Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Сухомлинський урок читання
1. Злинська загальноосвітня школа №1 І – ІІІ ступенів
Урок читання за темою:
«Поспішаймо на урок читання.
Оповідання В.О. Сухомлинського
«Чому голуби прилетіли до Олега»
Вчитель початкових класів
Романюкова Валентина Григорівна
2. МЕТА: розглянутиоповідання В.О. Сухомлинського, учитидавати
характеристику дійових осіб, порівнювати поведінку персонажів; робити
висновкищодо прочитаного;розвиватисвідоме, виразне читання, зв’язне
мовлення; учити відповідально ставитися до своїхобов’язків
ТИП УРОКУ:урок засвоєння новихзнань
ФОРМАПРОВЕДЕННЯ: урок - роздум
ОБЛАДНАННЯ: портрет письменникаВ.О. Сухомлинського, предметне
фото голуба сизого,картки із завданнямидля роботив групах, імпровізовані
капелюшки Едварда- де - Боно
Хід уроку
I . ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Сьогодні в нас урок звичайний
Та знань нових нам принесе
Хай буде він для вас повчальний
Бо це у ньому головне
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з прислів’ями
Книга вчить……(якна світі жить)
Книгу читай (розумунабирай)
2. Бесіда з учнями
- Навіщо потрібні книжки?
- Чого вони нас можуть навчити?
3.Ознайомлення звиставкою книг В. О. Сухомлинського
- Які твориє на виставці?
- Хто їх автор?
- Що між ними спільного?(це оповідання)
Що таке оповідання, чим вонивідрізняються від інших творів?
3. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИУРОКУ
- Сьогодніми познайомимосьіз творчістю В. Сухомлинського. Прочитаємо
оповідання про справи ваших ровесників.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Скарбничкачитача. Біографічнадовідка проВ.О. Сухомлинського.
(На дошці портрет В. О. Сухомлинського)
Народився В. Сухомлинський28 вересня 1918 рокув с. Василівці на
Кіровоградщинів родинібідного селянина. У 1933 р. закінчив семирічну
школу. Був енергійним ,життєрадісним хлопчиком , дуже любив читати твори
Т.Шевченка, Панаса Мирного.
Закінчив Кременчуцькийпедінститут і працював учителем української
мови та літератури. Понад 35 років працював учителем мови і директором
школи. Усе своєжиття присвятив педагогіці. Він навчав дітей мислити,
відчувати, творчо сприйматинавколишній світ.
В.О. Сухомлинський вважав, що джерелом дитячого розумує природа,
тому створив Школу під Голубим Небом. Учні виходили в поле, ліс,
спостерігали за природоюта писали власні оповідання та казки. Василь
Олександрович написав багато оповідань про ласкаве сонечко та м’яку траву,
про працьовитих мурах та веселих метеликів. Та він спостерігав і за життям
дітей. Хотів, аби його вихованці стали добрими, чесними, працьовитими,
любили та поважали батьків, рідну природу, свою рідну землю.
2.Робота надтекстом оповідання В. Сухомлинського«Чому голуби
прилетіли до Олега»
1) ПЕРЕДБАЧЕННЯ
(На дошці написане прислів’я)
Не той молодець хто починає, а хто закінчує.
- Визначте , про що буде текст, судячиз прислів’я.
- Пригадайте загадку про голубів.
4. - (По асфальту чимчикує,
- Із людьми про щось воркує…
- Сизокрилий, добрийптах,
- Знається він на листах
2) Що ви знаєте про сизихголубів?
(Розповідідітей про голубів)
Велику популярність голуби отримали той час, коли не було засобів зв’язку,
як поштові голуби. У природів’ють гнізда там, де не знайдуть хижаки. У
міських умовах вважають за краще селитися під дахами будівель або на
горищах. Гніздо формує з гілок, а також трави. Пошуком сировини
займається самець. Самка створює саме гніздо. Активно розмножуються з
початку весни і до самої осені. Одна пара робить 3-5 кладок. У гнізді 2-3 яйця.
Висиджують по черзіпротягом 15-17 днів. Люблять пшеницю.
