SlideShare a Scribd company logo
1 of 19
Сабақтың тақырыбы: Синтаксис. Сөз тіркесі туралы түсінік.
Сабақтың мақсаты: А)Білімділігі:
Оқушыларға синтаксис, сөз тіркесі туралы
түсінік беру, алған білімдерін нығайту;
Ә)Дамытушылығы:
Ойлау, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыра
отырып, жан-жақты сұрақтар қою арқылы
ізденісін, тіл байлығын, шығармашылық
қабілетін дамыту;
Б) Тәрбиелілігі:
Оқушыларды ұқыптылыққа, сауатты, таза
жазуға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың жаңа технологиясы: 1. Сатылай кешенді талдау
(Н.Оразахынқызы)
2.Деңгейлеп саралап оқыту
(Ж.Қараев)
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, жаттығу-талдау
жұмыстары
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі қима-
қағаздар, тест.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
1)Оқушылармен амандасу.
2) Сынып оқушыларын түгендеу.
3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Халықты халықпен, адамды адаммен
теңестіретін-білім.
(М.Әуезов)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
І деңгейлік тапсырма (сұрақтарға жауап беру)
ІІ деңгейлік тапсырма (талдау түрлерін жасау)
ІІІ деңгейлік тапсырма (тест сұрақтарына жауап беру)
М о р ф о л о г и я
1.Морфология нені зерттейді?
2.Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
3. Сөз таптарының түрленуі дегеніміз не?
4.Тұйық етістіктің түрленуі қалай жасалады?
ІІ деңгейлік тапсырма (талдау түрлерін жасау)
1. Мен досыма келе жатқанымды ұмытып кетіппін.
2.Мен өтірік айту дегенді білмеймін.
Тест жауаптары Бағалау
1.Б 10-9 «5»
2.А 8-6 «4»
3.А 5-3 «3»
4.Б 2-1 «2»
5.В
6.Б
7.А
8.В
9.Б
10.А
ІІІ.Жаңа сабақ
Синтаксис. Сөз тіркесі .
1.Грамматиканың бір саласы
2. Грек тілінен енген сөз.
3. «Құрау», «құрастыру», «ретке келтіру»
деген мағынаны білдіреді.
4.Сөз тіркесі мен сөйлемдерді зерттейді.
Синтаксис
Еркебұлан қазір төрінде ақ отаудың жалғыз отыр.
(сөйлемді ретке келтіру керек)
1.Сөзтіркесісинтаксисі
2.Жайсөйлемсинтаксисі
3.Құрмалассөйлемсинтаксисі
Синтаксис
1.Сөйлем ішінде танылады.
Қазір Еркебұлан ақ отаудың төрінде жалғыз отыр.
2.Кем дегенде толық екі мағыналы екі сөзден құралады,
жеке- жеке сұраққа жауап береді.
1.Еркебұлан отыр.
2.Жалғыз отыр.
3.Ақ отаудың төрінде отыр.
4. Ақ отаудың төрінде
5. Қазір отыр.
3.Сөз тіркесін құрайтын сөздер бір-бірімен белгілі
грамматикалық тәсілдер арқылы байланысады.
1.Ақ отаудың төрінде отыр.
4.Сөз тіркесі белгілі синтаксистік қатынасты білдіреді.
1.Жалғыз отыр. 3.Ақ отаудың төрінде отыр.
2. Ақ отаудың төрінде 4. Қазір отыр.
5.Сөз тіркесі-сөйлемде кем дегенде екі толық мағыналы сөздің бірі екіншісіне
сабақтаса (бағына) байланысқан сөздер тізбегі.
Сөз тіркесі синтаксисі
Басыңқы сөздің қай сөз табына болуына байланысты сөз тіркесі
2 топқа бөлінеді.
1.Басыңқы сыңар-сөз тіркесін жасауға қатысқан тірек екінші
сөз.
2.Бағыныңқы сыңар-тірек сөздің мағынасын нақтылап, даралап сипат
беретін бірінші сөз.
3. Бағ. бас.
1. Еркебұлан отыр.
2.Ақ отаудың төрінде
3.Жалғыз отыр.
Сөз тіркесі екі сыңардан тұрады.
1. Есімді тіркес (басыңқы сыңары зат есім, сын есім, сан есім,
есімдіктен болған сөз тіркесі)
Бағ. бас.
Ақ отаудың төрі
2.Етістікті тіркес (басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесі)
Бағ. бас.
Еркебұлан отыр.
Сөз тіркесінің түрлері
Кітаппен жұмыс
207-жаттығу (Сөздерді өзара байланыстырып жазу.)
Шөген-түркі дүниесінің ең ежелгі замандардағы спорттық ойыны.
Шөген ойынын еске түсіретін спорт түрі бұл күндері Еуропадан кездеседі.
Шөген-қазақтың, түркі дүниесінің ежелгі ойынының аты.
Шөген –қазақ ұлтының бай мәдениетін, өркениет үлгісін танытатын ойын.
Бағ. бас.
Шөген ойыны
спорттық ойыны
ежелгі замандардағы ойыны
түркі дүниесінің ойыны
208-жаттығу (Мәтіндегі сөздерді сөз таптарына қарай ажыратып, байланысып
тұрған сөздерімен бірге көшіріп жазу.)
Көшпелі өмір салтын бастан кешірген халқымыз табиғатпен мейлінше етене
болған.Көшпелілер табиғатты өз өмірлерінің бөлінбес сыңарына балап, табиғат
аясын уақытты мәнді, көңілді өткізудің жолы ретінде пайдаланған.Солардың бір
көрінісі аңшылық-саятшылыққа байланысты.
Бағ. бас.
Көшпелі өмір- сын е. зат е. есімді тіркес
209-жаттығу (Сөздердің байланысын тауып, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге
сұрақ қою.)
Сыбаға
Осы абысын, жеңеше, келін атаулының бір машығы жылына екі мезгіл
Құнанбай үйлерінен сыбаға жеуі еді.Бір сыбаға көктемде.
Бағ. бас.
Қай?
Осы абысын
ІV.Жаңа сабақты бекіту.
1.Синтаксис нені зерттейді?
2.Сөз тіркесі дегеніміз не?
3. Басыңқы, бағыныңқы сыңар қалай жасалады?
4. Сөз тіркесінің түрлерін ата.
Синтаксис
V.Қорытынды
Үйтапсырмасы: 210-жаттығу
Оқушылардыбағалау.
Синтаксис. Сөз тіркесі.

