1. Українська мова
2 клас
Тема:Закріплення і узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні
речення
Мета:розширитиуявлення про основніознаки речення та його оформлення на
письмі; узагальнити і систематизувати знання учнів про різні види речень за метою
висловлювання; розвивативміння інтонувати, складати речення; вдосконалювати
вміння працювати з деформованимиреченнями; розвивати орфографічнінавички ,
мислення, зв’язнемовлення, мислення ; прищеплювати любов до природи, почуття
прекрасного
Демонстраційний матеріал: малюнок Осені; таблиця «Види речень за метою
висловлювання та інтонацією», картки із завданнямидля роботив парах і групах;
картки для роботиз деформованимиреченнями; дариосені: яблука, груші, гриби,
горішки, калина; мікрофон
Хід уроку
І. Організаціякласу
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Створенняемоційногофонууроку
2.1. Інтерактивна вправа «Павутинка»
- Діти, на екрані записана загадка, але її рядкипереплутались, ніби павутинка.
Переставте рядкимісцями і відгадайте загадку.
Мов змінилися ліси
Хто це їх у жовтий колір
Подивись:на видноколі
Так барвисто пофарбував?
(Діти зачитують загадкуі відгадують)
2. Подивись:на видноколі
Мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто пофарбував? (Осінь)
2.2. Інтерактивна вправа «Гронування»
- Діти, а що можемо сказати про осінь? (Діти називають слова )
щедра
барвиста золота
замріянаосінь
багата чудова
3. ІІІ. Повідомленнятеми і мети уроку
- Сьогодніна уроці ми повторимо і систематизуємо ваші знання про види речень за
метою висловлювання та інтонацією. А допоможенам в цьому Осінь, яка запросила
нас в гості. Вона подарує вам свої дари. Тільки отримати ви їх зможете, якщо будете
гарно працювати і правильно виконувати завдання.
ІV. Осмислення, узагальненнята систематизаціязнань
- Перше завдання від Осені .
4.1. «Мозковий штурм». Гра «Продовж речення»
- Я починаю речення, а ви продовжте.
- Речення виражає…(закінчену думку)
- Речення складається зі…(слів, які пов’язані між собою за змістом)
- Перше слово в реченні потрібно писати з…(великої букви)
- Слова в реченні пишуться…(окремо)
- В кінці речення ставимо…(крапку, знак питання або знак оклику)
- Речення, в якомупро щось розповідається,повідомляється,
називається…(розповідним.)
- Речення, в якомупро щось запитується, називається…(питальним)
- В кінці питального речення ставиться…(знак питання)
- Речення, в якому висловлюється спонукання, називається…(спонукальним)
- В кінці спонукального речення ставиться…(крапка абознак оклику)
Молодці! Справилися із першим завданням Осені і вона дарує вам запашне яблучко.
4.2. Роботаз таблицею.
- Користуючись таблицею, зробіть висновокпро видиречень за метою
висловлювання та інтонацією.
РЕЧЕННЯ
ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ
ЗА ІНТОНАЦІЄЮ
ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ
4. (Діти роблять висновок, що речення бувають розповідні, питальні, спонукальніза
метою висловлювання та окличні і неокличні за інтонацією)
4.3.Каліграфічна хвилинка
- Запишіть каліграфічно.
О сі інь осінь
- Поділіть слово на склади. (о-сінь)
- Чи можемо перенести слово? (Ні, не можемо.)
- Чому? (Тому, що перший склад складається з однієї букви, а одну букву залишати
не можна)
- Зробіть звуко-буквений аналіз слова.
Осінь -5 б., 4 зв., 2 скл., [ о с і н’ ]
- Чого більше в слові букв чи звуків? (Більше букв)
- Чому? (Тому, що буква знак м’якшення не позначає звуку)
- Складіть речення зі словом осінь. Назвіть його вид. (Діти складають речення)
4.4. Робота впарах.
- Осінь запрошує нас до осіннього лісу. Вона склала розповідь, але всі розділові
знаки в неї розбіглися і вона просить вас їйдопомогти. Поділіть текст на речення і
поставте відповідні розділовізнаки. Запишіть текст.
