Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
урок позакласного читання
1. Урок позакласного читання
3 клас
Тема: В. О. Сухомлинський „Яблунькаі літо”.
Мета: Навчати правильного, виразного, свідомого читання; вчити
порівнювати, аналізувати, робити висновки, розвивати уміння давати критичну
оцінку вчинкам; сприяти вихованню поваги до людей праці; виховувати почуття
відповідальності за доручену справу.
Обладнання:портрет В. О. Сухомлинського, плакат із зображенням
дерева.
Хід уроку
І. Організаціякласудо уроку
Вчитель: Поглянемо один на одного і посміхнемось.
Девіз нашого уроку такий:
Не просто слухати, а чути,
Не просто бачити, а дивитись,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
Учитель: Сьогодні на уроці позакласного читання ми будемо працювати над
творами великого українського педагога і письменника В. О. Сухомлинського.
Надаю слово творчій групі, яка підготувала проект з цікавинками його біографії.
Учні. Проект називається „Вчитель – письменник – великий друг дітей.” Ми
дізналися, що:
а) в сім’ї Василя Олександровича було ще троє дітей і всі вони стали
педагогами;
б) Василь Олександрович воював і був двічі поранений;
в) для маленьких дітей він написав біля 1500 творів;
г) батьки письменника ніколи не карали дітей;
д) 35 років працював вчителем і директором школи;
е) 1998 р. Міжнародна організація з питань науки і культури оголосилароком
В. О. Сухомлинського.
Учитель: Всіма дібраними матеріалами, ми поповнимо папку „Видатні
письменники України”
ІІІ. Перевірка домашньогозавдання
Учитель: На попередньому уроці я дала список творів В. О. Сухомлинського,
які ви повинні були прочитати. Якщо в вашій домашній бібліотеці така книжка
відсутня, можна було звернутися до шкільної бібліотеки. Крім того на один твір,
який вам найбільше сподобався потрібно було скласти аннотацію і намалювати
малюнок.
- Хто хоче поділитися з класом?
(Учні розповідають, а вчитель в цей час чіпляє пелюстку з назвою даного
твору навколо портрету В. О. Сухомлинського)
Учитель: Діти! Подивіться яка чудова квітка розквітла! Як видумаєте, чого не
вистачає? Щоб це означало?
2. Діти: Ми будемо вивчати новий твір
ІУ. Оголошеннятеми і мети уроку
Вчитель: Так, справді, ми будемо вивчати новий твір „Яблунька і літо”.
- Давайте спробуємо зробити припущення, про що може бути цей
твір?
Діти: - Влітку яблунька отримала гарний урожай;
- Було жарке літо і подорожній заховався в тіні;
- Яблунька була дуже хвалькувата і сонечко засоромило її і від
цього яблучка почервоніли;
- Хлопчик зламав гілку і вона засохла.
Учитель: Чи справдились ваші припущення ми побачимо після того, як
прочитаємо оповідання. У вас у кожного на парті лежать різнокольорові листочки з
надрукованим текстом. За моєю вказівкою ми будемо працювати з кожним з них.
Будьте уважні, читайте вдумливо, щоб змогли оцінити вчинки героїв за допомогою
дискусійної лінійки.
1. Читання уривку № 1
(читають учні по кілька речень)
Юрко й Мишко весною посадилибіля школи яблуньку. І домовились: на
канікулах будуть приходити до школи й поливати її. Сьогодні поливатиме Юрко,
завтра – Мишко, потім знов Юрко, потім Мишко. Ростиме собі яблунька – сил
набиратиметься.
Учитель: - Чи справдились ваші припущення?
- Яку обіцянку дали хлопчики?
- Давайте оцінимо їхній вчинок за допомогою дискусійної лінійки.
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
Учитель: Зробіть передбачення, як події будуть розвиватися далі?
Читання уривку № 2
(читає вчитель)
Настали канікули. „Сьогодні мені поливати яблуньку, - подумав Юрко. -Та
хіба їй що станеться, як один день не полити? Завтра прийде Мишко й поллє...”
Настав Мишків день. Далеченько жив Мишко від школи. Він собі й
подумав: „Учораж поливав яблуньку Юрко...Нічогоїйне станеться, як одиндень не
полити. Завтра знову Юрків день, він трохи ближче від школи живе, хай собі й
поливає”.
Минали дні, Юрко надіявся на Мишка, а Мишко на Юрка.
Кілька днів яблуньку ніхто не поливав.
Учитель: -Чи справдились ваші припущення?
- Чому хлопчики не поливали дерева?
- Допоможіть оцінити вчинки героїв за допомогою лінійки.
3. -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
-Як ви думаєте, як будуть розгортатися події далі?
Читання уривку № 3
(мовчки)
А щодня до школи приходив маленький Андрійко. Він годував рибок у
шкільному акваріумі. Бачить хлопчик: ніхто яблуньки не поливає, ось-ось засохне.
Він і став її щодня напувати. Зеленіє яблунька, сил набирається.
- Що нового дізналися?
- Як ви гадаєте, що буде далі?
Читання уривку № 4
(вголос окремими дітьми)
От і перше вересня. Прийшли діти до школи. Не терпиться Юркові
взнати: а чи поливав Мишко? І Мишкові хочеться дізнатися: чи Юрко поливав?
Пішли хлопці до яблуньки. Ідуть і мовчать. А як побачили, що вона
зеленіє, то засоромилась і потупились у землю. Бо кожен подумав: це ж тільки я не
поливав, а товариш мій поливав.
Так і стояли хлопці перед яблунькою, схиливши голови, аж поки не
пролунав дзвінок.
Учитель: - Чи підтвердились ваше припущення?
- Дайте оцінку діям героїв?
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
Учитель: Подивіться на нашу лінійку. Вона в повній мірі відображає ваші
погляди, думки. Зверніть увагу, ми різні – і думки у нас різні. Але від цього ми не
стаємо гіршими. Ви вчились висловлювати свою думку і слухати товариша.
У. Міркування над прочитаним
Учитель: А зараз ми попрацюємо над характеристикою дій персонажів і
допоможе нам в цьому гра „Спрощене судове слухання”
І ряд – будуть захисниками дій Юрка і Мишка.
ІІ ряд – звинувачуватимуть поведінку головних героїв.
Судді – уважно вислухають ту та іншу сторони і приймуть рішення.
УІ. Підсумок уроку
Учитель: У нас на дошці намальоване дерево, яке стоїть зовсім без листочків.
Давайте напишемо на них слова, які будуть характерні для доброго господаря і
прикріпимо їх