More Related Content

What's hot

кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09nurbolat84
 
елім менің
елім меніңелім менің
елім меніңbota06880788
 
темиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан ктемиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан кoquzaman
 
ашык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерташык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруертAsem Sarsembayeva
 
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырай
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырайСын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырай
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырайBilim All
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4Nurlan Abilhanov
 

What's hot (20)

кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
 
шылаув
шылаувшылаув
шылаув
 
Щ дыбысы мен әрпі
Щ дыбысы мен әрпіЩ дыбысы мен әрпі
Щ дыбысы мен әрпі
 
елім менің
елім меніңелім менің
елім менің
 
темиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан ктемиргалиева бимаржан к
темиргалиева бимаржан к
 
ашык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерташык сабак жоспары меруерт
ашык сабак жоспары меруерт
 
жіктеуdw
жіктеуdwжіктеуdw
жіктеуdw
 
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырай
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырайСын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырай
Сын есімнің шырайлары мен салыстырмалы шырай
 
авторлық бағдарлама
авторлық бағдарламаавторлық бағдарлама
авторлық бағдарлама
 
2.nouns.articles
2.nouns.articles2.nouns.articles
2.nouns.articles
 
98sdfsdfdsfd
98sdfsdfdsfd98sdfsdfdsfd
98sdfsdfdsfd
 
Қазақ тілі
Қазақ тіліҚазақ тілі
Қазақ тілі
 
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
Ddd
DddDdd
Ddd
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
ашық сабақ
 
дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4дина сырымқызы шығару4
дина сырымқызы шығару4
 
4568
45684568
4568
 
S12
S12S12
S12
 
Zac
ZacZac
Zac
 

Viewers also liked

"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Абай - дана, Абай - дара
Абай - дана,  Абай - дараАбай - дана,  Абай - дара
Абай - дана, Абай - дараBilim All
 
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫМҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫАйбек Қуандықұлы
 
33афыаыв
33афыаыв33афыаыв
33афыаывnurlan93kz
 
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...Айбек Қуандықұлы
 
ю. трифонов. мы любим людей успеха2
ю. трифонов. мы любим людей успеха2ю. трифонов. мы любим людей успеха2
ю. трифонов. мы любим людей успеха2Айбек Қуандықұлы
 
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар,  білімді мыңды жығарБілекті бірді жығар,  білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығарАйбек Қуандықұлы
 
ю. трифонов. мы любим людей успеха1
ю. трифонов. мы любим людей успеха1ю. трифонов. мы любим людей успеха1
ю. трифонов. мы любим людей успеха1Айбек Қуандықұлы
 
Күкірт қышқылы және оның тұздары
Күкірт қышқылы және оның тұздарыКүкірт қышқылы және оның тұздары
Күкірт қышқылы және оның тұздарыАйбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 

Viewers also liked (20)

сөз тіркесі әлеміне саяхат
сөз тіркесі әлеміне саяхатсөз тіркесі әлеміне саяхат
сөз тіркесі әлеміне саяхат
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Абай - дана, Абай - дара
Абай - дана,  Абай - дараАбай - дана,  Абай - дара
Абай - дана, Абай - дара
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫМҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
МҰРАТ МӨҢКЕҰЛЫНЫҢ ӨМІРІ МЕН ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫ. «ҮШ ҚИЯН» ТОЛҒАУЫ
 
33афыаыв
33афыаыв33афыаыв
33афыаыв
 
Байлық пен ақыл ертегі
Байлық пен  ақыл ертегіБайлық пен  ақыл ертегі
Байлық пен ақыл ертегі
 
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...
Становление классного коллектива и формирование личности ученика через анкети...
 
ю. трифонов. мы любим людей успеха2
ю. трифонов. мы любим людей успеха2ю. трифонов. мы любим людей успеха2
ю. трифонов. мы любим людей успеха2
 
Кеш
КешКеш
Кеш
 
Тынық мұхиты
Тынық мұхитыТынық мұхиты
Тынық мұхиты
 
Бала Мәншүк
Бала МәншүкБала Мәншүк
Бала Мәншүк
 
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар,  білімді мыңды жығарБілекті бірді жығар,  білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
 
Көмірсулар, моносахаридтер
Көмірсулар, моносахаридтерКөмірсулар, моносахаридтер
Көмірсулар, моносахаридтер
 
ю. трифонов. мы любим людей успеха1
ю. трифонов. мы любим людей успеха1ю. трифонов. мы любим людей успеха1
ю. трифонов. мы любим людей успеха1
 
Күкірт қышқылы және оның тұздары
Күкірт қышқылы және оның тұздарыКүкірт қышқылы және оның тұздары
Күкірт қышқылы және оның тұздары
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 

Similar to Синтаксис. Сөз тіркесі.

Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрмет
Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрметМеңгеру.Тілге құрмет-елге құрмет
Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрметАйбек Қуандықұлы
 
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfgNurlan Abilhanov
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгіSerjan Kasen
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгіSerjan Kasen
 
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберугеашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберугеAsem Sarsembayeva
 
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ Mubarik Idigova
 
Сәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинСәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинNurlan Abilhanov
 

Similar to Синтаксис. Сөз тіркесі. (20)

2013zxzxz
2013zxzxz2013zxzxz
2013zxzxz
 
Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрмет
Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрметМеңгеру.Тілге құрмет-елге құрмет
Меңгеру.Тілге құрмет-елге құрмет
 
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
 
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
5 сынып 1 то сан1217641201333141
 
