
- Чому? (Тому, що в них говориться проїжачка і можна дібрати заголовок)
- Доберіть заголовокдо тексту. (Їжачок)
саду У живе нашомуїжачок
вечора він до Кожного приходить будинкунашого
годуємо Ми молочком його
7. - Їжачок дуже задоволений, що ви правильно склали речення і дібрали
влучний заголовок.
5.2. Робота вгрупах
- У Їжачка є товариші Лисичка, Зайчикі Ведмедик. Вони дуже хочуть почути
речення про себе.
- Зараз об’єднаємосьв групи. Кожна група отримає своє завдання
1 група. «Лисички»
2 група. «Зайчики»
Скласти 2 реченняпро лисичку
Скласти 2 реченняпро зайчика.
8. 3 група. «Ведмедики»
(Лідери-консультанти презентують відповіді.)
- Як записали перше слово в реченні? (Перше слово в реченні написали з
великої букви)
- Що поставили в кінці речення? (В кінці речення поставили крапку)
- Їжачок і його друзідякують вам за гарні речення.
VІ. Підсумок уроку
6.1. Гра «Кидок-відповідь»
- З чого складається речення? (Речення складається зі слів, зв’язаних між
собою за змістом)
- Що виражає речення? (Речення виражаєзакінчену думку)
- Скільки слів може бути в реченні? (Може бути одне слово, а може бути
багато)
- Наведи приклади речень. (Діти наводять прикладиречень)
6.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Що найбільше запам’яталося на уроці? (Діти дають відповіді)
- Їжачок дякує, що допомоглийомунавчитися складати речення і поспішає
до свого лісу.
VІІ. Повідомленнядомашньогозавданняз попереднім інструктажем
Виконати вправу 226, опрацюватиправило с.88.
Скласти 2 реченняпро ведмедика.