1. УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
КЛАС: 4
ТЕМА. Складання наукового та художнього описів берези за опорними словами та
ілюстраціями. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні.
МЕТА. Вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники
в мовленні зі стилістичною метою.
Формувати комунікативну, соціальну компетентності.
Розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення, спостережливість.
Виховувати інтерес до мови, до природи рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ. Мовний матеріал, малюнки берези, ілюстрації зимових пейзажів, картки
для індивідуальної роботи, кубики з завданнями для роботи в групах.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Аутотренінг.
Я – учень.
Я – творча особистість.
Я думаю, я в пошуці.
Я хочу багато знати.
І буду багато знати.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадка.
Його ні купити, його ні продати,
Ні вкрасти не можна, ні подарувати.
Він може в тобі розвиватись, рости
З ним можна любої мети досягти!
(Розум)
2. Технологія «Незакінчене речення».
Продовжіть речення.
Розвивати розум, мислення, пам’ять на уроках української мови нам допоможуть…
III. Повідомлення теми та мети уроку.
Так, в скарбничку мовну, поки вивчим тему
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть і нові знання, правила, завдання,
Ваші творчі думки та оповідання.
Ми будемо складати науковий та художній описи берізки, вправлятися у доцільному
використанні прикметників у мовленні.
IV. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання .(Вправа198)
Прочитайте текст із дібраними з довідки пропущеними словами.
Які ви знайшли синоніми серед прикметників, поданих у довідці?
2. Індивідуальна робота.
Під час перевірки домашнього завдання 2 учнів виконують індивідуальне завдання на
картках.
Картка 1
Закресли зайве слова.
Відважний, сміливий, безстрашний, хоробрий, сильний.
Швидкий, скорий, прудкий, жвавий, повільний.
Безмежний, неосяжний, безкінечний, легкий, безкрайній.
2. Картка 2
Пронумеруй абзаци. Склади текст.
Юрко стоїть, затамувавши подих від здивування. Красива
бурулька, мов райдуга.
На даху біля бурульки сидять горобці та й цвірінькають. Вони
теж милуються бурулькою – райдугою.
Вдень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знов
підморозило.
Вийшов з хати Юрасик і побачив крижану бурульку. Вона звисала з даху.
Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками – синім,
рожевим, червоним, блакитним, жовтим…
3. Каліграфічна хвилинка.
Запишіть загадку, підкресліть прикметники і визначте, які ознаки снігу вони
передають.
Білий, як пір’їна, а холодний, як крижина. (Сніг)
4. Робота експертних груп. Метод «Кубування».
Ознайомтеся з прикметниками, які характеризують сніг зі словника епітетів:
Білий, блискучий, іскристий, променистий, сріблястий, колючий, легкий, мокрий,
м’який, ніжний, пухкий, пухнастий, скрипучий, сухий, холодний, яскравий.
Завдання на гранях куба. Дослідити:
Зелений – з якою частиною мови пов’язані прикметники, роль у реченні.
Жовтий – від чого залежать рід і число прикметників, чи можна за 5 секунд визначити
рід і число всіх поданих прикметників.
Синій – назвати прикметники, що означають колір снігу.
Фіолетовий – назвати прикметники, що передають враження від дотику.
Білий – дібрати можливі варіанти антонімів.
Червоний – розібрати за будовою спільнокореневі слова.
V. Вивчення нового матеріалу.
Ми з вами вже зустрічалися з тим, що про один і той самий предмет, подію, явище
можна розповісти по-різному, залежно від поставленої мети.
1. Робота з підручником.
Вправа 199 (Рідна мова: Підруч. Для 4 кл / М.С.Вашуленко, С.Г.Дубовик,
О.І.Мельничайко, Л.В.Скуратівський. – К.: Освіта, 2004)
a) Читання наукового й художнього текстів на тему «Ніч».
З’ясуйте мету кожного тексту. (Перший текст пояснює, що таке ніч. Такий текст
вживається у підручниках з природознавства, він називається науково-популярним,
оскільки в доступній формі пояснює явища. Другий текст художньо описує осінню ніч.
Подібні описи використовуються у художніх творах для створення образу.)
Знайдіть в обох текстах слова і вирази, вжиті в переносному значенні. (Сонна земля;
місяць показував золоті роги; зорі лупали; усе заснуло мертвим сном.)
Висновок. Слова в переносному значенні вживаються тільки в художніх текстах і їх
немає в науково-популярних. Важливим для художнього тексту є порівняння. (Тихо було
всюди, як у вусі.)
б) Усне виконання вправи 200.
Який з цих текстів можна було б помістити в читанці, а який – в підручнику з
природознавства? Чому?
Висновок. Перший текст – науково-популярний. А другий – художній. Художнім цей
текст вважається через велику кількість вжитих у ньому прикметників.
