Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Зат есімнің түрленуі.
Мақсаты: Зат есімнің түрленуі туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- зат есімнің түрленуін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің түрленуінің мәнін ашу;
- топтық, жұптық іс-әрекетте сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану.
1. Пшембаева Замира Уменовна
Қарағанды облысы Нұра ауданы
Қарой орта мектебі коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Зат есімнің түрленуі.
Мақсаты: Зат есімнің түрленуі туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- зат есімнің түрленуін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің түрленуінің мәнін ашу;
- топтық, жұптық іс-әрекетте сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту,
жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Жүректен жүрекке», «Түрлі түсті лента»,«Дөңгелек үстел», «Маршрут картасы», «Ментальді карта», Деңгейлік
тапсырма, «Бұлар кімдер?», «Түртіп алу», Сергіту сәті «12 мүше», «Қазақ жері», Рефлексия «Мен білдім… , Мен үйрендім…, Маған
ұнады… , Менің көңіл күйім...
Сабақ жоспары
Сабақ
кезеңдері
Уақыты
Жоспар
мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Ресурстар:
Кіріспе Ұйымдасты-
ру кезеңі.
Амандасу, түгендеу.
Шаттық шеңберге тұрғызу.
«Жүректен жүрекке» тренингі
арқылы балалар бүгінгі күнге тілек
тілеуін сұраймын.
(Психологиялық ахуалды жақсарту).
«Түрлі түсті ленталар».
Амандасады.
Оқушылар бір-біріне тілек тілеп, жылы
лебіз білдіреді.
Сынып оқушылары 5 адамнан 2 топқа
бөлінеді. Әр топ жетекшісі сайланады.
Топтың атын, ұранын айтады.
Тамаша
Жарайсыңдар,
жақсы.
«Ынтымақтас
тық оқу»
ресурсы
Топтық
2. Мақсаты: топқа бөлу. жұмыс
ресурсы
Тұсаукесер Қызығушы-
лықты ояту
сатысы
Үй тапсырмасын «Дөңгелек үстел»
стратегиясы бойынша тексеремін.
Мақсаты: білетіндерінен ой түю.
(Берілген ақ парақтарға зат есім
туралы білетіндерін қорытып жазады,
соңғы жазған оқушы оқиды)
Сабақтың мақсаты мен міндетін
түсіндіру.
Сабақтың мақсатына жету үшін оларға
не қажет екендігін түсінуге жетелеу.
Маршрут картасымен
таныстырамын.
Мақсаты: идеяларын іске асыру.
Берілген ақ парақтарға зат есім туралы
білетіндерін қорытып жазады, соңғы
жазған оқушы айтады.
дара, күрделі
.
жалпы, Зат есім деректі,
жалқы дерексіз
Заттың атын білдіреді.
Кім? Не?
Кімдер? Нелер?
Бәрекелді!
Power Point
таныстырылы
мы
Ақ парақ,
маркерлер
Суреттер
Негізгі бөлім Мағынаны
ажырату
сатысы
І аялдама: «Ментальді карта»
Мақсаты: тақырыпты ашу.
Зат есім
Көптеледі Тәуелденеді
Септеледі Жіктеледі
(тек адамға байланысты)
Мысалы: Мен бала-мын, сен бала-
сың, сіз бала-сыз, ол-бала
Зат есімнің неше түрге түрленетінін және
де әрқайсысының жасалу жолдарын
флипчартта орындап, мысалмен
дәлелдейді.
Өте жақсы,
тамаша!
Жарайсыңдар!
Ақ парақ,
маркерлер,
стикерлер
3. ІІ аялдама. Деңгейлік тапсырмалар.
І деңгей тапсырмасы. Септік
жалғауын қабылдайтын зат есім
қатысқан бір сөйлем құра және
оған морфологиялық талдау жаса.
ІІ деңгей тапсырмасы. Көптік
жалғауын қабылдайтын зат
есімдері бар өлең шумақтарынан
мысал тауып айтқызу.
Әуелі топ ішінде жұптасып, талдайды.
Бір оқушы шығып тақтаға шығып,
сөйлем құрайды, талдау жасайды.
Мысалы: Бүгін біз Асхатпен бірге
қаладағы саябаққа серуендеуге барамыз.
Өлең шумақтарынан мысал келтіреді.