В ліс прийшлаосінь вона розфарбувала дерева яскравими кольорамиберези
стоять узолоті червоніють клени яка краса
- Скільки речень отримали? (5 речень)
- Зачитайте їх. (Діти зачитують речення)
- До якого виду відносяться ціречення? (Це розповідні речення.)
- Які розділовізнаки поставили? (Поставили крапкиі в останньому реченні – знак
оклику)
- Осінь вам вдячнаі дарує кошик грибочків з лісу.
5. 4.5. Фізкультхвилинка
Вересень писати вчився,
Але швидко втомився.
Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зробимісток.
Листопад – рідний брат,
По місточку пройтирад.
В другу сторонупройдеться–
В кулачок рука зіжметься.
Розігнуться пальчики –
Ось веселі зайчики…
Ну, досить забавлятися,
За ручку треба братися –
І писать старатися!
4.6. Роботаз деформованими реченнями
- Наступне завдання від Осені. Хоче вона перевірити чи вмієте ви правильно
складати речення. Переставила Осінь слова в реченнях. Відновіть і запишіть речення.
подарунки Осінь на багата
яблука В і садах дозріваютьгруші запашні
збирають На люди на урожай городах
тобі осінь Спасибі
- Прочитайте речення, які утворились. (Діти зачитують речення)
- Які розділовізнаки поставили?
- Ось до вашого кошика і грушки.
4.7. Робота з прислів’ями за вправою 252
- Прочитайте прислів’я. Поясніть їх значення.
- Запам’ятайте ці прислів’я і хай вони стануть правилами вашого життя.
(Усе добре переймай,а зла уникай. Хто людям добра бажає, той і сам його має.)
- Спишіть спонукальне речення.
- Який знак ще може стоятив кінці спонукального речення? (В кінці спонукального
речення може стояти крапкаі знак оклику)
6. - Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з окличною інтонацією.)
4.8. Робота вгрупах
- Зараз Осінь «перетворить» вас на листочкиі ви підійдете кожен до свого деревця.
Осінь підготувала для вас завдання для роботи в групах.
І група – «Кленовілисточки»
- Складіть розповіднеречення про осінь.
- Чи можна в кінці розповідногоречення ставити знак оклику? (Так. Знак оклику
ставиться, коли речення вимовляється з окличною інтонацією)
ІІ група – «Дубовілисточки»
- Чи можна у кінці питального речення ставити одночаснознакпитання і знак
оклику? (Так. Знак оклику ставиться в кінці питальногоречення, коли це речення
вимовляється з окличною інтонацією)
Складіть питальне речення про осінь
Складіть розповідне речення про осінь
7. ІІІ група – «Березовілисточки»
- Чи можна в кінці спонукального речення ставити крапку? (Можна)
(Лідер-консультант кожної групи презентує роботу)
- За гарну роботуОсінь принесла вам горішки ліщини.
4.9. Творча вправа 255
- Прочитайте речення.
- Які ці речення за метою висловлювання? (Розповідні)
- Про кого йдеться в кожному з них? (Діти дають відповіді)
- Змініть розповідніречення на спонукальні, вживаючи словаввічливості та
звертання (за зразком).
- Зверніть увагу на слова ввічливості та розділовізнаки при них. (Слова «будь ласка»
завжди виділяються комами)
( Діти виконують завдання самостійно. Зачитують утворені речення.)
Складіть спонукальне речення про осінь
8. - Осінь уважно спостерігала за вашою роботою і принесла гілочку калини.
V. Підсумок уроку.
5.1. Гра «Стежинка – цікавинка»
- Осінь підготувала вам останнє завдання. Для його виконання потрібно бути
максимально уважними.
- Перед вами слова. Вам потрібно взятипо одній букві з кожного слова:з першого
слова першу букву, з другого – другу, з третього – третю, і так далі.
Рік, день, ніч, поле, знання, питання,подвір’я.
- Яке слово склали? (Речення)
- Молодці! Справились!Осінь вам дарує гронавинограду.
5.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Що запам’яталося на уроці?
- Подивіться, який кошик з дарами ми отримали! Гарно працювали!
VI. Домашнє завдання
Виконати вправу 257.