мәтінп
мәтінпмәтінп
мәтінп
 
400
400400
400
 
Мысықтың қоңырауы
Мысықтың қоңырауыМысықтың қоңырауы
Мысықтың қоңырауы
 
Etistikk
EtistikkEtistikk
Etistikk
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
 
жатыс септык
жатыс септыкжатыс септык
жатыс септык
 
Матей көрші
Матей көрші   Матей көрші
Матей көрші
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі
 
2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі2 сынып ал кітап үлгі
2 сынып ал кітап үлгі
 
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберугеашық сабақ 4 сынып жіберуге
ашық сабақ 4 сынып жіберуге
 
Raimbekk
RaimbekkRaimbekk
Raimbekk
 
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ
Искакова Гульжан Нуржановна 8в сыныбы аққуларды атпаңдар сабақ
 
Сәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинСәкен Сейфуллин
Сәкен Сейфуллин
 
87478
8747887478
87478
 
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
 
586fd
586fd586fd
586fd
 

More from Айбек Қуандықұлы

Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 
Шоқан Уәлихан
Шоқан УәлиханШоқан Уәлихан
Шоқан Уәлихан
 
допты беру және қабылдап алу
допты беру және қабылдап алудопты беру және қабылдап алу
допты беру және қабылдап алу
 
архимед күші
архимед күшіархимед күші
архимед күші
 
архимед күші
архимед күшіархимед күші
архимед күші
 
тізбек бөлігі үшін ом заңы
тізбек бөлігі үшін ом заңытізбек бөлігі үшін ом заңы
тізбек бөлігі үшін ом заңы
 
тізбек бөлігі үшін ом заңы
тізбек бөлігі үшін ом заңытізбек бөлігі үшін ом заңы
тізбек бөлігі үшін ом заңы
 

Синтаксис. Сөз тіркесі.