Спробуйте знайти порівняння в художньому тексті. (Ковили, як морське шумовиння.)
2. Тренувальні вправи.
3. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні.
Творча робота.
Утворіть словосполучення.
Ягоди (їстівний, соковитий);
листя (широкий, багряний);
ночі (довгий, чарівний);
стебло (тендітний, тонкий);
пшениця (золотий, озимий);
Які з утворених словосполучень доцільно використати в художньому тексті, а які – в
науковому?
3. Фізкультхвилинка (Музична).
Під час прослуховування музики, роздивіться малюнки на дошці, доберіть
прикметники, які влучно характеризують берізку.
VI. Вироблення практичних умінь і навичок.
1. Розвиток зв’язного мовлення. Диференційована самостійна робота.
Група «Мовознавці» (ІІ рівень)
Скласти художній опис берізки.
Уяви, що ви з класом вирушили на прогулянку до зимового лісу і побачили на
галявині красуню-берізку. Тебе так вразили її беззахисна краса, що ти не можеш не
поділитися своїми почуттями з близькими людьми. Прийшовши додому, сідаєш писати
лист бабусі з метою поділитися враженнями про красу берізки взимку, використовуючи
прикметники для її опису.
Опорні слова і вирази: білокорий тендітний стовбур, тонке гнучке і довге гілля, неначе
дівочі коси, чорні цяточки, сріблястий іній, біле пухнасте вбрання.
Група «Науковці» (ІІІІ рівень)
Скласти науковий опис берізки.
Уяви, що ти професор, який виступає на науковій конференції в Австралії. Опиши
березу учасникам конференції.
Опорні слова і вирази: білокорий стрункий стовбур, тонке довге гілля, серцеподібні
листки, кора знизу потріскана, а зверху гладка.
Група «Дослідники» (ІV рівень)
Уяви, що ти член шкільного екологічного товариства. Темою заняття є проблема
охорони природи. Ти маєш виступити з доповіддю про необхідність її збереження.
Використовуючи власні спостереження за природою, напиши розповідь з елементами
міркування.
Яких правил потрібно дотримуватися при виконанні завдань? (дотримуватися
відповідного стилю, уникати повторів, використовувати влучні вислови…)
2. Презентація виконаних робіт. Інтерактивна вправа «Авторське крісло»
Редагування текстів. Аналіз виконаних робіт.
3. Фізкультхвилинка.
Гра «Додай прикметник»
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така…….. (чудова)
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна й …….. (весела)
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і …….. (білосніжна)
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна й……… (морозна)
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму……. (красива)
4. А вранці іній – то обнова!
Яка зима у нас……. (казкова)
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно……. (срібна)
Зима буває вередлива,
4. Гра «Розсипані слова».
Зберіть розсипані слова, доберіть до них прикметники
ИЗАМ
ООМРЗ
ТВРІЕ
1 ряд Зима (білосніжна, морозна, холодна, весела, чарівна…)
2 ряд Мороз (безжалісний, злий, сильний, тріскучий, суворий…)
3 ряд Вітер (пронизливий, холодний, сердитий, сильний, лагідний…)
VII. Рефлексія.
Які тексти за типом мовлення ми вчилися складати? Назвіть їх особливості
Якими є ваші враження від уроку? Чому вдалося виконати всі завдання?
Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
Що нового дізналися? Чому ці знання нам потрібні?
Хвилинка поезії (робота в парах).
Складіть «рекламу» до уроку.
…… вивчайте
…… запам’ятайте;
…… мова,
…… чудово!
Можна використовувати слова з довідки:
(українську, мову, правила, добре, всі, старанно, бо, прекрасна, і, багата, наша, а,
розумним, і, культурним, бути).
Українську мову старанно вивчайте
І правила добре всі запам’ятайте;
Бо прекрасна і багата наша мова,
А розумним і культурним бути чудово!
VIII. Домашнє завдання.
Група «Промінчики» сторінка 101, вправа 201
Група «Сонечки» скласти 2-3 загадки, використовуючи влучні прикметники, що
характеризують предмет.
Література
1. Бутрім В.Л. Інтерактивні дидактичні ігри в початковій школі. – К: Шкільний світ, 2007. –
112 с.
2. Бондар О.С. Лінгвістична казка на уроках української мови. 4 – 6 класи. – Тернопіль:
Навчальна книга – Богдан, 2007. – 48 с.
3. Варзацька Л.О., Шевченко Л.М. Методика розвитку зв’язного мовлення молодших
школярів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2001. – 204 с.
4. Вашуленко М.С., Дубовик С.Г., Мельниченко О.І., Скуратівський Л.В. Рідна мова:
Підручник для 4-го класу / За наук. ред. М.С. Вашуленка. – К.: Освіта, 2004. – 128 с.