№5 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктелер жүйесінің динамикасы. Сақталу заңдары...
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
1. Ақпарат бойынша халықтарының
тілдік әулеттерінің таралу
заңдылықтарын анықтап, өз
бетінше жұмыс істеп, теориялық
білімдерін пайдаланып картамен
жұмыс істеп, жүйелі білімдерін
қортындылайды. Ой түйінін
табады
Сабақтың тақырыбы: Дүние жүзі
халқының тілдік әулеттері мен
топтары
Дүние жүзі халықтарының
тілдік әулеттерін біледі.
Топтарының құрамдас
бөліктерін ажыратады. :
Оқушылардың басым бөлігі
Оқу мақсаты : 7. 4. 1. 1. – Дүние жүзі халықтарының
этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді.
2.Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,
бейбітшілік пен келісім.
6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы.
Тақырыпты жақсы меңгереді,
тапсырмаларды, сызбалар жасап,
кесте құрып орындай алады,
түсіндіреді
Барлық оқушылар
Кейбір оқушылар:
Оқушылар
Оқылым: Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері
мен топтары туралы мәтінмен танысады
Жазылым: Дүние жүзі халықтарының тілдік
әулеттері мен топтарын нақтылап жаза алады.
Айтылым: Тілдік әулеттері мен топтарын жіктеп,
сызбалар жасап, кесте құрып құрылысын айта
алады. Пікір алмасады.
Тындалым: Бір-бірінің пікірін тындайды.
Cабақтың мақсаттары:
Тілдік мақсат Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыс
Тарих. Биология.
Алдыңғы білім
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
нәсіл, этнос, лингвистика,
демография,халықтың тығыздығы,
демографиялық саясат,
демографиялық жарылыс.
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
-Халқы коп елдерді картадан көрсету.
-Этнолингвистика ұғымын түсіндіру.
-Cызбалар жасап, кесте құрып
орындай алады, түсіндіреді.
-Халықтарының тілдік әулеттерінің
таралу заңдылықтарын анықтау.
Нәсіл, нәсілдердің түрлері,
демография,халықтың саны мен
тығыздығы, демографиялық саясат,
демографиялық жарылыс.
і
Құсайнова Айгүл
Ұзақбайқызы
Атырау обылысы, Мақат
ауданы, Мақат кенті
Л.Шахатов мектебі
география пәні мұғалімі
3. Саралапоқыту
Қабілетті оқушы: Сабақ барысында
тапсырмалар орындауда белсенділік
танытады және дүниежүзі
халықтарының таралуы мен тілдік
құрамы мен топтарын мысалдар мен
дәлелдейді, берілген ақпарат
бойынша картамен таралу
заңдылықтарын талдап, жүйелі
білімдерін қортындылайды. Ой
түйінін табады.
Қабілеті орта оқушылар: тақырыпты
жақсы меңгереді, тапсырмаларды,
сызбалар жасап, кесте құрып орындай
алады, түсіндіреді.
Қабілеті төмен оқушылар: оқушылар
тақырып бойынша түсінгенін баяндай
алады, дәлелдемелер келтіру кезінде
мұғалімнің тарапынан және
құрдастарынан қолдау алады.
4. Топтық жұмыс
Критериалды бағалау
Ашық, жабық
сұрақтар Деңгейлік
тапсырмалар
Табыс
критериасы
Топтар бірін –бірі
бағалау“ Дескриптор арқылы
Тақырыпты
толықтай
меңгердім.
Жаңа сабақты түсінуде
қиындық болды
Түсіндім,
толықтырамын.