  • 1. Сабақтың тақырыбы: Синтаксис. Сөз тіркесі туралы түсінік. Сабақтың мақсаты: А)Білімділігі: Оқушыларға синтаксис, сөз тіркесі туралы түсінік беру, алған білімдерін нығайту; Ә)Дамытушылығы: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыра отырып, жан-жақты сұрақтар қою арқылы ізденісін, тіл байлығын, шығармашылық қабілетін дамыту; Б) Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұқыптылыққа, сауатты, таза жазуға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
  • 2. Сабақтың жаңа технологиясы: 1. Сатылай кешенді талдау (Н.Оразахынқызы) 2.Деңгейлеп саралап оқыту (Ж.Қараев) Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, жаттығу-талдау жұмыстары Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі қима- қағаздар, тест. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі 1)Оқушылармен амандасу. 2) Сынып оқушыларын түгендеу. 3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • 3. Халықты халықпен, адамды адаммен теңестіретін-білім. (М.Әуезов) ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. І деңгейлік тапсырма (сұрақтарға жауап беру) ІІ деңгейлік тапсырма (талдау түрлерін жасау) ІІІ деңгейлік тапсырма (тест сұрақтарына жауап беру)
  • 4. М о р ф о л о г и я 1.Морфология нені зерттейді? 2.Қазақ тілінде қанша сөз табы бар? 3. Сөз таптарының түрленуі дегеніміз не? 4.Тұйық етістіктің түрленуі қалай жасалады?
  • 5. ІІ деңгейлік тапсырма (талдау түрлерін жасау) 1. Мен досыма келе жатқанымды ұмытып кетіппін. 2.Мен өтірік айту дегенді білмеймін.
  • 6. Тест жауаптары Бағалау 1.Б 10-9 «5» 2.А 8-6 «4» 3.А 5-3 «3» 4.Б 2-1 «2» 5.В 6.Б 7.А 8.В 9.Б 10.А
  • 7. ІІІ.Жаңа сабақ Синтаксис. Сөз тіркесі . 1.Грамматиканың бір саласы 2. Грек тілінен енген сөз. 3. «Құрау», «құрастыру», «ретке келтіру» деген мағынаны білдіреді. 4.Сөз тіркесі мен сөйлемдерді зерттейді. Синтаксис Еркебұлан қазір төрінде ақ отаудың жалғыз отыр. (сөйлемді ретке келтіру керек)
  • 9. 1.Сөйлем ішінде танылады. Қазір Еркебұлан ақ отаудың төрінде жалғыз отыр. 2.Кем дегенде толық екі мағыналы екі сөзден құралады, жеке- жеке сұраққа жауап береді. 1.Еркебұлан отыр. 2.Жалғыз отыр. 3.Ақ отаудың төрінде отыр. 4. Ақ отаудың төрінде 5. Қазір отыр. 3.Сөз тіркесін құрайтын сөздер бір-бірімен белгілі грамматикалық тәсілдер арқылы байланысады. 1.Ақ отаудың төрінде отыр. 4.Сөз тіркесі белгілі синтаксистік қатынасты білдіреді. 1.Жалғыз отыр. 3.Ақ отаудың төрінде отыр. 2. Ақ отаудың төрінде 4. Қазір отыр. 5.Сөз тіркесі-сөйлемде кем дегенде екі толық мағыналы сөздің бірі екіншісіне сабақтаса (бағына) байланысқан сөздер тізбегі. Сөз тіркесі синтаксисі
  • 10. Басыңқы сөздің қай сөз табына болуына байланысты сөз тіркесі 2 топқа бөлінеді. 1.Басыңқы сыңар-сөз тіркесін жасауға қатысқан тірек екінші сөз. 2.Бағыныңқы сыңар-тірек сөздің мағынасын нақтылап, даралап сипат беретін бірінші сөз. 3. Бағ. бас. 1. Еркебұлан отыр. 2.Ақ отаудың төрінде 3.Жалғыз отыр. Сөз тіркесі екі сыңардан тұрады. 1. Есімді тіркес (басыңқы сыңары зат есім, сын есім, сан есім, есімдіктен болған сөз тіркесі) Бағ. бас. Ақ отаудың төрі 2.Етістікті тіркес (басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесі) Бағ. бас. Еркебұлан отыр. Сөз тіркесінің түрлері
  • 11.
  • 12. Кітаппен жұмыс 207-жаттығу (Сөздерді өзара байланыстырып жазу.) Шөген-түркі дүниесінің ең ежелгі замандардағы спорттық ойыны. Шөген ойынын еске түсіретін спорт түрі бұл күндері Еуропадан кездеседі. Шөген-қазақтың, түркі дүниесінің ежелгі ойынының аты. Шөген –қазақ ұлтының бай мәдениетін, өркениет үлгісін танытатын ойын. Бағ. бас. Шөген ойыны спорттық ойыны ежелгі замандардағы ойыны түркі дүниесінің ойыны
  • 13.
  • 14. 208-жаттығу (Мәтіндегі сөздерді сөз таптарына қарай ажыратып, байланысып тұрған сөздерімен бірге көшіріп жазу.) Көшпелі өмір салтын бастан кешірген халқымыз табиғатпен мейлінше етене болған.Көшпелілер табиғатты өз өмірлерінің бөлінбес сыңарына балап, табиғат аясын уақытты мәнді, көңілді өткізудің жолы ретінде пайдаланған.Солардың бір көрінісі аңшылық-саятшылыққа байланысты. Бағ. бас. Көшпелі өмір- сын е. зат е. есімді тіркес
  • 15.
  • 16. 209-жаттығу (Сөздердің байланысын тауып, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге сұрақ қою.) Сыбаға Осы абысын, жеңеше, келін атаулының бір машығы жылына екі мезгіл Құнанбай үйлерінен сыбаға жеуі еді.Бір сыбаға көктемде. Бағ. бас. Қай? Осы абысын
  • 17. ІV.Жаңа сабақты бекіту. 1.Синтаксис нені зерттейді? 2.Сөз тіркесі дегеніміз не? 3. Басыңқы, бағыныңқы сыңар қалай жасалады? 4. Сөз тіркесінің түрлерін ата. Синтаксис