3) Читання тексту вчителем
- Чи справдилися передбачення?
- Сподобалось вам оповідання?
4) Читання тексту учнями вголос ланцюжком
Чому ж голубиприлетіли тільки до Олега?
Як ви вважаєте , чи згадували влітку Олегові однокласникипро голубів?
Фізкультхвилинка
5) Інтерактивна вправа Шість Мислячих Капелюшків
- Об’єднайтесь, будь ласка, у шість груп , оберіть собікапелюшок за кольором
і отримайте завдання .
БІЛИЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1 Знайти у тлумачному словнику значення слів
Голуб
Голубити
5. Чи споріднені це слова? Поясніть.
2 Добери з тексту споріднені слова до слів
Школярка
Будувати
3 Знайти в тексті яким кормом годували учні голубів
ЧЕРВОНИЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1. Складіть планоповідання
(1 На подвір’ї школи живуть голуби.
2 Завдання учням на літо.
3 Хто годував голубів улітку?
4 Всі голубиполетіли до Олега.)
2. Відновіть порядок дій в оповіданні
Приносять
Приходимо
Годують
Дивуються
Стали
Розійшлися
ЖОВТИЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1. Чи можна назвати Олега позитивним героєм?
2. Якими людськими рисами можна характеризуватиОлега?
3. Чи хотіли б ви мати за друга Олега? Чому?
ЧОРНИЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1. Коли вчителька давала доручення всьому класу, чи кожна дитина зрозуміла
його, як своє доручення?
6. 2. Яку помилку допустили учні?
3. Чи можна їх пробачити?Поміркуйте, чи така ситуація повториться
наступного літа?
ЗЕЛЕНИЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1. Чи завжди ви відчуваєте відповідальність за доручену справу?
2. Чи завжди можна покладатися на інших?Доведіть
3. Складіть низку порад учням цього класу.
( 1. Пам’ятайте, тварина не іграшка, якою побавились і кинули.
2. Складайте графік годування голубів , враховуючисвою зайнятість улітку.
3. Птахи, яких доглядали, самі не можуть здобуватисобікорм
4. Привчайтесь відповідально ставитись до будь-яких доручень)
СИНІЙ КАПЕЛЮХ
Завдання
1. Як ви гадаєте, чому В. О. Сухомлинський розповів нам цю історію?
2. Чи була в вашому житті схожа ситуація?
3. Яка головна думка оповідання?
4. Уявіть себе на місці Олега, спробуйтепередати його думки.
5. Який висновок можна зробити , прочитавшиоповідання?
(Відповідально ставитися до доручень, завждипам’ятати про тих, кого
приручили, не забувати , що вони живі і потребують постійної уваги.
Презентаціяроботи груп
Слово вчителя. Пам’ятайте про відповідальність за дорученусправу.
Виконання дрібних доручень формує відповідальність, яка з роками
переростаєу добросовісневиконання батьківських та професійних обов’язків,
сприяєформуванню активної громадськоїпозиції в суспільстві.
7. В.О.Сухомлинськийписав: «Людинанароджується, щоб залишити по собі
слід вічний». Тож дбайте, щоб цей слід був красивим.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Робота з прислів’ями
(Склади прислів’я із частин)
Сьогоднішньоїроботи то буде користічимало
Не все одразудається хто на завтра не відкладай
а потроху та помалу
- Як розумієте ці прислів’я?
- Чи відповідають вони змісту твору?
2. Слово вчителя.
Отже сьогодніви мабуть зрозуміли, що треба сумлінно виконувати свої
доручення. А ще ми зновувпевнилися, що людина – улюблене дитя природи -
завжди відчуває необхідність спілкуватися з нею. Природабагато нам дає, але
й вимагає багато любові та турботи. Доля природив наших руках, на нашій
совісті, в нашому ставленні до неї. Головне про природудбати, знати, любити,
охороняти.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Намалювати ілюстрації до оповідання.
2. Усно переказати оповідання за планом від імені Олега.
3. Скласти тести за змістом оповідання