Үлгі:
Қазақтың ірілері,
Абайдың інілері-
Сәкен, Ілияс, Бейімбет.
Жақсы
талпыныс! Таратпа
қағаздар
ІІІ аялдама. «Бұлар кімдер?»
Мақсаты: сұрақтарға жауап беру.
Төмендегі сұрақтарға жауап
жазып, бұл кісілер саған кім
болатынын және сол сөздерді
септе, жікте, тәуелде, көпте.
1. Ағаларыңның жұбайлары
саған кімдер?
2. Әпкелеріңнің күйеуі ше?
3. Шешеңнің туыстары ше?
4. Шешеңнің сіңілісінің
баласы ше?
ІV аялдама. «Түртіп алу стратегиясы»
Мақсаты: шапшаңдыққа баулу.
Оқушыларға мәтіноқып тұрамын,ал
оқушылар сол мәтіннің ішінен зат есімнің
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырманы орындайды.
Жеңге, жеңгелер, жеңгелерім.
Жезде, жезделер, жезделерің.
Нағашы, нағашылар, нағашыларыңыз.
Жиен, жиендер, жиендеріміз.
Мәтінді мұқият тыңдайды, өздеріне зат
есімнің түрленуіне байланысты сөздерді
жазып алады. Мысалы, Әкесінің, Абайға,
Керемет!
Жарайсыңдар!
Проектр
Тақта, бор
Проектр,
дәптер, қалам
4. Қорытынды. Ой толғаныс
сатысы
түрленуін тез- тез жазыпалады.
Сергіту сәті. «12 мүше»
Мақсаты: қозғалысқа түсіп, бойын
сергіту.
Мұрын, құлақ, иық, қол, бөксе, аяқ
қимылдарымен ауаға бірден онға
дейінгі сандарды жазғызу.
V аялдама. «Қазақ жері»
Мақсаты:
Зат есімдердітүрлендіре отырып «Қазақ
жері» тақырыбына мәтінқұраңдар.
Туған өлке. Таулы жер. Хош иісті
гүлдер. Өзен. Жазғы демалыс.
Күзгі жиын-терін. Жасыл.
Жапырақ. Ағаш. Қазақстан.
Республика. Кең. Халық. Суретші.
Өмір. Сурет. Дала. Малды ауыл.
Ыстық. Ел. Тіршілік. Отан.
Рефлексия:
«Қосу, алу, қызықты»
мақалдар, мәтелдер, Құнанбайдың, көзі,
үйде, әркімге, Сүйіндікке .
Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы
бойларын сергітеді.
Берілген сөздерді пайдаланып, мәтін
құрайды. Мысалы, Біздің туған өлкеміз-
Қазақстан. Қазақстан Республикасы -
біздің Отанымыз кең-байтақ болып
табылады..Қазақстан жерінде таулы
жерлер көп кездеседі. Сол таулы
жерлерде хош иісті гүлдер өседі.
Кері байланыс жасайды.
Тамаша!
Өте тамаша!
Кері байланыс
Әуен
ақ парақ,
қалам
Рефлексия Ақырғы аялдамада кері байланыс.
Жаңа сабақ барысындағы алған білімін
саралап, өздерінің не үйренгенін
байқап, тереңдете түсу мақсатында
Рефлексия. «БҮБ»
- Мен білдім...
- Мен үйрендім...
- Маған ұнады...
- Менің көңіл күйім...
Бүгінгі алған біліміне кері байланыс
жасайды.
Стикерге бүгінгі сабақтан алған
әсерлерін жазады.
- Мен білдім...
- Мен үйрендім...
- Маған ұнады...
Менің көңіл күйім...
Кері байланыс
Түрлі түсті
стикерлер
5. Бағалау. Түрлі түсті стакандар Оқушылар күнделіктеріне бағаларын
қойғызады.«Ізденіс» тобына сары стакан,
өйткені ол топ жұмыс барысында ескерту
алды, ал екінші топ «Көшбасшыға»
қызыл, жасыл стакандармен бағаладым.
Себебі, ол топ мен қойған сұрақтарға
толық жауаппен түсініктеме беріп
отырды.
Түрлі түсті
стакандар
Үйге
тапсырма
беру.
Көптік жалғауын қабылдайтын
зат есімдерді қатыстырып,
қазақтың салт-дәстүріне
байланысты шағын шығарма жазу.
Күнделіктеріне үй тапсырмасынжазып
алады.