1. Тема. Другорядні члени речення.
Мета уроку: систематизувати знання учнів про члени речення; дати учням
поняття про другорядні члени речення , їх функції та способи вираження;
формування навичок пунктуаційної граматності учнів; виробляти навички
визначення та розрізнення другорядних члени речення; виховувати в учнів
любов до Батьківщини, до рідного слова.
Обладнання: Мультимедійна презентація; запис пісні О. Заєць «Це моя
Україна»; картки з прислів’ями ; таблиця; малюнки.
В дитинстві відкриваєш материк, котрий назветься потім — Батьківщина.
Ліна Костенко
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Нехай знання ідуть нам впрок.
Тож починаємо урок.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
-Скажіть, що ви очікуєте від уроку?
-Яким ви хочете, щоб був урок? (Цікавим, пізнавальним, продуктивним)
- А якими ви повинні бути?
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Це час міркувань, наполегливий час.
Цікаві завдання чекають на нас .
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Мовна хвилинка.
Послухайте фрагмент пісні про Україну та розкажіть яка
наша країна, в чому її краса?
Гра «Збери слово»
Учитель пропонує дітям прочитати слова кожного рядка, взяти з першого
слова першу літеру, з другого – другу, з третього – третю і т.д. й одержати
нове слово.
Шия, скло, слово, масло, ручка – школа.
Парк, сіно, ліс, рідня, лілія – пісня.
Метро, дощ, сова, гора – мова.
2. Орфографічна хвилинка
- Вправа «Букет квітів».
Кожен учень отримує символічний букет, на звороті якого написані слова
з орфограмами.
М..який, бур..як, умиваєт..ся, св..ято, жит..я, полум..я, сіл..с..кий,
почут..я, казка лис микита, кіт мурко, т..мяний, пір..я.
Учням необхідно вставити, де це необхідно, пропущені літери або знаки
та пояснити орфограми. Потім учні ланцюжком зачитують слова і
коментують орфограми. Кожне неправильно написане слово – це зів’яла
квітка в букеті. Вдома зів’ялі квіти треба підживити – повернути до життя. А
для цього слід ще раз повторити правила на вивчені орфограми.
Бліц-опитування.
1. Граматична основа реченння – підмет і присудок?
2. Дівчинка і хлопчик – це словосполучення?
3. Хороша дівчинка – головне слово хороша?
4. Я займаюся спортом – односкладне речення?
5. Як я люблю вчитися!!! Окличне речення?
6. За емоційним забарвленням є розповідні, питальні, спонукальні
речення?
7. Перед школою – це словосполучення.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота з прислів’ям.
Рідна сторона - мати, а чужа – мачуха.
- Як можна назвати речення, яке ми записали?
- Давайте згадаємо, що таке прислів’я?
- Поясніть значення прислів’я.
- Знайдіть в прислів’ї головні члени речення.
2. Гра «Ми дослідники»
Робота біля дошки. Дослідження.
3. - Записати речення. Підкреслити головні члени речення. Дати відповідь
на запитання:
- які речення складаються тільки з головних членів речення?
- які, крім головних, мають інші члени речення?
Матуся співала. Матуся співала мені колискову.
- Працюючи біля дошки, ви побачили, що речення, окрім головних членів,
можуть мати й інші члени речення, які називаються другорядними. Речення,
у яких є лише підмет та присудок називають непоширеними. А речення, у
яких крім головних є ще й другорядні – поширеним.
3. Робота з підручником.
4. Робота з таблицею.
5. Колективна робота.
До виділених слів поставте запитання. Що означають ці слова? Якими
другорядними членами вони є? (усно)
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і
навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове
вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці
квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в
найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це
чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і
людей.
Зробіть синтаксичний розбір речення. ( письмово)
Калина завжди була рослинним символом нашої країни.
V. Узагальнення і систематизація вивченого
Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені
речення запишіть.
Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.
4. Прослухайте речення. У кожному з них — один другорядний член.
Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення —
два, якщо обставина — три рази.
1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте.
2.Де срібліє вербиця — там здорова водиця.
3.Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається.
4.Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.
Інтерактивна вправа «Люстерко». Завдання виконується в групах.
З поданими групами слів складіть речення за схемами (підмети позначені в
дужках). У складених вами реченнях визначте всі члени, підкресліть їх.
Письмо по па ,
мяті.
-Записати, підкреслити головні та другорядні члени речення.
Я вклонюся Батьківщині!
Україна – край казковий.
Любо жити в Україні!
Тут зміцнів народ чудовий!
Творча робота
Творча вправа «Пофантазуємо»
Скласти речення за малюнком. Підкреслити головні та другорядні члени
речення.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Дайте відповіді «Так» чи «Ні» на кожне питання стосовно сьогоднішнього
5. уроку.
Чи було складно на уроці?
Чи було цікаво на уроці?
Чи все зрозуміло з даної теми?
Чи встигали ви виконати всі завдання?
Чи з задоволенням ви працювали на уроці?
-Ви всі проявили високий рівень знань, командний дух, згуртованість,
організованість. Сподіваюсь, набуті знання стануть вам у нагоді. Дякую вам
за роботу.