1. Астана қаласы
Әлкей Марғұлан атындағы №40 орта мектеп
қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі
Байбақы Айтжан Қайриденқызы
Күні, сыныбы Қазақ әдебиеті. 7-сынып
Тақырыбы Қ.Аманжолов «Дүниеге жар»
Оқу мақсаты Ақынның туған халқын мақтанышпен жырға қосқан өр үні,
отаршылдардың қазақ даласынан кен байлығын іздеген сұрқия
саясатының бет пердесін ашып беруі, қазақ елінің күллі әлемге
тәуелсіз ел ретінде танылуға тиістілігін жар салып айтуы туралы
талдау, түсіндіру.
Табыс критерийі (нәтижесі)
Барлық оқушылар Оқушылардың көбісі Кейбір оқушылар
Өлеңді оқиды, шығарманың
тақырыбы мен идеясын ашады
Құрылысы, лирикалық
кейіпкерге талдау жасайды
Шығармашылық жұмыс ақын ізімен
өлең жазу.
Дағдылар,
модульдер
Мұғалім әрекеті Оқушы
әрекеті
Ресурс Уақыт
Ұйымдастыру Топқа бөлу, сабаққа ынталандыру
Үй жұмысы Жеке жұмыс. Өзіне ұнаған шумақты жатқа
оқу.
Жұптық жұмыс. «Өзім туралы» өлеңі
бойынша жазған жауапты хатпен ой бөлісу.
Топта талқылай отырып, жариялау
Мәнерлеп
жатқа оқиды
Талдайды,
салыстырады,
жариялайды
оқулық 10 мин
Білім,
түсінік
Айтылым,
тыңдалым
СТО
ОЙ ҚОЗҒАУ, БОЛЖАМ.
Кеше, бүгін, ертең деген сөздермен
топтасып отырмыз. Бұл сөздерді ел
тарихын сөз ету үшін алып отырмыз.
Сабақ тақырыбы, мақсатымен
таныстыру.
- «Дүниеге жар» өлеңін кеше, бүгін, ертең
деген сөздермен байланыстыруға бола
ма?
- Дүниеге ақын нені жар еткелі тұр деп
ойлайсыңдар?
- Электронды оқулықтан 6 шумақты
тыңдайды.
- Түсіндірме сөздікпен жұмыс.
- Осы шумақтарды тыңдағанда қандай
сезімде болдың?
- Қазақ еліндегі өнеркәсіптің дамуы
туралы ақпарат беріледі.
- Келесі 4 шумақ оқытылып, талдатылады.
- Ашаршылық туралы бейнетаспа
көрсетіледі.
- Өлең оқылып, ел арманы орындалып,
тәуелсіздік туралы жырлаған ақын
ойларымен бөліседі.
2-тапсырма. Диалогтік әдіс арқылы өлеңнің
мазмұны бойынша пікірлеседі, өздерін
қызықтырған мәселелер бойынша сұрақтар
қояды.
- Өлең ұнады ма?
- Өлеңді оқығанда қандай жәйттер
оралды? Не түсіндің?
ойланады,
жауап береді
Өлеңмен
танысады.
Түсіндірме
сөздікпен
жұмыс
жасайды,
ойларымен
бөліседі.
Шумақтап
оқиды,
мазмұнын
ашады.
bilimland
түсіндір
ме сөздік
бейнетасп
а
1 мин
2. Қолдану
Оқылым
ОЖТ
Топтық
жұмыс
Оқулықпен іздендіру, талдау, зерттеу
жұмысы.
І топ:
- Қалай ойлайсыңдар, өлең неге дүниеге
жар деп аталған?
(жар салу, жария ету, Тәуелсіз ел ретінде
танылуын жар салады)
ІІ топ:
- Өлеңмен таныса отырып, халқымыздың
басынан өткен қандай тарихи
оқиғалардың куәсі болдыңдар?
ІІІ топ:
- Лирикалық кейіпкер кім? Өлеңнен
лирикалық кейіпкерді қандай қырынан
таныдыңдар?
Мәтінмен
жұмыс
жүргізеді,
сұрақтарға
жауап іздейді,
ортақ жауап
шығаруға
тырысады,
мәтіннен
мысал келтіре
отырып
дәледейді.
Оқулық
Дайын
дыққа
3 мин
жауапқа
7 мин
Жинақтау
ДжТОЖ
Жеке
жұмыс.
1. Өлеңді сатылай кешенді талдау
2. Шығармашылық жеке жұмыс. «РАФТ»
әдісі.
Тәкаппар ұлы дүние!
Қазақ деген мен деймін.
Білімді
қорытынды
лайды.
Дәптер 5 мин
қорғау
2 мин
Кері
байланыс
сабақ туралы ой қорыту. Сабақ мақсатына
жете алдық па?
Пікірлесу,
түйіндеу
5 мин
Бағалау
ОҮБ ж/е ОБ
Оқушылар бірін-бірі және топ жетекшісі
бағалайды. Қорытынды бағаны мұғалім
шығарады.
Әділ
бағалау,
себебін
түсіндіру
1 мин
Үйге Міндетті тапсырма: Үзінді жаттау;
Мүмкіншілік тапсырма: Сабақтан түсінгендері
бойынша мақала жазып, қабырға газетін шығару